Muay Thai + Hafif Fitness

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Scoobz tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    muay thai haftada üç gün antreman programı var ve gercekten yoğun bi spor cok fazla kalori yaktırıyor. şöyle birşey düşündüm fakat sizlerlede paylaşmak istedim;

haftada üç gün antremanlarımda

1.gün; muay thai antremanı + 4set dips & barfix çapraz calısma sonrası whey pro

2.gün; muay thai antremanı + 4set Bacaktan bir hareket ve 4 set bicepsten bir hareket sonrası whey pro

3.gün; muay thai antremanı + 4set Omuzdan bir hareket ve 4 set mide için bir hareket. sonrası whey pro

Bacak -biceps-omuz-mide için girdiğim hareketleri her hafta değiştirmeyi planladım.

böylece hem savunma sanatında ilerleyiceğim hem fazla yağ kaybı olucak hemde kaslarımı günlük yeteri kadar protein alarak geliştiricem? Sizce bu uygulamayı düşündüğüm program nasıl? (uzun zamandır doğru dürüst spor yapamıyorum hastalıktan, hastalığım geçince buna baslamayı düşünüyorum)

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    whey e neden gerek duyuyorsunuz ?..)

eğer kapsamlı bir antrenmana başladıysanız , ilk 2 ay herhangi bir ek idmanan gerek yoktur...daha sonra bazı hareketeleri almakat fayda olur...

nerde ,kimle çalışıyorsunuz?..

Scoobz bunu beğendi.
  3. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73

wheye gerek duyma sebebim günlük yeteri kadar protein alamıyorum birde antreman sonraları kas yıkımını kaldırmak için diyebilirim sanırım. ek idman sebebi olarakta şunu söyliyebilirm benim amacım fitt bir vücuda da kavuşmak yaptığım muay thai antremanı ne kadar göğüs kası geliştirebilirki yada ne kadar trapez? Fazla yağ kaybı yapıcam demiştimde bu arada geçmişimde 2yıl vg var 6ay arada olsa şu sıralar ne kadar zayıflamışta olsam yağ oranım düşük hala six packlerim bile belirgin durumda.

Bu arada calısmaya baslamadım şu sıralar sağlığım yeteri kadar iyi değil hastalığımın geçmesini bekliyorum. Afyonkarahisar dayım.

Son düzenleme: 30 Aralık 2011
  4. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    ne dersiniz? sizce uygunmudur beyaz ve kırmızı kasları aynı gün içerisinde calıstırmak sonrasında protein tozu kullanmak ?

EDİT: önümüzdeki pazartesi mt e başlıyorum, uygun görüldüğü taktirde ant sonrası fitnesstan 1er hareket eklemeyi düşünüyorum

5. ryangt

ryangt Yeni Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle hevesin için kutluyorum umarım böyle devam edersin başladıktan sonrada.

Muay-thai çalışan bir insanın bacak antremanı yapmasına gerek olduğunu sanmıyorum,çünkü ben deli gibi squat basan bir adamım-bacak antremanından sonra tansiyon düşer gibi olur.. Fakat bu antremandan sonra bile ertesi gün hamlaması MT'nin herhangi bir antremanın kat kat fazla.. Zaten VG ile MT aynı anda yaptığım zamanlarda VG'de hiç bacak çalışmamıştım, MT'ye başladıktan sonra bacakları kalınlaştı daha 2. haftadan..

O yüzden bacak antremanını çıkartabilirsin.

Ayrıca imkanın olurmu bilmiyorum ama gündüz VG akşam MT çalışmanın yanı sıra, MT antreamnından sonra çok ağır olmamak şartıyla dediğin bölgesel çalışmalar gayet makul. Whey toz isabetli karar ayrıca gece yatarken casein proteinde tavsiye ederim çünkü ister istemez ciddi kas çalıştırcaksın.

Scoobz bunu beğendi.
  6. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    aklımdan geçenleri söylediniz diyebilirim, fakat ben suan kilomda düşük olduğundan sabah vg düşünmüyorum sadece ant sonrası bölgesel ant düşündüm cünkü mt antremanlarıda yüksek tempoda gececeğinden fazla kalori harcıyıcam kilo kaybetmek değil aksine kazanmak için vg antremanları kısa ama ağır olmalı diye sadece mt sonrasına düşündüm ve gece yatarken en az büyük bir bardak süt ve biraz peynir kesinlikle :)

Bacak konusundada tekmelerden dolayı söylediğiniz olabilir ve mt antremanından sonrada hoca zaten mekik şınav squat ekliyor ağırlıksız. Fakat ben bacaklarım normaldende kuvvetli olsun istiyorum. Bi maçı kaybetmemenin en temel tarafı ayakta durabilmektir (bacak herşey) diye düşündüğüm için bacaksız vg yapmak istemedim :)

Son düzenleme: 8 Ocak 2012
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    karar vermen gereken nokta:

"mt mi vg mi " bunlardan hangisinde ilerlemek ...zira, her ikisi de alakasız sporlar...

eğer ilerleme ,yani iddia , müsabıklık söz konusu ise birini tercih etmen gerekir...eğer mt yapıyorsan, beslenmen normalse , eksiklikler yoksa "herhangi "whey, amino "vb almana gerek yoktur...aslında , "vg "için de yoktur !...

yok eğer, spor ,sağlık vb diyorsan o başka konu...?!(( ikisine devam edebilirsin..

Scoobz bunu beğendi.
  8. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    amacım mt tabiki fakat ben nasıl desem dış görüntüm bir bodyci gibi olsun istiyorum yani trapez olsun v kası olsun göğüs ayrık olsun omuz ve kol cok kesik görünsün bunun için cok cok iyi protein tüketmem gerekiyor ve iyi antremanlar yapmam gerekiyor sanırım bu yüzden extra vg düşündüm ama öncelik her zaman mt. Yani cok iyi bir mt ci olup normal vücuda sahip olmak değilde kaslı hoş görünüme sahip olmak istiyorum, umarm anlatabilmişimdir hocam. Belki benim istediğim kaslar mt de bir anlam ifade etmiyor olabilir ama işte görüntüsel gencliğime verin artık isteğimi :)

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    anladım...o zaman "vg-metodolojisi "dışında çalışacaksın...

zaten, idmanlarda ilerledikce "vücut üçgenleşir, fitleşir"...

ekstradan "whey ,amino "vb ye gerek yok...

kan grubuna göre, yani "genotip beslenme "de marjinal katkı sağlar..

bu arada ,ilerledikce zaten "kondüsyon idmanlarında " vücut ona göre form alacaktır...

not: bench, squat, barbel row , körl gibi hareketler "mt "ye katkı yaratmaz...

Scoobz bunu beğendi.
  10. alican12

alican12 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

hocam saygılar,bu konulardaki butun mesajlarınızı takipteyim, peki sizce arkadaşın istekleri doğrultusunda yani sizin de söylediğiniz gibi vg metodolojisi dışında hangi sistemle çalışılmalı?hangi sistemi önerirsiniz?nasıl bir ağırlık antreman programı izlenmeli

11. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    hocam şuan vücudum üçgen ve fit görünümüm var ve yağ oranım düşük tek dert zayıf olmam, boy kg orantılı fakat boy kısa olduğu için zayıf olduğumu düşünüyorum bu yüzden kas kütlesi kazanmam gerektiğini düşünüyordum, extra vg yapma tercihim buydu.

whey elimde 200gr var bitince daha almıyacağım, elimde birde 150 gr kadar kalmış kreatin vardı kullanmamı tavsiye edermisiniz?

bench squat gibi hareketler mt e katkı yaratmaz dediniz yapmıyacağım fakat her ant sonrası 3set max tek dips(acık-acık, acık-kapalı,kapalı kapalı) ve barfix(geniş-geniş avuc karşıya,dar eller birbirine doğru, daha dar avuç yüze doğru) cekmemin bir + sı olabilir mi?

Not: bugün ilk antremanımı yaptım, fazla yormadı hoca gard alma, sol yumruk, sağ yumruk sol y.-sağ y.-sağ diz kombinesi öğrenip üzerinde calıstırdı sadece ve ant sonrası yorgun olmadığımdan yukarda yazdığım şekilde dips yapıp whey kullanmıştım.

Son düzenleme: 10 Ocak 2012
  12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşlar temel olarak kouyu anladığınızı görmek açıkcası memnunluk verici...)

**whey , o kadar önemli değil...ancak, kretain temelde çok konsantre et özütü olduğundan uzun süreli kullanımlarda bayağı sağlık sorunları yaratabiliiyor...kas tonusu sertliğinden tutun da sarılık konusuna varıncaya kadar bir sürü şikayet olan olayı bizzat birinci ağızlardan dinlemiş birisi olarak buna hiç ama hiç gerek yok...whey ,ise tuzlu bir ürün olduğundan...

**dövüş sporlarında "kondüsyon güç parametreleri "çok farklı ,kısaca kondüsyon alt parametresi olarak "gücü, kuvveti" tüm çeşitleri ile çalışmak zorundasınız...kuvvette dayanıklılık, patlayıcı güç vb vb

**yeni başlayanlar daha ziyade "kuvvette dayanıklılık "fazında idman yapmaları daha doğru olabilir...tabi ki , bu tip idmanlara da en azından rutin çizgide bir 4-5 ay geçmesi en doğru olan noktadır...zira, zaten doğru idmanda zaten vücut "gerek torba , egrek şınav ,gerek barfisk vb "de bayağı formatlanır...

**kuvvette dayanıklılık için " istasyonsistemi" seçilebilinir...kısac arka rakaya 5 hareket ve tekrar sayısı 10-12 ...kilolar orta hafif...örneğin "military pres, upright rowing, dambılları yana açış , hızlı mekik, batfiks " arka arkaya dinlenmeden 2-3 set yapılabilinir..

Scoobz bunu beğendi.
  13. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    bilgilerinizi paylastığınız için ve yönlendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam :) sanırım olayı anladım az da olsa :)

Sayfayı Paylaş