Motivasyon Sorunu ve Güç Kaybı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve viperking tarafından 1 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Herkese Selamlar,

Forumda beni bilenler bilir, ama kısaca özetleyecek olursam aralıksız 3,5 yıldır VG yapıyorum. Disiplinsiz olarak yaptığım zamanları da sayarsak sanırım toplam 6-7 yıl olmuştur. Onun öncesinde de ortaokul ve lise basketbol takımlarında oynadım. Kısacası kendimi bildim bileli sporla içli dışlıyım.

Yaklaşık 1,5 sene önce doktorlar primer hipertansiyon teşhisi koydular. Sürekli olmasa da bazı zamanlarda (özellikle uykusuz ve yorgun olduğumda) tansiyonum 14-10 lara fırlıyor. Ama primer hipertansyonun özelliği olarak altında yatan sebebi bir türlü bulamadılar.

Ben de tedbir olarak bir dönem Vg yaparken kendimi çok zorlamayı bıraktım. Ayrıca yine doktor tavsiyesi üzerine kilo vermeye başladım. Sonra dedim ki madem veriyorum biraz definasyona yönelik olsun, yağı ve karb kısarak 90kg dan 78'e düştüm. Bunu yaparken ölçülerimden de çok kaybetmedim.

Ama gel gelelim artık eski perf bir türlü yakalayamıyorum. Eski kaldırdığım ağırlıklar, antreman hırsı vb hepsi düşüşte. En son bu pazartesi kendimi iice gaza getirdim, göğüs günümdü. Ancak 4 set bench den sonra dier hareketlere geçtiğimde kendimi yine zorlayamadım. Eskiden olsa yaptığım tüm hareketlerde o gün varımı yoğumu verirdim :)

Bu sorun bedensel mi yoksa psikolojik mi onu bir türlü çözemiyorum. Sanırım tansiyonum heran yükselebilecek olması beni bayaa korkutuyor. Kendimi sakatlaıktan çıkmış, ama sakatlık korkusu yüzünden bir türlü eski formunu yakalayamayan sporculara benzetiyorum ve bu çok canımı sıkıyor.

Motivasyon artırmak için bana ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Azi bunu beğendi.
  2. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Motivasyon için foruma antrenman günlüğü açmanızı tavsiye ederim .

12 kilo vermişsiniz tabi ki eski ağırlıkları kaldıramayacaksınız , ağırlık olayını kafaya takmayın .

Düşük klio yüksek tekrarlı setlere yönelin . Tek tekrar maksimumu %50 - %60 ı kadar ağırlıklarla 12-15 tekrarlı setler yapın . Bu linkten tek tekrar maksimumunu hesaplayabilirsin.

http://www.bodybuilding.com/fun/1rm.htm

Azi bunu beğendi.
  3. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    vorenusa katılıyorum.Ben de 2 3 kilo verdiğimde çalıştığım kilolar düşüyor.
    Bence sizin motivasyonunuzu eskisi gibi antrenman çıkaramak düşüyor.Ben antrenmana gitmeden önce bi kaç tane motivasyon videosu izlerim gaza getirir beni.Tavsiye ederim.

4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    youtube da profesyonellerin antreman videoları beni gaza getiriyor belki seninde işine yarayabilir

5. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Video işini yapıyorum ben de :)

İşe de yarıyor ama atıyorum o gün göğüs çalışacaksam çok motive bir şekilde ilk hareketi tamamlıyorum, ancak sonraki hareketler için yorgunluktan aynı gücü ve istekliliği gösteremiyorum.

Aslında burda Arnold'un söylediği gibi "beyin her zaman vücuttan önce yorulur" sözü doğruluğunu kanıtlıyor. KAfamda bu işi bitirebilsem, vücudum uyacağını ve ekstra ğerf göstereceğini biliyorum ancak bu ekstra perf gösterirken sağlığımı kaybetme korkusu beni frenliyor :(

6. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Buraya açıldıktan sonra biraz düzeldim sanki :)

Pzts çok iyi bir sırt antremanı ardından 20dk cardio, Salı güzel bir triceps + biceps girdim.

Biraz da erken yatmaya başladım, 30dk bile dinlenmemde inanılmaz fark yarattı

7. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    antrenmandan sonra kardiyo önerilmiyor pek.nedeni ise antrenmandan hemen sonra vücudun protein ihtiyacını karşılamak yerine var olan proteini de kardiyoda harcamak gelişimi olumsuz etkiler.forumda arama yaparsanız daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

8. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Tavisye için teşekkürler ancak şu an yağ oranımı düşürmek için çalışıyorum. Bu nedenle ağırlıktan sonra kardiyo yapmam şart.

Yalnız bildiğim kadarıyla vücut besin yakım sırası karbonhidrat-yağ-protien şeklinde. Bu sebeple ağırlık antremanı vücuttaki glikojen depolarını bitirmek için 1 e 1. Bu depolar boşaldıktan sonra ise sıra yağ yakımına geliyor. Böylece ağırlıktan sonra kardiyoya geçince yağ yakımı daha etkili oluyor. Kısaca 60-90dk orta seviye kardiyo dan alacağımı bu şekilde 20-30dk ile alabiliyorum.

Zaten vücud enerji için protein yakmaya başladığında vücud olarak bitme noktasına gelmiş demektir :)

Sayfayı Paylaş