MMA ve TÜRKİYE ?!...)) NEREYE GİDİYOR, NELER OLUYOR?!

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ercan gürgöze tarafından 17 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  bu konuyu açmadaki gayemiz bu spor ve ülkemiz durumu hakkında insanları biraz olsun bilinçlendirmek:

  1.) ülke için son derece yeni bir konsept..)

  2) şahsi kanaatim bunun pek gelişemeyeceği, pek ülke yurdum insanı tarafınca tutulmayacağı , zira neticede kültürel olarak bizler ,yerde altalta üst üste boğuşan , yerde duran adama vurulduğu görüntülerinden pek hoşlanmayız!..

  3) bu işin öncüleri, her ne kadar "tatlısu mma cıları ve bunların ergen ,sanal fanları bla bla yapsalar "bile yine "mma nın muay thai ,kcck boks dalları "gibi uygulayıcılar tarafından çıkacağını iddia etmiştik ve nitekim "müsabakalar , her ne kadar bi sürü aksilik olsa da " bu sözkonusu disiplinlerin uygulayıcıları tarafından başlatıldı...(teorik "bla bla "cılar , bilmem "fedor"un sol kolunda 3 tane ben var , uyguladığı teknikler konsununda sayfalarca yorum atanların "kalite vb konularında "bi sürü imajiner yorumları ,beğenmezlikleri, ukelalıklarına rağmen bu iş, olay ister beğensinler, ister beğenmesinler artık bu şekide gelişmekte ve gelişecek ...)))

  4-) mma , ismi üzerindedir ; karma,karışık dövüş sanatları, yani bir kaç disiplininin bir araya geldiği...ve bunu eğer doğru şekilde yapmak istenirse işin gerçeği bu sporlardan en az ikisinde uzmanlaşmak ...kalkıp , komple, komprime şekilde bu olaya girildiği taktirde bu iş arap saçı halini alabilir, "pratisyen hekimden" öteye gidilemez!...

  5-) ve "mma görüntüsü ", fan ,görsellik çekebilmek açısından artık "ilk başlangıç zamanlarına oranla " tamamen "strike-saldırı -darbe ağırlığına "kaymakta ...sebebi de basittir , insanlar genel olarak "ayakta duran olayları" görmek isterler !...))
   
 2. pernalonga
  Offline

  pernalonga Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  şimdi olayı ben müsabıklık ve rekreasyonel aktivite olarak 2 ye ayırmak istiyorum.
  Öncelikli olarak rekreasyonel aktivite yönünden bir değerlendirme yaparsak.
  -Ülkemizde MMA eğitimi şeklinde eğitimler verilmektedir ve şu anda görünüm itibariyle bu tarz çalışmada bulunan arkadaşlar genelde bu işi hobi olarak yapmaktadır ve çok ciddi müsabıklık düşünceleri yok (yüksek verim sporcusu olmanın riskleri göz önünde bulundurulunca illa olmasıda gerekmez zaten ).Bu şekilde özellikle istanbul gibi büyük şehirlerde belli bir kitle kazanımı yapabilir.

  Müsabıklık açısından bakarsak
  -Burada ercan hocamın dediği gibi büyük oranda mt-kb-güreş gibi müsabık arkadaşların çalışmalarıyla belirli bir noktaya gelinebilir (tabi bu işin ekonomik potansiyeli çok önemli burada ).Direkman MMA eğitimi verildiği söylenen yerler müsabıklık anlamında biraz daha geri planda kalacağını düşünüyorum. Bunun 2 temel sebebi var
  1.Eğitim! Antrenörlük ve sporculuk arasında uçurumlar vardır çok iyi sporcu olabilirsiniz ancak bu iyi antrenör olacağınız anlamına gelmez. İyi bir antrenör olabilmek için antrenman bilimi, egzersiz fizyolojisi ,anatomi, beslenme gibi alanda çok ciddi bir bilgi birikiminizin olması ve sporcu yetiştirmeniz lazımdır. Çünkü işler kitaplarda anlatıldığı gibi yürümüyor herzaman antrenörlükte tecrübe olmazsa olmazdır . Bu da ne yazıkki bizim mma antrenörlerimizin en büyük eksiği gibi duruyo.
  2.Sebep ise salonlarda müsabık olmak isteyen kişi bulma sıkıntısı
  şimdilik söylemek istediklerim bunlar
   
  ercan gürgöze bunu beğendi.
 3. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  doğru noktalar...)

  ana konu kısaca özetlenmiş...)

  mma ,konsunda efektif olunması için yapılan yerlerin "kontakt dövüş sporlarında "etkin olan bir mevcudiyetinin o"lması lazım...kısaca, buralarda çalışma yapan arkadaşların diğer branşlarda etinlikleri olması gerekir...

  ama, işte bu işler yine "mt ve kb " çevreleri tarafından aşılarak doğru çerçeveye yaklaşılacak...

  tek sıkıntı, bunun tutulup tutulmayacağı ,seyirci açısından?!(zira, bu konuda bayağı endişeler var...)
   
 4. R10
  Offline

  R10 Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  928
  Beğenileri:
  1.308
  Ödül Puanları:
  0
  hocam sen mt diye ısrar ediyorsun ama takedown yapmak için bjj gerek :D bence burada dikkat edilmesi gereken bir sıkıntı da şudur, bizde güreş dışında ilgi gören bir grappling sporu yok. malum mma müsabakasında güreş kullanılamayacağına göre yer dövüşünde direkt geri kalıyoruz.

  benim biraz daha değişik bir bakış açım var bu konuyla ilgili, mt+bjj ve bir miktar capoeira bilmesi gerek sporcuların. neden capoeira diye soracaksınız, bence şu yüzden: zaten izleyicisi türkiye çapında az olan bir spor olduğundan capoeira ile bir miktar görsellik katılabilir. bir de iyi pazarlanması gerekli. mesela mma bokstan çok daha zor bir uğraş, sırf bunun üstünden bile oynansa bir miktar seyirci çekilebilir. aynı şekilde türkiye'de sayısı az olan mma meraklılarını ringe çekmek için bazı dünyaca ünlü yıldızlar çağırılabilir (brock lesnar, chuck liddell vb.)
   
 5. pernalonga
  Offline

  pernalonga Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  Açıkçası ben tutmayacağı görüşündeyim. MMA özünde çok güzel bir fikir farklı branşların karşılaşması karma sistemler görmeyi hepimiz istiyoruz elbette. Ancak ben günümüzdeki mma'in formatını crossfit dogbrothers ya da amerikan güreşine benzetiyorum (mmaci arkadaşlar kızmasın ). Tamamen amerikalıların o ilginç ego tatmin yöntemlerinden biri olarak gelişiyor ne yazıkki.

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18.12.11 00:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17.12.11 23:44 ----------

  Yaklaşık 6 yıldır capoeira yapan biri olarak söyleyebilirimki modern capoeira mma için pekte uygun değildir (orjinal sistem'in gerçekten efektif bir sistem olduğuna inanıyorum ancak ).Ancak kullanışlı teknikleri yok değildir meu lua de compasso diye bir tekme vardır ki çok sakattır :) (hem atan için hemde karşıdaki için )
   
 6. Michaeljai
  Offline

  Michaeljai Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2011
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Anlaşılan mma i bilmiyorsun mma de dövüşçü olmak için boks ve güreş tekniklerinden birini bilmeniz yeterlidir güreş ana tekniklerinden biridir juijutsu kullanılır.Mma ci cıkacaksa bile ilgilenilmiyor ülkemizde spor salonlarıdnda 40 kişi var hoca hiç biriyle ilgilenmiyor yürüyen para olarak görüyorlar yeteneksizlere gelme diyemiyorlar.Bide Çok fazla çalışma gerek okula gitmeyip dövüş sporlarıyla ugraşman gerek buda maddi sıkıntılar yüzünden devam ettirilemiyor bir kick boks hocası 1000 tl para alıyor
   
 7. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  "takedown "konusu çok fazla önemli bi konu değil ki ?...striker neden "takedown " yapsın ki ?!...veya , yere yatan bir dövüşcünün neden üzerine gitsin ki ki?!...)))

  bu bana hep komik gelen bir olaydır ...sanki illa bir strikerin takedown yapılması lüzmluymuş gibi?!.. ayrıca, takedwon konusuda en iyi sistem "elbise nin "olmadığı güreştir...ancak, iyi bir strikere "full dövüşte dirsek ,kafa vuruşu, diz vb "içeren bir dövüşte " hasar almadan takedwon yapmak "öyle "mma okullarında teorik öğretildiği kadar kolay bir olay değil...)

  vaktiyle bi "sakuraba mıdı "neydi (japon güreşcisi cısı) " bjj -gracie ailesini" sırayla haşat etmişti...sadece, üstlerine gitmeden yerde iken...

  bu tipte kendini yere atıp seni çekmeye çalışan "grapplerlere " yerde yaklaşmadan, basarsın kıçına, beline tekmeyi ,zaten adamı hakem kaldırır ayağa ...

  ama, "mma " kuralları çok ksıtlanmaya başlandı ...
  o konuda haklısın, bir "muay thai "ci için bile son derece kısıtlamalar mevcut!..(

  kapuera konusunda ,bu biraz olayda "light bi format "yaratır ,ama ilgi göreceği kesin !...) ona şüphe yok görsel olarak...ama, "mma maçında " kapuera dan çok kapuera "budo galalara "yakışan bi format...raconu bozar biraz !..)))
   
 8. R10
  Offline

  R10 Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  928
  Beğenileri:
  1.308
  Ödül Puanları:
  0
  anlaşılan sen mmai bilmiyorsun? güreş tekniklerinden neyi bileceksin afedersin serbest güreşi mi? grekoromeni mi? boks nereye yetiyor? bilmiyorum kaç yaşındasın, hangi sporlarla uğraşıyorsun ama kafes dövüşüne sadece boks yaparak girmeyi denesene bakalım, ya da güreş yaparak. ikisini birden bil istersen hiç fark etmez, ayaklarını kullanamazsan çok geride kalırsın.

  güreş ana tekniklerinden değildir, mt temellidir mma...

  not: jui jitsu değil jiu jitsu

  ercan hocam zaten capoeira önermem işin biraz da şakası :D capoeira bilen sporcuları da bu kapsamda bir organizasyona katmak ilgiyi artıracaktır.

  striker neden takedown yapsın güzel bir soru, şu şekilde yanıtlayayım, eğer strike formatındaki dövüşçümüz yere yıkılırsa, kolunu bacağını kaptırırsa o zaman sadece boğuşarak çıkamayacaktır oradan.

  hocam bir de zaten takedown yaparken hasar almayacağımızı iddia etmiyorum yalnız maçı takedown ile bitirebilecekken strike yapıp uzatmaya çalışmak ne derece faydalıdır onu bilemeyeceğim.
   
  pozitronn bunu beğendi.
 9. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  "strike ,yani darbe "her zaman daha etkilidir...atılacak ,sağlam bir "kroşe veya dirsek ,veya enseye, çeneye bir tekme en kısa yoldan dövüşü bitirir...

  konu ,tabi ki strike babında atılacak "low kick ve bunu tilki gibi bekleyen grappler "değil...bunun kapılabileceğini bilerek "kombinasyonları" garpplere ayarlamak...

  ama, işte burda da mma da sanırım bayağı ksıtlamalar oluşturulmuş durumda , eğilerek bacağı kapmaya çalışan birininin ensesine baş arkasına vuramama, yerde olanin kafasına tekme atamama , dirseklerin sadece sirküler olanları vb onularda muay thai cinin ,yani bir strikerin en önemli avantajları "off" durumda bırakılıyor...

  biraz da felsefe ile ilgili ,bizim kültürden midir nedir "dövüş dediğin de dövüşülür, güreşilmez, yerde yuvarlanılmaz ..." güreşse güreştir..))
   
  Son düzenleme: 18 Aralık 2011
 10. derkrieger
  Offline

  derkrieger Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  282
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
  Yer:
  Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
  Ben de hocaya katılıyorum,
  MMA bence Türkiye'de tutmaz.
  Altyapısı yok, güvenilir federasyon tarzı organizasyonları yok.
  MMA ciddi bir yatırımdır, striking sanat öğreneceksin (çoğunluka MT) üzerine BJJ ve güreş gibi dallardan öğreneceksin
  +
  fizksel özelliklerini geliştireceksin
  YANİ bunu işin haline getireceksin
  ama ne ödülü var, ne sigortası belli, hiç bir güvencesi yok.
  UFC gibi org.larda iyi paralar kazanan 3-5 kişi var; küçük org.lardakiler karın tokluğuna maça çıkarlar, maddi anlamda kesinlikle zarardalar yani.
  düşünün bu zamanda meslek edinip aile kuracakken, yıllarınızı verip sonunda hiç bir şey kazanamamak pek olası!
  Tutmaz!
  zaten dünyada da başarılı org.'u az, biz de hele hiç şansı yok.
  Bu nedenle federasyonlu sporlara yönelmeyi tavsiye ediyorum şahsen.
   
 11. Michaeljai
  Offline

  Michaeljai Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2011
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Mma e girmede güreş teknigiyle bir dövüş sanatı yetiyr demek istedigim boks ile serbest güreş de usta olan biri girebilir bacakları kullanma önemli ama bunlar en az bilinmesi gerekenler yazım yanlışlarına fazla takıyorsanda türk dil kurumunda iş ayarlıyım sana
   
 12. StrongToMan
  Offline

  StrongToMan Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2011
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Yer:
  ankara
  Mma Türkiye'de Aslında Yavaş Yavaş Zemin Yapıldı Her Cuma Gecesi Spormax'de Türkçe Yorum ile kafes dövüşleri oluyor Bu Yorumculardan 1 Taneside UniMma Kurucularından. üniversitede bile Mma Eğitimi Veriliyor İyi Hoşta Neden 1000 tl Gerçekten Ülkede Sporu Bir yere Götürmede Engeller Sınırsız. Birde Bu Mma de Mt,Bjj, Güreş Bence Çok önemli Çünkü Bu Mma'da Maçların Yarısı Kondisyon Yetersizliğinden Bitiyor. Bu Sporlar İtme Çekme Usulünden Olduğundan Mma'ye Getirisi Çok Diye Düşünüyorum.
   
 13. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  1.000 tl mi?!...

  bu yıllık mı?!...)
   
 14. StrongToMan
  Offline

  StrongToMan Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2011
  Mesajlar:
  84
  Beğenileri:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Yer:
  ankara
 15. xzeloks
  Offline

  xzeloks Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2011
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ben mma in ülkemizde çok tutulacağını hiç sanmıyorum nedeni ülkemizde boks veya kick boksu düzenli olarak takip ediliyor ve organizasyonları düzenleniyor capoeira ile görsellik eklenmeli yazmış bazı arkadaşlar bunuda pek gerçekçl bulmadım öyle birşey yapılırsa dahi mma çoluk çocuk malzemesi olur örneği bundan 3-4 sene önce smackdown adında yayınlanan amerikan güreşi 10-15 yaş aralığında çocuklar birbirlerine gördükleri şeyleri uygulamaya çalışıyolardı şimdi bunun mma için olduğunu düşonürsek ortalığın nasıl bir hal alıcağnı hayal edebiliyordur :) telefondan giriyorum yazım hatalarım olursa kusuruma bakmayın
   
 16. TkdBJJ
  Offline

  TkdBJJ Üye

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  ben arkadaşın fikirlerine katılıyorum. Strike en etkilidir sözüne katılmıyorum. bu işin yapılan vuruşu tutturamadan yere düştükten sonra üstüne atlayan grappler ile mücadelesi de var. 5 yıl taekwondo ve jiu jutsu ve judo çalıştım arkadaşlar. yerde de işi bilmek gerekir. :) saygılar.
   
 17. SiR_Arawn
  Offline

  SiR_Arawn Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.335
  Beğenileri:
  846
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir/Buca
  5 yıl Jiu Jutsu süper :) keşke tekvando yerine daha iyi bir strike çalışması vericek çalışma yapsaydın Kickboks , Muay Thai gibi hem eller hem ayaklar aktif olsaydı yani.
   
 18. avengeren
  Offline

  avengeren Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  456
  Beğenileri:
  233
  Ödül Puanları:
  53
  Yarın Murat Kazgan ın maçı var izleyin beyler
   
  SiR_Arawn bunu beğendi.
 19. SiR_Arawn
  Offline

  SiR_Arawn Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.335
  Beğenileri:
  846
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir/Buca
  İyi söyledin dostum izliyim saatini alayım maçı olduğunu bilmiyordum.
   
 20. avengeren
  Offline

  avengeren Üye

  Katılım:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  456
  Beğenileri:
  233
  Ödül Puanları:
  53
  Bende saatini kanalını bilmiyorum ama maçı kesin var. Dünya şampiyonası 16 lı turnuva heralde.
   

Sayfayı Paylaş