MMA ile hacim kaybolurmu?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve specialcafe tarafından 6 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. specialcafe

specialcafe Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar, normalde kısa ve çelimsiz biriydim, body building ile hacim ve gücümü artırmaktayım, hazirana kadarda sürekli çalışmayı düşünüyorum ama bu süreden sonra mma dövüş sporuna başlamayı düşünüyorum

bu spora başladıktan sonra daha fazla hacimlenmek istemiyorum sadece olan şey korunsun istiyorum.

Bu mümkünmüdür, yani formumu koruyup hemde mma sporunu yapabilirmiyim? Yoksa belli bir hacim kaybı kaçınılmazmıdır? Supplement kullanmak gerekirmi?

Teşekkür ediyorum şimdiden.

2. By_MaLi

By_MaLi Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    MMA gibi bir dövüş sporunda hacim lazım olmaz sana bence? tabi korursunda azalma olur diye düşünüyorum

specialcafe bunu beğendi.
  3. specialcafe

specialcafe Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yok zaten hacimi dövüş sporu için değil fit gözükmek için korumak istiyorum, korumanın hiçbir yolu yokmudur peki?

4. levent8181

levent8181 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlık çalıştığın dönemlerde kazandığın hacim kesınlıkle aynı kalmaz ılk haftada bile bunu anlıyabılırsın çunku mma ısınması model çalışması pad çalışması crossfit antrenmanlarıyla tamamen kardiyovasküler antrnmanlar içerir daha define olmanı sağlar tabiki senınyaptın dıyet beslenmen antrenman sıstemı ne olursa olsun etkıler.

5. specialcafe

specialcafe Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    peki gittikçemi düşer yoksa belli bir seviyeye düşüp oradamı kalır acaba, eğer öyleyse istediğimden biraz daha fazla hacimlenip başlamayı düşündümde.

6. levent8181

levent8181 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ya hacim kaybetmek derken kas oranın düşüş minumum seviyede cunku mma de antrenman sıstemının %50sınden fazlası ağırlık antrenmanlarına dayalı bi sıstem güç arttırma ön planda o yüzden kas oranın düşüş az olur ancak antrenmanda ısınmadan antrenman sonuna kadar en yüksek tempoda geçtinden dolayı yağ yakımı ust sevıyede olucaktır buda sana hacım kaybetmışsın göruntusu verır ama tekrar tekrar söyluyorum takviyelerını ve beslenme doru yaparsan minumum kas kaybı olur. bellı bi sevıyede kalırmı demişsin o sana bağlı sonuçta bu işi daha profesyonel yapanlar mma de olsun kickboksta olsun off dönemlerde ağır kg lu çalışmalarını eksık etmezler bellı dönemlerde.

7. Gwindor

Gwindor Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    bi kere istediğin fit görünüme kavuştuktan sonra beslenmene dikkat edersen dövüş sporu yaparken onu kaybetmezsin tabi antreman/antrenör kalitesine bağlı bişey bu.ama bi vg ci vücudu gibide olmaz.

8. specialcafe

specialcafe Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Sonuçta ağırlık antremanlarına azda olsa devam edeceğim. Aslında istediğim şey yaptığım hacimle beraber kaslarımın taş kadar sert olması ve o hacimle olabilecek en yüksek güce ulaşmak. Çok şeymi istiyorum :)

9. rampage

rampage Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    eğer kas kütlen gözle görürülür bir şekilde belli ise mücadele sporları kas kaybı yaşatacaktır. galiba bodybuild de çok geçmişin yok.herhangi bir spora yeni başlarsan kas kazancı zaten sağlarısın.bu halde mma kas kazandırır demek yanlış değil.

10. specialcafe

specialcafe Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    vgde 1 senelik geçmişim var, hazirana kadarda devam edeceğim, dediğim gibi başlamadan önce çelimsizdim şimdi yapılıyım hazirana kadarda sanırım dediğin gözle görülür kas kütlesi olacaktır.

11. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    MMA yapınca illa bir maratoncu gibi kütle kaybı olacak şeklinde bir beklenti yanlıştır.
    Kaldı ki güç antrenmanları vs. yapmak da MMAciler, BJJciler ve de Judo'cular için elzem bir şey.
    Kütle kaybın olmaz, zaten hobici bir VGcisin anladığım kadarıyla, musabık falan değilsin.
    Yani sorun yok...

12. adamentium

adamentium Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13

Derkrieger hoca gene engin tecrübelerini yansıtarak konuya en bilimsel açıklamayı yapmış.

Kendisi yıllarca MMA ve VG sporlarını paralel çalışmış bir sporcu üstadımız olarak daha tutarlı ve bilimsel bir görüş başka birisinden bekleyemezdim zaten duh kafa_ a32

13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tahminimce "hacım "dan ziyade , "biçim, ölçü "kastediliyor...

vg, ağırlıklı olarak "hipertrofi ve şekil " üzerine yoğunlaşan bir sistem...

tabi, ki başka sporlar yoğun yapıldığında "vg "çalışmaları neticesinde oluşturulan kas üzerinde değişiklik sağlayabilir...hacım azalması, şekil, biçim vb oluşabilir...

ancak, yapılan iş ile (yoğunluk vb) ile orantılı olarak...

yoksa ,haftada 5 gün salt , bilinçli ,uzmanca "vg" yapan bir kimsenin haftada 1-2 gün " 1 saatlik "boks, kick boks dersine girmesi "kas ,hacım kaybı yönünde "fazla bi şey ifade etmez...aksine, ek spor yapılma yönünde olumlu bir adım olur...

Sayfayı Paylaş