MMA için nasıl bir yol izlemeliyim.

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve derek.hale tarafından 10 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    İstanbul'da bir kaç MMA kursu varmış ama ben Kocaeli'de yaşıyorum ve yaşadığım şehirde hiç MMA ile ilgili kurs vs. yok.
    bende şimdi güreşe başlıyım, 1 sene güreş yapıp kick boxa başlarım 1, 2 senede kick box yaparım daha sonra 2, 3 seneye illa bitane MMA salonu açılmış olur heralde :)
    sonrada MMA başlarım diye düşünüyorum.

bu konu hakkında pek bilgim yok, yanlış düşünüyorsam cahilliğime verin ama bu konuda çok ciddiyim.
    MMA için sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

2. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Benimde MMA yapma gibi büyük bir düşüncem var , öncelikle yaşın kaç ve önceden bir dövüş sanatıyla ilgilendinmi , bende 2 senedir güreş yapıyorum ve yapmayıda düşünüyorum 3 4 sene kadar yaparsam suan yaşım 17,20-22 yaşında ise bende bir mma kursuna ordanda inşallah maçlara vsvs istiyorum,benim terciğim ilk yapacağın dalda iyi bir başarı göstermek yani maçlara gir kendini dene,önce ön hedefi belirle mma dalını istediğin yaşta yapabilirsin o dalın öle değişik bir yönü var 35 yaşında güreşten mma geçen ve 40 yaşında altın kemer alan insanlar izledim gördüm , ama önce mma yoksa iyibir boks kickboks muaythai güreş jijutsi judo gibi dallarda başarı izlemeni isterim.

derek.hale bunu beğendi.
  3. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli

yaşım 18, daha önce herhangi bir dövüş dalıyla ilgilenmedim. 10 aydır vücut geliştirme yapıyorum.
    kardeş bende senin dediğin gibi düşünüyorum. önce bir kaç dövüş dalında çok iyi olup ondan sonra MMA başlamayı düşünüyorum.
    öle hemen maçlara çıkıpda kavga ediyim gibi bir amacım yok, bu konuda çok ciddiyim ve oldukça sabırlıyımdır.
    önce minder güreşine başlıyıcam ondan sonrada kick box. uzun süre bu iki sporu yaptıktan sonra MMA kursları vs. açılırsa onlara gitmeyi düşünüyorum.

4. ozan1234

ozan1234 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Minder , serbest stili güreşçi.
    Çok mantıklı yaparsın,ilkte güreş kick boks yap orda ilerlersen belli yaşa düzene gelince mma zaten rahatça yaparsın ve gerisi artık sana kalmış.

derek.hale bunu beğendi.
  5. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
  6. ebayar

ebayar Guest

Öncelikle MMA için bjj'de mavi kuşak olman lazım 4-5 stil dövüş tarzını bilmen lazım.
    MMA antrenmanları çok uğraş gerektirir.

7. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
  8. batihn

batihn Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Üniversite öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Dostum hi sana diyim mma başlayan biri olarak güreş veya bjj git. kickboks , muay thai sonra gelir bu işte. Dikkat ettiysen dövüşler kitleme hareketleriyle genelde yerde bitiyor. Birde mma başlamak için yok şuna bu kadar sene buna bu kadar sene gitmek gerekir falan bu laflar boş .

derek.hale bunu beğendi.
  9. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
  10. batihn

batihn Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Üniversite öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Güreşle başla olmadı . mma için bir yer açılırsa olurda(Çok zor gözüküyor bence şuan ) bir kaç kitleme öğrenip kolayca giriş yapmış olursun .

11. derek.hale

derek.hale Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli

evet malasefki şuanda ülkemizde MMA çok yaygın bir dövüş dalı değil ama yavaş yavaş yayılmaya başladı.
    bence 3, 4 sene sonra felan ülkemizde iyiyce duyulmuş ve yayılmış olur.

bu arada evet güreşle başlıyıcam, sonra boksa daha sonra MMA inşallah.

12. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    herhangi bir sporu 1 sene yapıpda sonra diğer sporu 1-2 sene yapıp mma'e başlamak yanlış olur, 1-2 sene değil seneler lazım ki yaptığın sporda ustalaş, sonra eğer istersen üstüne mesela güreş gibi sporlar yaptıysan üstüne biraz muay thai- kickboks katıp başlayabilesin mma'e.diğer türlü başarılı olamazsın ha ben sadece spor için yaparım diyorsan o zaman tamam ama sporcu olmak istiyorsan başarısız olursun

derek.hale ve batihn bunu beğendi.
  13. jr. gokce

jr. gokce Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    müsabık olmayı düşünüyor musun ?

14. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    eğer müsabık olmayı düşünüyorsan bir dalda 1-2 seneden çok daha fazlası gerekir 1 sene kick boks 1 sene güreş yaparsan ne güreş tekniğini nede kick boks tekniğini oturtursun ve başarısız olursun

derek.hale bunu beğendi.
  15. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    MMA yapmak için 1 sene ona 1 sene buna 1 sene şuna gidersen hiçbir başarı elde edemezsin dostum bu bir gerçek. En basitinden Muay Thai öğrenmeye çalışsan insan vücuduna teknikler zaten 6 aydan sonra oturmaya başlıyor ( kişiden kişiye göre değişir ) 1 yılda elle tutulur bir başarı elde etmen zor. BJJ, SAMBO, MUAY THAİ gibi dallarda uzun süre antrenman yapmış olman gerekiyor ve yıllarını vermiş olman gerekiyor. Bunları yapmadan 1 yıl bjj 1 yıl muay thai 1 yıl sambo gitsen eder 3 yıl ama buna rağmen maça çıksan yurtdışından 1-2 yıllık sporcu gelse yıkma ihtimali yüksek bilgin olsun. Ayrıca MMA ile ilgili şunu söyleyeyim; 1-Muay thai 2- BJJ bunların karışımı MMA oluyor zaten teknik olarak. Ayrıca şu konuda emin olabilirsin ki muay thai' cinin kondüsyonu ile bjj cinin kondüsyonu aynı değil. BJJ cıler it gibi güreşir saatlerce ama 1 saatlık muay thai antrenmanında nefes alıp verirken ciğerleri sökülür. Keza tam tersi muay thai'ciler içinde söz konusu. O yüzden benden sana tavsiye 3-4 yıl Muay Thai yap ardından BJJ ye geç ve ona göre antrenmanlara başla.

derek.hale bunu beğendi.
  16. LoveİsBBal

LoveİsBBal Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Moralini bozmak gibi olmasın ama her profesyonel sporda olduğu gibi dövüş sporlarında da çocukluktan başlayan bir eğitim ve antreman süreci uygulanıyor . Bu yaştan sonra olunmaz diyemem tabii ama bunun için kendini manevi yönden hazırlamak kadar maddi yönden de bayağı bir gideri var . Ülkemizde zaten dövüş sporlarında derece çıkartmış antrenör az . Antrenörü buldun diyelim hala öğrenimini gerçekleştiriyorsan baya sıkıntılı olur . Profesyonel sporcular öğrenimlerini genelde özel okullarda sporcu burslarıyla ve birçok görünmeyen yardımla tamamlıyolar . Hedefini iyi belirlemen lazım . Gerçekten sadece bir heves değilse herşeyini ortaya koyacaksan başarılar dilerim .

HomeBarz ve derek.hale bunu beğendi.
  17. bakici29

bakici29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci-medikal
    Yer:
    istanbul
    bence muai tai'a gitmelisin mma'e başlayana kadar güreş yapmanda iyi olur ama altı ay kadar gitsen yeter ama önce muai tai. neden dersen mma'de iyi bir yumruk tekme diz dirsek kombinesi gerekir kick boksta dirsek yok. Bjj öğreten bir yer bulursan onuda tavsiye ederim.

18. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    dostum bir boksor olarak ankarada fedarasyonu bulunan ve ulkemizde yeni yasallaşan mma hakkinda şunlari soyleyebilirim hiç bir spor dalina gitmen bişey kazandirmaz tam olarak şoyle bi ornek veriyim kisa sap bağlama çalanin uzun sap az bucuk da gitar çalmasi gibi mma çok komplex bir spordur butun branşlari kombine edebilmen gerekir boks yumruğuna jijitsu tekmesi çikarip kick boks bloğu alip kilitleyebilmek gibi burda bir iki antremanina misafir olarak katildim çok farkli gozden çok şey çikarman gerekiyor oncelikle burun kemiğin

19. ykurt52

ykurt52 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    MMA'nın temeli yer güreşidir zaten. Bana kalırsa önce ayaktaki savunma ve saldırı olayını hallet. Her spordan bir meyve al ama bence en önemlisi muaythai. Tabi yine de sen bilirsin

20. h3adslay3r

h3adslay3r Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kardeşim sana şunu söylüyorum Kocaeli'de yaşıyorsun, hemen yanı başında baş pehlivan Ahmet Taşçı var ve sen minder güreşinden söz ediyorsun. Bu nimet benim elimde olacaktı ki... Ben de Muay Thai yapıyorum ama yağlı güreşe hep bi merakım ve özenmişliğim olmuştur. Bence hemen gidip Ahmet Taşcı'yı bul sana samimi söylüyorum yağlı güreş senin imkânın kapasitesinde yapabileceğin en iyi
    spor. Çünkü yağlı güreşteki rakiplerin çok daha tecrübeli olacaktır. Ama sen Muay Thai'yi seçerim diyorsan önermem çünkü Muay'daki rakiplerin hep aynı kişiler ve Muay Thai konusunda daha tecrübesiz olacaktır bu da gelişimini olumsuz etkileyecektir. Her sporu ana vatanında öğreneceksin ! Ben de inşAllah Türkiyede yağlı güreşi öğrenip sonra Thailandta Muay Thai'yi geliştirmeyi planlıyorum. Sonraki hedefse Brezilyada BJJ ve Capoeira öğrenmek.

Sayfayı Paylaş