MMA hakkında birkaç soru

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve khephnes tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    selamlar,

yaşım 21 ve 7 aydır body building ile ilgileniyorum. bunu, ilk önce muay thai ile kombinelemeyi düşündüm, daha sonra mma'da karar kıldım. fakat sanki, mma'ya başlamak için biraz geç kalmışım gibime geliyor. pek çok insan, bu spora lise yıllarında başlamıyor mu? :)

eğer yaşım mma'ya başlamak için uygunsa, mümkünse izmir'de ikamet eden antrenör tavsiyesi verebilmeniz mümkün mü? :)

2. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Öncelikle mma de hedefleriniz nelerdir ? Eğer bu işi meslek edinecekseniz bence geç kaldınız ama 30-35 yaşlarındaki adamlarda mma yapıyor hobi olarak spor olarak

khephnes bunu beğendi.
  3. 2157

2157 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşım spora başlama yaşı diye bişey yok git yazıl.ha bide profesyonellikmi düşünüyosun :)

mma- ve khephnes bunu beğendi.
  4. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    amatör çapta elbette, profesyonel olmak gibi bir amacım yok ama amatör çapta da olsa en azından amatörlük yolunda iyi bir yere gelmek fena olmayabilir. :) yani sadece hobi olarak düşünmüyorum.

5. 2157

2157 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ozaman kesin olabilirsin diyim sana yeterki antreman esnasında iyi çalış birde body yapmışın esnekligini azaltmış olabilr ama kas esneme hareketleriyle açarsın kaslarını;)

khephnes bunu beğendi.
  6. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    mma de bildiğim kadarıyla amatör kategorisi yok.tabi öğrendiğin salonda arkadaşlarınla antreman maçı yapıp kendini geliştirebilirsin.olsa bile ülkemizde mma turnuvaları olmadığı için bir turnuva hayaliniz olmasın.onun yerine muay thai ye devam ederek başarılar elde edebilirsiniz sanırım 35 yaşına kadar mt yapılabiliyor.

khephnes bunu beğendi.
  7. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    bunu tamamen unutmuşum, haklısın.
    mutlaka illegal turnuvalar vardır elbette fakat onlara katılacağımı da pek sanmıyorum. salonda ya da salonlar arası antrenman dövüşleri dışında pek bir alternatifim yok sanırım.

peki yaşım hakkında ne düşünüyorsun? mma için geç bir yaş mı?

8. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    sorması ayıp
    bu MMAi nerede yapacaksın?
    Türkiye'de bunun maçı mı var, organizasyonu mu var?
    Muay Thai demişsin, hah işte o iyi bir seçim.
    Ha ABDye taşınacam diyorsan günün birinde, o zaman cidden MMA yapabilirsin.
    orada da bu işin en temel, en çok görünen kombinasyonu Muay Thai + BJJdir.
    ben olsam şimdi federasyonlu spor olan MTye başlar, MMA için de evin ilk harcını atmış olurdum!

khephnes bunu beğendi.
  9. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    yazdıklarımın tamamını okumamışsın sanırım. :)

dedim ki, salonda arkadaşlar arası ya da belki salonlar arası amatör dövüşlerde (legal bir turnuvadan söz etmiyorum) fena değil bir seviyeye gelmek güzel olabilir. :)

10. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    http://www.uzmantv.com/kimler-mma-yapabilir amatör olarak herkes yapabilir deniliyor.mma de güreş tekniklerine yer veriliyor ve güreş için çok ufak yaşlarda başlamak gerekiyor.tabi biraz araştırırsanız ünlü mma cilerin kaç yaşından beri spor yaptığını görürsünüz kafanızda bir fikir oluşur.

khephnes bunu beğendi.
  11. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    evet, bunu biliyorum. özellikle güreş ile kombinelendiği ölçüde çok yararlı olabilir-di. tabii söylediğin gibi benim için artık geç. :)

12. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    asla bir olipiyat güreşcisi haline gelemezsiniz belkide ama güreşinizde gelişir.ertan balaban başka videolarda öğrencilerine güreş bjj ve mt çalıştırdğını söylemişti zaten oraya gidenlerde genelde güreş yaşı geçmiş kişiler ama yinede çalışıp birşeyler yapıyorlar.ben küçükken babamın mesleği yüzünden hep küçük yerlerde yaşadık oralardada güreş yoktu olsa giderdim.

khephnes bunu beğendi.
  13. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    çok kötü bir fikir.
    kontrolsüz ortamlarda sakatlık çıkma riski artar sadece.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:52 ----------

güreş yapamayan bari SAMBO veya Judoya baksın derim.
    BJJ ve MT zaten olmazsa olmaz.

2157 ve khephnes bunu beğendi.
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    illegal :shock::mad:

MMA i Türkiye de yapamazsın bu işi doğru düzgün yapan iki adam var.Murat Kazgan ve Ertan Balaban.Başka hiç bir yerde yapamazsın.Bir kaç sporu salonunda yapabilirsin.Mesela bence en iyi kombinasyon Muay Thai Bjj birazda güreş bilsen iyi olur.Aslında boksunda iyi olmalıdır striking denince akla gelen ilk spor bokstur.Boksu iyi olan her zaman biraz daha üstün olur senden.MMA i dediğim şekilde yapabilirsin her spor için ayrı bir salona gidersin tabi masraflı olur.Yaşı takma kafaya spor her yaşta yapılabilir.Ama bu sporda ilerlemek için çok geç.

Amatör turnuvalar düzenlenir mi bilmiyorum ama bir kaç MMA yapan arkadaşın olursa onlarla sparring yaparsın.Antrenman maçları düzenlenebilir.Resmi müsabakalar için yaşın çok geç.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:50 ----------

Hocam daha başlamadan kafasına sakatlık falan sokmanız doğru değil.Şimdi bunları düşünmesine gerek yok.Önce bir teknik öğrensin bir şeyler kapmaya çalışsın.Temeli atsın gerisi gelir dövüşecek adam bulur zaten resmi turnuvalar olmasa da sparring yapacak birilerini bulur.Şuanda bunlar düşünmek için çok erken.

Bence önce boks yapmalı en azından bir kaç ay teknik öğrensin lapa çalışsın strike nin temeli bokstur bildiğim kadarıyla.

Ondan sonra MT yapmaya başlar 1 sene yapar kondisyonu iyi olunca artık bir kaç sporu kombinasyon yapabilir.

Tavsiyem MT VE BJJ daha ileride üçlü kombinasyonda olabilir.

khephnes bunu beğendi.
  15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    mma öğrenmek?!...

yahu ,bunun okulu nasıl olacak ?!...)

hangisi , nasıl, ne şekilde, neden ?!..)))))

yıllar sürecek bi konu...

**strike
    **strike defans
    **strike değerlendirme
    **takedown
    **tkedown defans
    **takedown
    **gtappling, choke ,submission vb catching ..

hangisi , nasıl ne şekilde ?!...)))))

derkrieger ve khephnes bunu beğendi.
  16. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Geç kalınmış değil ama öğrenmek pek de kolay değil iyi bir disiplin ve çalıştırma gerektirir..

khephnes bunu beğendi.
  17. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    evet aslında haklısınız. zira mma özgün bir spor olarak değil, 90'ların başlarında "en iyi/güçlü dövüş dalı"nın hangisi olduğunu insanlara göstermek amacıyla ortaya çıktı ve genel olarak bjj'nin üstünlüğüyle tamamlandı. ben de bu yüzden, mma üzerine okudukça kesinlikle bjj ya da mt'den birini öğrenmem gerektiğini düşünüyorum.

bu yüzden direkt olarak mma üzerine olan kurslara değil, bjj kurslarına gidilebilir diye düşünüyorum.
    ancak istanbul'da yaşasaydım murat kazgan'dan direkt olarak mma öğrenmek isteyebilirdim. zaten yukarıda bir arkadaşın da söylediği gibi bu işi ertan balaban ve murat kazgan'dan başka yapan pek yok. gerçi bir tek murat kazgan lisanslı mma dövüşçüsü yanlış bilmiyorsam. izmir'de birkaç yer var mma kursu veren fakat hocalar hakkında bilgi sahibi değilim.

18. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Türkiye'de profesyonel şekilde MMA yapan mı var ki yeni duydum:lol: Benim bildiğim bu işi meslek olarak yapan biri yok. Bi tek Murat Kazgan'ı duymuştum onu da çok bilmiyorum açıkçası. Yani zaten 1.sınıf olsa duyardım illaki ilgilendiğim bir spor dalı çünkü, izleyici olarak tabi;)

19. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    murat kazgan ve gökhan türkyılmaz profesyonel mma'cılardır arkadaşım. gerçi gökhan türkyılmaz avusturalya'da yaşıyor sanırım. bu anlamda "lisanslı" tek mma dövüşçümüz, murat kazgan.

20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ertan Balaban ı unutuyorsunuz :)

khephnes ve Swager bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş