Mide rahatsizligi ve taze et

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 30 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. DEXTER JACKSON
  Offline

  DEXTER JACKSON Özel Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2006
  Mesajlar:
  590
  Beğenileri:
  109
  Ödül Puanları:
  0
  Mide rahatsızlığı olanlar taze etten yememeli

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, etin, sindirimi zor bir besin olduğunu, yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açtığını belirtti.


  Kesilen kurbanın etleri üç saat kadar güneş görmeyen bir yerde dinlendirilmeli. Daha sonra bu etler, küçük parçalar halinde buzdolabına yerleştirmeli. Yeni et sert olacağından pişmesi de zaman alır. Eti fazla tüketmemeye özen göstermeli.
  Özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etlerini hemen yememeleri, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeleri gerektiğine işaret eden Tayar, "Bayramlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme hissi vardır; ancak ağır ve aşırı yemek yenmesi halinde sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden, özellikle sindirim sistemi, kalp damar ve endokrin rahatsızlıkları olanların bayramda beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir." dedi.

  Kesim işleminden sonra hayvanın kanının iyice akıtılması gerektiğini belirten Tayar, kanı yeterince akıtılmamış hayvanların etlerinin mikroorganizmalar için iyi bir üreme ortamı olması nedeniyle çabuk bozulduğunu kaydetti.

  Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesinin daha faydalı olduğunu ifade eden Tayar, şunları söyledi:

  "Eti çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi, kanser yapıcı maddelerin oluşumuna yol açabileceği için sağlığa zararlıdır. Etler ızgarada pişirilirken etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kırmızı etteki doymuş yağ oranının yüksek olması kalp ve damar sağlığını tehdit edebilir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için, kalp ve damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve diğer sebze yemekleriyle birlikte dengeli olarak tüketmelidir. Etle yapılan yemekler kendi yağıyla pişirilmelidir. Kurban etleri ve elde edilen iç yağı, kuyruk yağı gibi hayvansal yağların aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.' Bursa, aa


  30/12/2006

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş