Mide Bulantısı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Astor tarafından 26 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Çalışma esnasında mide bulantısının sebebi ne olabilir acaba?
    Çalıştığım odam o kadar havasız değil ama. Beslenmeyle alakası olabilirmi?
    Bİrde çok uyumak istiyorum neden acaba?
    bodyden sora yatsam uyurum yani ama yatamıyorum tabi ...

2. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bulantının nedeni antremandan önce yediğin öğünle alakalı olabilir. antremandan en az 1-1 buçuk saat önce yemelisin o öğünü. yer yemez yada yedikten kısa bir süre sonra başlarsan çalışmaya mide bulantısı yapabilir. ayrıca idman sırasında gerektiğinden fazla su içiyorsan mide sorununa bu da sebep olabilir.

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Aslında sorunun kaynağı çalışmadan hemen önce yemek olabilir fakat bende uzunsüre yemek yemeden yani çok boş mideyle antreman yapmaktan dolayı mide bulantısı olmuştu biara..tabi boş mideyle 1,5 lt de su içince berbat olmuştum..mide bulantısı fazlacaysa insana uyumak yada yatmak hissi ve ihtiyacıda doğurabiliyor..
    buaralar yemekten 2 saat sonrası başlıyorum ve 1,5-2 lt kadar sıvı alayım yinede sorun olmuyor..

senin beslenme şeklin nedir? ve çalışma sırasındaki sıvı alımın?

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Antreman sırasındaki mide bulantısının en buyuk nedeni kan sekerinin dusmesidir...
    boyle drumlarda kana cok cabuk karısan, bal pekmez gibi besinlerden 1 corba kasıgı icmen gerekiyor.. onlar zor ise, en azından cikolata veya seker yiyp biraz dinlenmen gerekiyor.. kendine gelmen cok uzun surmez..

Ben yusuf hocam beni calıstırırken, 2 kez bacak antremanında kustum.... Hayatımın en agır antremanlarıydı her ikiside...

5. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar ..

Yeni bi topic açmamamk için daha önce açtığım topicten sorayım dedim.
    Ben bazı günler akşam 19.30 da eve gelebiliyorum ancak. Evde düzenli olarak çalışıyorum ben.
    Kuvvetli bi yemek yiyorum ve 1.5 saat kadar bekliyorum.Ve 21.00 de 1 saatlik çalışma yapıyorum.
    Hatta 21.30 a sarkabiliyor. Sizce 21.30 çok geç bir saatmidir?
    Çünkü bugün özellikle kendimi yorgun hissediyorum baya.Ama biraz takıntılı biri olduğumdan vücut çalışmazsam kafama çok takıyorum sonra.Hatta yazın gece 24.00 de bile çalışıyodum programım aksamasın diye :) Çok yorgun hissetsem bile yani.
    Ne tavsiye edersiniz bu konuda?
    Ben 2 gün çalışıp 1 gün bırakıyorum.Böyle bir sistemim var.

Birde bi hareketi sormak istiyordum.Ben yan karın kaslarını çalıştırmak için 10 kg lik dumbelle 50 tekrardam 2şer set sağ-sol eğiliyorum.Ama bu hareket bana inanılmaz faydalı gibi gözüktü.Yani bütün belimi karnımı çalıştırıyor.Acaba 50 tekrardan 4 5 set yapsam da mekik , bacak kaldırma hareketlerini bıraksam nasıl olur?

6. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Saat 9.30 çok geç bir saat değil. Erken yapmanın avantajı buna göre çalışma sırasında daha enerjik olmak, ama çoğu insan zaten akşam saatlerinde yapar antremanları iş dolayısı ile. Geç yapmak hiç yapmamaktan iyidir sonuçta :)

iki gün çalışıp bir gün dinlenmek iyi bir fikir eğer o iki günde farklı kas gruplarını çalıştırıyorsan. Aynı kas grubu ard arda çalışılmaz. Yaptığın hareketleri yazmadan buna bir yorum yapmak çok sağlıklı olmaz.

O hareketi doğru yapıyorsan karın kasının çalışmaması lazım, o hareket yan karın (oblique) içindir. Mekik ise direkt olarak karın kasını (rectus abdominis) çalıştırır. Mekiği bırakma.

7. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Abi ben devamlı aynı hareketleri yapıyorum arka arkaya ikigün.
    Önce biraz ısınıyorum , ip atlıyorum , sonra biraz yumruk egzersizi yapıyorum (full conract kursuna gittiydim orda yaptığımız yumruk antrenmanlarını yapuyırum)
    Bu üstte söylediklerim cardio egzersizi oluyo benim çapımda :)
    Sonra 4 set şınav çekiyorum 15 erden setler arası 1 dakika
    Bu şınav konusunda bişey sormak istiyorum bi seferde 30 35 şınav çekiyorum ben ama 3 senedir devamlı çekiyorum anasını satıyım o 30 baraşını aşamadım bi türlü.Şöyle bi yatışta 100 150 şınav çekmek istiyorum ama olmuyor.Bu yüzden 4 set halinde daha az sayıda şınav çekmemi tavsiye ettiler.Bakalım etkileri bekliyorum.Boyum 1.79 kilom 80 kg. Sizce bu oranda biri için 30 35 şınav çokmu az? Ama 3 senedir devamlı çekiyorum 35 den sonra geliştiremedim.
    Şınavlarsan sonra mekik bacak kaldırma 10 kglik dambılla yana eğilme yapıyorum.
    Karını çalıştırdıktan sonra 10 kg lik dumbella 12 10 8 6 şeklinde hammer curl yapıyorum biceps için
    Ondan sonra 10 kglik dumbell ile 12 10 8 lateral raise yapıyorum omuz için
    Ondan sonra 10 kg lik dumbella dumbell french e benzeyen bi hareket yyapıyorum ama oturarak bide iki elimi kullanarak 25 20 halinde yapıyorum bunuda triceps için.
    Sonra tekrar açma germe yaparak antremanı bitiriyorum.
    Bu hareket isimlerini forumdan bakarak yazdım.
    Çok amatörce yaptığımın farkıdnayım ama yinede güzel ve biçimli bir vücudum var.Zaten yazlarıda hep çok yüzmüşümdür.
    Vücudum bel ve kalçada biraz yağlı.
    İp atlağamaya yeni başladım kilomu 80 den 74 75 e indirirsem sanırım kalçam ve belimde eriyecek.

İşte yani demek istediğim bend evamlı bu hareketleri yapıyorum yalnız dumbell ağarlığı arttı önce 5 ti sora 7.5 şimdi 10 kg
    Şınavı dumbelldan önce ve sora 30 ar çekerdim. şimdi 1 dakka arayla 15 er çekiorum. :)

Neyse içimi dötüm rahatladım. Hehe. Yakında resimlerimi de koyabilirim.BEni çekecek birini bulursam

8. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ben üç şey daha soracaktım. cvp yazan olursa çok iyi olucak boşa çalışıyor gibi hissediyorumda..
    1. Bicepse kası için , dumbella yapılan en etkili egzersiz hangisidir? Ben hummer curl yapıyorum ..
    2. Triceps kası için , dumbella yapılan en etkili egzersiz hangisidir? Ben french prese benzer bir hareket yapıyorum.(iki elle..)
    3. Omuz için dumbella yapılan en etkili egzersiz hangisidr? Ben arnold press yapıyorm.Lateral raise yapamıyorum özellikle sol omuzum baya bir sakat.

Ya benim antrenmana tabi hepiniz bi moka yaramaz diceksiniz ama :) . Ben bütün bu egzersizleri bi üstte anlattığım biçimde yapıyorum 2 gün yapıp bi gün bırakmak kaydıyla.Bunlar kol egzersizim sadece.Aynı antrenman içinde bütün kaslarımı çalıştırıyorum.
    Yani demek istediğim ben her kas grubu için tek egzersiz giriyorum acana en verimlisi hangileridir bu üstteki üç kas için?
    Özellikle dumbell curl , hammer curlden iyimidir?

9. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    Mide bulantısı ile nasıl başedilir

Merhaba arkadaşlar bir çok kişinin belası olduğunu düşündüğüm bir durum var. Bence bu sporun en ıkıcı yanı iyi yemek gerektirmesi...
    beslenmeyi aksatmamak gerekir ya...

ben genelde sevmediğim şeyleri başka şey olarak düşünür yerim işe yarıyor tadı birden değişiyor ama; bazen öyle oluyorum ki bir şeyi yemek değil aklıma bile gelmesi midemi bulandırmaya yetiyor. şu sıra yine oldu dünden beri sevdiğim şeyleri bile yiyemiyorum. bu sabah 2 tane yumurta yiyene kadar ecel terleri döktüm. böyle olduğunda fena kilo kaybediyorum. yeni 5 kilo aldım kaybetmek istemiyorum
    kafa_duhkafa_duh
    Kısacası; Mide bulantısını nasıl yeneriz. Fikirleriniz nedir.

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Savaşcı

Başlığınız ilgili konuyla birleştirilmiştir.
    Tek başlık altında konuyu sürdürmek daha yararlı.

saydam bunu beğendi.
  11. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Ben mide bulantısını sık yaşayan biri değilim ama yemekler size itici geliyor ve bu yüzden mide bulantısı yaşıyorsanız yiyemediğiniz yemeğin üzerine yiyebileceğiniz miktarda kırmızı pul biber dökün. Biberin bazık olmasından dolayı o yemeğin tadını min derecede hissetmeyeceksiniz zaten acı yemeklerin çok yenmesinin bir nedeni de bu olsa gerek. Yemeğin kokusunu da sumak nane vb. türev birçok baharatla giderebiliriz. Eğer dikkat etmeden üşütmeden yada boş mide yani açlıktan olan ağrılarda da(nedeni mide asidi salgısının artması) biraz sarı leblebi yenmesi işe yarıyor. Klasik nane-limon da işe yarayabilir.

saygılar...

NHFL bunu beğendi.
  12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kusma bazen birçok hastalığın belirtisidir sayın dostum. çünkü kusma eğlermi direkt sinir sistemi ile beyin kontrollü olarak mide ve pankreas kaslarının kasılması ile gerçekleşir. özellikle beyin içi basınç artışı beyne giden oksijen azlığında hazımsızlıkda sinidirm sisteminde bir bozuklukta migrende midede ülser oluşmasında vs. sıklıkla görülür.

ama yok yemekten diyorsan kolay bişey yazayım işe de yarar meyve kokulu bir sabun yada yapay aroma kokulu bişey koklayın bu doğal yoludur. koku.!

insan hoşuna gitmeyen görüntüde, kokuda. yada ani hız değişikliğiyle beyin içi başınç artışıyla midesi bulanır. göz ve beyin kilit noktadır.

Savaşcı bunu beğendi.
  13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bodyci olupta mecbur öğününü yerken midesi bulanan inan tek sen değilsin..eminim birçoğu yaşıyor bunu..şahsen artık 200gr.tavuğu bile yerken zorlanıyorum kokusundan dolayı..
    bu aynı yemeği sık yemekten oluyor emin olun..özleyerek yemek istiyor insan ama el mahkum..
    en mantıklısı üşenmeyip farklı baharatlar ve pişirme yöntemleri kullanmak..
    Gray Wolf.unda dediği gibi nane,tere , roka gibi yeşillikler beraber yenebilir..

ayrıca zencefil mide bulantısının ilaçlarından biridir..

Savaşcı bunu beğendi.
  14. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bazı yemekleri yiyemiyorum. Balık, et, yumurta, yulaf ezmesi, tavuk... Sorum şu olacak; Eczaneden bulantı önleyen hap alsam, tavuğu - yulafı yiyebilir miyim?

15. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103

Bitkisel kaynaklı proteinlere yönelebilirsin.Hem daha hafiflerdir.Soya,kuruyemiş,baklagiller vs..

Bu arada bu dediklerini yiyemiyorsan yemek tarifleri bölümüne bir göz at.Örn: Tavuk mu pişiriyorsun? Baharatlar,düşük kalorili soslarla pişirmeyi dene.

Yulafın tadından bıktıysan müsli tüket.Tabi içeriğine iyi bak ekstradan şeker konanlardan alma.Ya da müslini kendin de hazırlayabilirsin ; yulaf + kuru üzüm + fındık + tarçın + yaban mersini gibi.

Son düzenleme: 29 Haziran 2012
  16. cekkilicinipisl

cekkilicinipisl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Sorun da bitkisel kaynaklı proteinlerde zaten. Bir çok kişi, hayvansal proteinlerin daha faydalı olduğu kanısında. Yalnız şimdi aklıma geldi, acaba bu ince detay olarak mı söyleniyor. Biliyorsun bu spor da detaya çok giriyoruz... Et olarak dana eti yiyebiliyorum. Adanasıydı, köftesiydi, hamburgeriydi vs. Haftada iki kere dana eti yesem, öteki günler de baklagillerden devam etsem herhalde sıkıntı olmaz? Ama nedense bi ara 6-7 gün boyunca köfte yedim kendimi çok iyi hissetmiştim. Etin çok çabuk geri dönüşü var gibi hissediyorum. Yulafa gelince, bugün altım Etinin sütle birlikte karıştırıp yiyecektim. Bir kaşık aldım gerisi yok... Çöpe gitti o kadar yulaf. Geriye kalan kutusundakini de ne yapacağım, nasıl tüketeceğim hiçbir fikrim yok. Dediklerini eklesem de tadı hoş olmaz gibi geliyor ama tarçın deneyeceğim.

17. obedayEprice

obedayEprice Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Konuyu biraz hortlaşmış olucam bugün 1 aylık aradan sonra tekrar antrenmanlara başladım son setlerime girmişken birden göz kararması ve mide bulantısıyla karşılaştım ardından tuvalete gidip istifra ettim, protein almayı düşünüyordum fakat iyi ki almamışım yoksa proteinden soğurdum.

18. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hipoglisemi. ani şeker kaybına bağıl olurşur. spor esnasında başlıca görülür.

obedayEprice bunu beğendi.
  19. obedayEprice

obedayEprice Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

Bu sorun bende tiroit bezlerinin aşırı çalışmasıyla oluşuyor galiba çünkü kış aylarında dahi geceleri uyurken terliyorum doktora gidip tahlil yaptırdığımda bu sonuç ortaya çıktı.
    Benim korkum bu durum her antrenman da ortaya çıkar mı kronikleşme gibi bir durum söz konusu mu? Eğer yarında aynı sorunu yaşarsam çikolata türevi birşeyler yiyeceğim.

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hayır, portakal suyu ile zaman içinde dengeleyebilirsin. yanında portakal suyu eksik etme..

şekerden kasıt fruktoz basit şeker (meyve şekeri) sakın yerini yapay tatlandırıcı cola sakız veya şekerle doldurma.

yanında spor esnasında şaşal gibi kaba portakal suyunu koy sıkma portakal. zamanla düzelicek hatta gelişimin yağ yakımın diğer insanlara göre daha iyi olur.

antrenman esanasında sade sıvı alırsan kanplazmasındaki şeker dahada düşecek ve halsizleşirsin. dediğim gibi portakal suyu bu sorunu çözecektir.

obedayEprice bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş