Meyve Suyu Rehberi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve saydam tarafından 1 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    İçerdikleri vitamin ve mineraller nedeniyle meyva sularının yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Peki hangi meyve suyunun neye iyi geldiğini de biliyor musunuz?

Her ne kadar marketlerde satılan bazı pastörize meyva sularının vitamin içerdiği söylense de, vitaminin miktarı taze meyva sularındakiyle karşılaştırma götürmez. Üstelik meyva sularında bulunan vitamin ve folat minerali, işlem görme ve saklanma aşamalarından etkilenir. Bu nedenle bol vitaminli bir içecek arzuluyorsanız, en iyisi kendi meyva suyunuzu kendinizin hazırlaması, ya da taze sıkılmış meyva suyu satın almanızdır. Peki hangi meyva/sebze suları neye iyi gelir?

Kızılcık
    Neye iyi gelir? Sistitin önlenmesini sağlar.

Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak, sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren kızılcık suyunu, tatlı olmadığından şekersiz içmek zordur. Eklenen şekerle beraber, içerdiği şeker seviyesi diğer meyva sularıyla aynı seviyeye gelir.

Yaban mersini
    Neye iyi gelir? Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu görevi görür.

Yaban mersini, kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Eğer meyvelerin suyunu çıkarmaktansa, ezerseniz o zaman bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

Kara üzüm
    Neye iyi gelir? Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir.

Kara üzüm, tıpkı kırmızı şarap gibi kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyva şekerleri açısından zengindir, bir miktar C vitamini içerir ve saç ve cilt için de yararlıdır.

Ananas
    Neye iyi gelir? Enerji verir ve sindirimi sağlar.

Ananasta, ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain enzimi vardır. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

Domates
    Neye iyi gelir? Zayıflamaya yarar. Özellikler erkek sağlığı için birebirdir.

250 ml'lik bir bardak domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde prostat kanseri riskini azalttığı iddia edilmekte.

Portakal
    Neye iyi gelir? Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.

İyi bir C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalı olacaktır. Yemeklerle birlikte içildiği takdirde, kansızlığa iyi gelen demirin emilimini artırır.

Elma
    Neye iyi gelir? Enerji verir, kalbi korur.

Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

Mango
    Neye iyi gelir? Gözlere ve cilde iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı için önemlidir.

Greyfurt
    Neye iyi gelir? Bağışıklık sistemi için yararlıdır.

C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kollesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.

ibrahimmmm, sarc4stic ve sehzadecelik bunu beğendi.
  2. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sağol saydam güzel yazı.
    Bodyden sonra elma suyu içmeyi tercih ediyorum. Benim gibi başka meyve suları içenler varsa neden ve neleri tercih ediyorlar?

3. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Şeftali suyu harika bence.Bi ara kampanya vardı bi marketler zincirinde 20 kg üzüm suyu aldım.20 kutu oluyor.40 ytl ye.Kreatinim vardı iyi patlatır diye düşündüm.Ama midemi bozdu.Yada ben abartılı içtim.En iyisi şeftali diyorum...

4. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bence en iyisi Tamek'in karışık meyve suyu. Tadına bayılıyorum ve sanırım A-C-E vitaminlerinin günlük ihtiyacını karşılıyormuş :?

5. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    Bence ise AROMA !

Karışık meyve suyu + multi-vitamin + tat + kalite = Aroma ; başkasını Arama ! :) reklam gibi oldu ! :D

6. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Meyvesuyu hakkında sunu bılır sunu soylerım , cok acayıp kılo aldırır, artık amacınıza gore ıyımıdır kotumudur bılmem

7. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    kışın her sabah nar+greyfurt+portakal+limon+mandalina sıktım karıştırdım içtim
    tadı da güzel oluyor hem sabaha da iyi bi başlangıç
    şimdide portakal+greyfurtla devam ediyorum
    taze sıkılmış meyve suları bence yararlı..en azından kutulardakine göre:)

8. constant

constant Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ananas suyu
    ananas+hindistan cevizi suyu
    mango+kiwi+elma

ben bu karışımları içiyorum, çalışmadan önce enerji veriyor, çalışmadan geldikten sonra içince ise yorgunluk hissi gidiyor,zindelik veriyor....

9. l30n66

l30n66 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    bence taze sıkılmıs kullanmalıyız acıkcasi kutulu olanlar galiba daha cok kalori iceriyomus..Ama bi kac firma 0 seker diye yaziyo kutunun ustune gerci light coladada 0 seker war ama tad cok ii Allah bilir ne yapay tadlandirici aliyoruz..Neler neler koyuyolardir icine..

10. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    meyveler sıkıldıktan 3 saat sonra vitamin değerlerinin neredeyse hepsini kaybediyormuş bu doğru mu?Öyleyse içtiğimiz kutu meyve sularında sadece posa alıyoruz

11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    tamek %100 elma suyu iciyorum

12. FREELEO

FREELEO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ozgur
    Yer:
    BALIKESİR/BURHANİYE
    %100 vişne aroma içiyorum ama aklımda şu sorular kaldı;
    1-gerçekten %100 mü bilgisi olan varmı?
    2-200ml = 72 cal demekte günde 500ml tüketiyorum kilo olarak nasıl etki etmekte anlamadım ortalama 170 cal eder bilgisi olanlar aydınlatırsa sevinirim :)

13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    ben meyve suyunu sadece sabahları kalkınca ve spordan sonra içiyorum. Düşen kan şekerimi yükseltmesi amacıyla. Üzüm suyundan sonra glisemik indeksi en yüksek olan meyve suyu nedir hala bulabilmiş değilim. Elimde alternatif olarak şeftali suyu portakal suyu kayısı suyu ve vişne suyu var. Glisemik indeksi en yüksek olanı spor sonrası içmeliyim ama hangisidir bilgim yok.

Sayfayı Paylaş