Mevlid Kandili

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve AxiboY tarafından 25 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. AxiboY
  Offline

  AxiboY Üye

  Katılım:
  12 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.155
  Beğenileri:
  691
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Hukuk
  Yer:
  Kocaeli
  'Mevlid' kelimesi 'doğum' anlamına gelir. Son peygamber Hz. Muhammed(SAV) 'in dünyayı şereflendirdiği Rebiülevvel ayının on birinci gününü on ikinci güne bağlayan geceye 'Mevlid Kandili' diyoruz. Bu mübarek gece bütün Müslümanlar için bayram hükmündedir. Çünkü Allah'ın sevgilisi(Habibullah) olan Resul-i Ekrem bu şerefli zaman içerisinde dünyamızı teşrif etmiştir. O hicretten 53 sene evvel şenlendirmişti arzı… Tarihler milâdi 571'i gösteriyordu o zaman. Nisan ayının yirmisini gösteriyordu takvimler…
  Peygamberlerin kamâlat bakımından en büyüğü olan Hz. Muhammed(SAV) Rebiülevvel ayında dünyaya gelmekle o ayı sıradanlıktan kurtarıp güzelleştirmiştir. Onun gelişiyle bu ay bambaşka bir mana yüklenmiştir. O kutlu doğumdan beri Pazartesi daha bir sevimli gelir bize. Resülullah'ın değdiği her şey diğerlerine nazaran ne kadar da bahtlıdır. Onu dünya gözüyle görmek en büyük saadet olsa gerek…
  Kadir gecesinden sonra en mühim ve faziletli gece olarak adlandırılan Mevlid gecesi Müslüman âlemince lâyıkıyla ihya edilir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Resul-i Ekrem Efendimiz bu güzel gecede hakkıyla anılır ve doğumundan dolayı duyulan sevinç kalben ve lisanen dile getirilir. Zira bu hususta İmam Celâlüddîn Abdürrahmân bin Abdi'l-Melik Kettânî şöyle diyor: 'Mevlid günü ve gecesi mübecceldir mukaddestir mükerremdir. Şerefi kıymeti çoktur. Resûlullah'ın (Sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) varlığı vefatından sonra ona tâbi olanlar için kurtuluş vesilesidir.
  Onun mevlidi için sevinmek Cehennem azabının azalmasına sebep olur. Bu geceye hürmet etmek sevinmek bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fazileti Cuma günü gibidir.
  Cuma günü Cehennem azabının durdurulduğu hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli çok sadaka hediye vermeli davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir.'
  Bilindiği gibi Süleyman Çelebi isimli büyük şairimiz 'Vesîletü'n-Necât'(Kurtuluş Sebebi) isimli kitabında doğumundan ölümüne kadar peygamberimizi şiir diliyle anlatmıştır. Bu güzel kaside Türk halkı arasında çok rağbet görmüş ve mübarek gecelerde okunmuştur. Bugün bile ölen kişiler için düzenlenen mevlitlerde bir ibadet aşkıyla okunmaktadır. Bu şiirin 'Vilâdet' bahrinde Süleyman Çelebi Peygamberimizin doğumunu şöyle anlatıyor:
  'Amine hatun Muhammed annesi
  Ol sadeften doğdu ol dür danesi
  Çünki Abdullah'dan oldu hâmile
  Vakt erişdi hefte vü eyyam ile
  Hem Muhammed gelmesi oldu yakîn
  Çok alametler belirdi gelmedin
  Ol Rebiul evvel ayı nicesi
  On ikinci gice isneyn gecesi
  Ol gice kim doğdu ol hayrûl beşer
  Anesi anda neler gördü neler
  Dedi gördüm ol Habibin ânesi
  Bir acep nur kim güneş pervanesi'
  Karanlık gecelerimizi aydınlatan hayatımızı anlamlandıran kâinatın serveri Resulullah Efendimiz her yönüyle mükemmel bir insandı. Bununla ilgili olarak bir hadis-i şerifinde 'Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.' buyurmuştur. Gerçekten de o güzel ahlakı hakkıyla sundu ümmetine. Bu konuda en güzel model kendisi oldu. Bu hususta Yüce Kur'an'da Peygamberimize hitaben şöyle buyrulmuştur: 'Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin'(Kalem S. 4. Ayet)
  Resulullah'ı sevmek kişinin iman kemalâtına işarettir. Çünkü Allah bu kâinatı onun yüzü suyu hürmetine yaratmıştır. 'Sen olmasaydın habibim kâinatı yaratmazdım' kutsi hadisi bunu ifade ediyor. Rabbimizin bu kadar yücelttiği bu mübarek simayı her şeyimizden çok sevmeliyiz. Bu sevgi kuru bir ifadeden öteye gitmelidir. Ona çokça selâtü selâm getirmeliyiz. Onun şefaatine sığınmalıyız.
  Günümüz gençliği uğruna kâinatın yaratıldığı peygamberini ne kadar tanıyor? Bu soruya müspet cevap vermeyi ne çok isterdim. Fakat mevcut durum bundan ibaret değildir. Kitapçı vitrinlerinde yüzlerce siyer kitabı olmasına rağmen bunları alıp okuyan ve fikreden insanların sayısı ne kadar da azdır. Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız günlerini hayal mahsulü Harry Potter maceraları okumakla geçiriyor. Mafya dizilerindeki çetecileri kendilerine model olarak alan ve haksız kazancı meşrulaştıran bugünkü nesil Resulullah Efendimizin mesajlarına ne kadar da muhtaçtır. Bu mesajlar onların yitik hazineleridir. Fakat zihinlerimiz öyle bir uyuşturulmuş ve bulandırılmış ki bunları kaybettiğimizden de haberdar değiliz. Kaybettiğinden haberdar olmayanın yitik hazineleri bulmaya koyulmasını ve onlardan istifade etmesini bekleyemezsiniz.
  Peygamber Efendimiz hakkında yazı ve şiir yazmak büyük bir şereftir. Aynı zamanda büyük bir sorumluluktur da… Onu hakkıyla anlatmak her kalem erbabının kârı değildir. Vaktiyle ben de Resulullah'a dair bir naat denemesi yapmıştım. Sözlerimi 'Efendim 'adlı bu şiirin son bölümüyle tamamlamak istiyorum. Allah bizi o mübarek insanın şefaatine nail eylesin:
  'Ne ağır zemheriler geçiriyor ümmetin
  Günah galerisinde öksüz kaldı sünnetin
  Müminin kokusuna şimdi hasret cennetin
  Bu ne garip asırdır ahir zaman Efendim
  Bizi bize bırakma kayır aman Efendim'
  Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) 'in doğum günü bizim için müstesna bir gündür. Her Mevlid Kandili'nde biraz daha tazeleniyoruz biraz daha büyüyor ona dair hasretimiz… Güneş bir mızrak boyu yaklaşıp da insanların beyinleri fokur fokur kaynamaya başladığı o anda(mahşer meydanında) Onun mübarek 'Livaül Hamd' sancağı altında toplanan bahtiyar insanlardan olmak ne büyük bir mükâfattır.

  Bu vesileyle Müslümanların mübarek Mevlid Kandili'ni tebrik eder insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah'tan dilerim.
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2010
  ercan41, ataduyan, H-u-n-t-e-r ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. seytantuyu
  Offline

  seytantuyu Özel Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.609
  Beğenileri:
  1.151
  Ödül Puanları:
  123
  Bu güzel başlığı açan arkadaşımızın ve tüm bftr üyelerinin Mübarek Mevlid Kandilini kutlarım.
   
  yeşill, zigbog ve AxiboY bunu beğendi.
 3. yeşill
  Offline

  yeşill Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2010
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  0
  "Alemlere rahmet olarak gönderilen,
  insanlığın iftihar tablosu olan Peygamberimizin (sav),
  dünyamızı şereflendirdiği
  mübarek mevlid kandilinizi tebrik eder,
  Rahmet-i Sonsuz'dan hayırlara vesile kılmasını niyaz ederim."​
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Şubat 2010
  AxiboY bunu beğendi.
 4. Bench Press
  Offline

  Bench Press Üye

  Katılım:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  342
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Özel güvenlik görevlisi
  Yer:
  İstanbul
  Kandiliniz mübarek olsun.
   
  AxiboY bunu beğendi.
 5. cıddırık
  Offline

  cıddırık Yeni Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  351
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Yerin Dibinden ...
  Senin ve burdaki tüm arkadaşların kandilin mübarek olsun hakan :)

  bu gece edilen tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle ....
   
  AxiboY bunu beğendi.
 6. ataduyan
  Offline

  ataduyan Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2009
  Mesajlar:
  187
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  hakan 90 eğer paylaşırsan şiirinin tamamını okumak isterim yazdığın beşlik çok güzel zaten o mübareğin isminin geçtiği adının okunduğu şiirler yazılar naatlar vs.hiç kötü olurmu.ama şiir yazabilmek apayrı bişey seni tebrik ediyorum.Allah banada yazabilmeyi nasip eder inş.
  BÜTÜN İSLAM ALEMİNİN MEVLİD KANDİLİ MÜBARAK OLSUN,TÜRK VE İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE...
   

Sayfayı Paylaş