Meter Mevsimler Cevaplıyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SlipKnoT16 tarafından 8 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
 1. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  469
  Ödül Puanları:
  73
  Kişilerin estetik anlamda iyi kas yapmış olması onların "vücut anatomisi" veya "body building"in sistematiğini çok iyi bildiği anlamına gelmiyor/gelemez.

  Eğer kişi, anatomik yapısı gereği (genetiği) ve hormonal sistemi açısından son derece şanslıysa hiç ağırlık kaldırmasa bile (evet yanlış okumadınız "hiç ağırlık kaldırmasa bile") genetik açıdan şanssız kişilerin yanında nispeten daha fit ve estetik duracaktır.

  Bu kadınlar içinde geçerlidir. Bazı kadınların kemik yapısı son derece kusursuz ve atletiktir.

  Genetik yönden şanslı ve bir de hormonal sistemi kusursuza yakın olan kişiler vücut geliştirme yaptıklarında inanılmaz hızda mesafe alabilir ve çok kısa sürelerde estetik anlamda kas inşa edebilirler. Bir de üstüne çeşitli takviyelerin kullanıldığını varsayarsak, çok fazla değil yaklaşık 1.5-2 yıllık bir süre zarfında inanılmaz bir başarı yakalayabilirler.

  Genetik yönden şanslı olmayan ve bir de üstüne hormonal sistemi kusurlu olan kişiler az önce bahsettiğim şanlı bireyler gibi çok kısa sürelerde kas inşa edemezler, yağ yakamaz veya duruma göre kilo alma/verme çalışmaları uzun süreçler verimli gerçekleşemez. Hayat her alanda olduğu spor'da da kişilere eşit şans tanımıyor.

  Sonuç olarak "Vücut Geliştirme" sporunda "Genetik Faktör" birinci kuraldır.
  Vücut geliştirme sporunda kişiler eşit derecede çalışsa ve aynı takviyeleri kullansalar dahi herkes eşit derecede gelişemez!

  Genetik ve hormonal sebeplerin etkilediği en önemli spor dalı belki de vücut geliştirmedir.

  Bunları neden yazdım?
  Çünkü konu Meter Mevsimler olunca olaya böyle bir giriş yapmak zorunlu oldu. Görüyorum ki MM tarzı bir vücut son zamanlarda gençler arasında oldukça popüler... Gençlerin kendisine yöneltiği sorulara dikkat edecek olursanız hep "nasıl fit olabilirim" şeklinde... Kimse "Nasıl bulk (iri kaslı/hacimli) bir vücuda sahip olabilirim?" şeklinde bir soru yöneltmiyor.

  Fitness tarzı veya plaj vücudu olarak tabir edilen vücut tiplerini elde etmek, body building kategorisine giren vücut tiplerini elde etmekten biraz daha zahmetlidir. (Koruma tarafı açısından) Body building'de amaç kas gelişimi üzerine kurulu iken Fitness'de belirli bir aşamadan sonra durmak kuraldır. Durmazsanız iş Fitness olmaktan çıkar ve Body Building kategorisine girer.

  Fitness tarzı bir vücut da en önemli olay ciddi bir yağ oranına düşmektir. Meter Mevsimler'de bu açıkca gözükmektedir. Genetik açıdan da şanslı olduğu aşikar. Durum böyle olunca vermiş olduğu demeçlerde "genetiğe" atıf yapmaması pek anlaşılır değildir.

  Bazı başlıklarda Meter Mevsimler, Türkiye'de ki profesyonel VG'ciler ile karşılaştırılıyor ve ondan daha iyi vücuda sahip olanların olduğu belirtiliyor. Elbette ki ondan daha iyi vücuda sahip olanlar var çünkü MM bir vücut geliştirici değil! Fitness kategorisinde yer alan biri...

  Bir başka konuda Muscle&Fitness dergisinde ki kapak olayı... Bu tip dergiler "hard body" kategorisinde yer almadığı için MM tarzı vücutları kapak yapabiliyor bunda şaşılacak bir durum yok.

  Sonuç olarak yarı profesyonel veya profesyonel anlamda vücut geliştirmenin içinde yer almayan kişilerin basına demeçler verirken oldukça iyi düşünmesi gerekmektedir. Lakin yukarıda MM'den alıntı yaptığım yazı da kişilere direkt "yağ yakıcı" önerilebiliyor. Bu oldukça yanlış çünkü kişiler doktor kontrolü olmadan yağ yakıcı (sıvı/hap) takviyelere başladığında başta kalp ritim bozuklukları olmak üzere bir yığın sorunla karşı karşıya kalabilirler.

  Kısacası konu elimizde ki bir tahtayı bir alet yardımı ile şekillendirme olayı değildir, konu vücut'dur. Vücut üzerine verilen demeçler müthiş bir bilgi birikimi gerektirmeli ve bilimselliğe dayanmalıdır.
   
  Azi bunu beğendi.
 2. ozan119
  Offline

  ozan119 Yeni Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  554
  Beğenileri:
  177
  Ödül Puanları:
  0
  abi 2bin lira nedir yaw km verebilir ayda 2 bin lira türkiyede
   
 3. batistr
  Offline

  batistr Üye

  Katılım:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  87
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  28
  büyük kısmı kürlere gidiyordur
   
 4. spudd webb
  Offline

  spudd webb Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  53
  işin daha kötüsü böylelerinin gidip bir süre sonra spor salonu açması.ne biliyorsunki ne öğreteceksin.boşuna dememişler koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler diye
   
 5. Fυякαη Acαя
  Offline

  Fυякαη Acαя Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  391
  Beğenileri:
  146
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  Yer:
  Kemerburgaz
  Bunu cidden dediyse o da ne fitnessçılar var görmemiş saydıkların sadece birkaçı. En basitinden sitemizin üyesi Ayaz :) Eksiksiz kusursuz bir vucudu var
   

Sayfayı Paylaş