Metal Müzik Türlerine Farklı Bir Bakış..

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve diez tarafından 28 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
 1. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  death metal
  sabah uyandım annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. mutluyum huzurluyum...

  doom metal
  sabah düşümde annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. bu yuzden bunalımdayım

  gothic metal
  sabah uyandim ne göreyim annem dogranmış, babam dogranmış, bakkala gittim o da dogranmış bu yuzden şüpheliyim karamsarım...

  black metal
  sabah uyanamadım. hala uyuyorum umarım annem, babam, bakkal doğranmıştır. bu yuzden zevk alırım

  trip hop metal
  sabah uyan, valideyi kes, pederi kes, bakkalın suçu yok, bu yuzden trip
  yapiyorum hopluyorum.

  thrash metal
  uyku mu? sktiret. annem mi? amaan, babam mi? hic sevmezdim. bakkal mi? dukkanini da soymuşlarmi.

  power metal
  uyanmaz olaydim, annemi dogramislar, babami dogramislar, tavernayi
  dagitmislar, bu yuzden kını kılıcı alıp öç almaya gideyim...

  grindcore
  beorghborghbeeeeorghorghoerherrbog boggrehoooorroooo. bu yuzden
  boooorghooogr

  progressive metal:
  sabah uyandım annem ağlıyo, babam aldatmış. bakkala gittim meğer gerçek babammış. akşam uyandım hepsi rüyaymış, ama artık daha olgunum

  gore metal
  sabah uyandım annemi babamı kesmişler.cesetlerini yedim. bakkala gittim onu da doğramışlar bağırsaklarını deşip t*cavüz ettim...

  heavy metal
  sabah uyandım annemi babamı bakkalı kesmişler... kimin umrunda ben maiden dinleyip biramı içerim...


  not : kaynağı hatırlamıyorum yıllar önce emaille gelmişti..
   
  Son düzenleme: 28 Temmuz 2007
 2. sadbuttrue
  Offline

  sadbuttrue Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  ankara
  diez gece gece ilham gelmiş sana desene :) valla ben bunları gerçek anlamda öğrenmek isterim,eğer buraya yazabilceğin bilgiler ya da fikirlerin varsa..
   
 3. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce

  666 : İncilde geçtiğine göre, satanik yaratıkların yeryüzüne geldiğinde insanların sağ ellerine yada alınlarına yazdıkları rakamlardır. Bu rakamlara "Hayvanın (keçi, yani şeytan'ın) rakamları" yada "Hayvanın işareti" denir. Bu rakam direkt olarak şeytan ve anti-hristiyanlarla bağdaştırılır..

  AC/DC : Ünlü grubun isminin nerden geldiğine dair pek çok yorum vardır, bunlardan en komiği "Anti-christ, Devil's children" yani "Anti-Hristiyan, Şeytanın Çocukları" dır..İsmin orjinali ise M.Young'un kızkardeşi Margaret'in, elektrik süpürgesinin arkasında gördüğü yazıdır.Bilindiği gibi ac/dc elektrikte doğru akımı ifade eder.

  Air Drums : Genelde müzik çalarken gaza gelen insanların olmayan bateriye, ellerindeki olmayan bagetleri ile vurarak bateri çaldıklarını hayal edip, müziğe kendince ritm tutma halini ifade eden terim...

  Air Keyboard: Air Drums durumunun klavye versiyonu..

  Anathema: Bir kişiyi bir gruptan, bir ortamdan ayırmak, soyutlamak için yapılan büyünün adıdır.(Aforoz etmek anlamındada kullanılır)

  Burzum : Hristiyanların karanlığı, Paganizmin ışığı demektir.Bu kelime Yüzüklerin Efendisi serisinden türetilmiştir (Burzumishi)

  Charon : Yunan mitolojisinde, ölüleri Styx nehrinden yeraltına taşıyan botu kullanan kişidir. Ayrıca Dante's Inferno eserinde günahkar ruhları Acheron nehrinde taşıyan botu kullanan kişi olarakta geçer.

  Children Of Bodom : 1960 yılında, Güney Finlandiya'da Bodom gölü yakınlarında bir seri-katil tarafından 4 küçük çocuk öldürüldü. Ve Katil 2004 yılının başlarında bir raslantı sonucu yakalandı. Çocukları göl kıyısına taşıyan otobüs şöförüydü. Finlandiya'lı melodik death metal grubu "Children Of Bodom" bu olaydan esinlenerek gruplarına bu ismi seçmişlerdir.

  Cutter : Dinledikleri müzikten etkilenerek, vücutlarını kesen, çizen insanlara verilen isim...Bizdeki müslüm baba ve jiletçi dinleyen tayfasının metal modeli..Façacı..

  Compilation (Albüm) : Çeşitli grupların/sanatçıların şarkılarının bulunduğu toplama albüm. Derleme..(Bir grubun kendi compilation albümüde olabilmektedir)

  Cover : Genellikle, bilinen ve başarılı şarkıların, diğer gruplar/sanatçılar tarafından
  yeniden yorumlanması..

  Dimmu Borgir : Üzerinde, Sisli Kalenin bulunuğu İzlandada bir dağın adıdır.

  Distortion : Gitarlarda ses dalgalarının metalikleştirilmesi sonucu ortaya çıkan yeni ses.

  EP : Extended Play : Singledan daha uzun veya birden fazla şarkının, piyasaya tek tarafı(kaset,cd vb.) dolduracak şekilde sürülmesi..Genellikle 4-5 şarkıdan oluşurlar..

  Gain : Amplifikator devrelerdeki kuvvetlendirme oranı.. Desibel cinsinden ölçülür, kabaca giriş sinyalinin çıkış sinyaline ölçüsünü verir..

  Goth: 70'lerin sonu, 80'lerin başında punktan etkilenerek doğan bir alt kültür ve 18. ve 19. yüzyıllarda grotesk, gizemli ve ıssız anlamlarında kullanılmış olan bir kelimedir.

  Grim: Ölüm habercisi olarak bilinen dev siyah köpeğin adı. İnanışa göre biri onu gördükten kısa bir sonra ölürmüş..

  Harmonic: Gitarda, sesin-notanın bir oktav üstünü çıkartabilmek için kullanılan tekniğin adı.

  Artificial Harmonic : Harmonic tekniğinin tüm gitar perdelerinden yapılabilmesidir.Yaygın kullanım "Pantera" grubunda görülebilir..

  Iron Maiden : Ortaçağda kullanılan bir işkence aleti. Bunu bir çivili tabuta benzetebiliriz.Kişi içine yatırılır ve içe doğru çivileri olan kapak üstüne kapatılır, gerisi hayal gücünüze kalmış...

  Kalmah : Karelian lehçesinde (Fince ve Rusça karması eski bir dil) "ölümüne", "mezara kadar" manasına gelen kelime..

  Kvlt : Metal grupları arasında, çok nadir olarak ortaya çıkan, sanat şahaseri olarak adlandırılan albümlere verilen ad.Başyapıt...

  Marduk : Sümerlerde fırtına ve yağmur tanrısı..

  Megadeth : Bir nükleer patlamada ölebilecek milyonlarca insanı tanımlayan bir terim..

  Metal Sign: Bildiğimiz parmaklarla yapılan metal işareti, işaret ve yüzük parmağının açık orta, yüzük ve baş parmakların kapalı olduğu işaret.Internetteki simgesi \m/ şeklinde gösterilir. Metal ortamına bu işareti Ronnie James Dio kazandırmış ve buna "Kötülüğün Gözü" adını vermiştir.

  Metaller : Heavy Metal fanlarına verilen isim.(metalhead, headbanger)

  Metallica : İsim, Lars Ulrich tarafından, Ron Quintana'dan çalınmıştır.Ron, Metallica adında bir heavy-metal dergisi çıkarmak istiyordu. Ama Lars Ulrich bunun iyi bir isim olmayacağı konusunda Ron'u ikna edip kendi gruplarına isim olarak koymuştur..
  Mosh : Müziği, şarkıyı dinleyenlerin aşka gelip birbirlerini ittirme-kaktırma eylemi.Pogo olarakta bilinir..
  Moshpit : Genellikle death-metal, trash metal gruplarının konserlerinde sahnenin önünde seyircilerin azıp mosh yapması için bırakılan boş alan.

  N.W.O.B.H.M. : New Wave of British Heavy Metal'in kısaltması olan bu terim, yeni stil ingiliz heavy metal müziği olarak adlandırılabilir. Önde gelen grupları ise Samson, Iron Maiden, Def Leppard, Angelwitch, Raven, Venom, Jaguar, Tygers of Pan Tang, Sweet Savage gibi gruplardır..

  Necro: Tamamıyla, vahşi ve sert anlamına gelen ve Black metal müziğin bir alt dalı olarak kullanılan terimdir.Kimi zaman "Necro Metal" kimi zaman "Necro Black Metal " olarak kullanılır...

  Overdrive: Overdrive denen şey pek çok amfide bir efektten çok "overgain" den ibarettir. Bu yüzdendir ki(özellikle peavey amfilerde çok kullanılıyor) amfinin "overdrive channel"ında iki adet gain potansı bulunur. Bunlardan biri ses görevi görürken diğeri ise overdrive'ın ne kadar overdrive olduğunu belirler.İlkini açtıkça ikinciye gelen sinyal seviyesi yükseleceğinden gain az olur, bu da daha yumuşak bir ton anlamına gelir. Bu yüzden amfi alımlarında (tabii burda kastım yeni başlayanların aldığı 50 watt altı amfiler) eğer yüksek seslerde temiz ses yakalamak istiyorsa, overdrive yerine distortion özelliği olan amfiler tercih edilmelidir..

  Picking : Gitarda, birbirini takip eden notaların çalınması sırasında, her nota için tele tekrar vurma işlemine verilen isimdir..

  Poser: Metal müziği, gösteriş yapmak için dinleyen insanlara verilen isim..

  Pogo : (Bkz: Mosh)

  Riff : Kısa, tekrar eden nota grubu.Motif.

  Shred: Oldukça hızlı, saniye içinde pek çok nota basılan, keskin, sert metal solosudur. (tremolo picking).

  Sign of Baphomet: Yıldızı sola doğru 30 derece dönmüş pentagram sembolünün ortasına bir siyah keçi başının eklenmesi ile oluşan sembolün adı. Ayrıca "Black Goat" (Siyah/Kara Keçi), "Devils Goat" (Şeytanın Keçisi), "Goat Of Mender"(Mender Keçisi) ve "Judas Goat" olarakta bilinir. İlk olarak Templar şövalyeleri tarafından satanizm kilisenin dışladığı pagan ikonlarını bünyesinde toplaması ile varolmuş bir harekettir. Templar şövalyeleri zaten anti-kilise-otoritesi insanlar oldukları için pagan kültünü benimsemekten çekinmemişlerdir.
  Pentagram yıldızının 5 kenarı yeraltı dünyasının 5 nehrini sembolize eder. Acheron (keder nehri), Cocytus, Lethe (unutulmuşların nehri), Phlegethon (ateş nehri) ve Styx (ölü ruhların taşındığı nehir)

  Single : Yeni çıkan bir albümün, tek bir parçasının, yada her bir parçasınında albüm gibi piyasaya sürülmesine verilen isim..

  Solo : Bir müzik eserinde, bir enstrümanın belirgin bir şekilde önplana çıkarak icra ettiği kısım..(gitar solo, bateri, solo, bas solo vb..)

  Split (Albüm) : Ekonomik sıkıntı yüzünden, iki grubun bir araya gelip cd, kaset yada plağın, yarısının bir gruba, diğer yarısının diğer gruba ayrılarak piyasaya sürülen albüm..İki grubun E.P'sinin tek albümde satılması gibi diyebiliriz...

  Stage Dive : Seyircilerin sahneden aşağıdaki seyirci grubunun üzerine atlama, dalma hareketi olarak tanımlamabilir (sahne dalışı). Kafa göz yarmak için ideal bir denemedir.Üzerine atlanılan kitle kesinlikle sizden daha az çılgın değildir..

  Surge : Müzikte ses ve tonun aniden yükselişi, tırmanışıdır.

  Sweep Picking : Her telde çalınacak tek nota olması suretiyle (birden fazla nota varsa "genellikle" hammer on veya pull off ile çalınır ikinci nota) penayı hep aynı yönde bir süpürge gibi hareket ettirerek bu notaların hızlı ve akıcı bir biçimde çalınmasını sağlayan teknik. Genelde bu yöntemle arpejler çalınır..

  Templar : Genel anlamı. 1118'de kurulan Templar şövalyelerinin ön ismidir . Heavy Metalde ise gerçek ve ciddi metal dinleyicileri için kullanılır. Genelde Hammerfall grubu fanları için Templar ismi kullanılır..

  Tiamat : Sümer mitolojisinde yıkım ve kaos tanrıçasıdır. Bir ejderha olarak tanımlanır.

  Tribute (Albüm) : Genellikle, dağılmış bir grup yada ölmüş bir sanatçının ardından veya saygı duyulan bir gruba/sanatçıya, içine o grubun/sanatçının eserlerinin coverları konarak piyasaya sürülen albümdür..Tribute albümde, tek bir grubun/sanatçının coverları olabileceği gibi, bir çok grubun/sanatçının coverlarıda olabilir...Anma albümü, "Ustaya Saygı" anlamı taşır..

  U.S.B.M : United States Black Metal manasına gelir.Önde gelen grupları Von, Demoncy, Absu, Xasthur, Krieg, ve Judas Iscariot'tır.

  Upright Pentacle (Pentagram) : Upright pentacles veya pentagram pek çok dinde, kültürde sembol olarak kullanılmıştır..Eskiçağ Paganizmi, yahudiler, hristiyanlar, büyücüler, medyumlar ve diğerleri ...
  5 köşe, beş şövalyesel erdemi sembolize eder... Bunlar : "cömerlik", "nezaket", "namusluluk", "yiğitlik" ve "dindarlık"tır..


  Ayrıcada şurayada bir göz atarsan merakını giderebilirsin.
  http://metal.deliriyum.com/sozluk/
   
 4. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  haklısın ilham geldi sanırım..sırf o yüzden email gelen kutusunda arama yaptım çok hoşuma giden bu metni buldum..;)

  Buarada veyron verdiğin bilgiler çok ilginç bu kelimerin karşılıklarını yazan bir site olduğunu bilmiyordum açıkçası..
  yalnız metallica'nın kuruluşunu pekte güzel anlatmamış..:evil:
   
 5. conanthebarbarian
  Offline

  conanthebarbarian Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Güzelmiş. Anathema ismi de gruba cuk oturmuş o zaman
   
 6. Serious_Sam
  Offline

  Serious_Sam Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  140
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  süpermiş çok hoşuma gitti hyper_
   
 7. sadbuttrue
  Offline

  sadbuttrue Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  ankara
  Veyron yazdıklarını okumam biraz geç oldu kusura bakma..aklımdaydı ne zamandır yeni okuyabildim..verdiğin bilgiler çok ilginç gerçekten de..hepsi aklımda kalmaz ilk etapta tabi ama kesinlikle yeni bir şeyler öğrendim sayende..teşekkür ederim..
   
 8. burakula01
  Offline

  burakula01 Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenileri:
  190
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İsT
  heuhe güzel miş .heavy metal dinliyorum .Mevzuya espiri yaklasılmış .tşk .
   
 9. Serious_Sam
  Offline

  Serious_Sam Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  140
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  bu arada kaynaktaki ufak bir yanlışı düzeltmek istiyorum:D distortion sesin metalikleştirmesi değil :) bu boyamı metalikleştirilsin. eski devirlerde, yani rock müziğin icad edilmeye yeni başlandığı dönemlerde, lambalı amfileri zorlarlarmış, sonunundada ses bozulur distortionlaşırmış (yani distortion aslında bozuk ses oluyor)ve sonunda geliştirilerek şimdiki halini almış.
   
 10. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce
  Alttaki link senin daha çok işini görür. Gayet kolay anlaşılır yazılmış.
   

Sayfayı Paylaş