Meridianiite

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rpac tarafından 4 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Rpac
  Offline

  Rpac Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.403
  Beğenileri:
  1.545
  Ödül Puanları:
  123
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği mezunu olan ve halen Hollanda’da Delft Teknik Üniversitesi’nde kimya mühendisi olarak görev yapan Dr. Fatma Elif Genceli, doktora çalışması sırasında, Antarktika buzulunda adını “Meridianiite” verdiği yeni bir mineral keşfederek uluslararası literatüre girdi.
  Genceli, adını ”Meridianiite” koyduğu ve formülü “MgSO4·11H2O” olan ve International Mineral Association’dan (IMA) onay alarak literatüre giren mineralin hikayesini şöyle anlattı: “2005 yılında, MgSO4‘ün (Magnezyum sülfat) düşük sıcaklıktaki molekül yapısı MgSO4·11H2O’nun bilimsel literatürde hatalı kayıtlı olduğunu bulmuştum. Molekülün mineral olduğunun ispatı için dünya üzerinde herhangi bir yerde doğal olarak oluştuğunun kanıtlanması gerekiyordu. Yaptığım araştırmada bunun Antarktika buzulunda olabileceğini düşündüm. 2007 yılı Ocak ayında Japonya’ya gittim, orada Antarktika buzulunda ve Hokkaido Adası-Saroma Gölü’ndeki deniz tuzunda bu minerali buldum”.
  Molekülün, mineral olduğunun ispatı için dünya üzerinde herhangi bir yerde doğal olarak oluştuğunun kanıtlanması gerektiğinden, Antarktika buzulunda araştırma yapan ve minerali deniz tuzunda bulan Genceli, tez önerisi (proposal) yazarak, International Mineral Association’a yolladı. NASA için çalışan Prof. Ron Peterson’da Kanada’nın kuzeyinde bir ağacın gövdesinde aynı minerali bularak Genceli ile aynı zamanda tez önerisi verdiğinden, buluşu Genceli ve Peterson gerçekleştirdi.
  Bu arada, bir mineralbilimci olmamasına karşın kimya mühendisliği eğitimi alan, kristalizasyon ve ayırma teknolojileri alanında çalışmaları olan Dr. Genceli, Delft Teknik Üniversitesi tarafından üstün başarı ve onur derecesi (Cum-Laude) ile ödüllendirildi.

  Kaynak:http://www.yerbilimleri.com/yeni-mineral-meridianiite


  Biraz araştırma yaptım fakat bu mineral hakkında fazla bilgiye ulaşamadım yerli/yabancı kaynaklarda. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız bizimle bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.
   
  Son düzenleme: 4 Kasım 2008
 2. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.855
  Beğenileri:
  4.920
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  Rpac bunu beğendi.
 3. Rpac
  Offline

  Rpac Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.403
  Beğenileri:
  1.545
  Ödül Puanları:
  123
  Baktığım yabancı kaynakların neredeyse tamamında minerali bulan kişi olarak sadece Prof. Ron Peterson'ı göstermişler; en ufak bir şekilde Dr. Fatma Elif Genceli'den bahsetmemişler, yok saymışlar. İnsanda biraz emeğe saygı olur...
   

Sayfayı Paylaş