merhaba

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve sreider tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. sreider

sreider Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    iyi günler öncelikle.

ben 19 yaşında bir gencim, ve biraz fazla zayıf olduğumdan spora başlamayı düşünüyorum.
    benim canımı en çok sıkan konu bileklerim. kalınlığı sadece 15 cm, ve sanırım bilek kalınlığı değişmeyecek. en azından ön kol ve kol kaslarımı geliştirmek amacıyla çalışmaya başlamayı, her gün şınav mekik çekmeyi düşünüyorum, aynı zamanda 5 kg'lık dumbell alıp onlarla da çalışmayı düşünüyorum.

günde kaç şınav kaç mekik önerirsiniz, dumbella hangi hareketleri yapmalıyım bunları merak ediyorum. dumbell ile her gün çalışırsam fakat farklı günlerde farklı kaslara çalışırsam bir zararı olur mu?

ayrıca ben zayıf olmama rağmen göbek bölgesinde yağlanma var, düzenli olarak bisiklete binsem ve koşu yapsam bu yağları eritmem için yeterli olur mu?

bilek için el yayı alsam faydası olur mu? bir konuda okumuştum, daha da inceltir mi bileği, çünkü çok ince zaten görünümü kötü, daha da incelmesini istemem.

önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler şimdiden...

2. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle bilek kalınlaşmaz diye yaygın bir bilgi var anca kemikler enine büyürler bunu etkileyen faktörlerin başında testesteron salgılanması gelir yani siz eğer çok ağır spor yapıyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız bilek elbet kalınlaşacaktır tabi 1 cm mi 5 cm mi kalınlaşır kişiden kişiye değişir genetik olarak tabi ki..
    Ben size dizlerinizi iyice ısıttıktan sonra Squat hareketini ağırlıksız olarak yapmanızı önerebilirim.Program yazmak gerekirse tüm vücudu çalıştırabileceğiniz bir program olarak
    Squat 3 set max tekrar
    Barfiks Avuçlar karşıda 3 set max tekrar (başta 1-2 yi geçmekte zorlanırsanız yılmayın)
    Şınav 3 set max tekrar
    Dumbell Shoulder Press 3 set max tekrar
    Dips(Triceps version) 2 set max tekrar
    Biceps Curl 2 set max tekrar
    Mekik farklı versiyonlarda (laktik asit izin verene kadar max tekrar setlere bölüp dediğim gibi farklı versiyonlarda)

Bilek kalınlaşması için fazla bişey beklemeyin çok uzun zamanınızı alır ancak dediğim program vücudunuzu şekle sokar 1 gün idman 1 gün dinlenme olacak şekilde günaşırı yapın.

Bisiklet konusuna gelirsek tabiki yağ yakımına katkısı bulunur ancak beslenmeniz burda ön plana çıkar şekeri kesip sağlıklı beslenin forumu araştırın bilgi elde edin beslenme programı çıkarın ;) Başarılarthums:

3. sreider

sreider Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki setler arasında ne kadar dinlenmeliyim, belirli bir süre var mıdır?

ayrıca dumbell 5 kg yeterli olur mu?

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    15cm bilek az değil bence
    ama illa gelişim istiyosan
    kemiklerini güçlendirmen lazım
    iyi uyumanda şart
    bol kalsiyum al
    güneşten faydalan
    ve özellikle bilek güreşi için verilen hareketleri yap
    forumda bi yerde vardı bulamadım

5. sreider

sreider Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler bilgiler için...

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-ali-ma-t8567.html?t=8567
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-bacak-antreman-yap-l-t12907.html?p=125553#post125553

ben şu linklerdeki her hareketi 5 kerelik 1er set halinde 2 günde bir yapsam uygun olur mu sizce?
    bu arada başlangıç için dumbell 5 kilo ideal midir?
    1 gün dumbell-şınav-mekik çalışması, 1 gün bisiklet ve koşu düşünüyorum, bu uygun mudur peki?

bir de son olarak, özel bir beslenme programı şart mıdır yoksa, ekmek, et, süt, peynir, yoğurt, meyve gibi besinleri ağırlıklı olarak fazlaca tüketmem yeterli midir?

çok soru sordum sanırım, acemiliğime verin, yardımlarınız için çok teşekkürler..

6. sreider

sreider Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    fikri olan yok mu

Sayfayı Paylaş