Meral Ertunc

Konusu 'Uluslararası Vücut Geliştirme' forumundadır ve Despo tarafından 25 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.073
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Gögüs kanserine yakalanmis:


  Röpörtaj : (ceviriciler cikin ortaya :) )

  Whatever happened to Meral Ertunc? You know—the pretty, dark-haired Turkish-born bodybuilder from Virginia who won her class at the ’92 NPC Nationals, took third at the ’93 Jan Tana Classic and made it to the Olympia in her first year as a pro? In the rush to develop bigger, harder bodies in the female bodybuilding ranks, then as now, a woman who possessed the truly total package of aesthetics—symmetry, proportion and looks—stood out even if she was only 5’2”. Besides, how could you forget a name like Meral Ertunc?

  An aerobics instructor who was sidelined by shin splints, Ertunc started weightlifting in 1987 and entered her first show nine months later. After a slew of local and regional competitions—and a close third place at the ’91 Junior Nationals, she took the National Lightweight Championship on her first try, triumphing over a class of 28. Enter the national muscle media, and before you could say Marjo Selin, she was starring in magazine features like, “Beauty and Brawn,” “A Model of Muscular Beauty” and “Meral Ertunc Shows How Basic Movements Build a Feminine Chest.”

  Meral got married and moved to Florida. She and her husband opened a gym, and, with her successful training business and her bodybuilding career starting to take off, well, if ever anyone seemed to be on the road to having it all, it was she. Then, suddenly, she disappeared from the scene.

  What happened to Meral was every woman’s nightmare: She was diagnosed with breast cancer. As a bodybuilder and personal trainer, however, she had some heavy weapons to use in her fight against the disease. She used them in spades. Not only did she beat it back, but she recently took on the rigors of contest prep again, making her debut in figure at the San Francisco Pro in March.

  The bottom line: Meral Ertunc is one gutsy lady. Here’s her story.

  IM: When were you diagnosed with breast cancer?

  ME: July 4, 1996. I had found a mass under my right armpit.

  IM: What was going on in your life then?

  ME: I was in great shape, around 140 pounds. Going to Turkey, where I was born and raised, to do seminars and a radio talk show about my life as a Turkish pro female bodybuilder.

  IM: What treatments did you undergo?

  ME: I had surgery to take out the mass that was under my armpit. They went in three inches to my muscle and scraped. Then they took all my lymph nodes from that area, which is a very tender part of your arm. After that there were four treatments of chemo and nine straight weeks of radiation.

  IM: I’ve talked with people who have gone through this, and most of them have said it was devastating. How did you handle it?

  ME: I was very scared. I lost my mother to cancer in 1989. She was very young and healthy. She fought for her life for about 2 1/2 years, but the cancer took her life.

  IM: What kept you strong?

  ME: I saw what my mother went through, and I was determined to beat the disease. This was a mental focus for me. My ex-husband, Tony Vargas, was there for me mentally and emotionally. I feel very fortunate that he was part of my life back then. He kept me strong and very much loved no matter what I looked like or felt. My family and my friends were my support group as well.

  IM: What role did weight training and exercise play?

  ME: I looked at my cancer as a bodybuilding challenge. I thought, If I can diet six months out of the year and train like a champion, what’s six months out of my life to overcome a deadly disease? My body was so strong from eating healthy and training with weights—I was so ready and focused to attack this illness.
   
 2. emrah
  Offline

  emrah Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2005
  Mesajlar:
  943
  Beğenileri:
  124
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Personal Trainer
  Yer:
  istanbul
  paylasım gercekten guzel ıste ben boyle bayanları cok sevıyorum ama hıc bır kız arkadasımı kandıramamdım :D
   
 3. OdnamoK
  Offline

  OdnamoK Özel Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Çeviri (Yapabildiğim kadar) :
  Meral Ertunç'a ne oldu? Bildiğiniz gibi tatlı, koyu saçlı, Türkiye doğumlu, Virjinya'dan olan, 1992 Npc Ulusal yarışında kendi kilosunda birinci olan, 1993 Jan Tana Klasik'te üçüncü olan, ilk profesyonel senesinde Olympia'ya katılmaya hak kazanan Meral Ertunç'a? Sadece 1,62 boyunda olup çılgın bir estetik ve simetri kombinasyonuna sahip olan Meral Ertunç'u kim unutabilir?

  Ayrobik öğretmeni olarak Ertunç ağırlık kaldırmaya 1987 yılında başladı. 9 ay sonra ilk yarışmasına katıldı. Yerel bir kaç yarışmadan ve 1991'de kılpayı 3'üncü olduğu Npc Gençler yarışmasından sonra, ilk denemesinde ulusal hafif siklet şampiyonu oldu. Ulusal medya'da vücut geliştirme ile ilgili programlarda boy gösterdi. Marjo Selin'den önce " Güzellik ve Kas Gücü", "Kaslı Güzelliğin Bir Örneği", "Meral Ertunç Kadınsal Göğüs için Hareketleri Gösteriyor" gibi programlarda yer aldı.

  Evlenip Florida'ya yerleşti. Ertunç ve eşi onun spor altyapısından ve vücut geliştirme kariyerinden yararlanarak salon açtı; fakat daha sonra ortalıktan kayboldu.

  Her kadının kabusu Meral Ertunç'un başına da geldi: Ertunç göğüs kanseri olmuştu. Bir vücutçu ve antrenör olarak kansere karşı koyabileceği silahları vardı. O da bunları koz olarak kullandı. Nitekim kanseri yenmekle kalmadı tekrar Mart'taki San Francisco Pro için yarışma hazırlıklarına başladı.

  İşte Ertunç'un hikayesi ( Röportaj):

  Soru: Kanser tanısı ne zaman konuldu?
  Cevap: 4 Temmuz 1996'da. Sağ koltuk altımda bir kütle olduğunu farketmiştim.

  Soru: Daha sonra hayatınızda ne gibi değişikler oldu?
  Cevap: 65 kiloydum, çok formdaydım. Doğup büyüdüğüm Türkiye'ye hayatımla ilgili seminerler vermek, radyo progrmlarına katılmak için gidiyordum.

  Soru: Nasıl bir tedavi süreci geçirdiniz?
  Cevap: Koltukaltımdaki kitleyi aldırmak için opersayon geçirdim. Kasımı 8 santim kazıyarak açtılar. Kolun en hasas olan bölgesini, lymph node'lerimi(karşılığını bulamadım) tamamen aldılar. Daha sonra 4 seans kemoterapiye ve 9 hafta boyunca radyasyoa maruz kaldım.

  Soru: Bu hastalığa yakalanan kişilerle konuştum, çok yıpratıcı olduğunu söylediler. Siz nasıl dayandınız?
  Cevap: Çok kormuştum, annemi 1989 yılında yine kanserden kaybettim. Çok genç ve sağlıklı idi 2,5 sene boyunca kansere karşı savaştı ama başaramadı.

  Soru: Sizi güçlü kılan neydi?
  Cevap: Annemin kansere yenilişini görmüştüm, bu hastalığı yenmeye karar verdim. Bu, benim için manevi konsatrasyon sağladı. Eski eşim Tony Vargas duygusal ve manevi olarak yanımdaydı. Herşeye rağmen yanımda olduğu için çok şanslıydım. Nasıl göründüğüm yada moralimin bozuk olması umrunda değildi bu beni güçlü kıldı. Ailem ve arkadaşlarımdan da destek görüyordum.

  Soru: Bu zaman zarfında ağırlık çalısmasının ve egsersizin nasıl bir rolü oldu?
  Cevap: Kansere vücut geliştirme yarışmalarım gibi baktım. 6 ay diet yapabiliryorsam ve şampiyon gibi çalışabiliyorsam ölümcül hastalığı da yenebilirim diye düşündüm. Vücudum sağlıklı beslenmekten ve ağırlık çalısmasından dolayı çok güçlüydü. Hastalığı yenmek için aşırı dercede yoğunlaştım ve hazırdım.

  Eğer bir yanlışlık varsa lütfen düzeltin.
   
 4. Blitz
  Offline

  Blitz Özel Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.415
  Beğenileri:
  206
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Istanbul
  Güzel çeviri olmuş.
  Ben de www.musclememory.com dan bulduğum bilgileri ekleyeyim.
  Başarıları :
  1991
  Junior Nationals - NPC, LightWeight, 3rd
  1992
  Nationals - NPC, LightWeight, 1st
  1993
  Ms International - IFBB, 13th
  Olympia - IFBB, 18th
  1994
  Grand Prix Prague - IFBB, 8th
  Jan Tana Pro Classic - IFBB, 9th
  1995
  Grand Prix Prague - IFBB, 11th
  Jan Tana Pro Classic - IFBB, 16th
   
 5. OdnamoK
  Offline

  OdnamoK Özel Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Daha önce bir dergide görmüştüm kendisini ama Türk olduğunu bilmiyordum forum sayesinde öğrenmiş oldum. Ayrıca bence de çok tatlı bir bayan.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 6. StRoNgMaN
  Offline

  StRoNgMaN Yeni Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2005
  Mesajlar:
  462
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  sporcu
  Yer:
  istanbul
  mütis bir bayan sporcu...
  keske bununla evlensem edit hsd yazdıklarının farkındamısın lütfen daha dikkatli yaz daha sexi değil
   
 7. OdnamoK
  Offline

  OdnamoK Özel Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0
  Bende aynı şekilde düşünüyorum Strongman bence de çok hoş bir bayan. Yukarıdaki laf biraz komik olmuş :lol: :lol: :lol: yanlış anlama ama :lol: kendine iyi bak
   
 8. PUMP
  Offline

  PUMP Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2005
  Mesajlar:
  666
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  odi ve despo

  cok tessekkür güzel paylaslar icin resimler mukemmel bu turk kadinlarda bodybuilding yaparlarmis :lol:
   

Sayfayı Paylaş