MEN's HEALTH 2009 Nisan sayısı...

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve okaaan tarafından 28 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. okaaan
  Offline

  okaaan Yeni Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2008
  Mesajlar:
  890
  Beğenileri:
  420
  Ödül Puanları:
  0
  KAS (Nisan 2009)

  GERÇEK KARIN ANTRENMANI
  Merkez bölgenizi balıştırırken bel ve sırt bölgenizde ağrılar oluşmamalıdır. Side plank hareketi omuriliğinize herhangi bir yük bindirmeden etkili bir karın çalışması yapmanızı sağlar. Çünkü bu harekette vücudunuzun duruşunu sabit tutmak ve sırta yük bindirmemek daha kolaydır. Sol tarafınıza doğru yatın ve sol önkolunuzu yere koyarak vücudunuzun onun üstünde durmasını sağlayın. Vücudunuz ensenizden bileklerinize kadar düz bir çizgi oluşturana kadar belinizi havaya kaldırın. Bu şekilde 30 saniye karın kaslarınızı sıkıştırarak bekleyin ve diğer tarafa geçin. Setler arasında 30 saniye dinlenerek toplam 3 set yapın.

  [​IMG]
  DAYANIKLILIĞINIZI ARTIRIN
  Bacaklarınızın fazla kaslı olması sizi kesinlile yavaşlatmaz, hatta koşu performansınızı olumlu yönde etkiler. Ağırlık çalışmalarının birçok faydasından biri de kas-beyin arası iletişimi kuvvetlendirmesidir. Bu iletişim sayesinde daha fazla kas lifini harekete geçirebilir, tepelere tırmanabilir ya da depar atabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinizi biraz zorlamak ve kullandığınız ağırlıkları artırmaya çalışmak.

  GÖRSEL REKLAM
  Journal of Psychology of Sport and Exercise'da yayımlanan bir makaleye göre bırakın içmeyi, bir spor içeceğine bakmak bile spor performansını azımsanmayacak derecede artırabiliyor. Araştırmada bir 'Gatorade' şişesine bakanların performansıyla, su şişesine bakanlarınki karşılaştırılmış ve spor içeceğine bakanların performansı %49 daha iyi çıkmış. Bunun sebebi beynimizin spor içeceği ve egzersiz arasında kurduğu bağlantı ile ilgili. Şişeyi görünce şimdi çalışma zamanı olduğunu düşünen beyin, vücut performansının artmasına da yardımcı oluyor..

  SAĞLIK - Nisan 2009


  [​IMG]
  HIZLI VE SAĞLIKLI

  Kanınızın yoğun olması diyabet riskini artırıyor. John Hopkins çalışmasına göre kanı koyu ve yoğun olan kişilerin diyabet riski %68 oranında artıyor. Nasıl bir ilişki mi var? Yavaş akan kan, hücrelere insülin taşınmasını yavaşlatabiliyor, böylece de kan şekeriniz yükselip, pankreasinizi daha fazla insülin üretmesi için aldatıyor. Zaman içinde pankreasınız talebe daha fazla karşılık veremez hale geliyor ve bunun sonucunda da diyabet oluşuyor. Siz siz olun, doktorunuzdan kanınızın kıvamını ölçecek hematokrit testini yapmasını mutlaka isteyin. (Eğer hematokrit seviyeniz %2'nin üstündeyse diyabet riskiniz artmış demektir. Kanınızı inceltmek için doktorunu danışın.

  [​IMG]
  MÜZİK FACİASI
  MP3 çalar listenize İsmail YK'nın karışmamasına dikkat edin. Maryland Üniversitesi bilim adamlarına göre sevmedikleri parçaları dinlemek zorunda kalan kişilerin kan damarları, sadece 30 dakika içinde %6 oranında daralıyor. Olaya bir de tersten bakalım: Kendi sevdiği parçaları dinleyen kişilerin damarları da %26 oranında genişliyor. Yani vücutları kalp krizi nedenlerinden biri olan pıhtılaşmayı engellemeye yarayan nitrik oksiti daha fazla salgılıyor.

  [​IMG]
  BELİRTİLERİ KAÇIRMAYIN
  Araştırmalar koroner arter hastalığı bulunan kadın ve erkeklerin büyük bir kısmının şikayetler oluştuktan 28 gün içinde öldüklerini gösteriyor. American Academy of Anti Aging Medicine üyesi Op. Dr. Ali Fuat Aytekin; göğüs, boyun ve sırt ağrısı, nefes daralması, soğuk terleme ve bulantının sizi alarma geçirecek en belirgin koroner kalp hastalığı belirtileri olduğunu söylüyor.


  SORULAR ve CEVAPLAR (Nisan 2009)

  SORU: Düzenli Aspirin Kullanmanın sağlık açısından yararlı olduğu Doğru mu?
  Cevap:İlaç kullanmak için bir sebebe ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın. Aspirin de sadece bazı durumlarda önerilir. Yani kalp krizi, felç yada daralmış arterler gibi sorunlarınız varsa. Bu gibi durumlarda Aspirin kesinlikle elzemdir, çünkü kanı incelterek ileride olabilecek problemlerin önüne geçer. Ancak asıl soru, bu problemleri engellemedeki ilk yol olup olmadığıdır. Aspirinin faydalarının mide kanaması gibi risklerine karşı dengelenmesi gerekir. Eğer siz formda bir erkekseniz ve sağlığınızda sorun yoksa çoğu doktor aspirin rutinine karşı çıkacaktır.


  [​IMG]

  SORU: Bitkisel protein erkekler için yeterli bir alternatif midir?
  Cevap: Spor Beslenme Uzmanı Sencer, Bitkisel proteinin erkeklerde kas yapımında (ribozomların hücre içine taşınması ve akümülasyonu) az miktarda etkili olduğunu belirtiyor. Nedeni ise bitkisel proteinin yapısının hayvansal proteinden farklılık göstermesi...
  Sencer, konuyu şöyle açıklıyor: "Kadınlarda bitkisel protein erkeklere oranla %65 daha fazla etkili. Erkek vücudunda hayvansal protein azalıp bitkisel protein arttığında hormonal denge sorunu ortaya çıkar. Bu durumda kas yapımı olduğu gibi durur ve bir süre sonra da protein çözülmesi başlar." Tabi bu bitkisel protein tamamen gereksiz demek değildir. Çünkü bitkisel proteinler protein sindirimi ve glikojen depolarının kontrolü açısından gereklidir.


  [​IMG]

  SORU: Vücut bazı besinlere ihtiyaç duyduğu için canımız bir şeyler çeker. Doğru mudur?
  Cevap: Kendinizi kandırıp durmaktan vazgeçin. Çünkü en çok arzulanan yiyecekler hakkında araştırma yapan Tufts Üniversitesi bilima damları, ne yazık ki böyle bir bağlantıya rastlamadı. Kısacası canınız koca bir hamburger çektiğinde, vücudunuzun koca bir köfte için alarm vermiyor...

  Kaynak;MEN's Healt Türkiye
   
  darknesssword ve YesiLZeytin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş