MEN's HEALTH şubat sayısı....

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve okaaan tarafından 27 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    http://www.******/_UserFiles/Image/Covers/MH_kapak_Subat10.jpg

BENCH’E DİKKAT
    Bütün halterlerin boyutları aynı değildir. Belki fark etmişsinizdir. Daha küçük bir halter ile bench press yapınca göğüs kaslarınızın daha çok zorlandığını hissedersiniz. Araştırmalara göre, bu his bir hayal ürünü değil. İki buçuk santimetre kalınlığındaki klasik bir olimpik halter ile bench press yaptığınızda bunun iki katı büyüklüğünde bir halterle yaptığınız bench press’e göre, kaslarınızı %35 daha fazla çalıştırıyorsunuz. Zaten 5cm kalınlığındaki halterler de daha çok Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmalarında kullanılıyor. Ancak spor salonunuzda bir tane varsa, bench press için ona fazla güvenmemeniz sizin yararınıza olur.

3 DAKİKADA DAHA GÜÇLÜ OLUN
    Bench Press performansınızı artırmanın en iyi yolu beklemek… Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, bench press egzersizinin ilk setinden sonra 3 dakika dinlenenler, sadece 1 dakikada dinlenenlere göre, %32 oranında daha iyi bir performans sergilemiş. Araştırmaya göre, set arasında 5 dakika dinlenmenin, 3 dakikalık araya göre herhangi bir avantajı yok. Kısacası, süreyi sürekli yükseltmek, aynı faydayı sağlamıyor. Üst sınır 3 dakika.

MEKİK TAVSİYESİ
    Bazı erkekler klasik ‘kneeling cable crunch’ egzersizini yaparken dizlerine zarar verir. Bu dertten siz de muzdaripseniz, ‘seated cable crunch’ egzersizini deneyin. Bir kablo istasyonunun üstüne bir halat yerleştirin ve önüne düz bir sehpa çekin. Halatı iki ucundan kavrayın ve dirsekleriniz, dizlerinize iyice yaklaşana kadar mekik hareketi yapın

KARBONHİDRATIN CİDDİ SONUÇLARI
    Yüksek glisemik özellikli karbonhidratların kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı bir kez daha ortaya kondu. Söz konusu araştırmada kilolu yetişkinlerin glikoz yada mısır gevreği tüketiminden 30 ile 90 dakika sonra kan şekeri oranlarının belirgin bir şekilde yükseldiği ortaya çıkmış. Deneklerin kardiyovasküler fonksiyonları da glikozdan sonra yaklaşık %33, mısır gevreğinden sonra yaklaşık %30 azalmış.

YUMURTA SARISINDAN KAÇMALI MI?
    Yumurta sarısının sağlıksız olduğu ve insanı şişmanlattığına inanılır. Oysa yumurtadaki besinlerin büyük bölümü sarısında bulunur. Bunlar arasında A, D vitaminlerinin yanı sıra kas gücünü artıran kolin adlı madde de vardır. Yumurtadaki yağların neredeyse tamamı da (sağlıklı yağların yanı sıra maalesef doymuş yağlar ve kolesterol da buna dâhildir) sarısındadır. Neyseki, yumurtadaki doymuş yağlar testosteron seviyesini yükseltir ve tokluk hissi sağlar. Ayrıca yumurtadaki kolesterolün kandaki kolesterol düzeylerini yükseltmediği ve yağsız kas inşasına da yardımcı olduğu belirlenmiştir.

KREATİN ZAYIFLAMAYA YARDIMCI
    Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesinden araştırmacılar, kardiyo egzersizi yapan deneklerin bir kısmına üç ay boyunca hergün 10gram kreatin verirken, diğer kısmınada plasebo vermiş. Kreatin alan deneklerin kan şekeri düzeyinin düştüğü, çünkü kreatinin kandaki glikozu kas hücrelerine gönderdiği bulunmuş. Kreatin, antrenman sırasında kaslarda daha fazla glikoz depolanmasını ve kasların büyümesini sağladığı gibi antrenmandaki dayanıklılığı artırıyor. Hepsinden önemlisi zayıflamaya da yardımcı oluyor. Kandaki glikozun önemli bir kısmının kaslara yollanması, vücut yağına dönüşen glikoz miktarının azalmasını sağlıyor.

ZAYIFLAMA AMAÇLI BİR DİYETTE, LİGHT İÇECEKLER TAMAMEN GÜVENLİ MİDİR?
    Beslenmesine dikkat eden biri olarak yemeklerin yanında diyet içecek tercih ediyorsunuz. Ne var ki sıfır kalorili diyet içecekler bile sütten çıkmış ak kaşık sayılmaz. Yeni araştırmalar, bu tatlandırıcıların zayıflamayı da yavaşlatabildiğini gösteriyor. Diabetes Care dergisinde yayımlanan bir araştırmada, diyet içeceklerle metabolik sendrom ve tip 2 diyabet arasında yüksek bağlantı bulundu. Behavioral Neuroscience dergisinde yayımlanan bir başka araştırma ise insan beyninin şekerli tatlarla yüksek kalorili yiyecekleri birbiriyle ilişkilendirdiğini ortaya koydu. Ancak, diyet içeceklerdeki gibi şekerli bir şeyin sıfır kalorili olması, sistemi kısa devreye uğratarak yağ yakımın da azalmaya neden oluyor.

PROTEİN TOZU DIŞINDA ANTRENMAN SONRASI İÇİN EN İYİ TAKVİYE HANGİSİDİR?
    Antrenman sırasında kaslarınızda çok minik bir yırtıklar olur ve bunlar ne kadar başarılı biçimde iyileşirse, kaslarınız o kadar hızlı büyür. E vitamini kaslarınızın serbest radikal üretimini engelleyerek iyileşmeyi hızlandırdığı için antrenman sonrası alınabilecek protein dışındaki en iyi takviyedir. Ancak E vitamini tek başına yeterli değildir. St. Cloud State Üniversitesi’nden Prof. John Seifert önderliğindeki bir araştırmada, içinde karbonhidrat, protein, glutamin ve E vitamini bulunan bir besin takviyesi alanlarda, serbest radikallerin %69, kas hasarının da %36 oranında azaldığı görülmüş.

İDEAL SPOR SAATİ KAÇTIR?
    İşte bu sorunun cevabını bulmak isteyen İngiliz araştırmacılar, iki denek grubu üzerinde çalışmış. İlk gruba egzersiz öncesi zihni yoran bir dizi görev vermiş. Diğer grup ise aynı süreyi dinlenerek harcamış. Sıra antrenman yapmaya gelince, zihni yorulan deneklerin, fiziken de diğer gruptan önce yorulduğu ortaya çıkmış. Araştırmayı yürüten Profesör Doktor Samuele M. Marcora iki denek grubu arasındaki tek farkın, ‘stres’ olduğunu söylüyor. Yani stresli bir iş gününün ardından yapılan egzersizlerden yüksek verim alamayacağınız kesin. O yüzden eğer imkanınız varsa, antrenman düzeninizi sabaha kaydırmaya çalışın.

Kaynak :Mens Health Turkiye

Tahirr, prdxd, Salash ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Cok guzel bir derleme ,bravo

3. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bu dergiyi okumak istemiyorum.:) Her okuduğumda bir sonraki programımı buna göre yapıyorum ama tam verim alamıyorum.:D Ben max-ot programı uyguluyordum 1.30 saat falan antrenman yapıyordum set aralarında max 3dk. ara veriyordum ama çok harika hacim almıştım. Yine hacim aldım ama max-ot'deki gibi değil. Bir dahaki dönem bu program ile başlayacağım.

4. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Selam aslinda durust soylemek gerekirse amerikada hard-core body building dergilerinin tahtini oldukca sarsti bu dergi hatta unlu muscle -fitness bile bu gercek karsisinda bir miktar kimlik degistirdi ve gercege dondu ...
    Nedenine gelince amerikada artik 80 li yillar bittikten sonra kimse o yaratik gibi adamlarin antreman ve protein tozuyla olmadiklarini biliyor ne yazikki bu boyle :(((
    belirli bir statuye sahip( avukat , doktor ,is adami , bankaci vb) kisiler saglikli kalip spor konusunda bilgilenmek gelismeleri takip etmek icin (body building meraklisi degilse sadece saglikli olmak ve spor yapmayi hedefleyorsa) kesinlikle hard core body building dergilerine itimat etmiyorlar .... Bu dergi , bunun gibi 2-3 kaliteli icerige sahip dergiler calisan metropol erkeginin evine giriyor , zaten digerleri ilaci steroid olarak aldiklari icin bu kitle iyi bir tuketim kesimi hem maddi gicleri var hem dusunebiliyorlar( ornegin koca turkiye bir doz grip asisini vurdurup vurdurmamayi tartisti 3 ay boyunca acaba zarari olurmu vs diye bu arada steroid alanlar bu duruma ne gulmustur adamlar gunde 2 ampul hormon vuruyorlar bur avuc performsns hapi icerken millet tek bir igneyi kafaya takmis diye:)))))
    her neyse bu tur dergiler kesinlikle hard core body buildingten cok uzak sadece saglikli yasam spor ve gunluk trendleri takip eden guzel dergilet bunlara bu gozle bakmak lazim... Bu arada buyuk ihtimal mens health dergisinde martta benim bir roportajim basilacak ... Mantik ayni sadece saglikli yasam... Bu dergilerde mankenler bile gercekten iyi gorunuyor hic biri body builder tarzi degil farkettiysen gercek hayattan gercek insanlar gibi duruyorlar:)))

cıddırık ve deathlifter bunu beğendi.
  5. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    oyleyse mart sayisini heyecanla bekliyoruz :)

mitokondri bunu beğendi.
  6. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    :))) su ana kadar editor ters bir sey soylemedi tabi hangi resimlerimi badacaklar soylediklerimden ne kadari cikacak bilmiyorum ama buyuk ihtimal mens health turkiye mart sayisinda olucagim:)))

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    flex almıştım merak edip. o kadar komik ki. derginin abartmıyorum %95 i supplement reklamı. hatta reklamdan başka bir şey göremedim. reklamdaki adamlar tahmin ettiğiniz gibi 50cm bicepse sahip steroid canavarı yarmalar ve göya reklama konu oldukları supplementi kullanıvermişler hemen de şişivermişler. Komik olan da öyle reklamlar vardı ki, adamın teki hamile kadın gibi göbeği var omuzlar falan yok kas desen eser yok. XXX kullanmış 2 haftada 48cm biceps six pack vs vs. Tarayıcıdan geçirtip koyacağım bu kadar komik olmaz yav.
    Menshealth de gerçekten faydalı bilgiler mevcut. Ama şu da var sayfaların kıyısında köşelerinde x üniversitesinde yapılan araştırmaya göre diye başlayan her yere çok tabir etmemek lazım bazen ilginç! şeyler de olabiliyor. Bir de 4 haftada kaslanın 2 haftada böyle vücuda sahip olun diyerek manken resimleri koyuyorlar sonra da millet bu işi bu kadar basit sanıyor sizin 4-5 seneden fazla vg yaptığını görünce hani 50cm kollar diyorlar :)
    Ama genel olarak özellikle beslenme kısımları oldukça faydalı. Antrenman kısımına gelince orasını tam çözemedim, yani her ay birbirinden bağımsız program mı yazıyorlar o eklerde yoksa yıllık periodizasyonun bir parçası şeklinde mi?

mitokondri bunu beğendi.
  8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    merakla bekliyoruz. bu arada forumdan bahsettiniz mi :D

mitokondri bunu beğendi.
  9. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Hayir :) bir basari oykusu zaten hayatim ailem antremanim supplementler hocam vardi roportajda tabi nekadarini kestiler nekadar cikacak son halinu bilmiyorum???? İki uc resim cekildi sanirim tekini kullanacaklar... İnanki ben de heyecanla bekliyorum:)

cıddırık ve deathlifter bunu beğendi.
  10. bodyforever

bodyforever Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Resepsiyonist
    Yer:
    istanbul
    Thank you ,thank you ,thank you !
    valla güzel bi alıntı olmuş devamını bekliyoruz:)
    PROTEİN TOZU DIŞINDA ANTRENMAN SONRASI İÇİN EN İYİ TAKVİYE HANGİSİDİR?
    Antrenman sırasında kaslarınızda çok minik bir yırtıklar olur ve bunlar ne kadar başarılı biçimde iyileşirse, kaslarınız o kadar hızlı büyür. E vitamini kaslarınızın serbest radikal üretimini engelleyerek iyileşmeyi hızlandırdığı için antrenman sonrası alınabilecek protein dışındaki en iyi takviyedir. Ancak E vitamini tek başına yeterli değildir. St. Cloud State Üniversitesi’nden Prof. John Seifert önderliğindeki bir araştırmada, içinde karbonhidrat, protein, glutamin ve E vitamini bulunan bir besin takviyesi alanlarda, serbest radikallerin %69, kas hasarının da %36 oranında azaldığı görülmüş.
    diyor,
    Bu konuda,karbonhidrat alımıma dikkat ediyorum ayrıca protein + glutamin takviyesi de kullanıyorum ,bunlara ek olarak elimde 30 kapsüllük Ephynal 300 Vitamin E isimli Bayer'in ürünü var kutuda 10 kapsül kalmış bunu takviyelere ek kullanıp denemeyi düşünüyorum bakalım gelişmeye katkısı olacak mı ?

11. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    zaten o felx vs dergierin sahipleri aynı zamanda supplement firması sahibi adamlar örneğin joe weider hem uluslar arısı federasyonun sahibi ( evet abisiyle kurdu ifbb onun) hem dergiler hem supplementler hepsi onun aynı zamanda olympiayı ve bir çok yarışmanın sahibi...yani tam amerikan tezgaahı...bu adamlarla iligili international bodybuilding bölümünde yazım var zaten.......herifler kocaaa bir tiyatro oynuyro ama artık özellikle amerikada kime yediririse yediremediği kesimede bu şekilde mens health vb daha kaliteli gerçeğe yakın dergilere rakip dergiler cıkartıyor..cok iyi bir tüccar bu adam arnold bile bu günkü halini ona borçlu

12. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu dergiyi ilk sayısından beri takip ediyorum ve şu aralar biraz kendini tekrar etmeye başladı. Sayfa sayısında bir azalmada oldu ayrıca. Tabii bunu kötüye yormamak lazım. Laf salatası yapmadan gerçekten iyi bilgiler veriyorlar. Bide yukarda bahsedildiği gibi 4 haftalık kas programları falan bu sporu bilerek yapan biri için dikkat çekici değil. Ben onun yerine yayınladıkları laboratuvar ve üniversite araştırmalarını takip ediyorum. Mesela eski bir sayısında hızlı ve yavaş kasılan kas liflerinin uyarılması üzerine bir yazı vardı, gerçekten okudukça yeni şeyler öğrendim. Arada bir de besin takviyelerinin içindeki maddelerin ne işe yaradığı söylüyorlar ve hani bir bakıma internetten araştırmaktansa elime alıp okumak daha bir güven veriyor. Bence takip edilebilir bir dergi. Ben dolabımda üst üste depoluyorum ve ne zaman tuvalete gitsem :)D) en alttakini alıp okuyorum. Bu sayede gözden kaçırdığım, ilk okuduğumda ilgimi çekmeyen yerlerini vb. yerleri tekrar gözden geçirmiş ve atladığım yerleri de öğrenmiş oluyorum.

lionking35 bunu beğendi.
  13. lionking35

lionking35 Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Satış Müdürü
    Yer:
    İZMİR
    Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir dergi. İnternettende dergiyi rahatlıkla takip edebilirsiniz, özellikle spora yeni başlamış kişilere beslenme ve antreman hakkında önemli bilgiler sunuyor.

14. mitokondri

mitokondri Yeni Üye

Beğenileri:
    316
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar ...mart sayısı ( mart 2010) sonunda ankaraya geldi.... en sonunda ...bu konuyu ve derginin benim röportajımın olduğu kısmı scannerdan geçirmesi için bizim hatuna verdim becerebilirse konu dışına güzel bir başlık açacağım..ama tabi bakınca tek sıkmadan verdiğim pozu kullanmışlar biraz üzüldüm:)
    ama asıl size süpriz arşivimi biraz kurcaladım scanner a giderken eski türkiye şampiyonalarının güzel fotolarınıda international bodybuilding bölümünde eski şampiyonlarla ilgili bölüme koyucağım....hatta serdar aktolganın saçlar uzun fotolarını bile buldum:)

cıddırık ve Ouz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş