menisküs için bacak antrenmanı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve rockyyy tarafından 6 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. rockyyy

rockyyy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bende 1 yıldır menisküs var ama ciddi birşey değilmiş.şimdi ameliyat olmama gerek olmadığını bana bir takım harketler vereceğini söylemişlerdi ilk gün. ama verdiği hareketler hızlı bir gelişme sağlamıyor bildiğiniz gibi futbolcularda yada sporcularda bacak kası oldukça yüksektir yani menisküsünde yırtık olan bir futbolcu hemen ameliyat oluyor çünkü futbolculardaki kas menisküse ve dize fazla yük vermeyip tüm gücü tamamen ayağa yaydığı için ilerdede hiç bir sorunla karşılaşmıyor. ben dizimi her zorladığımda sıvı birikmesi oluyor dolayısıyla bacak kas sayısını ne kadar arttırırsam sıvı oluşumunuda o kadar engellemiş olurum ben evde dumbell lunges ve full squat gibi hareketler yapamıyorum ağrıdan dolayı fakat baldır için standing dumbell calf raise yapabiliyorum evde benim ayaklara bağlayabileceğim toplam 5 kg ağırlığında torbalar ve dumbell var. sadece ön bacak için ne gibi hareketler önerirsiniz.verdiğiniz hareketleri okullar açılasıya kadar bu hareketleri devamlı yapacağım.(forumda çok aradım ama benim yapamayacağım türden hareketlerdi)

2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Benim abimde de menisküs var. squat, leg press leg extension ve leg curl hareketlerini yapıyor. Bu hareketleri az ağırlık, çok tekrarla yapıyor. Doktor tavsiyesi falan değil, kendi düşündüğü bir çalışma programı bu. Bana kalırsa ne kadar ağır ve düzenli antreman yaparsa o kadar iyi gelişecektir bacakaları. Ama ağrı çok oluyormuş ve tamamen yırtılacağından da korkuyor.

3. rockyyy

rockyyy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    evet kardeşim bende ondan tırsıyorum fazla zorlamayacak ama kası okullar açılasıya kadar baya geliştirecek hareketler yapmak istiyorum bugün başlıcam bir kaç hareketle dediğin gibi az ağırlık çok tekrar yapacaz

4. fatihay

fatihay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    ankara
    rockyyy bunu beğendi.
  5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    rockyyy bunu beğendi.
  6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu dizdeki hangi bağda sorun olduğu ile alakalıdır örnek: dış latarel bağ için açık sqat öneririm

7. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    ben 2 defa atroskobi oldum ,şöle tavsiye verebilirim,
    İlle de squat ta ısrarcı isen yarım squat yapabilirsin bir süre,
    tam squat kuşkusuz daha faydalıdır,
    ama ağrılar şiddetli ise squatı bir süre yapmamakta gerekir .
    hafif kg lerde
    leg ex ve leg curl yapabilirsin 1-2 ay sadece,
    Bacak antremanlarında dize kolay kolay bir şey olmaz ,
    daha çok uzun süre yapılan koşular dizi zorluyor ,uzun süreli koşuların varsa onada ara ver bir müddet.

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Şimdi bu kişiye sqat yapabilirsiniz diyorsunuzda kişinin ne sorunu olduğunu nereden biliyorsunuz. önce filim tanı sonra tedavi

salvadore_xp bunu beğendi.
  9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yau arkadaşım sen bende menisküs var diyosun ve hiçbir tedavi ve mr çekimi yapmadan antrenmanmı yapıyorsun iyi yap bakalım menisküsünü alıp yerine platin taktıklarında napacaksın. çok zor ve pahalı bir ameliyattır. eğer menisküsün var yırtık yada süpheleniyorsan acilen bırakmalısın. yada deforme söz konusu ise acil müdaheleye ihtiyacın vardır. çömelmeye çalış eğer dizinde garip bir ağrı yada sızı varsa derhal bir hekime başvurmalısın.

ani hareketlerden çömelmekten ve dizini iyileştirmek amacıyla garip hareketler yapmak tehlikeli olabilir. sanırım menisküsündeki yırtık dış menisküsünde olmalı bide sayın rocky neden çevrenizdeki insanlara ve hoclarınıza danışmadınız.

10. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    bundan yaklaşık 5 sene önce twist esnasında yaptığın ani bi hareketle sol dizimde MR la tespit edilen
    horizonal büyük bi yırtık oluşmuştu..ağrıdan yürüyemiyodum..dr. ilaç verdi ve en yakın zamanda mutlaka ameliyat olmalısın bu cerrahi müdahalesiz iileşecek bi menisküs değil dedi..ilaçları hatırlamıyorum şu an ama benim içtiğim tek bir tane ağrı kesiciydi...dinen ağrımdan sonra spora o gün devam ettim...özellikle dize yönelik hiç bişey yapmadım ve enteresandır o gün bu gündür tek bi sorunum kalmadı...(bu tür konularda pimpirik bi yapım vardır ondan teşhiste hata olmasın diye artvinden bi dr.arkadaşın önerisiyle trabzonda özel bi MR merkezinde tetkikleri yaptırıp tanı konduktan sonra aynı filmi raporuyla fakültede bi d**.e de gösterdim..memlekete gelince burada da yine bi dr.a daha gösterdim teşhis aynıydı...)
    soruna gelince bu tür durumlarda bi doktora gidip MR çektirmek en doğrusu..onlar zaten bi broşür halinde yapılacak en doğru hareketleri hastaya veriyolar...

atakan_irresistable bunu beğendi.
  11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlara örnek teşkil ettin tebrik ederim.

enkısa sürede tedaviye olumlu yanıt vermezsen sonuçlarına katlanmak zorunda kalbilirsin menisküs bildiğin bacak kemiklerini ayrıran yaylar gibidir. sakat bile kalabilirsin. ve menisküsünü alabilirler ve platinle gibi yapay bir menisküs yaparlar .çok zahmetli bir ameliyattır.

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Diz ve ayak bileğinden sorunlu olanlar kesinlikle twist yapmasınlar

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Benim görüşüme göre, sağlıklı bir insanın bile twist yapması sakıncalı.
    Çok rahat bel sakatlıklarına yol açabilecek bir çalışma.
    Twist yerine serbest ağırlıklı alternatif hareketlere yönelmek daha uygun bana kalırsa.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  14. rockyyy

rockyyy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    atakan ben 1 senedir hastaneye gittim elimde 9 ay önce çekilmiş bir mr ım var. bana sende ciddi bir yırtığın olmadığı fakat dizimde kütleme ve sıvı artışı ayağımı zorladığım zaman artıyor ben diyorum ki hastanenin verdiği hareketler uzun süreli 1 ayda çok yavaş gelişiyor. bende sizin bildiğiniz bu bacak kaslarının gelişimini hızlandıracak çalışmalar varmı diye sordum zaten okullar açılmadan önce tekrar gidecem bu dizimdeki sesler için ben kireçlenmeden kuşkuluyum tekrar göstercem.

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    senin yaşın kaç gençsin anlaşılan acil doktora gitmelisin. aşırı zorlanmaya bağlı ödem oluşuyor ayağında geçici bir durum değil bir daha gitmende fayda var. ve dizinde şekil itibariyle şişiyormu.

yok bide sormuşsun bacak kaslarını geliştiren çalışmalar bunlar forumda mevcut ararsan bulursun. fakat senin derdin menisküsün olmalı meniküs kas grubunda yer almaz yırtığın daha da kötü bir hal alabilir zaten en yoğun dönemleri senin bu yaş grubun oluşturmakta.

Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ağustos 2008
  16. rapido

rapido Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    benim sol dış menisküs ve ön çapraz bağlarda sorun vardı zamanla terapi ile geçirdim ancak leg extension yapiyim derken 1ay önce dış menisküsü tekrar zorlardım dikkat et doktorla kesin konuş ben konuşmadığım için çok pişmanım.tekrar başa dönebilirsin

17. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    sakatlık sırasında yapılan bilinçsiz egzersizler sakatlığın iyileşme sürecini uzatabileceği gibi daha da kötüye gitmesine neden olabilir. özellikle diz eklemindeki sorunlar ihmale gelmez. ülkemizde ortopedi hekimleri ne yazık ki sporcu sağlığıyla ilgili yeterli bilgiye sahip değiller. bu yüzden en kısa zamanda bir spor hekimiyle görüşmeni öneririm. onlar sana hem gereken tedaviyi verir. hemde yapabileceğin egzersizler hakkında yol gösterir. geçmiş olsun...

Sayfayı Paylaş