Melatonin Supplement (Flex Magazine)

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve diez tarafından 27 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
 1. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Melatonin

  (pre-workout supplement : antrenman öncesi sporcu ek besini)


  Özetle :
  Kullanım Zamanı : Antremandan 30-60 dk önce
  Doz : 0.5 – 5mg
  Etkileri : Yüksek GH seviyesi sağlar
  Serbest radikallerden korur
  Glikojen depoları boşalırken yağ kullanımını artırır.

  Öncelikle uykuya yardımındaki görevini anlatarak başlayalım.
  Gözlerimiz karanlığa maruz kaldığında beyne, uyku sürecini başlatması için bir sinyal gider.
  Bu sinyaller beyin epfizinde seratonini N-acetyl-5-methoxytryptamine olarak ta bilinen melatonine çevirmek üzere gönderilir.
  Melatonin seviyesi arttığında bütün vücuttaki aktif hücrelere bu uyku mesajı iletilir.
  Supplement olarak alındığında uykuya neden olmada güçlü etkileri görülmüştür.Melatonin supplementlarının etkisi, uykusuzluk,mevsimler farklılıklardan dolayı karşılaşılan düzensizlik, hatta jetlek veya saat farkı değişiklikleri yaşayan yolcuları da kapsayacak şekilde bir alanda ispatlanmıştır.Uykuya yardım için kullanılan çalışmadaki dozajlar 0.3 ila 5 mg arasındadır.

  Hepimiz antreman sonrası recovery döneminde uykunun değerine rağmen kaliteli uykuyu yoğun ve hızlı tempolu hayatlarımıza feda ediyoruz.Maalesef dinlenmede cimrilik etmek recovery’i geriletir ve antreman platolarını aşmayı imkansız kılar..
  Gece kendinizi yatakta uzanmış ve koyunları sayarken buluyorsanız yatmadan 30dk. Önce melatonin supplement’ı almayı deneyin..
  Sadece daha hızlı uyumanızı sağlamakla kalmaz aynı zamanda derin uykuya dalma süresini de kısaltır ve daha uzun uyumanıza da yardımcı olur.Bütün bunlar daha kaliteli gece uykusu ve recovery olmuş kaslar sağlayacaktır.

  GROW PATROL
  Melatoninin çok ilginç fakat az bilinen etkilerinden biride büyüme hormonu (GH) üzerindeki etkileridir.Çalışmalar ilk olarak 1990larda göstermiştir ki melatonin supplement’ı dinlenirken yada kardiyovasküler egzersiz ile alındığında GH seviyesini yükseltir.
  Bayler Üniversitesinden bir bilim adamı melatonin supplement’ı ve ağırlık çalışmanın GH seviyesi üzerine etkilerini deneysel olarak inceleyen bir araştırma yaptı.
  60 kolej seviyesinde erkek ve bayan antremandan 1 saat önce placebo ve meletonin kullandılar.Kan tahlilleri antremandan çok kısa bir süre önce yapıldı.Deneklere doğal GH seviyesini tetiklemek için 7 set ağır leg pres hareketi uygulandı.
  (5mg) yüksek doz melatonin supplement’ı verilen erkek deneklerde görüldükü antremandan önce bile GH seviyeleri artmıştı.
  Antremandan sonra 0.5 yada 5 mg melatonin alan erkek deneklerde placebo kullananlara göre GH seviyeleri artmıştı.
  Antreman sırasında ve sonrasında GH seviyesini sıçratmanın vücut geliştiriciler için sayısız faydaları vardır.GH kas kütlesini büyütmek için güçlü bir şekilde uyarır ve araştırmalar göstermiştir ki antreman sırasında yada sonrasında GH seviyesinin yükseltilmesi büyük kas kazancı sağlamaktadır.

  Antioksidanlar kas hücresi duvarını ve DNA gibi önemli yapıları egzersizlerin neden olduğu serbest radikallerden korur.
  Egzersiz sırasında serbest radikallerin artması normal olmasına rağmen çok ağır antremanlardan sonra aşırı miktarda serbest radikal üretilir ve bu kas hasarına yol açabilir.
  Aşırı miktarda serbest radikallerin bitkinlik yaptığına ispatta çoklu setler sırasında tekrar miktarınızdaki azalmadır.
  Melatonin serbest radikallerin negatif etkilerini 2 yolla azaltır;
  Birincisi direk olarak serbest radikalleri nötralize ederek.
  İkincisi doğal antioksidan enzimleri salımını tetikleyerek.
  Çalışmalar göstermiştir ki; Melatonin serbest radikallerin çeşitli hasarlarını deaktive eder.Melatonin ile birbirlerini etkileyen doğal antioksidan enzimler, glutathione peroxidase , superoxide dismutase ve catalase içerir.
  Melatonin ve antioksidan vitaminler olan C ve E serbest radikallere karlı bütünleşik bir etki gösterirler.

  Melatoninin bir diğer faydası da yağsız kas oluşturma savaşındaki yardımıdır.Hayvanlarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki; melatonin GH seviyesini artırarak yağ depolarının kullanılması artırır ve ağır antreman sırasında glikojen seviyesinin onarılmasını sağlar.
  İnsanlar üzerinde daha fazla deney gerekmekte fakat bilimin sesi antreman sırasında glikojen depoları boşalırken melatoninin yağ depolarını ortaya sürmeyi sağlayabildiğini söylüyor.Bu da kas hücrelerini dolu tutup yağ hücrelerini azaltacaktır.

  Bu makalenin bundan önceki kısımlarında bir soruyu görmezden gelerek melatoninin egzersiz üzerindeki etkisi üzerinde durduk.. O soruda şu ki ; antremandan önce alınan melatonin uyku getirmez mi?

  Liverpool , İngilterede yakın zamanda yapılan bir çalışma bu soruya 2.5 mg melatonin ve placeboyu koşu denemesinden önce atletlere kullandırarak cevap vermeye çalışmıştır.
  Araştırmacılar melatonin ve placebonun dikkat ve uyku üzerinde (melatonin antremandan 75 dk alındığında) hiçbir fark göstermediklerini belirtmişlerdir.
  Yine aynı ekip tarafından yapılan araştırmada antremandan 3 saat önce 5mg gibi yüksek dozda alınan melatoninin dikkat üzerinde azaltıcı etkisi olduğu belirtilmiştir.Bu durumda melatonin dikkat üzerinde azaltıcı etkisi olmasına rağmen, egzersiz üzerinde negatif etkisi yoktur.

  Melatoninin egzersizden önce verildiği bir diğer araştırma gösteriyor ki, bu değerler için direk olarak takdir konulamaz fakat melatoninin antremanda uykuyu artırdığı yada zor bir antreman geçirttiğine dair bir çalışma rapor edilmemiştir.
  Herkesin melatonine vereceği tepki farklı olacağına rağmen çoğu araştırma göstermiştir ki , uyku hali ve bitkinlik antremandan 75 dk önce alındığında ihmal edilebilir seviyededir.
  Antremandan hemen önce alındığında antremanın zihin ve beden üzerindeki uyarıcı etkileri melatoninin uykuya neden olan etkileriyle dengelenecektir.

  Ek olarak karanlığın melatoninin uykuya neden olması üzerinde psikolojik etkisi olduğu gibi karanlığın etkisi olmadan melatoninin uyku artırıcı etkisi iyice azalacaktır.

  Düşük yada yüksek dozda melatoninin GH seviyesine etkisi bilindiği için antremandan önce küçük miktarlarda supplementla başlayın.

  Çalışmalar gösteriyor ki 0.5 mg GH seviyesini artırabilir bu yüzden bu seviyeden başlayın.Vücudunuzun verdiği tepkiye göre seviyeyi artırabilirsiniz.
  Biz 0.5 ila 5 mg arası melatonin supplemantları’nı birçok vücut geliştiriciye öneriyoruz.Bu size GH seviyesinde artış sağlarken potansiyel uykuya neden olma özelliğini de azaltacaktır.

  Çeviri : diez 27 Mayıs 2007
  Kaynak : Mayıs 2007 Flex Magazine Sayfa : 207
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2010
  bilkent, ozim, batgun ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
 2. dukr
  Offline

  dukr Üye

  Katılım:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  60
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ticari koordinatör
  Yer:
  İstanbul
  diez hocam, sana nekadar teşekkür etsem azdır. bu makaleyi flexde görmüştüm, ancak tam okuyamadan dergi ev ahalisinin gazabına uğrayıp, eski gazetelerle eşdeğer görülüp atılmıştı. :D
  şimdi geriye melatonin alıp denemek kalıyor.
  tekrar emeğin için teşekkürler
   
 3. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  dukr o msjında gerçekten hissettiğin ihtiyacı yansıtmıştın..ee bendede flex vardı hatta çevirip yayınlamak istiyordum sayende vesile oldu..iyi bilgilenmeler..
   
 4. donatello
  Offline

  donatello Yeni Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Bilgiler için çok teşekkürler sevgili diez. Böyle bir konuda bilgi sahibi olmak gerçekten çok yararlı oldu. Ayrıca tr de bulunuyormu acaba bu suplement veya ilaç olarak ? tekrar teşekkürler.
   
 5. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  bende şuaralar NOW marka melatonin supplement var..gece yatmadan önce kullanıyorum..amacım gh olduğu kadar kaliteli bir uykuda..
  ne değişiklik gördüm o konuda net birşeyler söylemek zor..
   
 6. Rpac
  Offline

  Rpac Üye

  Katılım:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.403
  Beğenileri:
  1.546
  Ödül Puanları:
  123
  Şu an ben de kullanıyorum fakat ben de etkisinin farkına varamadım ya da pek de etkili bir ürün değil.
   
 7. Reddie
  Offline

  Reddie Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.213
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  93
  uyku kalitesini artridigi soyleniyor. ozellikle steroid kullananlar medet umuyor bu urunden.
   
 8. gitarsist
  Offline

  gitarsist Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  tiyatro sinema oyuncusu
  Yer:
  istanbul
  peki bunun nasıl kullanıldığını bilen varmı, yani kaç mg kullanmalıyız günün hangi saatlerinde kullanmalıyız vede nekadar kullandıktan sonra ara vermeliyiz sonuçta buda hormon vücudu alıştırırsak kendi üretimini azaltabilirmi yada doğal üretime bi etkisi yokmu bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa seviniriz.....
   
 9. gitarsist
  Offline

  gitarsist Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  tiyatro sinema oyuncusu
  Yer:
  istanbul
  diez hocam şu yukardaki soruma bir cevap verebilirmisiniz merakla bekliyorum...
   
 10. zigbog
  Offline

  zigbog Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Bilgisayar Programcısı
  Yer:
  İzmir
  gerçi diez'e sorumluş ama belki görmemiştir malum çok aktif bir form. Optimum Melatonin var çokda ucuz uyku zamanından 30-60 dk. önce 1 kapsül şeklindethums:
   
 11. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.630
  Beğenileri:
  14.612
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  makalenin en üstünü okursanız dozajdan bahsedilmiş..

  ayrıca daha önce now melatonin kullandım..3mg bir kapsülü ve yatmaya yakın 1 kapsül öneriyorlar ki zaten yeter bence..
   
 12. aka1453
  Offline

  aka1453 Yeni Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  681
  Beğenileri:
  216
  Ödül Puanları:
  0
  Hergun kullanıyorum yatmadan 30 dk once 3mg.Uyku kalitesini artırıyor vede bagımlılık yaratmıyor.GErci hergun kullanıyorm ama cok yorgun oldugum veya gece 12 yi gecmissem kullanmıyorm. Bırakınca ilacsız uykuya geciste problem olmuyor.Ozelikle kur sırasında kullanım cok faydalı .Kur esnasında B vitamin complex le beraber alındıgında uyku problemi ortadan kalkıyor. GH artirdigini yeni ogrendim degerli bilgiler icin cok tesekkurler.
   
 13. 2shae
  Offline

  2shae Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  737
  Beğenileri:
  368
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Now Foods'un 3mglık Melatonin kapsüllerinden aldım geceleri yatmadan öcne ayrıca Zinco alıyorum bu ikisini almamda bir sorun olur mu? Çinkoyu sabah alsam daha mı iyi olur?
   
 14. guardbody
  Offline

  guardbody Özel Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenileri:
  1.575
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  KALİTE TEKNİSYENİ
  Yer:
  MAGNESIA
  çinkoyu c vitamini ile birlikte tüketirsen daha faydalı olur.melatonin tek başına gece yatmadan önce alırsan yeterli olacaktır.ayrıca melatonin gündüz alım yapıldığında gh artışında pozitif etki yaratıyor diye bir makalede okumuştum.
   
  2shae bunu beğendi.
 15. 2shae
  Offline

  2shae Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  737
  Beğenileri:
  368
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Sabahları Animal Pak sırasında çinkoyu alsam aynı faydayı sağlar mı? Bir de melatonin sabah alındığındsa uyku yapmasın :D
   
 16. kemocan
  Offline

  kemocan Yeni Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  izmir
  melatonin harika bir supplement.
  en guclu ve en zevkli yan etkisi gece gorulen gercekci ruyalar.
  melatonin kullandigim donemler bir gecede 3-4 ayrı ruya gordugumu hatirliyorum. bazen kabus a donebiliyor
   

Sayfayı Paylaş