Masa başı memur için beslenme şekli

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve theunnamed tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. theunnamed

theunnamed Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Selam beyler, konu başlığı yazarken biraz tuhaf göründü ama daha açıklayıcı birşey bulamadım..

Yaşım 25
    72 kiloyum..
    1,75 boyum.

Sabah 9 akşam 6 masa başındayım..
    Herhangi bir spor aktivitem yok şu anda, bundan 3 ay öncesine kadar haftada 2 gün tenis oynuyordum..

Şu anda taşlaşmış durumdayım hareketsizlikten..

Bunun üzerine biraz spor yapmaya karar verdim ve spor yaparken de biraz daha kaslanmak istiyorum, kendimi oldukça güçsüz ve halsiz hissediyorum. 5 dakikalık sıradan bir aktivite ( orta ağırlıkta bir kutu taşımak mesela) bile kaslarımı sızlatıyor, kollarım uyuşmaya başlıyor..

Anlayacağınız biraz direnç kazanmak istiyorum, bunun içinde kasları biraz geliştirmeye karar verdim..

Fakat sayfaları biraz karıştırınca şöyle birşey kafama takıldı, ben simdi biraz vg denesem mevcut kaslarım da herhalde çürür gider :D

Beslenmem çok zayıf çünkü, yanlız yaşıyorum sabah kahvaltı yapmadan işe gidiyorum, bir pogaca ya da 1-2 çubuk kraker yiyorum, öğleyin tabldot yiyorum.. Akşamları ise evde yemek yapmaya niyetim olursa birşeyler yapıyorum, yoksa sadece tok kalabilmek adına meyve, çerez,1-2 dilim ekmekle yetiniyorum..

Kilo almak ve ya zayıflamak gibi bir derdim yok..

Bu beslenme üzerine bir çalışma yaparsam sıkıntılı bir süreç olur diye kanaat edindim..

Forumda çok açılmıştır bu konu fakat uygun bir konu bulamadım ben arama sonucunda..

Sizden ricam basit bir şekilde ve benim uyabileceğimi düşündüğünüz bir beslenme listesini bana önermeniz..

VG yi fit kalmak için yapacağım, vücudumdan kas fışkırmasına gerek yok, ama biraz görünse fena olmaz :D..

Önerilerinize minnettar kalacağımm.. Teşekkürler..

Not: p90x e başlamak istiyordum, okudugum kadarıyla p90 varmış birde, sporla pek alakası olmayanlar için p90 önerilmiş, onu temin edip başlayacağım..

Son düzenleme: 4 Ekim 2011
  2. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    "Fakat sayfaları biraz karıştırınca şöyle birşey kafama takıldı, ben simdi biraz vg denesem mevcut kaslarım da herhalde çürür gider"

"Kilo almak ve ya zayıflamak gibi bir derdim yok.."
    "VG yi fit kalmak için yapacağım, vücudumdan kas fışkırmasına gerek yok, ama biraz görünse fena olmaz :D.."
    var olan kasların hiçbir şekilde body ile çrümez yok olmaz sarkmaz bişi olmaz. anlatıklarına göre zaten az kalori lıyorsun..bu sayfada aram yaparak yağ yakmak yağ yakımı gibi şeyler yaz hepsini oku. yağ yıkım dışında kas protein diğer bir çok şeyi okumanı tasvsiye ederim. en azında temel bilgi olur her konuda...

R10 bunu beğendi.
  3. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu durum için kibarca söylersek üşengeçlik, açık konuşursak tembellik... Tek başına yaşayanlar bilirler ki böylesi boş vermişlikler herkeste olabiliyor. Ancak bu süreç bu kadar uzun sürüyorsa çok kötü... Önce beslenmeyi oturtup daha sonra spora geçilmesini öneriyorum. İki hafta kadar beslenme düzgün giderse ne ala...

4. theunnamed

theunnamed Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Bu konuda haklısınız aslında, fakat bir sistem olmadığı için bende her gün pas geçiyorum.. Akşam eve dönerken o akşam yiyebileceğim birşeyi alıyorum, pişirip yiyorum sabaha herhangi birşey yok ama :D

Sizden istediğim öneriler de bunun için aslında.. Önerilerden yola çıkarak alacağım gerekli olan yiyecekleri, ve o günün sonrasındaki sabahtan itibaren başlayacağım..

5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    beslenme ve spor ciddi disiplin ister.
    öğünlerinde proteini artırarak işe başlayabilirsin.
    buzdolabına, tavuk, yumurta, yağsız peynir, light süt, ton balığı, light ayran, lor peyniri gibi şeyler stoklayarak işe başlayabilirsin.

6. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Beslenmene çok dikkat etmelisin, sabah kahvaltını eksik etme, öğünlerinde protein ağırlıklı beslen. Çalışırken yanına fındık alabilirsin atıştırmalık, fındıkta protein %10-24 arası değişir, yüksek protein barındırır, ancak protein kalitesi düşüktür. Savaş74'ün de dediği gibi, bu iş ciddi emek ve disiplin isteyen bir iştir, başlıcaksan mutlaka zaman yarat. Aman bir hafta gidim bir hafta yatim dersen hiç verim alamazsın, salonda geçirdiğin saatlere oturur ağlarsın sonra.

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    anlaşılan olay "sedanter yaşam "biçiminden de çıkmış ,tamamen kendine özgü hal almış...)))

aslında, anladığımız kadarıyla biraz hareket size yepyeni ufular açabilir...neticede "sıkı katı dietlerin, çalışma programının "size pek uygun olamayacaığı konusu gündemde gibi...konuyu bu çerçevede değerlendirerek:

-gün aşırı, hiç değilse haftada 3 -4 gün egzersiz , kendi başınıza da yapabilirsiniz...yarım saat "yay, mekik ,mide,dambıl "egzersizlerini müteakiben "40-50 dakikalık yürüyüş -jogging "çok olumlu sonuç verir...bir de "gerdirme, esnetme hareketleri "eklerseniz bayağı yeni ufuklar açılır...

-konu çok detaylı bir çerçeve arzetmeyince a ,beslenmede çok büyük zahmete,strese d gerek yok...sabah kahvaltınızda ,poğaçanın yanına 2-3 haşlanmış yumurta , 1 kutu ayran, akşam yemeğinize 100 gr peynir ya da lor , 1 kase yoğurt eklemeniz durumu en azından kotarmaya yetecektir...meyva ,zaten yiyormuşsunuz ,tabldotlarda da "sebze, et,bakliyat vb" bi şeyler vardır diye tahmin ediyoruz ...

ama, konu tabi ki iddialı "vg -boyutuna "girecekse ,tabi ki beslenme rejimi biraz daha farklı olacaktır...)

R10 bunu beğendi.
  8. theunnamed

theunnamed Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Ankara
    Konuyu gayet iyi bir biçimde özetlemişsiniz teşekkür ederim..

VG konusunda iddialı değilim. Beden ölçülerimi belirttiğim üzere kilo problemim de yok (En azından şu an için, ama oturmaya devam edersem yakında başlar göbek :D).. İstediğim biraz daha düzgün bir vücut görüntüsü, biraz dinçlik, biraz güç.. Bazen giydiğim gömleğin içinde kaybolmuşum hissi uyanıyor bende :D En azından M beden bir gömlek üzerime otursun istiyorum :D:D

İlk olarak işe sabah kahvaltılarını es geçmeden yapmaya başlayayım o halde, en azından 1 bardak süt veya haşlanmış yumurta ve 1 meyve falan yiyerek toparlayayım kendimi 1-2 hafta kadar.. Akşamları içinse proteini bol içeren gıdaları bulup onları tüketeyim.. Bu zaman zarfında biraz hafif tempo koşu ile vücuduma biraz hareket kazandırayım.. 2x6kg ve 2x8kg lik dambıl ve kapıya asılan barfiks aparatı sipariş ettim onlarla birazcık ilgileneyim, umarım bu konuda ciddiyimdir, devam edebilirim..

9. 7.alfonso

7.alfonso Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merhaba arkadaşlar. benim de bu şekilde bir sorunum var. yeni başlık açmak yerine burdan sormak istiyorum.

ben sürekli ders çalıştığım için günboyu oturuyorum. hiç bir fiziksel aktivitem olmuyor antrenman dışında. sadece akşamları 18:30 ile 20:00 arasında 1buçuk saat vg antrenmanı yapıyorum; fakat dediğim gibi onun haricinde sürekli oturuyorum.

Bu durumda karbonhidrat alımından korkuyorum. Antrenman için almalıyım diye düşünüyorum ama antrenman dışında hiç bir fiziksel aktivitem olmadığı için aldığım karbonhidratın fazla gelip yağ olarak depolanmasından korkuyorum?

Bana önerebileceğiniz beslenme programı nedir? Yani fiziksel olarak sadece vg antrenmanı yapan birisine?

Sayfayı Paylaş