Marsilya Skandali

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve saydam tarafından 21 Ocak 2006 başlatılmıştır.

1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Milan 1993 finalinde 1-0 mağlup olduğu Marsilya'dan 1 numaralı kupayı geri istedi.. Marsilya futbolcusu takımın o maçta doping yaptığını açıkladı.. Avukatlar yola çıktı!.. Ajansspor'da yer alan habere göre Fransa tarihinin ilk Şampiyonlar Ligi kupası kaldıran kulübü Marsilya kupayı kaybedecek (mi?)?..

Milan 1993 Şampiyonlar Ligi kupasını Marsilya'dan geri istiyor !..

Marsilya'nın bir yıldız futbolcusunun, 1993 Şampioynlar Ligi finalinde kendisinin ve takımın doping yaptığını açıklaması üzerine; Milan finalde 1-0 mağlup olduğu ve kupayı kaybettiği Marsilya'dan Şampiyonlar Ligi kupasını geri istedi..

Rossoneri, Münih'te oynanan final maçını Basil Boli'nin kaydetiği golle Marsilya'ya 1-0 kaybetmişti.. Bu mağlubiyet o zamanda Avrupa futbolunu şoka uğratmıştı çünkü Fabio Capello'nun yönetimindeki Milan finale %100'lük bir istatistikle gelmiş ve peş peşe 10 maçı kazanmıştı..

Şimdi ise 2006'da Marsilya'nın o zamanki orta saha oyuncusu Jean Jacques Edelie kalem aldığı otobiyografisinde maçın görüldüğü gibi olmadığını yazdı..

"Bir tek 1993'teki Şampionylar Ligi finalinde doping yapmayı kabul ettim" diyen Jean Jacques Edelie'nin otobiyografisi 1 Mart'ta satışa çıkacak..

"Oynadığım bütün takımlarda doping kullanıldığını gördüm ama bir tek 1993 finalinde kabul ettim ve ben de kullandım. Hepimiz ciddi iğneler olduk ve maç boyunca çok farklı hissetttim ve enerjim çok fazlaydı, çok güçlüydüm. Takımın tamamında doping kullanmayı rededen bir kişi vardı; O da Rudi Voller'di" şeklinde yazan Jean Jacques Edelie'nin açıklamaları futbol dünyasına tam anlamıyla şok olarak düştü..

Bu haberin Milan'a indirdiği darbe sadece kupanın geri istenmesi değil.. O dönemde Marsilya'dan Juventus'a transfer edilen Serie A kahramanlarından Didier Deschamps'ın yanı sıra Marcel Desailly'de Rossoneri tarafından o sezon transfer edilmişti..

Bu Marsilya'nın ilk skandalı değil

Bu ayrıca Fransız kulübünün ilk skandalı değil.. Marsilya, Avrupa finaline konsantre olabilmek için lig şampiyonluğu için girdikleri mücadelede ASOA Valence Clime maçını şike yaparak satın almış, bu olay sonradan ortaya çımış ve Marsilya küme düşürülmüş ve şampiyonluk unvani geri alınmıştı..

Milan bu gelişmler ışığında bütün avukatlarını İtalya'ya çağırdı ve üzerinden 13 yıl geçmiş olan olayı sonuca kavuşturarask kupanın kulübe getirilmesini istedi..

Başkan yardımcısı Adriano Galliani de hemen konu ile ilgili bir açıklama yaptı..
    "Avukatlarımız hemen göreve başladı, UEFA'nın yardım edebileceğini zannetmiyorz ama bu açıklamalar ışığında delillier toplanacak ve kupa Milan'e verilecektir" diyen Galliani bu skandalı kesinlikle çözeceğiz dedi..

Sayfayı Paylaş