Makaralı (Kablolu) Aletlerin Mantığı Nedir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve camoka tarafından 13 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. camoka

camoka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Body building sporu ile ilgilenmeye yeni başladım. Salonda verilen programlarda hareket değiştirdikçe ciddi bir performans düşüklüğü oluyor. Beslenme kaynaklı olduğunu düşünüyordum. Antrenman öncesi yediklerime dikkat ettiğim halde bir değişiklik olmadı konunun üstesinden gelemedim.
    Biraz araştırıp izole hareket denen hareketlerden kendime bir program hazırladım. Bu şekilde daha iyi performans alacağımı düşünüyorum. Programımın geneli makaralı aletlerden oluşuyor. Fiziksel olarak mantık aynı ama makaralı sistemlerin çalıştırdıkları bölgelere baktığımda ağırlıklı olarak tek bölge olduğunu gördüm.
    Ben hacim kazanmak istemiyorum, pekte yağlı bir vücuda sahip değilim sadece hatlarımı belirginleştirmek güzel bir görünüm kazanmak istiyorum.

Öğrenmek istediklerim;
    Makaralı aletlerin dumbell, barbell vs. hareketlerinden farkı nedir?
    Bu bahsettiğim programla istediğim gibi bir vucüt elde edebilir miyim yoksa boşa mı kürek çekerim?

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kuvvetin yönünü "istenen hatta , tipte " yönlendirmek, "salt yerçekimi doğrultusundan çıkabilmek....daha uniform, kompleks olmayan hale getirmek...

Ge-Force bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ercan hocam biraz daha açık yaz valal bende birşey anlayamadım :)
    hangisi daha etkili benımde bu ayki programımda bazı hareketler makaralı.

4. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Makaralı aletlerde gerilim serbest ağırlıklara oranla hareketin hiç bir anında kaybolmaz. Bu aletlerde hareketi kaçırmak daha zordur. Özellikle omuz çalışmasında tercih ettiğim alettir.

Ge-Force, FedoR, Cidade de Deus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    makaralı sistemlerde gerilim serbest ağırlıklara oranla hareketin hiç bir anında kaybolmaz.

serbest ağırlıklarda ise makaralı sistemdekinin dışında kaldırılan kilo nettir, makaralı aletlerde sürtünmeden dolayı kaldırılan kilo yanıltıcı olabilir. örnek: machine bench, serbest benc pres. bi sguat'ı smith machine yerine serbest barla çalışmak gibi.

antreman programında değişiklik yapmanın mantığından dolayı ve farklı kasta farklı uyarımlar'dan, makaralı aletlere hemde serbest ağırlıklara ihtiyaç duyulmaktadır.

serbest ağırlıklara alışmış olan kasların makaralı bir sistemle çalışmaya vermiş olduğu tepki farklılık yenilik olarak algılanır..

Ge-Force, mista, FedoR ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Güzel açıklama yapmışsınız herkesin anlıycağı dilden:)
    bu ay benim programımda makara ağırlıklı yaptı bakalım etkisi nasıl olucak gerilim açısından çok daha iyi olduğunu düşünüyorum farklılık iyidir kasları şaşırtmak gerek.

7. camoka

camoka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Anladığım kadarıyla her hangi bir dejavantajı yok, aksine faydalı yönleri var. Ama içinde yalnız makaralı aletler olan monoton bir program ile vücüt bir gelişme katetmez, kasları farklı hareketlerle uyarmak gerekiyor.
    Benim hazırladığım program değişkenlik gösteren 3 makaralı, 1 serbest ve 2 makaralı, 2 serbest kombinasyonuyla oluşan bir program. Bu programdan istediğim verimi alabilir miyim yoksa standart programlarda ki gibi serbest ağırlıklara mı ağırlık vermeliyim. Bu sorumu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    -kuvvetin yönünü değiştirmek...makaranın fiziksel olarak en önemli fonksiyonu budur...yani , 100 kgs ağırğı "yerden kldırırken" dik olarak uygulamanız gereken bi hareketi "istediğiniz yöne doğru " yönlendirebilirsiniz, çekebilir ya da saptanan yönde itebilirsiniz...)

-makaralı aletlerde "çalışma yörüngeleri" daha uniform ve belirgindir...kısaca, halteri kaldırırken oluşabilceke "yörünge dışı olaylar, uniformiteyi ,sürekliliği vb yi bozabilecek olaylar daha az komplike bir halde olur...

-tabi ki makaralı aletlerde de uygulama teamyüllerine göre "uniformite ,ya da süreklilik "istendiği taktirde ortadan kaybolabilir...örneğin , "ivmeli çekişlerde , itişlerde ve hareketin belirgin yerlerinde ani yön değiştirmelerle bu sağlanabilinir...

-makaralı aletler daha ziyade " izeole hareketler" için daha elverişlidir ...

-vg-için uygundur ...ancak , "power ve özellikle olimpik halter" için uygun değildirler...

Danny Boy, Cidade de Deus ve Ocensers bunu beğendi.
  9. Ocensers

Ocensers Üye

Beğenileri:
    569
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zeytinburnu
    yane kuvvet kazanmayı amaçlayan biri için serbest ağırlık daha mı iyidir ?

10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    - makaralar, sadece çalıştığınız kası çalıştırır. cheating'e izin vermez. Bench yaparken bile smith machine'de yaparsanız halter hep aynı düzlemde hareket eder, halteri sağa sola ileri geri hareket ettirip gerilimi göğüsten omuzlara hata bicepslere veremezsiniz: sadece göğüsleriniz ve tricepsleriniz çalışır.

basit bir örnek vereyim, cablecrossover makinesinde makaraları en üstten en aşağıya kadar oynatabilrisiniz, bizim salonda en alta koyuyorlar, ayakları makaraya gelecek şekilde alete 90 derece diklemesine sırtüstü yere yatırıyorlar ve kablo ile biceps çalışıyorlar.

- makaralarda hareket çeşitliliği boldur, bench pressi yatarak da oturarak da yapabilirsiniz. butterfly-cablecrossover gibi hareketler sadece makaralarla yapılır, ayrıca makaraların tamamı güvenlidir.

kısaca güvenli-çeşitli-izole hareketler yapmak için makaralar yararlıdır.

Ge-Force, FedoR, Cidade de Deus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "kuvvet, güç kazanma" bu kavram amaca bağlı tabi ki...

kondüsyonun alt parametrelerinden birisi olan "güç-kuvvet "çok elastik bir kavramdır...

kısaca, her "sporun bi yoğurt yiyişi mevcuttur" ...

bu bağlamda " makaralı altlerin " faydası tabi ki "spesifik kapsamda "olabilir...

ancak , eğer konu " daha fazla ağırlık kaldırabilmek "veya "mecburiyet "ise hiçbir zaman "serbest ağırlık vb "nin yerini tutamaz...)

Ge-Force bunu beğendi.
  12. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    değerli hocalar sizce makaralı aletlerle mi çalışılmalı dambıl halterle mi hangisi daha faydalı olur.

Sayfayı Paylaş