maden suyu içmek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve nelasq tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. nelasq
  Offline

  nelasq Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2012
  Mesajlar:
  55
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  forumda biraz araştırma yaptım ancak kafama takılan soru şuki maden suyu tüketmelimiyiz yoksa tüketmemelimiyiz okuduğum bi yerde su yerine maden sularını tercih edebilirsin günde en az 1 adet en fazla 3 adet olmak üzere yazıyordu
   
 2. Kolega
  Offline

  Kolega Üye

  Katılım:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  151
  Beğenileri:
  99
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Saçmalamayalım lütfen neresi sağlıklı maden suyunun genç yaşta kesinlikle içilmemeli mide ve bağırsak tembelliğine neden olur buda bir çok şeyi etkiler :)

  Birde su yerine maden suyu olurmu ya akıl mantık alırmı bunu :)

  illa içiceksenizde ayda 1-2 yi geçmesin derim ben :)
   
 3. hellbeat35
  Offline

  hellbeat35 Üye

  Katılım:
  16 Ocak 2012
  Mesajlar:
  153
  Beğenileri:
  104
  Ödül Puanları:
  0
  sanıldığı gibi değil zaten ve yağ içeriyor diye içmeyin diyorlar.
   
 4. carmelo114
  Offline

  carmelo114 Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  503
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  73
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Bornova/İzmir
  Uzmnaların görüşü aynen şöyle çok gerekli değil ama içmeli miyiz günde 1 en fazla 2 tane içmenin vücuda faydalı minareller gireceği için önerilmekte burda dikkat edicek nokta şekersiz olanları ve SODA değil MADEN SUYU tercih etmek Bir yazı buldum ;
  Halk arasında soda ve maden suyu eş anlamlı kullanılmasına rağmen ikisi birbirinden farklıdır. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 mg/l'den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su,1500 mg/l'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. Farklı markalar farklı miktarlarda mineral içerirler. Marka tercih ederken içeriklerine mutlaka bakılmalı.

  Soda mineral içermez
  İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. Maden suyu ve soda, ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.

  Günde ne kadar maden suyu tüketmeli?
  Maden suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 ml. olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genllikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için kemik erimesi sorunu için risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı.

  Maden suyunun faydaları nelerdir?
  Her yaştaki bireylerin günlük kalsiyum gereksinimlerinin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.
  Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.
  Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler(maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).
  Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.
  Solunum, idrar, her türlü spor aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.
  Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.
  Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihitiyacı da artar. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmakta fakat bunların kalori de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda var.


  Hamilelikte maden suyu içilebilir mi?
  Hamilelik, yeterli ve dengeli beslenmenin çok daha önemli olduğu ve özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. Annenin vücudu, bebeğin beslenebilmesi ve gelişiminin sağlanabilmesi için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Mineral ihtiyacının bir kısmını tamamlayabilmek için, bu dönemde farklı bir sağlık problemi(hipertansiyon...vb) yaşanmıyorsa maden suyu tüketimi önerilebilir.

  Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
  Böbrek taşı oluşumunu maden suyu tüketmeye bağlamak yanlış olur. Aksine yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda tüketenlere göre böbrek taşı oluşumu riski daha yüksektir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

  VKV Amerikan Hastanesi
  Beslenme ve Diyet Bölümü
  Dyt. Zuhal Güler Çelik
   
 5. jackmaldow
  Offline

  jackmaldow Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  293
  Beğenileri:
  125
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  LA / California
  Soda değil , maden suyu içilmeli.
   
 6. oktayd
  Offline

  oktayd Yeni Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  390
  Beğenileri:
  275
  Ödül Puanları:
  0
  bir dönem koreliler bizim restauranta gelirlerdi ve sırma'nın minarelli sularından alırlar.
  sormadım neden iciyorsunuz..
  fakat gerek avrupa gerek amerika'da minarelli su cokça tüketilmekte.
  gerek filmlerden gerekse dizilerden bunları görebiliyoruz.

  ayrıca gaz cıkarmaya yardımcı olma mideye rahatlatma gibi bir işlevi maalesef yoktur :)
   
 7. Duke Nukem
  Offline

  Duke Nukem Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  173
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Yüzme
  Türkiye de malesef doğal mineralli "SU" dan anlaşılan içine gaz basılmış su. Avrupa da genelde maden suyu tüketilir, mideyi rahatlatma işlevi de gayet vardır. Mide asidini nötralize ettiğinden ekşime, yanma gibi belirtileri giderir, aynı sebepten dolayı midedeki gaz oluşumunu da önler.

  Yukarda çok cahilce yorumlar yapılmış, önce maden suyu ve sodası nedir şunları bir öğrenin mümkünse.

  Umarım bizde de birgün maden suyu kültürü oluşur. Doğal mineralli su kaynakları bu kadar bol bir ülkede içine gaz basılmamış maden suyu olmaması çok acı. Biraz Saka su var o kadar.
   
  MK #7 bunu beğendi.
 8. ercan gürgöze
  Offline

  ercan gürgöze Üye

  Katılım:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  2.033
  Beğenileri:
  1.332
  Ödül Puanları:
  123
  bazı noktalar:

  **maden suyu , saqf ,salt yeraltı suyu kaynaklı olanlar içindeki mineraller ,tuzlar vb nedeniyle eksiklik durumlarında fayda sağlarlar....tabi ki dozunda içilmek kaydıyla...

  **hele sıcak yaz aylarında aşırı ter kaybı durumunda dozunda su ile beraber takviyeyle içilmesi fayda eletrolit dengenin korunmasını sağlar...

  **ancak , ülkemizdeki "nitrat kirliliği "nedeniyel bu su kaynaklarından çıkan bu maden sularında çıkan değer dünya ortalamalarının bayağı üzerinde !!!...

  **ayrıca, sürekli içilmesi yatkın bünyelerde "tansiyon yüksekliği"ne rahatca neden olur!...

  bu nedenlerden dolayı "kısa kürler ve ihtiyaç "durumunda içilmesi tavisye olunur..))
   
  Duke Nukem, dishiwelet, Jesse_James ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş