Mağara Adamı diyeti

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Kim_Kaphwan tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Bundan binlerce yıl önce çetin yaşam şartları yüzünden insanoğlunun sahip olduğu beslenme alışkanlıklarını, bugün dünyada sürdüren 84 kabile varmış.

Uzmanlara göre bu kabilelerin bireyleri bizlerden çok daha inceymiş. Göz ve dişleri mükemmelmiş... Hatta kanser, kalp hastalığı, depresyon, şizofreni, yüksek tansiyon ve felç nedir bilmiyorlarmış... Uzmanlara göre ise işin sırrı binlerce yıl öncesinin mağara adamı diyetinde saklı.

İnsanoğlunun en büyük derdi uzun yaşam. Ama sağlıklı ve kaliteli bir uzun yaşam tabii ki. Bunun sırrının yediklerimizde, soluduğumuz havada ve içtiğimiz suda yattığını hepimiz biliyoruz. Ama bazı bilim adamları, yağlardan uzak durmaktan, bol sebze yemekten çok farklı öneriler getiriyorlar bize. Tuhaf gelebilir ama "taş devri" olarak bildiğimiz dönemin insanlarının yediklerini bize yedirmeye çalışıyorlar. Nedeni ise basit.. Tüm toplumlarda aşağı yukarı aynı oranda var olan kanser, şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları ve şizofreni gibi rahatsızlıkların, bu şekilde beslenmeye devam eden yerli kabilelerde görülmediğini fark etmişler. Neden bu hastalıklar onlarda yok? Yedikleri bir şeyden mi, yoksa yemediklerinden mi? Merak etmemek elde değil, ne de olsa söz konusu uzun ve sağlıklı yaşam...

Önerimiz, burada size ana hatlarını anlatacağımız Mağara Adamı diyetini bir okumanız.. Vejetaryenler karşı çıkacaklardır ama zaten bu konuda iki uç taraf tartışmalarını sürdürmekte. Seçim sizin.

Beğenin, uygulayın ya da öğrenmiş olmakla kalın ve uygulamayın. Bu diyete Paleolitik Çağ diyeti, Taş Devri Diyeti gibi isimler de verilmiş ama hepsi aynı aslında. Şunu belirtelim ki, bu beslenme biçimi sadece kilo vermek amaçlı ortaya atılmış bir rejim değil. Geçerliliğini ve sonuçlarını araştırmak için ciddi bilim kuruluşları ve üniversiteler araştırmalar yürütmüşler ve günümüzde zararlı olduğuna inandığımız et ve içerdiği yağların bize

Taş devri diyetinin kuralları

Yeterince merak ettiniz herhalde, nasıl ben de böyle sağlıklı ve ince olabilirim diye? İşte Paleolitik (Taş Devri) diyetinin ana hatları

* İnsanların genetik yapısı bazı gıdalara hazır ama bazılarını yemek üzere programlanmamış. Örneğin; inek sütü. Buzağılar için ideal ama insan için yeterli yağ (Omega yağları) içermiyor ve beyin gelişimi için yetersiz.

* Kimyasal olan her şey, koruyucu ve raf ömrü uzatıcı maddeler, renk vermek için kullanılan gıda boyaları kesinlikle taş devrinin beslenme programında yok.

* Kafein ise tarihin çok daha ileri çağlarında keşfedilmiş, yine uzak durulacaklar listesinde.

Asla yenmeyecekler

* Tuz ve şeker insanların beslenmesine sonradan eklenen ürünler
    * Fasulye cinsleri (kuru, taze hiçbir türü).
    * Patates.
    * Buğday, arpa, mısır gibi tahıl ürünleri (un ve undan yapılabilen makarna, ekmek gibi tüm ürünler dahil). Toksinleri pişirme yolu ile yok ettiğimiz gerçek ama maalesef hepsini değil. Bir miktar kalarak vücudumuzda birikmeye neden olmaktaymış. Ayrıca yukarıdaki gıdaları yemeyi başaran insanoğlu bir anda aldığı kalori miktarını ikiye katlayarak şişmanlık sorununun yolunu açmış. Karbonhidrat ve glisemik indeksleri çok yüksek. Hem kilomuzun ideal olması hem de toksin almamak için uzak durulması şart gıdalar bunlar.
    * Süt ve süt ürünleri.

Yenilecekler

* Et, tavuk ve balık.
    * Yumurta.
    * Meyve.
    * Sebze (özellikle yer altından çıkan kereviz, havuç gibileri faydalıymış ama patates değil tabii ki).
    * Çerez çeşitleri (cashew ve yer fıstığı hariç). Badem, ceviz öneriliyor.
    * Çilek, böğürtlen ve dut çeşitleri.

Özellikle fazla yenilmesi önerilen ürünler

* Kök sebzeleri (havuç, şalgam, yabani havuç, yer elması).
    * Sakatat (özellikle ciğer ve böbrek).

Pek çok kişi bunları yemekten pek hoşlanmayabilir ama eğer seviyorsanız, bu diyete göre son derece faydalı ürünler arasında yer alıyorlar. Bu diyeti uygulamak için yavaş bir geçiş dönemi öneriliyor çünkü birden vücudunuza giren vitamin oranı dramatik bir şekilde yükselecek ama toksinler de aynı oranda düşecekler. Yaşantımızda bol karbonhidrat almaya alışık olduğumuzdan sadece kahvaltıda kaldırmakla işe başlamamız tavsiye ediliyor. Karbonhidratları tamamen ve aniden kesmek kendimizi iyi hissetmememize neden olabilirmiş diye de uyarılıyoruz. Uzmanlar ilk 3 gün, sabah kahvaltısını değiştirmekle yetinmemizi öneriyor. Nedenleri ise; hem bu öğünün diyete en ters düşen alışkanlıklarımızdan meydana gelmesi, hem de genelde evde kahvaltı edildiğinden en kolay değişiklik yapılabilecek öğün olması.

Bu diyette yağlar en hassas konu. Omega 3 alımımızı artırmamız ama Omega 6 alımımızı azaltmamız gerekirken, modern diyetler ile tersini yapar olmuşuz. Bu yüzden kapsamlı bir şekilde bu diyeti uyguladığımızda, vücudumuzun ihtiyacı olan oran ve kalitede gerekli yağları almamız sağlanıyor. Ve unutmayın; et doğal şekilde ot ile beslenen hayvandan gelmeli. Hormon dolu yemle beslemişse diyetin hiç bir anlamı kalmıyor. Taş devri insanı sağlığını yediklerine, hareketli yaşam tarzına ve çevresinin tertemiz olmasına borçluydu ama duymadık demeyin. Son diyet çılgınlığı bu. Anlaşılan o ki, moda olmakla kalmamış çünkü çok sayıda araştırma bu fikri destekliyor. Ne kadar uygulanabilir bilemem ama "yaparım" derseniz, denemeye değer.

Kaynak : Cosmopolitan

draft, SOLID, deathlifter ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    :D bence güzel zaten maddi durumum el verse etten baska birseyde yememde :D:D:D öğrenci halimizle gunde 100 gr proteini nasıl tamamlıcaz diye ugrasıoz :D okul du falandı derken ne beslenme kalıyor ne bisey :D

3. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Bu bana çok yanlış geldi; normalde olabildiğince sakatat ve türevlerinden uzak durmak gerekirken Cosmopolitan yazısında özellikle fazla yenmesinden bahsetmiş.Neye dayanarak böyle bir vurgulama yapmış çok mantıksız geldi...

4. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Neden uzak durmak gerekir?

5. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Sakatat ciddi anlamda kolestrol zıplatır. Çocukların gelişim döneminde çok faydalı olmakla birlikte ergenlikten sonra fazla tüketilmesi iyi değil derler.

yalnızkovboy_89 bunu beğendi.
  6. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Vücut geliştirmeyle uğraşan herkesin prtein ihtiyacı için normalden daha fazla et yemesi gerekiyor. Yani hangimiz kırmızı eti sık sık tüketmiyoruz?

7. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Şahsen ben çok nadir tüketiyorum pişirmesi vs. derdi bi tarafa çok pahalı bence. Onun yerine ton ve tavuk alıyorum. Haftada bi kere yenmesi iyi olur ama durum ortada.

8. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    zigbog 'a katılıyorum, kırmızı et yemekte fayda var [sakatat değil] ama maalesef çok pahalı olduğu için 2 haftada 1'i geçmiyor tüketmek.En uygunu tavuk ve ton balığı...

zigbog bunu beğendi.
  9. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Sizi bilmem ama ciğer tam bir vitamin ve protein deposu. Tek kusuru kolestrol oranının yüksek olması. Fakat tavuğun da kolestrol oranı azımsanacak düzeyde değil zaten.

Madem az yiyorsunuz kırmızı eti, yerseniz de ciğer yiyin, besin değerleri çok yüksek.

Son düzenleme: 16 Şubat 2010
  10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    süt ürünleri neden yasak? benim bildiğim taş devri diyeti sütü yasaklamaz, kutu(uht) ve pastörize sütleri yasaklar. doğal süt temin edilebiliyorsa yasaklamaz diye biliyorum.

11. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    "İneklerden alınan süt belki inekler için uygun olabilir fakat insanlar için asla. Düşünün ineğin vücut yüzey alanı ile beyni kıyaslandığında ne kadar küçük bir oran sözkonusudur, fakat insan beyni ineğe göre vücut yüzeyine oranı kat kat fazladır. İnsan sütünü besleyiciliği ile kıyaslandığında inek sütü kritik besin değerlerinden yoksun bir besindir. Özellikle omega 3 yağları hiç bulunmaz."

Koyduğum yazı biraz kısaltılmış haliydi. Tam metinde bu da var.

deathlifter bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    süt öylesine kaliteli bir protein ve kalsium kaynağıdırki özellikle zaman salınımlı protein ( casein ) açısından cok zengindir. Özellikle ucuzdur ve herkezin bütçesine yeterlidir.

Peki bu sütün kötü bir kaynak oldugu anlamınamı geliyor..!

Sütü zenginleştirebilirmiyiz?

evet gerçekten sütü cok kaliteli ve zengin bir besin haline getirebiliriz.

Bu bizim elimizde olan bir şey. Zaten önerilen vücudumuza gun içinde en az 50 çeşit besin maddesi almaktır.

Sıradan ve tek duze beslenme biçiminden kaçınmak özellikle gerekmektedir.

Sütü zenginleştirme çalışmaları nasıl yapılmalı?

Bu sizin damak zevkinize göre değişmektedir.

Ben genellikle muz kakao kivi multivitamin ve multi mineral olarak alıyorum.

Özellikle spor sektörü içerisinde kilo alamayan arkadaslarımızın gainerlara akıttığı paralar göz önüne alınırsa bu kadar kaliteli ve ucuz besin kaynağı sayesinde inanılmaz gelisimler kaydedilir.

Özellikle gün içerisinde susadıgımız anlarda böyle sütü zenginleştirerek tüketmemiz hem bizi besler hem mineral açısından hem vitamin açısından her turlu ihtiyacımız karşılanmıs olur.

13. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Bu diyetin demek istediği eski insanlar süt fln içmiyormuş, baklagiller ve tahılgiller tüketmiyormuş da nasıl bu kadar güçlü kemik ve kaslara sahip olabiliyorlarmış.

Ayrıca kalsiyum bir tek sütte bulunmuyor.

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın kim kaphwan burada mantık hatası yapılıyor. Eski insanlar ateşi keşfedene kadar çiğ et yiyorlardı. Ne kadar eskiden bahsediyo bu taş devri diyeti?

Şimdi bizdemi çiğ etle beslenelim. Ayrıca aç kaldıklarında birbirlerini yediklerinede eminim. Her türlü canlıyı götürdüklerine eminim diyim ben size.

Ayrıca kas ve kemikler et sayesinde kuvvetlenir ancak süt su an için kalsium açısından son derece güçlü bir kaynaktır.

Ayrıca nereden cıkıyor eski insanlar süt içmiyormuş diye. Eski insanlarla beraber yaşayan birilerimi var bu diyeti ortaya atan?

Sahsen afrika kabililerinde hala yam yamlık dahi var çinde kanlı canlı adamlar ne buluyorsa yiyorlar.

Bu taş devri diyetini ortaya atanlar bunu nasıl acıklıcak pekala?

Bu gunun modern şartları içinde süt kadar kaliteli ve ucuz bir besinde olamaz. Bodybuilding sporcularının temel besin kaynaklarından biridir bana göre.

ucuzdur ve uht tekniği ile yağı alınıyor.

Mağara adamlarının nasıl yaşadıgını bilmediğim için bu süt görüsünü destekleyemem.

15. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    süt eğer doğal ise faydalıdır ama uht den geçirilmiş sütlerin hiçbir faydası yoktur. zararı bile vardır. dedemler karamanlı onlara gittiğimde sütçüden süt alıyorlar yeni sağılmış az kaynatıp içiyorlar öyle imkan olsa içerim her gün. ama raf ömrü 5 ay olan sütten hayır gelmez bence. ayrıca firma ismi vermiyorum en bilinende çalışan gıda mühendisi söyledi o uht sütleri süt tozundan imal ediyorlar.

16. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Ben süt düşmanı değilim, kendim de süt tüketirim ama sütü mucizevi bir besin olarak görmüyorum. (anne sütü hariç)

İçindeki protein miktarı az, yağı bir işe yaramayan yağ, doğal desen değil. Tamamen kesilmemeli yine de, zaman zaman tüketilmeli özellikle gece yatmadan önce. Casein hatrına :)

17. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    süt her insan için çok önemli besin kaynagıdır , tüm saglık otoriteleri tarafından tüketilmesi önerilirken senin hiç bir bilimsel yazı sunmadan bunu söylemen biraz garip olmuş açıkcası .....eski insanların çok güçlü olmasının bir çok nedeni var sadece beslenmeye baglanamaz hatta şuan bizim tükettigimiz ürünleri tüketseler güçlerinden birşey kaybetmezlerdi

ayrıyetten ben bu uht sütlere hiç alışamadım , kokusu bile süt gibi kokmuyor , tatsız ve yavan.....bundan 5 sene öncesine kadar hiç bir işlem görmemiş süt tüketebiliyordum , içine tatlandırıcı herhangibi birşey katmadan bile tadı süperdi , imkan varsa kesinlikle işlem görmemiş süt tüketin arkadaşlar zaten tadından ve kokusundan bile arasındaki farkı anlıyacaksınız

18. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    Sağlık otoritelerinin önerdiği sütten bulma imkanım yok. Metropolde bulmak da imkansıza yakın. Sağlık otoritelerinin önerdiği sütten köyümde içiyorum zaten.

Ayrıca bilmem farkında mısın bebeklikten sonra süt içmeye devam eden tek canlı insan. O da başka bir hayvanın sütü. Bu bana çok absürd geliyor. O yüzden sütü olmazsa olmaz bir besin olarak görmedim, görmicem.

19. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Ya uht sütlerin süt tozundan imal edilmesi bana hayli saçma geliyor.Madem süt tozundan yapıyorlar o zaman neden sütün kg sini köydeki vatandaş 0.40 kr a satıyorki.Öyle değilmi ama firmalar sütünü alıyor 40 kuruştan paketleyip 2 liraya satıyorlar madem süt tozu 2 tl vermemek lazım.Tabii kesinlikle köy sütüyle uht sütü bir tutmuyorum bunlarda ne tat ne koku var.İçeriğinin zaten köy sütü kadar zengin olduğunu zannetmiyorum.....

Bende sizin burdan çıkardığınız mantığı anlamadım bir türlü.Sizce hayvanlar başka bir hayvanın sütünü sağıp içmeyi akıl edebilirler mi veya yapabilirler mi?:D

Biz köpekleri çiftlikte küçüklükten itibaren süt+bayat ekmek ve olduğunda kemikle besledik.Köpekler süt verilmeyen başkalarının köpeklerine oranla at gibi oldular (dikkat edin bebeklikten sonrada her daim veriyoruz).Bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman sütün faydasız olduğunu savunmak yanlış bana göre.Kemik gelişimi ve casein proteini bakımından çok zengin ve faydalı bir besindir diye düşünüyorum.

20. Kim_Kaphwan

Kim_Kaphwan Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    34
    BEn süt faydasız demiyorum. Olmazsa olmaz bir besin değildir diyorum. Aradaki farkı anlarsınız umarım. Konu da iyice süte kaydı.

Konu mağara adamı diyeti ve vücut geliştirmeye en yatkın diyetlerden biri. Kimse bunun hakkında bir şey demiyor.

Sayfayı Paylaş