Mısır Gevreği (Corn Flakes) ???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cinematography tarafından 20 Mart 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. cinematography

cinematography Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    medikal çevirmen
    Yer:
    istanbul
    Herkese Merhaba,

Bir haftadır buralardayım, öncelikle herkese selamlar :) Burada profesyonel olan ve bilgilerini/deneyimlerini paylaşan bir sürü kişi görünce neredeyse her gün foruma girer oldum.

Beslenme kısmını okudum genel itibariyle ama mısır gevrekleri hakkında genel bir bilgi bulamadım. Hiç sevmem mısır gevreği yemeyi ama bir kaç mesajda adı geçince kapsamlı bilgi edinmek istedim. Öncelikle durumu anlatayım sonnra sorularıma geçicem:

1,75 cm boy, 63 kg, daha önce hiç gitmemiştim spor salonuna, dün başladım gitmeye, kilo almak ve definisyon kazanmak amacım. Hızlı bir şekilde kilo alayım, kas yapayım derken sağlılğımdan da olmak istemiyorum. Sadece beslenme değil uyku/sağlık anlamında da çok şey kazandıracağını düşündüğüm için bu spora başladım. Henüz spor salonundaki hocayla beslenme konusunda konuşmadık ama ben bu forumdan öğrendiğim kadarıyla yavaştan başladım beslenme şeklimi düzene sokmaya.

Şimdilik tam bir proğramım olmadığı için buraya yazıp eleştiri/tavsiye isteyemiyorum ama merak ettiğim şey mısır gevreklerinin benim için yararlı olup olmayacağı. Yani protein-karbonhidrat açısından "kaliteli" bir ürün mü? Ayrıca hazırlanış itibariyle pratik olduğu için ofiste rahatlıkla tüketebileceğim bir ürün. Kahvaltı ile öğle yemeği arasındaki ara öğünde ve antremana gitmeden (hala ofiste oluyorum tabii) yemeyi planlıyorum. Ne kadar süt ve ne kadar (ve hangi marka) mısır gevreği tüketmeliyim? Süt konusunda mutlaka yağsız (light) süt mü kullanmam gerekiyor?

Mısır gevreği yerine daha kaliteli veya daha pratik olan ve ofiste rahatlıkla kullanabileceğim başka ürünlerde olabilir tabii ki. Buzdolabımız var ofiste ama tamamen pratik ve taşınabilir bir şeyler olmalı (yumurta vs olmaz yani). Yardımcı olursanız sevinirim.

Herkese kolay gelsin :)

Tuncay

2. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Mısır gevreği çok güzel birşey bence.Kg almamda ve hacim yapmamda etkisi büyük.Metabolizmam çok hızlı ve yağ yapmadığım için çikolatalı,yarım yağlı sütle fırsat buldukça yerim.Ama genelde bu şekil bi kullanım çoğu insanda yağ yapar.Onun için eğer metabolizmanız çok hızlı ve zayıflıktan çok şikayetçi değilseniz,yağ yapmamak için yağsız sütle ve sade olarak tüketmeniz çok daha uygun olacaktır..

3. cinematography

cinematography Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    medikal çevirmen
    Yer:
    istanbul
    zfrskr teşekkürler;

Aslında zayıflıktan çok da şikayetçi değilim ama öyle ya da böyle kilo almam gerekiyor sonuçta, üstelik ofis ortamında rahatlıkla yiyebileceğim bir ürün bunlar, bu yüzden sanırım bir süre (istediğim kiloya ulaşana kadar en azından) normal sütle karıştırıp yesem sorun olmaz. Peki sen hangi markaları öneriyorsun? (Tabii sorun olmuyorsa burada marka ismi vermek! Yönetim?). Veya içeriğinde neler olmalı, seçerken neye dikkat etmeliyim (Bu kadar ayrıntıya inmemin nedeni zaten doğal olmayan ve tadı da pek hoş olmayan bir ürün olması; madem buna katlanıcam bari en "uygun" olanı tercih edeyim diyorum!) ?

Not: Ne abi bu "siz-biz" burası samimi bir ortam gördüğüm kadarıyla :D Kal sağlıcakla :roll:

4. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    benim karışımımı söliyim sana çok memnunum!

100 gr yulaf ezmesi+yağsız yoğurt+ üzüm pekmezi
    bunları karıştır hem tadı güzel hem enerji veriyor hemede proteini mısır gevreğinden daha fazla

jimraynor bunu beğendi.
  5. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    100 gr da

enerji 373kcal
    protein 7.2 gr.
    yağ 1.3
    karbo 83 gr
    şeker 8.7 gr
    lif 3 gr
    sodyum 1.1 gr

Şeker ve tuz ihtiva ettiğinden ılık sütte katkısız tüketmek daha mantıklı gibi.Bende evde 3 koca 500 grlık paket var "hani derler ya gına geldi"
    :D

6. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Protein:7.3 gr
    Yağ:4.2 gr-1.6 gr doymuş yağ
    Karbonhidrat:79.2 gr
    Şeker:36.1 gr (bu yüksek ama dediğim gibi bende yağ sorunu yapmıyor :D )
    Lif:4.7 gr
    Sodyum:02 gr
    Vitamin C:51 mg
    Vitamin B1:1.2 mg
    Vitamin B2:1.4 mg
    Niasin:15.3 mg
    Vitamin B6:1.7 mg
    Folik Asit:170 pg
    Vitamin B12:170 pg
    Pantotenik Asit:5.1 mg
    Kalsiyum:267 mg
    Demir:11.9 mg

Ben Nesquik kullanıyorum.Öbür sade gevrekler bana göre değil,yiyemedim.Süt olarak ta yarım yağlı herhangi bi süt kullanıyorum.2-3 su bardağı süt bir de Pınar Yağsız Süttozu ekliyorum 50 gr kadar,süttozunda da 100 gr de 36 gr protein var,böylece yaklaşık 30 gr hayvansal protein ve 100 gr karbonhidrattan oluşan lezzetli bir karışım oluyor :) Kilo alamayan ya da supplement kullanmayan arkadaşlara mutlaka denemelerini tavsiye ederim ;)

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    en güzel karışımı asrin78 arkadaşımız yazmış..
    tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Bodycinin karbonhidrat alemindeki en büyük dostu yulaftır..
    cornflakes türevleri yulafın bulunmadığı zamanlarda veya yulafa lezzet katmak amacıyla kullanılsa daha olumlu olur..

cornflakes türevlerinin yulafın gerisinde kalmalarının temel nedeni içerdikleri basit şekerdir.. sözgelimi 100 gramında 65 gram karbonhidrat içeren bir cornflakes türevindeki kompleks karbonhidrat miktarı maksimum 35-40 gramdır.. geriye kalan 20-25 gramlık kısım basit şekerdir.. bu da antrenman öncesi öğünler için istenmeyen bir durumdur..

kısacası seçim yaparken önceliği yulafa vermek, yulaf kullanamıyorsak mininum şeker ve yağ oranına sahip mısır gevreklerinden birini tercih etmemiz daha olumlu olur.. (lifalif, vitalis, ve bayanların kullandıkları light (şekersiz) mısır gevrekleri bunlara örnek olabilir.. ancak fiyat-performans açısından hiçbiri yulafın önüne geçemez)

8. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Special K'i de deneyin. 100 gramında 16 gr. protein var...

9. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Bıııhhhh..okay kıtlık getiriceksin memlekete :D
    Zfr,maşallah döktürüyosun yine :D

Tuncay aramıza hoşgeldin ;)
    Mısır gevreğini okuyunca gözlerim açıldı..Çünkü bayıla bayıla yediğim gıdalardan biri :) Birde devamlı karışım denemeleri yapıyorum.
    Haftada 3 kahvaltıyı cornflakesle yapıyorum.Ama sadece corn.ve yağsız sütten ibaret değil.içerisine 4-5 kuru kayısı,2-3 kuru erik dilimliyorum.Yarım avuçtan daha az kuru üzümde eklediğim oluo.2 tane cevizi elimle kırıklıyorum.En son karışıma 2 tatlı kaşığı kadar bal ekliyorum.
    Ceviz koydugum zamanlar diğer öğünlerdeki yağ oranını minimuma indiriyorum ve böylece günlük yağ alma ihtiyacımı dengelemiş oluyorum.Sabah kahvaltısında bu karışım bana göre full enerji..Fakat 1-2 kez antrenman öncesi denemede aynı enerjiyi yakalayamadım.Sebebinin de süt şekeri olduğunu düşünüyorum.

Daha dünya kadar karışımım var.Vişne kompostolu,havuçlu,elma sulu,ananaslı vs vs..Ama kanımca sen bunları ofiste yapamazsın :D

10. cinematography

cinematography Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    medikal çevirmen
    Yer:
    istanbul
    Cevap veren herkese teşekkürler, şuna karar verdim; mısır gevreği ve yulaf ezmesini birlikte kullanıcam, yani sırayla daha doğrusu. Mısır gevreği için yağsız süt kullanıcam ama yulaf ezmesi konusunda artık tadı neyle güzel giderse onlara abanırım :roll:

Not: Yulaf ezmesi marketlerde (migros, carrefour vs.) satılıyor mu? Hiç dikkat etmemiştim de daha önce. Nerden bulabilirim bunu?

Kalın sağlıcakla,

Tuncay.

11. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Kesin bulursun..Müsli adıyla da denk gelebilirsin.benim daha önce kullandığım meyve parçacıklı bir Alman markası var..Tadı nefis..Aldığım zaman üzerindeki besin tablosuna bakarak almıştım.Diğerlerine göre daha iyiydi.Zaten kutuda değil poşetteydi..Alman bayrağı renklerinde yazıları vardı :) Neyse..kesin bulursun..Yinede deneme-yanılma yöntemiyle almak daha mantıklı.. ;)

12. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    yulaf için sakın sütü deneme ben başta öle yaptım iğrenç oluyo yukardada yazdım yoğurt+yulaf+azbiraz pekmez
    tadı süper etkisi çok!
    marketlerde muslide var normal yulaf ezmeside ben doğal olanı seçtim!
    aslında direk yulafta aldım mikserde toz haline getirdim ama hiçtad yok en iyisi gene yulaf ezmesi!

13. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba,

Eti Lifalif Yulaf Ezmesi'ni nasıl bilirsiniz arkadaşlar ? :)

Tavsiye eder misiniz ?

Selamlar...

14. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
  15. Zonepro

Zonepro Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Networking Uzmanı
    teşekkürler

16. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Dur be Zonepro, daha ben teşekkür etmemişim :)

Asıl ben teşekkür ederim...

Bırakın şimdi corn flakes'i, lifalif'i de söyleyin bakalım... Google mı yoksa Sarc4stic mi :)

Sarc4stic'i tek geçerim :)

Selamlar...

17. s1nan

s1nan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    It & Organisation Manager
    Yer:
    Ankara
    sabah kahvalti

selam
    bende size kendi kahvaltimi yazayim:
    1. gun
    -------
    5 yumurta beyazi 1 sarisi + 100gr tahsildaroglu lor peyniri + misir. teflon tavada 0 yag ile pisirin tam pismeden suluyken tabaga koyun. tam pisirirseniz lor peynirinden dolayi bogaziniza durur.
    2. gun
    -------
    1 olcek ON Whey Protein (extreme choc. olan) 24gr + 250ml laktozsuz light sut + biraz keciboynuzu veya uzum pekmezi + biraz bal hepsi kasik ile karistiriliyor. Ilk once sutu koyun karistirirken olcekten tozu dokun sonra digerlerini karistirirken ekleyin yine. Topaklanma olmaz.
    Yukaridaki karisimi hazirlamis oldugum asagidakilerin icine dokerim.

Yulaf ezmesi gr olarak bilemiyorum buyuk bir avuc, Coleman avucu diyebiliriz + biraz beyaz kutulu Special K misir gevregi + 2 cesit kuru uzum + 3 corba kasigi yagsiz pinar sut tozu + biraz ceviz findik karisimi.

Biraz tatli oluyor ama gercekten guzel oluyor. Bu arada definisyon doneminde tum malzemeler koyulmuyor tabii icine. Hatta son tavsiye olarak da sunu ekleyebilirim. bu karisimi kilitli posete dokerim ve aynisinda 7 adet hazirlarim. Hafta ici ise gitmeden once hazirlamakla vakit kaybetmek yerine bir tek sutu hazirlarim gerisini posetten dokerim.

1 gun yumurta 1 gun yulaf seklinde yemege dikkat ediyorum.

18. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    2. gün tarifin cok ilgimi çekti..
    bugüne kadar protein tozunu yulafla ya da benzer katı besinlerle hiç karıştırmadım..
    gerçekten büyük yaratıcılık=)
    en kısa zamanda deneyeceğim

19. s1nan

s1nan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    It & Organisation Manager
    Yer:
    Ankara
    2.gun

Yulafin tadi cok taktigim birsey degil ama bu tarifle tadi hic gelmiyor, hatta varmi yokmu onu bile hissetmiyorsunuz cok koymama ragmen. Ayrica yagsiz bol lifli ve proteinli bir kahvalti oluyor. Ogleye kadar sizi tutan bir karisim oluyor. Uzun suredir yedigim icin herhangi bir allerjik ya da rahatsiz edici bir durum olmadi.

Tatli cok sevmem ama yedigim cogu tatlidan lezzetli oluyor. Hatta bazen canim tatli cektiginde bunu hazirlarim gercekten insan istahla yiyiyor bu karisimi.

20. avcy

avcy Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    mısır gevreğinin şekersiz olanları da var denemenizi öneririm.Özellikle bikaç markanın ki hakkaten içinde yulafı,meyvesi,çikolatası karışık olarak satılıyor.tabiki verilen tariflerinizden başarılı değil ama bence öğrenciler yada zaman bulamayanlar için biçilmiş kaftan.En azından ekmekle kahvaltı yapmamış oluyoruz

Sayfayı Paylaş