mücadele sporlarını bir süre yapıp bırakınca ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve TheBlack_D-D_ tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. TheBlack_D-D_
  Offline

  TheBlack_D-D_ Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  438
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Sochi
  bir arkadaşla bu konuyu tartıştık da buraya da sorayım dedim. şimdi mesela örnek olarak bir kişi 1 seneye yakın bir müddet mücadele sporuyla uğraştı(boks diyelim mesela yada kick boks vs). daha sonra o sporu yapmayı bırakıp, kendine uygun bir ortamda tek başına gölge boksu, eskiv ve kum torbası çalışmalarına haftada 1-2 gün devam ederse; eski formundan, reflekslerinden olur mu ? yani onları kaybeder mi. sonuçta karşısında lapa çalıştıracak birisi yok. sadece gölge boksu çalışabilir, eskiv, kum torbası vs yapabilir. bu sırada tabii güç, kuvvet, denge ve kondisyon çalışmaları da yapıyor ayrıca. bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum. sparring ve lapa eksikliği olan şeyleri kaybetmeye neden olur mu ? şimdiden teşekkürler :p
   
 2. SiR_Arawn
  Offline

  SiR_Arawn Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.335
  Beğenileri:
  846
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir/Buca
  Öncelikle bu konu biraz karışık , eğer tekniklerin formlarını iyice öğrenirsen unutma konusu yaşamazsın antreman yaptığın sürece ama mücadele sporları eşli yani elbet bir ring , minder üzerinde karşılıklı yapıldığı için bunun eksikliğinden kaynaklı problem yaşanılabilir salon dışı yapılışında.Refleks antremanla edinilebilen birşey , refleksleri kaybetmezsin düzenli antremanı yaparsan.
  Gölge boksu , kum torbası , eskivler seni bu sporda canlı tutar evet.Ama dediğim gibi o durumla o branşta yükselmeyi hedefliyorsan muamma olur cevabı örneğin boks gibi düşünelim.Partnerli çalışma yapmadığın sürece ringte tecrübesiz kalırsın , ringe çıkmadığın sürece gibi.Ama salonda yaptığın çoğu şeyi evde yapabilirsin , teknik çalışması , gölge boksu , kondisyon , kum torbası antremanları uygundur.Sorunda var mücadele sporlarından birini seçip ilerleyip bıraktığında onları yapıcak bilgiye sahip olmayada bak.Vücut geliştirme değil bu böyle forumda kolay program mantığı çalışma rutini öğrenesin.Salonda öğrendiğin şeyleri program sıralarını vs vs unutmamaya çalış.Ayrıca bireysel çalıştırılan sporcular var bu işlerde aşırı ilerliyen tek antrenörle çalışan.Sen kendi antrenörün olmayı seçiyorsan bilgi birikimi edinmeye çalış.Genede tüm hedefin müsabıklık yani o branşta ringte dövüşmekse salonsuz zor gibi.Değilse kesinlikle uygundur.
   

Sayfayı Paylaş