Low-carb diyeti ile 82 kilodan 70 kiloya indim. Bu noktadan sonra beslenmem nasıl olmalı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Xuqa tarafından 14 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar. Yaklaşık 5 aylık bir çalışma sonrasında Lowcarb diyeti ve Kardiyo ağırlıklı(ağırlık çalışması da dahil tabii ki) bir antrenman programı ile 82 kilodan 70 kiloya indim. Eski halime göre çok daha iyi göründüğümü düşünüyorum. Karın kaslarımdan 2 tanesi ufaktan belli olmaya başladı. Aslında diyetimi karın kaslarım tamamen ortaya çıkana kadar devam ettirmek istiyordum. Fakat zaten 70 kiloyum, kaç kiloya ulaşacağım ki karın kaslarım çıksın ? Muhtemelen 67 68 civarında ortaya çıkar diye düşünüyorum ama Bu kadar zayıf olmak normal midir diye şüpheleniyorum.

Boy:1.74
    Kilo:70

Ben de artık bu diyeti sona erdirip yeni bir beslenme programı ile çalışmalarıma devam etsem mi diye düşünmeye başladım. Karın kaslarım bir an önce görünsün gibi bir acelem yok. Kilolarımı verdim mutluyum yağlarım bayağı gitti. sadece göbekte hafif kaldı. Artık yeni bir beslenme düzenine geçmenin zamanı gelmiş midir ?

Bulk dönemi hakkında birkaç şey araştırdım fakat yaz aylarında yapılması pek işe yaramıyormuş diye okudum. Şu an nasıl beslenmeliyim ? Karbonhidratı ne kadar tüketmeliyim proteini yağları ne kadar tüketmeliyim ? İnternette yaz aylarında sporcu beslenmesi diye arattığımda nerdeyse hiç bir bilgi bulamadım. Bulk dönemi gibi bol karbonhidratlı mı beslenmeliyim ?

Kısaca bu kadar kiloyu verdikten sonra artık nasıl bir yol izlemeliyim ? Kas kütlemi arttırmak istiyorum tabiki. Karın kaslarını önümüzdeki yaz kas kütlem güzelce arttıktan sonra definasyona girerek çıkarabilirim diye umuyorum. Lütfen bir yol gösterin forumda da böyle bir bilgi bulamadım.

Teşekkürler.

Düzenleme : Yoksa hazır vücudum bu diyete ve programa alışmışken, 2 3 kilo daha vermeyi göze alıp, yağlarımdan tamamen kurtulup, karın kaslarını gördükten sonra mı hacimlenmeye yönelik bir programa başlamalıyım ? Hayatım boyunca hep şişman oldum o yüzden bu durumda nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum. Tekrar teşekkürler.

2. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yağ oranını ölçtürdün mü hiç kardeş? Yüksekse en azından %10 lara düşür bence, bulka başlayınca gelişimini daha rahat gözlersin.

3. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yağ oranımı ölçtürmedim. Spor salonunda doğru bir ölçüm yapılamayacağını düşünüyorum aslında. Herhangi bir sağlık kurumunda ölçtürme imkanımız oluyor mu ?

4. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Bazı spor salonları, eczaneler, diyetisyenler ölçüyor.Diyetisyen için fazla para veriyosun; spor salonunda ölçtür sen yakın bir değer alırsın, devamlı aynı makineyle ölçüp değişimi takip edersin.

5. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Eyvallah hocam ölçüm yaptıracağım. Peki beslenme noktasında bana yardımcı olabilecek ne gibi tavsiyelerin olur ?

6. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    diyete devam ediceksen aynen düşük karbonhidrat, az kaliteli yağ, bol protein şeklinde devam et kardeş.Bulk yapıcaksan karbonhidratı yüksek alıcaksın zaten :)

7. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Diyete devam mı etsem yoksa bulk benzeri bir programa mı başlasam ona karar veremedim zaten hocam. Bir de yaz günü bulk veya bulk benzeri bir programa başlasam ne kadar etkili olur.. Durumumdan anladığınız kadarıyla sizce hangi yolu izlemeliyim ? Teşekkürler.

8. mert_yldz_

mert_yldz_ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Aynı kilodayız benim yağ oranım %13 ama, boy olarakta bende 1cm uzunsun :) Ben ramazandan sonra yağ oranımı düşürmeyi denicem; olan kasın ortaya çıkmasını istiyorum.

9. washburn

washburn Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    bende seninle aynı durumda sayılırım 4 aydırtek gün bile aksatmadan spor yapıyorum ayrıca beslenmeye de çok özen gösteriyorum boyum 1.77 yaş 26. 76 kilodan 70e düştüm vücutta kilo problemim yoktu ama hepsi karına toplanmıştı karın 91cm den 78 e indi ama alt karın 83 cm ve halen yağlı. bence bu kadar uğraştıktan sonra baklavalar tamamen çıkıp gurur duyacak bir karına çok az kalmışken diyete devam :) bulk için kışı beklemek daha mantıklı geliyo

Xuqa bunu beğendi.
  10. q-jo

q-jo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tebrik ederim. Beslenme ve spor programınızı paylaşabilir misiniz? Ben de 86 kilodayım ve öncelikli hedefim vücudumu toparlamak ve yağ yakmak.

Xuqa bunu beğendi.
  11. washburn

washburn Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    bu benim diyetim belki faydası olur,
    beslenme programım ve gelişimim. Hem yağ yakımı hem de kaslanmak isteyenlere | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2014 ---
    antrenman ise ilk 3 ay klasik 3 günlük antrenman şeklindeydi son 3 haftadır ise
    1. gün bacak-omuz süperset 5'er hareket 3x16
    2.gün ön-arka kol süperset 3'er hareket 3x16
    3.gün göğüs-sırt süperset 5'er hareket 3x16
    bu şekilde yağ yakımında daha faydalı olduğunu düşünüyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2014 ---
    haftanın 3 günü de 40 dakikalık kardiyo yapıyorum

q-jo bunu beğendi.
  12. q-jo

q-jo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkürler.

13. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler. Tabi ki paylaşırım. Öncesi-Sonrası bölümüne konu açıp hem değişimimi hem de uyguladıklarımı paylaşacağım. Sizi haberdar ederim. İyi günler.

14. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yerinde olsam bulka girerdim. 70 kiloda üstten karın kasları gözükmeye başlamışsa tahminen %13-15 arası yağ oranın vardır. Ama dediğin gibi, bunu daha da düşürmeye kalkarsan iyice zayıf kalacaksın. Yavaş bir bulka girip ayda 1-2 kilo arası alarak 77-78'e çıkıp oradan tekrar yağ yakımına geçersen tahminen işin bittiğinde 70 kilo civarında çok daha iyi görünürsün, muhtemelen 72 kilo civarında karın kasları ortaya çıkmaya başlar. Yazın da bulk olur, neden olmasın. Daha zor olur tabi, bu sıcakta o kadar yemek yemek zor iş. Gene de olur, yazın da vücut aynı ilkelerle çalışıyor. Çok yersen kas yaparsın, az yersen yağ yakarsın.

Gene de tercih meselesi, eğer 67-68 kiloda iyi görüneceğini düşünüyorsan 1 ay daha yağ yakabilirsin. Ama bu aşamadan sonra dikkatli olman lazım, %10 civarı kas kaybı ihtimali daha yüksek olur.

Xuqa bunu beğendi.
  15. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler yorumunuz için. Ben de bu şekilde düşünüyordum esasen. Yavaş bir bulkda makrolar ne kadar olmalıdır benim boyuma ve kiloma göre? Salondaki hocam beslenmemle detaylı ilgilenmiyor malesef.
    Beslenme konusunda yeterince bilgi sahibi olduğumu zannediyorum. Fakat bilmediğim husus bu yavaş bulk için ne kadar carb,protein ve yag tuketmeliyim ? Gram olarak ne kadar tüketmem gerektiği hakkında yardımcı olabilirseniz ben bunlari ogunlere, cesitlere ayirip kendi beslenme planımı yapabileceğimi düşünüyorum. Yahut örnek bir ptogram önerebilir misiniz?

Tekrar teşekkürler.

16. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    1.74 boyda 70 kg de karın kaslarının sadece 2 sinin görünmesi bir miktar sağlıksız kilo verdiğini gösterir. Bende 1.75 boyunda 76-77 kg yim 2 tane karın kasım gözüküyor idman sonrası karbo almıyormusun yoksa ?
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    beslenme programın nasıl ?

Xuqa bunu beğendi.
  17. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Yorumun için teşekkürler hocam. Ben zaten sağlıksız birisiydim. Bacaklarim karnim nerdeyse tüm vücudum yumuşacıktı. Vücudumdaki kas kütlesi çok azdı. Biraz toparlanmasina rağmen halen öyle sayılır. Yani dediğin gibi karin kaslari anca görünüyor çünkü aşırı yağlı ve yumuşak bir vücudum vardı. Tam gorunmesi için herhaldr 66 67 kglere dusmem lazım. Kilo verme isini olabildigince Saglikli yapmaya calistim ki vucudum Eskisinden kat kat iyi ve kas kutlesi bile kazandigima inaniyorum cunku zaman icerisinde calistigim agirliklari artirdim. Bence daha zayiflamadan kas kutlesi artirmaya yonelmrm gerek...

--------

Beslenmem
    J
    5yumurta (4u beyaz 1i tam) veya 60gr yulaf ezmesi(1olcek protein tozu 3ceviz 3 badem ve bbol tarcin ile) 1gun yumutta 1gun yulaf seklinde gun asiri degiserek.
    gunde 500 gr tavuk gogsu (yagsiz tavada) (haftada4gun tavuk 2gun sigir rti 1gun balik seklinde degisiyor miktarlar ayni)yanina yogurt salata vs.
    120gr karbonhidrat (bulgur..basmati pirinc veya kepekli makarna)
    Antrenman sonrasi 1olcek protein shake
    Yatmadan once 100gr lor + 1avuc badem

Son düzenleme: 17 Temmuz 2014
  18. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende bu ara basmati pirinci tüketmeye basladim vandayim 2 aylik burda iran sınırindan kacak getiriyolar aliyorum büyük sehirlerde bulabilen varsa öneririm kesinlikle. Nişastasi yok neredeyse. Beslenmen güzel umarim hedefine ulaşırsın. Tuz tuketimini kes bence su tutma da olabilir karında

19. Xuqa

Xuqa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler hocam. Az tutmaya çalışıyorum hiç tuzsuz eziyet gibi oluyor.. Kısa vadede acele bir hedefim yok, uzun olsun sağlıklı olsun tam olsun. Doğru şekilde yapmaya çalışıyorum inşallah. Tavsiyelerinizi beklerim. İyi geceler.

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Sayfayı Paylaş