Lor peyniri hakkında şüphesi olmayan

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gencVGci tarafından 1 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. gencVGci

gencVGci Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar lor peyniri diğer peynirler gibi sütten değil de peynir altı suyundan üretilmektedir öğrendiğim kadarı ile. Fakat forumda bir çok yerde kazein olarak yatmadan önceki öğünlerinde falan tavsiye edilmekte. Birkaç yerde tartışılmış bu konu kimisi hızlı sindirilen protein içerir demiş fakat açıklığa kavuşturulmamış.

Sormak istediğim lütfen kesin bilen birisi cevap verebilir mi lor peyniri kazein proteini mi içerir? yoksa hızlı mı sindirilen protein mi? tam çözümü konusunda lütfen yardımcı olun.

2. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Son düzenleme: 1 Temmuz 2012
    gencVGci bunu beğendi.
  3. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Benim annanemin inekleri vardı yıllarca mandıracalık yaptı bu yüzden lorun da çökeleğinde, peynirin de nasıl yapıldığını maaile biliriz; lor sütten yapılır kazanda kaynatılan süte tuz atılır ve süt kesilir lor peynirleri topak topak yukarıya çıkmaya, yağı ayrılmaya başlar. Bozulmaya yakın sütler de hemen lor yapılıp yağı ayrıştırılır ve tereyağı yapımında kullanılır işte açıktan aldığınız lorlar bu lorlardır sanayi üretimi tereyağı margarin gibi yağlar için kullanılan peynir namına bir şeyi kalmamış kireç gibi tatsız tuzsuz lorlardır bir nevi posadır. Marketlerde satılan 500 gramı 6 lira olan lorlar doğru olanlardır çünkü lorun yavan tadı olmaz hafif ıslak olur, tatlımsı bir tadı olur sütten üretildiği içinde %20 whey gerisi süt proteinidir. Bir de ülkemizde haddinden fazla abartılan bir gıda, yumurta yeseniz kat kat daha fazla fayda görürsünüz.

dishiwelet, fsmy, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. gencVGci

gencVGci Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bu işle ilgilenen bir yakınınızın olması sebebiyle daha iyi bilirsiniz fakat marketteki lor peynirinin içindekiler yazısında "peyniraltı suyu" yazıyor fakat sütün yapısıyla aynı diyorsanız içim biraz daha rahatlıycak :)

Ayrıca her çeşit protein tüketiyorum her türlü eti,yumurtası,soyası,wheyi fakat gece açlık anında protein sağlama amaçlı lor tüketiyorum.sonucta yumurta hızlı sindirilen bir protein bu konuda kazeinin yerini tutacağını düşünmüyorum.

5. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Gıdanın kalitesini hızlı yada yavaş sindirilmesi yada kişinin ne düşündüğü değil gıdanın amino asit zinciri belirler; şu an insan için amino asit zinciri açısından anne sütünden sonra faydalı ve en kaliteli gıda yumurtadır kazein değil.

dishiwelet, fsmy ve Danny Boy bunu beğendi.
  6. gencVGci

gencVGci Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam doğrusun o konuda diycek bişeyim yok :)
    Hatta öğrenciyim ben uzun bir zaman whey kullanamadım alıcak param olmadı onun yerine antrenman sonrası 8-10 tane yumurta beyazı tükettim :)

Fakat demek istediğim vücut uykuda uzun bir süre proteinsiz kalıyo ve kazein yavaş sindirilen bir protein olduğundan tükettiğimizde gecenin bir bölümüne kadar vücudun aminoasit ihtiyacını karşılaması. Belki gelişimime pek bi fayda sağlamasa da gece daha az katabolik faaliyette bulunucak vücudum.
    Kazein protein tozları vs. kullanım amacı da bu değil mi zaten?

Ben şimdi yatmadan yarım saat önce yumurta yesem 30-40 gram protein içericek kadar. 1 saate kana karışıcak 2-3 saate bana sağladığı aminoasitleri tüketmiycek mi vücut?

Onun yerine 250-300 gram kadar lor peynirine yumurta kırsam yarı omlet tarzı bişey yapıp da yesem yatmadan önce çok daha faydalı olcağnı düşünüyorum gece boyu gelişimim açısından...

7. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    bence direk süt iç günlük sütler ama yatmadan hemen önce içme bir iki saat geçsin geceki büyüme hormonu faaliyetlerini midenin sindirimiyle yorma. bide lor hakkında yakında bi konu açıcam sütten fosfor ve kalsiyum emilimi açsıından korkuyoruz ama lor daha tehlikeli yörsan lor peyniri kutusna bakarken gözüme çarptı 3 katından fazla fosfor içeriyor kalsiyumun

Sayfayı Paylaş