Lor Peyniri - Doğru besin değeri hangisi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve korsan_eko tarafından 10 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 32 üye.
  1. korsan_eko

korsan_eko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Lor peynirinin internette gezinen bolca farklı besin değeri mevcut. Peki bunlardan hangisi doğru? Örneğin ben lor peynirini İtimat'tan alıyorum ve aldığım peynirin yağsız olduğunu söylüyorlar. (Ne kadar yağsız orası bilinmez) Fakat gel gelelim besin değerleri konusunda kafam karışık. Peki siz yediğiniz lor peynirinin besin değerlerini ne kadar iyi biliyorsunuz? Veya loru nereden almalıyım? Size lorun 100 gramındaki birkaç farklı besin değerini veriyorum:

Lor Peyniri (Normal):

Kalori:404

Protein:19

Karbonhidrat:19.1

Yağ:28

Lor Peyniri (%2 Yağ):

Kalori:90

Protein:13.7

Karbonhidrat:3.6

Yağ:1.9

Lor Peyniri (Yağsız):

Kalori:85

Protein:17.3

Karbonhidrat:1.9

Yağ:0.4

2. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    15 -20 arası degisir.. Bu aralıgın dısında pek gormedım..

3. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    ilk değerler yörsan a ait tadıda güzel migros larda bulunuyor

4. korsan_eko

korsan_eko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Valla benim aldığımın acayip güzel bi tadı var ye ye doyamıyo insan. Gerçi başka yerden lor almadım hiç aldığım yer dışında ama. Çoğu arkadaş da loru yiyememekten şikayetçi yemek için kolay yollar bulmaya çalışıyolar ama tam tersi ben hiçbir peynirden lor kadar lezzet almadım. Acaba yediğim lor mu yanlış, içime kurt düştü :D

Aylinluce ve Taykan bunu beğendi.
  5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    İlk değerler derken? Yörsan ın değerleri farklı, 20gr pro 2yağ 2karb

6. ya-mur

ya-mur Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yörsan'ın Böreklik Lor Peyniri'nin besin değerleri kısmında 2 gram yağ içerdiği yazıyor. Oysa görüntü ve şekil itibariyle çok yağlı bir görüntüye sahip. Yağ miktarı 100 gramında 8-10 gram olan lor peynirleri Yörsan'ın yanında kıvam olarak daha kuru kalıyor.

Açıkçası ben Yörsan'ın bu besin değeri analizlerinin doğruluğundan pek emin değilim.

7. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul

O arkadaslarin bir de quark yemeyi denesin. Ben daha basladigim bir kutuyu hic bitiremedim. dumbelllls

8. TheExtremist

TheExtremist Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul / Bostancı

Quark nedir acaba?

9. ukonetsret

ukonetsret Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hayvansaldır yüksek miktarda protein içerir. bunu bilmen yeterli zaten paketin üzerinde yazıyo. google lor peynir besin değeri diye yazınca da 5. başlıkta 100 gr da 17 gr protein olduğu yazoyor aşağı yukar aynıdır zaten hepsinde.

omer89 bunu beğendi.
  10. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Lor peynirinin 100 gramındaki yağ oranı 2 gram da olabilir 20 gram da. Genelde yağlı olanlara kahvaltılık diğerine ise böreklik lor peyniri deniyor. Benim kullandığım lor peyniri "yörsan böreklik lor peyniri" 19gr protein 2.2gr yağ 3.3gr protein fiyatı da yaklaşık 3.5TL . Yani hem ucuz hem de yüksek proteinli düşük yağ / karbonhidratlı bir ürün. Siz de hazır ürün alacaksanız arkasına bakıp alınız. Yok açık alacağım diyorsanız da en azından böreklik istediğinizi yağsız olması gerektiğini söyleyiniz.
    Bu arada damak tadı değişkenlik gösterebiliyor. Ben bu yukarıda bahsettiğim yağsız lor peynirini rahatlıkla yerken abimler bir çatal bile yiyemediler.

11. gakkos

gakkos Üye

Beğenileri:
    637
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    Bu ürünü sürekli kullanıyorum özellikle geceleri kullanıyorum. gayet güzel kuru değil. BİM'lerde 500gr paketi 3.35TL ye alıyorum.

Besin Değerleri (100Gr. İçin)

KALORİ :94KCAL
    KALSİYUM :864MG
    PROTEİN :19GR
    YAĞ :2GR
    TUZ :5GR

17 kiloluk şunu aldım ( börekci bi tanıdık sayesinde) kullanıyorum şu anda

LOR PEYNİRİ
    17 ​
    Besin Değerleri (100Gr. İçin) KALORİ :94KCAL KALSİYUM :864MG PROTEİN :19GR YAĞ :2GR TUZ :5GR

veveve bunu beğendi.
  12. MKurtulus

MKurtulus Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yörsan peynir aldım light 20 gr protein 10 gr yağ vardı kotumu yağn bukadar olması
    17 yaşındayım 60 kgyim

13. Bryan AdamS

Bryan AdamS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu yörsanın lor peyniri çok yağlı geldi bana güvenemedim pek
    marka olarak ne önerirsiniz?

14. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Lor peynirde yörsan gayet iyidir, devam edin bence...

15. ya-mur

ya-mur Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yörsan'ın lor peyniri yediğim lor peynirleri içerisinde en kötü lor peyniri diyebilirim. Bahsi geçen Kaanlar isimli lor peynirini de denedim. Tadı, Yörsan kadar kötü olmasa da yine de kötü. Bir ürün Bim'de satılıyorsa almadan önce 2 kere düşünmek gerekiyor.

Yediklerim içerisinde bir tek Sakıpağanın kahvaltılık lor peyniri lezzet olarak çok iyi lakin onun da yağ oranı yüksek zannedersem. Üzerinde besin değerleri yer almıyor.

Bu lor satan markaların hepsini toplasan bir peynir etmiyor. Lor peynirini kaale alıp bir temiz üretim yapan yok içlerinde.

Son olarak ; Kaanlar böreklik peynir her Bim mağazasında bulunmuyor sanırım. Alan arkadaşlar nerelerden temin ediyorlar. Öğrenebilir miyiz acaba.

Saygılar..

Son düzenleme: 5 Aralık 2009
  16. LSG

LSG Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Benimde tercihim bu üründen yana oluyor,Bim'de 2,5 lira civarına alıyorum, yağ 1gr olması lazım, tuzsuz falan, yağ tuz falan olmayınca fazla lezzette olmuyor ama ben yumurtaya karıştırıyorum.

17. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul

Söylediklerinizin hiç birisine katılmıyorum;

Benim için Yösran lor peyniri diğer lorlara nazaran daha lezzetlidir.Ayrıca BİM'le ne alakası var onu anlayamadım BİM'de de her markette olduğu gibi kaliteli ürünlerde vardır kalitesiz ürünlerde seçim kişiye aittir...

18. ya-mur

ya-mur Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Bim'den kastım kaanlar lor peyniri dolayısıylaydı.

Yörsan lor peynirine olan olumsuz tutumumun sebebi; tadının yediğim diğer lor peynirlerine nazaran acayip denilebilecek oranda tuhaf olması. Bu bana yapımında kullanılan malzemenin kalitesiz olduğunu düşündürüyor. Ürünün bu tuhaflığını farkedip benimle paralel düşünen kişlerin nabzını yoklama gereğiyle tadının olumsuzluğundan bahsettim.

Ayrıca damağıma güvenen birisiyim. Süt ürünleri hakkındada teknik ve ampirik bilgiye yeteri kadar sahip olduğumu düşünüyorum.

Bu Yörsan'ın sadece lor peyniri değil diğer tüm ürünlerinde son zamanlarda baş gösteren bir sorun zannedersem. İşletmenin kalite kontrol fonksiyonunda vuku bulan bir zaaflığın sonucu olabilir. Diğer ürünlerinin tadında da aynı şekilde lezzet ve kalite kaybı olduğu yönünde çevremdeki tüketicilerden olumsuz eleştiriler alıyorum.

Herşeye rağmen.Tadından memnun olup kullananlar var ise. Bu onlar için mutluluk verici bir olay olmalıdır lakin yetersiz bilinç düzeyine sahip bir tüketicinin en kalitesiz bir ürünle bile mesut olabilme ihtimali vardır. Bunun riski ve sorumluluğu kendisine ait olsa da bu ürüne avukatlık yapmaya kalkmadan önce ürünün güvenilirliğine şüphe bırakmayacak bilgiyi de ortaya koyması gerekir.

Saygılar..

Pinky bunu beğendi.
  19. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Maksadım kesinlikle "AVUKATLIK" değildir.Bu yakıştırmayı neye güvenerek yaptınız bilemiyorum.Güvenirliğine şüphe bırakmayacak bilgi istiyorsanız buyrun;

http://www.yorsan.com.tr/ ==>"Kurumsal/Kalite Politamız ve Belgelerimiz"den bakabilirsiniz.

TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi

TS ISO EN 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

TS EN ISO 17025 Laboratuar Yeterlilik Belgesi

CENTCOM Belgesi

Sanırım bu açıklamalar yeterlidir.Güvenilirliğinden emin olmadığım hiç bir ürünü almam-tavsiye etmem, özelliklede bu bir gıda maddesiyse!

Saygılar,

Pinky bunu beğendi.
  20. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Katılıyorum. Nerdeyse 1 yıldır yörsan lor peynirini tüketiyorum. Ancak son zamanlarda lezzetinde bi bozulma var. Öyle farklı bir tat gibi de değil. Sanki bozulmuş, acımsı bir tadı var.

ya-mur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş