lor köftesi -lor peyniri yiyemeyenlere-resimli tarif

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve keromero tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    lor peyniri köftesi sadece 4 malzemeli
    Uzun zamandır mutfağa girmediğimi farkettim , normalde yemek ve spor yapmak benim için meditasyon gibi bir şey üniversiteden sonra bu ikiliyi hayatıma sokmak herhalde yaptığım en iyi şey [​IMG] yeni yıl için ailemi ziyarete geldiğimde araştırdığım bir kaç yemek kitabı beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu kadar geniş bir damak lezzetimiz ve yemek kültürümüz var ancak bir tane sporcular için yemek tarifi kitabı yazılmamış. Sanırım ilk kitabı ben yazacağım . Her neyse tarifimize geçelim

Malzemeler (2 porsiyon) :

2 su bardağı lor peyniri (ort. 300 gr): 52 gr protein , 1,2 gram yağ , 5,8 gr karbonhidrat , 256 kalori

4 yumurta : 26 gr protein , 22,4 gram yağ , 1,6 gr karbonhidrat , 308 kalori

40 gr yulaf kepeği : 5,9 gr protein , 0,1 gram yağ , 10 gr karbonhidrat , 68 kalori

Yarım demek maydanoz : 0,8 gr protein , 0 gram yağ , 1.4 gr karbonhidrat , 10 kalori

Yarım demet (4-5 dal )yeşil soğan : 1 gram protein , 0,2 gr yağ , 2 gr karbonhidrat 14 kalori

İsteğe göre baharat ben kırmızı pul biber ve karabiber kullandım

Toplamda : 85,7 gram protein , 23,9 gr yağ , 20,8 gr karbonhidrat 656 kalori

Hazırlanışı :

Lor peynirini 2 adet yumurtayı baharatları ve yulaf ezmesini geniş bir kaba alıyoruz .

[​IMG][​IMG][​IMG]

Daha sonra yeşil soğanlarımızı ve maydanozları ince ince doğruyoruz ,siz dilerseniz damak tadınıza göre baharat ve içerisine koyacağınız yeşillikleri kendinize göre hazırlayabilirsiniz. [​IMG][​IMG]

Şimdi ellerimizi bulaştırmanın vakti geldi. Vücut geliştirmeyle ilgilenenler için lor peyniri tariflerinin kısıtlı olmasından bıkanlar için bu tarif eminim büyük bir boşluğu dolduracaktır hele de benim gibi fast food krizine son vermek istiyorsanız.

Yoğurduğumuz köfte harcından yaklaşık 8-10 adet köfte çıkıyor tabi bu sizin maharetinize kalmış. Eğer beceremem diyorsanız bir anneden yardım istemenizde fayda var [​IMG]

Yoğurduğumuz köfte harcının dışını kaplamamız için diğer 2 adet yumurtayı bir kaba alıp çırpıyoruz. Şekil verdiğimiz köftelerimizi bu yumurtaya batırıp yağlı pişirme kağıdı serdiğimiz tepsimize dizeceğiz . Ben tarifte yağ kullanmamaya özen gösterdim bu yüzden fırında yaptım. Ancak siz kızgın teflon tavada çok az zeytinyağıyla da deneyebilirsiniz.

[​IMG][​IMG]

Benim harcımdan 9 tane köfte çıktı , normalde 2 öğün olarak düşünmüştüm ama evdekilerinde yemesiyle hepsi bitti [​IMG]

Hazırladığımız köftelerimizi 200-220 derece fırında yaklaşık 10-15 dk kadar pişiriyoruz.

Ben tabağımı süslemek için 50-60 gram brokoli fırınladım , köftelerin üzerini süslemek içinse 2 adet orta boy rendelenmiş domatesle üzerine acı sos yaptım. Siz de dileğinize göre light yoğurtla sarımsaklı yoğurt yapabilirsiniz .Son olarak eklemek istediğim bir şey var ben bu tarifte yumurtaları bütün olarak kullandım ancak yağ miktarının biraz fazla olması gözümden kaçmadı. Bundan sonraki tarifimde harcın içerisinde kullandığım 2 adet yumurta sarısı yerine, 4-5 adet yumurta beyazı kullanacağım dilerseniz siz öyle de deneyebilirsiniz. Afiyet olsun . Sağlıklı günler

Alıntıdır : lor peyniri köftesi sadece 4 malzemeli | Sporcu Yemek Tarifleri

Arasz ve kill_bill bunu beğendi.
  2. farukaan

farukaan Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Eminim çok lezzetli olmuştur,elinize sağlık..

3. zorroo

zorroo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Elinize saglik cok guzel gorunuyor yarin bende yapicam canım cekti :)

4. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    afiyet olsun
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ocak 2014 ---
    afiyet olsun bir kaç farklı lor peyniri tarifi paylaşacağım zaman bulursam , o zamana kadar web blogumdan Sporcu Yemek Tarifleri | beslen+dinlen+antrenman = mükemmel sonuç … diğer tariflerimi inceleyebilirsiniz :)

5. hasim301

hasim301 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Tadı güzelmi ona göre yaptırcam ağız tadım çok hassa

6. weger

weger Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Cok basarili gozukuyo eline saglik. :D

©Mobil Mesaj©

7. Unal34

Unal34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bunu antreman öncesi ya da sonrası veya ara öğün sık sık nasıl kullanmalıyım ? Bana ara öğün daha mantıklı geldi biraz beslenme programlarını araştırıyorum acemiyim ondan sordum bu arada emeğinize sağlık çok lezzetli gözüküyor buradan deniyeceğim mutlaka :)

8. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam normalde bende lor peynirini yerken kırk şekle giriyorum ,zira damak tadıma uygun hale getirebilmek için bayağı uğraşıyorum .Bu tarifte köfteyi iştahla yediren 1.unsur köftenin sıcak olması 2.rendelenmiş domates ve karabiberle üzerine yaptığım acı sos diyebilirim ancak sıiz yine de tereddütdeyseniz lor köftesini marketlerde hazır satılan köfte harçlarıyla hazırlayabilirsiniz yada kendi damak tadınıza uygun köfte baharatlarıyla tatlandırdıktan sonra tarife uygun pişirebilirsini. Kolay gelsin bol sporlu günler .

Başka bir lor peynirli tarifim : acılı lorlu krep
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    çok teşekkür ederim
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    lor peyniri yavaş sindirilen casein miktarı olarak zengindir . Bu yemeği akşam yemeklerinde tercih etmenizde fayda var . Ara öğünlerde ortalama 10-20 gr arası proteinli bir atıştırmalık (protein bar-sandviç vs.) tercih etmende fayda var zira bu yemeğin bir porsiyonu 42,5 gram protein içeriyor yani başlı başına bir öğün . Kolay gelsin bol sporlu günler

Son düzenleme: 24 Şubat 2014
  9. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Çok güzel anlatım ve paylaşım. deneyeceğim :)

keromero bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş