Leonardo Da VİNCİ FUARI

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve metugok tarafından 13 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. metugok
  Offline

  metugok Üye

  Katılım:
  7 Mart 2006
  Mesajlar:
  149
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci (sürüngen)
  Yer:
  Ankara
  Da Vincinin çizimlerini yapmış olduğu kırktan fazla mühendislik harikası cihazın (ucak helikopter tank vs.) boyutlarına sadık kalınarak yapılmış eserleri 24 şubat -24 mart arası odtu de sergilenecektir ilgilenenlere duyurulur ayrıntılı bilgiler.

  http://www.the-genius-of-leonardo.com/
  http://odtu.edu.tr/

  ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ - KAPALI TENİS KORTU
  24 Şubat - 24 Mart 2007

  "Leonardo : Evrensel Deha" Sergisi

  Leonardo Da Vinci'nin mühendislik harikası olarak kabul edilen, orijinal çizimlerinden inşa edilmiş makinelerin replikalarını barındıran, uluslararası üne sahip, interaktif Leonardo Da Vinci icatları sergisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, The Partners işbirliği ve Arçelik ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

  Uluslar arası en büyük ve interaktif Da Vinci icatları sergisi olan "Leonardo: Evrensel Deha" Sergisi, Leonardo Da Vinci'nin 1478 - 1513 yılları arasında tasarladığı ve kendisinin orijinal çizimlerini derinlemesine çalışmış, konularında uzmanlaşmış tarihçiler ve mühendisler tarafından inşa edilmiş benzersiz 40 adet işlevsel, çoğu gerçek ebatlarda replikayı içermektedir. Bu objelerin bazıları ziyaretçilerin kullanımlarına uygun olacak şekilde özel olarak yapılmıştır.

  Eserler, Da Vinci tarafından önerilen ve Da Vinci döneminde bulunabilen tahta, ip, tutkal gibi malzemeler kullanılarak, sadece o dönemin aletleriyle, tamamen el işçiliği ile yine Da Vinci'nin talimatlarına göre yapılmıştır.

  "Leonardo: Evrensel Deha" Sergisi, makinelerin kullanımına göre 5 bölüme ayrılmıştır. İlk 4 bölüm, Leonardo Da Vinci'ye eserlerinde ilham veren doğanın dört elementi Toprak, Ateş, Hava ve Su'ya göre tasarlanmış replikalardan oluşurken 5. bölüm ise, Da Vinci'nin tasarladığı diğer mekanizmaları içerir.

  Ziyaretçiler, interaktif olarak hazırlanan sergide bazı makinelere dokunabilme ve hatta kullanabilme imkanına sahip olacaktır. Türkiye'de ilki İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen interaktif sergi ziyaretçilerine ayrıca, Da Vinci zekasını anlayabilme ve Da Vinci ile eşsiz bir deneyim yaşama şansını da sunuyor.

  Sergi Ziyaret Saatleri :
  Hafta İçi : 10:00 - 17:00
  Hafta Sonu : 10:00 - 19:00
  Sergi hakkında detaylı bilgi için:
  http://www.the-genius-of-leonardo.com/
  http://odtu.edu.tr/leonardo/ sitesinden alıntıdır.
  Bu arada giriş 1 ytl hehe gidilmezmi hiç...
   
 2. metugok
  Offline

  metugok Üye

  Katılım:
  7 Mart 2006
  Mesajlar:
  149
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci (sürüngen)
  Yer:
  Ankara
  Arkadaşlar en kısa sürede fuardan fotolar koyacağım gittim ve gitmeye ne kadar değer olduğunu gördüm...
   

Sayfayı Paylaş