Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 16 Ocak 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin çözümünde en önemli teknolojik atılım olmuştur. Lazer epilasyondan önce bu sorun, ağda, cımbız, traş gibi yöntemlerle geçici olarak çözümlenmekteydi. Halen kullanılan bu yöntemlerin yanında elektroliz (iğneli epilasyon) kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Lazer tekniği ile kıyaslandığında çok uzun zaman alan, ağrılı ve pahalı olan elektroliz yöntemi, bir iğnenin tek tek kıl köklerine batırılarak düşük seviyede elektrik akımı verilmesi prensibiyle çalışmaktadır.

  Lazer epilasyonda en başarılı sonuçlar açık tenli ve koyu renk kılları olan kişilerde alınır. Renksiz ve ince kıllara sahip kişilerde lazer epilasyon halen iyi değildir ve çalışmalar devam etmektedir.

  Lazer epilasyonda her hastaya göre seçilecek lazer sistemi ve uygulanacak parametreler (enerji, dalga boyu. vb) değişir. Hastanın deri rengi, kıl yoğunluğu, kıl
  rengi ve kalınlığı, uygulama yapılacak bölge gibi birçok faktör göz önünde tutulmalıdır. Lazer epilasyon bir bilgi ve deneyim işidir ve sonuçların başarılı olmasında tamamen etkilidir.

  Lazer epilasyon tekniğinin elektrolize göre üstünlükleri; uygulama süresinin çok daha kısa olması, ağrısız olması ve toplam uygulama maliyetinin daha düşük olmasıdır. Elektroliz tekniğinde her kıl kökü için ayrı işlem yapılırken, lazer uygulamasında aynı anda birçok kıl kökü tahrip edilmektedir.

  Lazer epilasyon ile ilgili sorularımızı İstanbul Kozmed Dermatoloji Tedavi Merkezi`nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş, Mynet okurları için cevaplandırdı.

  Lazer epilasyon nedir ve nasıl çalışmaktadır?
  Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak yok edilmesidir. Milisaniyeler seviyesinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilt dokusuna zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder.

  Lazer epilasyonda seans süresi nedir?
  Uygulama bölgesine göre süreler değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 4-5 dakikada tamamlanırken, tüm bacaklar 45 dakika ile 1 saat arası sürmektedir. Seans araları 6-8 haftadır.

  Hangi bölgelere lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir?
  Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir.

  Lazer epilasyon güvenli midir?
  Lazerin ürettiği enerji bir dalgaboyu ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta artık bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilmektedir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir, ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi şu ana kadar saptanmamıştır.
  Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkinliği Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1996 yılında onaylanmıştır.

  Gebelikte uygulama yapılabilir mi?
  Hayır. Gebelik süresince hormon dengesi değişmektedir ve bu sebeple provoke olan kıl köklerinin etkilenmesi zorlaşmaktadır. Ayrıca bu konuda da henüz klinik çalışmalar mevcut değildir.

  Tedavi Öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  Tekrarlayan deri enfeksiyonu olan hastalarda uygulama öncesi tedavi verilebilir. Keloid gibi kötü yara iyileşmesi olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Bazı ilaç kullanımları ve sahip olunan hastalıklar uygulama ve yan etkiler için önemlidir ve mutlaka sorgulanmalıdır. Bronz tene uygulama yapılmamalı, normal renge gelene kadar beklenmelidir. Uygulama bölgesi temiz olmalı, kozmetik kremler ve makyaj temizlenmelidir.

  Yan etkileri var mıdır?
  Lazer epilasyon uygulaması genel olarak oldukça güvenlidir. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır. Lazer epilasyon sonrası kalıcı iz ve lekelenme riski deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapıldığında çok azdır.

  Ağrılı mıdır?
  Lazer epilasyon genel olarak çok acılı bir işlem değildir. Ancak ağrı eşiği düşük kişilerde ve hassas bölgelerde gerekirse topikal anestezikler kullanılabilir.

  Uygulama sonrası kılların durumu nasıl seyretmektedir?
  Uygulama sonrası kıllar, 3–10 gün içerisinde çıkacaktır. Ancak bu kılların çoğunun kökleri tahrip olmuştur ve döküleceklerdir. Dökülmeyen kıllara kontrol seansı yapılabilir.

  Uygulama öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
  Uygulama bölgesinde, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalıdır. Ayrıca güneş ışığından ve bronzlaşmadan da kaçınılmalıdır.

  Uygulama sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
  Uygulama sonrasında da cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalı ve bronzlaşmadan kaçınılmalıdır. Eğer güneşe çıkılacaksa mutlaka koruyucu krem kullanılmalıdır.

  Sonuçlar kalıcı mıdır?
  Kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmaz. Ancak lazer epilasyon tamamen bir kılsızlık sağlamaz, kıl yoğunluğu çok azalır kalan kıllar da yavaş uzar, incelir ve rengi açılır. FDA tarafından da onaylanan bu durum, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sonuçlar her hasta için önceden çok kesin bilinemez ve değişkendir.

  Yazı: [email protected]
   
 2. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Yakinda denemek gerekir :)
   
 3. jeyjey
  Offline

  jeyjey Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  95
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  kılınmı var derdin var arkadaş...


  Bende de butun kıllar bacakta toplanmış sanki,saç gibi ama vudun diğer bolgelerinde yok idare ediyoz bole...
   
 4. sinan07
  Offline

  sinan07 Merakli

  Katılım:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  antronör
  Yer:
  antalya
  arkadaşlar burada fiyatlardanda bahsedseler daha iyi olurdu benimde sorunum var asılı kıllandım özellikle sır ve kol hiçde sevmem ya
   

Sayfayı Paylaş