Laktoza karşı hassas olanlar...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sonerk tarafından 14 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. sonerk

sonerk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar selam. Bende laktoz tahammülsüzlüğü denilen bir rahatsızlık var. Bildiğim kadarıyla da dünyada bir çok insanda aynı rahatsızlık var, ama birçoğu bunun ne olduğunu bilmiyor. Herkesin hassasiyeti de farklı olabiliyor. Örneğin bazıları 1 bardak süt içebilirken, bazıları 2 bardağa kadar rahatsız olmayabiliyor. Yine bazıları hiç süt içemiyor ama süt ürünlerini rahatlıkla tüketebiliyor (peynir, yoğurt, dondurma vb), bazılarıysa süt ürünlerine karşı da hassas olabiliyor. Örneğin ben nescafenin içine koyulan azıcık sütte bile rahatsız oluyorum. Dondurmanın da aşırısı midemi bozuyor. Normal süt hiç içemiyorum. Ama peynir, yoğurt vb şeylerde herhangi bir problem yaşamıyorum. Ama ne olursa olsun bunun bir çözümü var arkadaşlar: Laktozsuz süt alacaksınız. Besin değerleri ya da lezzet açısından normal sütten hiçbir farkı yok. Sadece midenin rahatsızlığı yüzünden hazmedemediği laktozun sindirilebilir hale getirildiği bir süt türü. Marketlerde bildiğim kadarıyla Pınar' ın Laktozsuz ve Ülker' in içim laktaz süt olarak satışı var. Ben daha ekonomik ve tam yağlı olduğu için Ülkerinkini tercih ediyorum. Pınarınki de yarım yağlı olduğu için tercih edebilirsiniz ama dediğim gibi biraz daha pahalı. Migroslarda var. Antreman öncesi, sonrası, yatmadan önce, kalktıktan sonra ya da günün herhangi bir saatinde, aç ya da tok karnına istediğiniz kadar içebiliyorsunuz ve hiçbir şekilde gaz, ishal vb şeyler olmuyor.

Şiddetle tavsiye ederim...

Laktoz tahammülsüzlüğü hakkında internette kısa bir araştırma yaparsanız daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Çok sinir bozucu bir rahatsızlık olduğu için benim gibi olan arkadaşlara bir yardımım olsun istedim...

Sütsüz yaşamak zorunda kalanlara...

2. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş