L-carnitine Nasıl Kullanılmalı ?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve coztoros tarafından 26 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 65 üye.
  1. coztoros

coztoros Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Herkese selamlar L-Carnitine 500mg lık ürünü aldım. Kullanımı ile ilgili herkes farklı bir sey söylemekte bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirim.. Haftada 3-4 defa spora gidiyorum.

Bazıları spora gidilmedigi zamanlarda da kullanılabilir diyor
    Bazıları sadece spordan 30 dk once kullanılmalı diyor
    500 mg lık ise yetmiyecegini 2 tane yada 3 tablet kullanmam gerektigini soylüyor.

Yardımlar icin simdiden tesekkurler

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2013
  2. BaBe ShaQ

BaBe ShaQ Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Manisa-Merkez
    Spor yaptığın zamanlarda kullanman, l-carnitine in etkileşimini hızlı kılar.Zaten l-carnitine takviyesi yaptıgın zamanlarda yağ yakımı (yağın enerjiye dönüşmesi) sana extra hareketlilik kazandıracağından bu enerjiyi spor yaparak harcaman gerekecek.

Spor öncesi kullandığında çok daha verim sağlar ve sonuç alırsın..

3. Corrado

Corrado Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    L-Carnitine'i yalnızca idmandan önce kullanmalısın. Eğer ürün likit ise 15 dak. önce, tablet ise 30 dakika önce alman gerekir. Dozaj olarak 1000 mg. (2*500 mg.) yeterli olur. Spora gitmediğiniz günlerde ise destek sağlamak istiyorsan, CLA eklemesi yaparak öğünler ile birlikte alım yapılabilir.

4. lacoste

lacoste Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben yağ yakımım hızlansın diye Weider L-Carnitine Liquid 1500 mg aldım. içinde 20 Ampul var... Her ampulun üzerinde 3 günde kullanılacak diyor ama hocalarım günde 1 ampul kullanabilirsin diyor... Ne kadar katkısı olduguna gelince ben nerdeyse 11 ampul kullandım ama öyle aman aman bir etkisini göremedim... Hele 1 haftada felan hiç etki bekleme... Zayıflama işinin temeli kafada başlıyor önce kilo verecegine gercekten inanman lazım daha sonrada sıkı bir dietle beraber egzersizlerinide yaparsan kilo vermemen için hiçbir sebep yok bence. Ama unutmaki bu işler sabır işi...

diet ve antremanlara basladıktan sonra 2 şey farkettim;

1. si eger 20/25 kilo fazlan varsa ilk baslarda 5-10 kilo verebiliyorsun ve moral süper oluyor(çevremden edindigim ders)

2.si eger fazlan benim gibi 6-7 kiloysa ve bu fazlaları atıp vücudada biraz şekil vermeye öalısıyorsan, işin birazdaha zorlasıyor, çevrende 10 kilo verdim diyen birini gordugunde hemen tartıya kosuyorsun ve 2 kilo vermişsin:( (hayal kırıklıgı, moral bozuklugu vs. vs.)

işin iyi tarafı onlar hala sana (bana:) gıpta ile bakıyorlar....
    Ne olursa olsun kendinle barısık ol ve sorunların üzerine üzerine git...
    Not: bu yazıyı bu formda 2.kullanısım:)

Bar Brothers TR bunu beğendi.
  5. lacoste

lacoste Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ya pardon burası bayanlar içinmiş :oops: :oops: :oops:

6. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım sen onu cardio yapacağın günler kullan 30 45 dk öncesi diğer günler desteği falan hikaye sen zaten yağı ağırlık çalışırken kulanamasın kardio esnasında kulanırsın böyle mantık geliştir bayan için bence 1 adet yeterli 500mg sanırsam eyer onu zaten kulanmasan vücutdan atılıyo onda sen çalışma günleri kullan derim

7. manolyasmell

manolyasmell Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ben spor yapmadığım günlerde kullanıyorum çokta yararını gördüm.sanırım bayan olduğumuzdan her zamn yakılacak bir yağımız oluyor.spor yapmadığım dönemlerde bile nekadar yersem yiyeyim kilo verebiliyorum.ama oZamn otobüsü merdiveni bırakacaksın. sadece spor zamanı kullanmak saçma bence.denedim biliyorum ama yapınca daha farklı oluyor tabii

8. manolyasmell

manolyasmell Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    nedemek o heremlik selamlık mı ilan ediyosun. verdiğin bilgiler bayanlar içinde geçerli nie pişman oldunki :roll: üstelik erkekler bu konudadaha bilgili bayan bölümünü okuyup yardımcı olmak güzel

9. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    L-karnitinin yağ yakımı üzerindeki etkisi sanıldığı kadar yüksek değildir...hatta maliyeti ile kıyaslandığında çok düşüktür...yağ yakımı üzerinde etkisi olabilmesi için oldukça yüksek miktarlarda (5-10 gr) alınmalıdır,ki bu bile maliyetiyle paralel bir etki oluşturmaz...karnitinden fayda gördüğünü iddia edenlerdeki etkisi ya psikolojiktir ya da etkiyi sağlayan başka bir mekanizmadır (diet,kardiy vs vs)...karnitin, supplement satıcılarının (özellikle de GNC) şişirdiği bir üründür, eğer tıbbi olarak karnitin eksikliğiniz yoksa kullanmanızın da pek bir faydası yoktur...aşağıda, karnitinle ilgili, normal şişmanlıktaki kadınlar üzerinde yapılmış bir araştırma sonucu bulacaksınız...sonuç olarak, karnitinin etkisiz olduğunu ifade ediyor...aynı sonuçları (veya yukarıda bahsettiğim durumları) veren daha birçok araştırma var...yabancı dili olanlar sanırım faydalanacaklardır...

L-Carnitine supplementation combined with aerobic training does not promote weight loss in moderately obese women.

* Villani RG,
    * Gannon J,
    * Self M,
    * Rich PA.

Department of Human Biology and Movement Science, Royal Melbourne Institute of Technology, Melbourne, Victoria, 3083, Australia.

L-Carnitine (L-C) transports fatty acids into mitochondria for oxidation and is marketed as a weight loss supplement. In a double-blind investigation to test the weight loss efficacy of L-C, 36 moderately overweight premenopausal women were pair matched on Body Mass Index (BMI) and randomly assigned to two groups ( N = 18 ). For 8 weeks the L-C group ingested 2 g twice daily of L-C, while the placebo (P) group ingested the same amount of lactose. All subjects walked for 30 min (60-70% maximum heart rate) 4 days/week. Body composition, resting energy expenditure (REE) and substrate utilization were estimated before and after treatment. For the subjects who completed the study (15 P, 13 L-C), no significant changes in mean total body mass (TBM), fat mass FM, and resting lipid utilization occurred over time, nor were there any significant differences between groups for any variable. Conversely REE increased significantly for all subjects, but no between group differences existed. Five of the L-C group experienced nausea or diarrhea and consequently did not complete the study. Eight weeks of L-C ingestion and walking did not significantly alter the TBM or FM of overweight women, thereby casting doubt on the efficacy of L-C supplementation for weight loss.

SOURCE: Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Jun;10(2):199-207.

Salash bunu beğendi.
  10. manolyasmell

manolyasmell Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    selülitler her şeye rağmen hala ordalar mı?

size kesinlikle katılmıyorum.nedeni ise yaşamış olmam....
    neredeyse bebekkenden beri sayısız sporla uğraştım boyuma göre normal yada zayf olarak yaşadım şu zamana kadar.vücüdum çok çok sıkı olmasına rağmen belki genetik belkide dengesiz beslenme yüzünden yaşıma nazaran baya baya selülitim vardı.kremler kullandım işe yaramadı ki zaten sıkılaştırıcı kreme ihtiyacım olmayacak kadar sıkıydım.

burda bunu anlatmamın nedeni ise 4 kutu gnc l-carnitin le gözle görünür şekilde %75 i gitti selülitlerin.(diyet yapmadan aksine yiyerek).1 ay ara verdim ve şimdi ultimate e devam ediyorum.(diyetede başladım)ve günde sadece 500mg ile...ve sınavlar yüzünden neredeyse hiç sporda yapmadım.

selülit denen mered bayanların kabusu ve bir türlü erimeyen bağ dokusuna yerleşen birşey.ve bu işe yaramaz! l-carnitin bu sorunuma derman oldu.eğer pisikolojik olsaydı sanırım okadar selülit kremide işe yarardı pisikolojik olarak :)) bende düşünüyorumki bukadar inat selülitlere çare olan carnitine nasıl olurda normal herhangi bir yerimizdeki yağları eritemez??

her şeye rağmen bayanların yakasını bırakmayan bu hastalık için l-carnitine tavsiyemdir.parama kat kat değmiştir...

83rn4 bunu beğendi.
  11. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    sizin bana katılıp katılmamanız gerçekleri değiştirmez...ayrıca ben, kendi fikirlerimi değil araştırma sonuçlarını dile getirdim...bahsettiğim ilişki karnitin ile yağ eritme arasındaki ilişkidir, karnitin ile selülit arasındaki değil...bununla da kalmayıp, özellikle bayanlara dair yapılmış bir araştırmayı ekledim...ancak tüm bunlara rağmen, kişi hala bunları dikkate almak istemiyorsa bu, sadece o kişiyi bağlayan bir tercih meselesidir...

selülite gelince...selülit, yağdan ziyade bir dolaşım problemidir...yağ oranı normal olup selülit sahibi olan bayanlar vardır...selülit ile yağı birbirine karıştırmamakta yarar vardır...selülitin azalması yağların da azalması manasına gelmez...bugün çeşitli merkezlerde bazı cihazlarla da selülit azaltılmakta (ama yağlar erimemekte)...

12. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar l carnitinin bi etkisi yokmuş sanıldığı gibi sade betaoksidasyonda oynama yapıyomuş yeni taze bilgi bilginize sunayım dedim haberiniz olsun sağlam kaynaklardan

13. runobab

runobab Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    L-Carnitine kullanımı

ne yazıkki benim bilgilerimle kıyaslandığında söyledikleriniz çelişiyor bilgilerimin kaynağının tıp kitapları olduğunu belirtmek isterim amacım polemik değil diyerek açıklama yapayım besin takviyeleri, ilaçların kullanım zamanı, dozu kullanacak kişinin durumu v.s oldukça önemlidir.
    - Kilo vermek için (vermeye yardımcı olması için) 500 mg - 1000 mg arası kullanılmalıdır. sabah kahvaltıdan yarım saat önce 500 mg öğlen yemekten önce 500 mg şeklinde kullanılabilir bir bardak su ile alınır. doz aşımı olmamakla birlikte 2000 mg üzerinde kullanmak bir anlam ifade etmez
    - KULLANIMI SIRASINDA : Düşük karbonhidratlı (şeker nişasta) beslenmeler tercih edilmeli (kilo vermek isteyenler ) çünkü insülin hormonu L-carnitine'in etkinliğini oldukça düşürür
    Omega-3 yağ asitlerinden ve proteinlerden zengin bir diyetle L-carnitine'in etkinliğini arttırmak mümkündür.
    EN ÖNEMLİSİ : EGZERSİZ mutlaka kullanım sırasında egzersiz yapılamlıdır
    pahallı bir ilaçtır kaliteli güvenilir firmaların ilaçları 50 ytl üzerindedir yurt dışından 30 ytl civarı gelebilmektedir fakat kaliteli güvenilir firmaların ürünleri seçilmelidir fiyat ve getirisi olarak ekonomik düşünmek gerekirse gerçekten pek mantıklı bir çözüm değildir dengeli bir beslenme ve spor zaten yeterlidir ama etkisi olmadığıda söylenemez
    ikincil etki : psikolojiktir ki buda çok önemlidir.

14. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    2 kutu L-Carnitine+Haftada 4 gün 2'şer saat kardiyo+Normal bir insan gibi beslenerek 2 ayda 14 kilo vermiştim.Haa daha önce de kardiyo yapmıştım,normal beslenmiştim ama doğru düzgün kilo verememiştim.Bir de L-Carnitine hissedilir bir şekilde (Kesinlikle psikolojik değil) bana enerji veriyordu ve kendimi sürekli mükemmel hissediyordum,yorgunluk çekmiyordum.Bir de cildimi güzelleştirdiğini düşünüyorum.Ben kim ne derse desin kendi yaşadıklarıma inanırım ve L-Carnitine'e kefil olurum...

ufujk ve Salash bunu beğendi.
  15. ONR

ONR Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada günde 500 mg. kullandım L-Carnitine'i,kardiyodan 30 dk. öncesi,öyle 3000-5000 falan değil...

ufujk ve Salash bunu beğendi.
  16. Ugur G.

Ugur G. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Antremanlardan önce tüm sporculara önerilir. Yan etkisi olan bir madde değildir. İlaçtan ziyade gıda olarak kabul edilebilir. Birden çok yararı vardır. Ben tablet 500 mg L-Carnite ile 6-7 kilo verdim .Yarından itibaren 1500 mg Sıvı L-Carnitine'e başlıyorum... Faydası yoktur diyenler sadece kulaktan dolma bilgilerle konuştuklarına eminim...

17. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Uğur G. şunu oku bakalım. Faydası yok diyenler kulaktan dolma bilgilerle konuşuyor demişsin.

18. xxalta

xxalta Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dr.Ziya
    Yer:
    İzmir
    Kullanırken Dikkat!!

L-Carnitine bir aminoasit ve doğal olarak vücutta bulunan bir madde.Hücre içinde enerji oluşumu sırasında uzun zincirli yağ asitlerini mitokondri(hücrenin enerji santrali) iç zarına taşımakla görevli.Kısaca kazana kömür atan kürek gibi düşünebilirsiniz.
    Kimi kaynaklarda 3 hafta kullanımdan sonra 1 hafta ara verilmesi öneriliyor.
    Uzun zamandır bilinen bir madde.Üzerinde pek çok konuda araştırmalar yapılmış.Kalp krizinden sonra kalp dokusunu korumak için, iskemik (tıkayıcı) damar hastalarında, Alzheimer hastalığı vs.. kullanılıyor.
    Kilo verdirme etkisi yeterince araştırma ile kanıtlanmamış (en azından benim okuduklarım umut kırıcı).Antremandan 1 saat önce 1000mg (1 gr.) kullanılıyor.Yan etkisi son derece az olduğu gibi bilinen toksik vs. etkisi de yok.Doz aşımında(5-6 gr.) barsak sistemini bozucu etkisi var o kadar.:arrow:Hamilelerde bebeğe etkisi bulunmamış ancak gebe ve emziren annelerde önerilmiyor.
    Elbette her madde gibi dikkatli kullanılmalı, uzun süre yüksek doz kullanılmamalı uyarısını da yapıp yazımı bitireyim.Sevgiler..

okar ve Salash bunu beğendi.
  19. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    uğur beslenmene dikkat ettikten sonra ve gerekli egzersiz cardio programlarını aksatmadığın sürece carnitin kullanmadan 6 kilo verilebilir , sporu yağları yakmak için yapmayacaksın sağlıklı bir vücut için yapacaksın

20. angie

angie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bnun bi zararı yokmu?

Sayfayı Paylaş