l-arginin-GH ilişkisi (Antrenman sırasında)

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve sleepy tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Yabancı sitelerde tartışılan bir konuyu buraya taşımak istiyorum.

Öncelikle yayımlanmış birkaç makalenin çevirisiyle başlayayım.

"Oral arginine attenuates the growth hormone response to resistance exercise
    S. R. Collier, E. Collins, and J. A. Kanaley

Department of Exercise Science, Syracuse University, Syracuse, New York

Submitted 7 March 2006 ; accepted in final form 23 May 2006

This study investigated the combined effect of resistance exercise and arginine ingestion on spontaneous growth hormone (GH) release. Eight healthy male subjects were studied randomly on four separate occasions [placebo, arginine (Arg), placebo + exercise (Ex), arginine + exercise (Arg+Ex)]. Subjects had blood sampled every 10 min for 3.5 h. After baseline sampling (30 min), subjects ingested a 7-g dose of arginine or placebo (blinded, randomly assigned). On the exercise days, the subject performed 3 sets of 9 exercises, 10 repetitions at 80% one repetition maximum. Resting GH concentrations were similar on each study day. Integrated GH area under the curve was significantly higher on the Ex day (508.7 ? 169.6 min?ng/ml; P < 0.05) than on any of the other study days. Arg+Ex (260.5 ? 76.8 min?ng/ml) resulted in a greater response than the placebo day but not significantly greater than the Arg day. The GH half-life and half duration were not influenced by the stimulus administered. The GH secretory burst mass was larger, but not significantly, on the Arg, Ex, and Arg+Ex day than the placebo day. Endogenous GH production rate (Ex > Arg+Ex > Arg > placebo) was greater on the Ex and Arg+Ex day than on the placebo day (P < 0.05) but there were no differences between the Ex and Arg+Ex day. Oral arginine alone (7 g) stimulated GH release, but a greater GH response was seen with exercise alone. The combined effect of arginine before exercise attenuates the GH response. Autonegative feedback possibly causes a refractory period such that when the two stimuli are presented there will be suppression of the somatotrope."

Uzun uzadıya çeviri yapmayacağım arkadaşlar sadece etkilerden bahsedeceğim.

Yazıda egzersiz+l-arginin(pre-workout), tek başına egzersiz, tek başına l-arginin ve placebonun GH üzerine etkileri karşılaştırılmış.

Sonuç olarak şöyle bir tablo ortaya çıkmış:

Egzersiz>Egzersiz+l-arginin>l-arginin>placebo

Yani egzersiz öncesinde alınan l-arginin GH üzerinde negatif bir etki yapıyor.

Department of Exercise Science, University of Southern California, Los Angeles, USA. [email protected]

BACKGROUND: Growth hormone (GH) helps maintain body composition and metabolism in adults. However, basal and peak GH decline with age. Exercise produces a physiologic GH response that is subnormal in elderly people. Arginine (Arg) infusion can augment GH secretion, but the efficacy of oral Arg to improve GH response to exercise has not been explored. We investigated whether oral Arg increases GH secretion in young and old people at rest and during exercise. METHODS: Twenty young (Y: 22.1 +/- 0.9 y; SEM) and 8 old (O: 68.5 +/- 2.1 y) male and female subjects underwent three different trials following determination of their one-repetition maximum strength (1-RM); exercise only (EO; 3 sets, 8-10 reps at 85% of 1-RM; on 12 separate resistive lifts), Arg only (5.0 g), or Arg + exercise. Blood samples were collected between successive lifts, and GH (ng x ml(-1)) was determined via RIA. RESULTS: In Y vs O: Basal GH secreted (area under the curve) was 543.6 +/- 84.0 vs 211.5 +/- 63.0. During EO, values were 986.6 +/- 156.6 and 517.8 +/- 85.5. Both were significantly lower in the older individuals (p < .05). Oral Arg alone did not result in any increase in GH secretion at rest (310.8 +/- 73.2 vs 262.9 +/- 141.2). When Arg was coadministered during exercise, GH release was not affected in either the young or old and appeared to be blunted in the young compared to the exercise only trial in the young. CONCLUSION: Based upon these findings, we concluded that oral Arg does not stimulate GH secretion and may impair GH release during resistive exercise.

Yukarıdaki araştırmadan da aynı sonuç çıkmış arkadaşlar.

Fakat insanlar bir konuda ikiye ayrılmış:

"l-arginin antrenman sırasında GH' yi azaltsa da pump etkisiyle bunun önüne geçiyor" diyenler ve buna katılmayanlar olarak.

Şimdi tecrübe eden arkadaşlardan bilgilerini almak isterim bu konuda.

Ayrıca günlük kullanımı ve kaç gr alınması gerektiğinden de bahsederseniz sevinirim.

Genel bir kanı olarak günlük 5-10 gram arası l-arginin GH' yi uyarıyor deniyor.

Konuyu bilenlerden dinleyelim.

İyi çalışmalar...

Kaynak: http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=1655191
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10496544?dopt=AbstractPlus

zigbog, aneximandros ve bonatschi bunu beğendi.
  2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    "Department of Exercise Science, Syracuse University, Syracuse, New York, USA. [email protected]

PURPOSE OF REVIEW: To describe the effect of an acute bout of exercise on growth hormone responses and to discuss the effect of L-arginine supplementation on growth hormone responses. RECENT FINDINGS: Recent studies have shown that resting growth hormone responses increase with oral ingestion of L-arginine and the dose range is 5-9 g of arginine. Within this range there is a dose-dependent increase and higher doses are not well tolerated. Most studies using oral arginine have shown that arginine alone increases the resting growth hormone levels at least 100%, while exercise can increase growth hormone levels by 300-500%. The combination of oral arginine plus exercise attenuates the growth hormone response, however, and only increases growth hormone levels by around 200% compared to resting levels. SUMMARY: Exercise is a very potent stimulator of growth hormone release and there is considerable research documenting the dramatic growth hormone rise. At rest oral L-arginine ingestion will enhance the growth hormone response and the combination of arginine plus exercise increases growth hormone, but this increase may be less than seen with exercise alone. This diminished response is seen in both in both younger and older individuals."

Son araştırmalar gösteriyor ki dinlenme sırasında oral olarak alınan l-arginin, 5-9 gram arası, büyüme hormonunu tetikliyor. 5-9 gram doz aralığında yapılan artırımlar etkiyi yükseltirken önerilenin üstüne çıkılması tavsiye edilmiyor.

Oral l-arginin alımıyla ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dinlenme sırasında alınan l-arginin büyüme hormonunu seviyesini %100 artırıyor.

Egzersiz ise büyüme hormonu seviyesini %300-500 kadar artırıyor.

Egzersiz sırasında alınan l-arginin ise GH seviyesinde %200 gibi bir artış sağlıyor.

Bu azaltıcı etki gençler ve diğer bireylerde görülmektedir.

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...ez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

zigbog, aneximandros, bonatschi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Yatarken 1g l'arginine alınması GH ı tetıkler yıne deıl mı ?

4. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Tetikleyeceğini sanmıyorum Miracle.

Çünkü yapılan tüm araştırmalarda 5-9 gram aralığı referans verilmiş. Alt limit olarak 5 gr alınmış ve 5-9 gram arasındaki doz artırımlarında GH salınımının da arttığı söylenmiş.

Eğer 1 gr' la sonuç alınsaydı bahsedilirdi diye düşünüyorum.

5. frhtck

frhtck Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    konuya bayadır birşeyler yazılmamış ama ben yine de arginin ve antrenman tecrübemi yazayım. antreman öncesinde iki tablet gh-max ve 25ml. optimum sıvı amino almaya başladım. yani ortalama olarak 2,66g arginin aldığım söylenebilir. açıkcası gh-max tabletleri antreman öncesi almaktan vazgeçmeyi düşünüyorum çünkü zannedersem argininden dolayı uyku hali yapıyor ve isteksiz antrenmalar yapmama neden oluyor. sıvı aminoyu ise çok daha önceden beri antreman öncesinde ve sonrasında kullanıyorum ve bunda öyle bir problemle karşılaşmadım. neticede sıvı aminonun içindeki arginin oranı daha düşük.

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    flex magazine deki bir makale 9gr. a kadar arginine'in kandaki gh seviyesini artırdığını daha üstünün(ör:13gr ) azalmalara sebebiyet verdiğini yazıyordu..yaklaşık 10gr ideal olarak belirtiliyordu..

7. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    peki egzersiz +argininenin gh ını hesaplarken arginine egzersizden ne kadar önce alınmış? normalde kana 1 saat içinde karışır. hatta bendeki aol supplement egzersizden bir saat önce kullanın diyor. araştırmaya göre arginineyi nasıl kullanmalıyım. egzersizden ne kadar sonra?

başka bir soru ekleyeyim. normalde ben günde 2 parça şeklinde uyurum 16.30-20.00 ve 04.00-07.30 haftada 2 gün yaklaşık 01-02 sularında agırlık antremanı yaparım ama çok agır bir program degil. sadece omuz+gogus.

sizce hangi saatlerde arginine(ornithine de) almalıyım?

8. alaimsema

alaimsema Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Peki tam olarak öneriniz nedir?Kullanım dozunu anladık.5-10gr arası alacağız.Antremandan öncede almayı tavsiye etmiyorsunuz.Peki bu 5-10gr'ı bir anda mı alacağız yoksa mesela 3gr-3gr şeklinde mi?
    Son olarakta eğer antremandan önce almayacaksak ne zaman alacağız?Sabah mı,öğle mi,yatmadan önce mi?

judgementday bunu beğendi.
  9. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    üstteki arkadaşın sorularına cevap vericek biri yok mu:s

10. devolam

devolam Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    konu çok önemli.bence güncel tutulmalı.

11. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Beyler benim larginin 500mg 90 kapsül günde 1-3 kapsül tavsiye ediliyor..

-şimdi ben pek anlamam bu 500mg bi kapsüldeki larginin mi?

-eğer öyleyse günde 3 tablet 1'5gr yapar buda işime yararmı gelişim açısından??

-birde ne zamanlar almalıyım yatmadan önce, ant önceve ant. 1-2 saat sonra iyi mi??

bi kaç yere yazdım cevap gelmedi cevaplarsanız çok sevinirim saygılar...

12. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Çok güzel bir konu olmuş peki gün içerisindeki beslenilen gıdaların haricinde mi 5-9 gram alınmalı yoksa onlar da dahil mi. Sonuçta 200 gram tavukta 3,5 gram arginine var. Gün içinde 600 gram tavuk tüketerek 9 grama rahatlıkla ulaşabiliriz.

Bir dee bunun yanında 9 gram arginine alırsak 18 gram eder. Bu araştırmaya göre beni bilgilendirme imkanınız var mı?

13. devolam

devolam Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    200 gram tavukta 3,5 gram arginine oranı çok iyi ozaman.peki tavuğun bölgelerine göre değişiyormu bu oran yoksa her bölge aynımı?

14. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bu supplement işini iyi bilenlere bi soru sormak istiyorum günde 9gr arginin alsam damarlarda genişleme veya başka bi yan etkisi olur mu? Yanında ornithin de kullanabilirim onun yan etkileri var mı?

Çok kararsız kaldım cevaplarınız benim için çok önemli. Gh yi tetiklemek için kullanıcam bu ürünleri.

15. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    benim günde 20gram arginine aldığım oldu bir yan etki görmedim
    eğer sizde bu şekilde yüksek dozlarda almak isterseniz 100gram kabak çekirdeğinde 4gram arginine var, ve emilimi arjinin içerikli supplementler kadar yüksektir

16. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    arginin ve omega yağlardan zengin olan gıdalar var. en onemlisi balık. daha sonra kuruyemişlerdir. balığa kota koymayız tabiiki ama diğerini belirli miktarlarda tuketmeye bakın derim

17. lucifer_666tr

lucifer_666tr Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inş.müh.
    Yer:
    ankara
    şimdi şöyle bir şey var arginin tabletleri kaç mg ise atıyorum örnek 1000mg lık tabletler = 1 gr eder. arginin günlük ortalama kullanımı 5 ile 10 gr arası fakat bunları günlük tükettiğiniz besinlerdeki arginin ile değerlendiriniz. mesela balıkdan aldınız 3 gr arginin takviye olarak 3 gr daha 3 1000 mg lık tablet daha alabilirsiniz. yok arginin li besin tüketmediniz 5-10 tablet arası alabilirsiniz tabii bu değerler verdiğim örnekteki 1000 mg tablet için geçerli.ne zaman alınır bu arginin ? antrenman öncesi alınmaz bazı önerilerde yatmadan önce alınabilir diyor fakat ben şaksen öğlen saatlerinde alıyorum takviye alarak. spor öncesi uyku getiriyor diyen arkadaşlar da var tabii forumda.

18. bebeqte5tur

bebeqte5tur Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    GNC nin bir kapsülünde 1000 mg arginin var,,hergün ton balığı yada tavukla besleniyorum,, günde 3 4 tane almayı düşünüyorum ama fazla olmasından korkuyorum

19. R/T

R/T Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    elzem bir aminoasit olduğu için aynı zamanda antrenman günü sabahı kalktığınızda alabilirsiniz ama kullandığınız (eğer kullanıyorsanız) diğer supplementlerinde içerğine bir göz gezdirin derim çünkü çoğu whey veya kompleks protein desteklerinin içeriğinde elzem aminoasitler bulunuyor ama ayriyetten 1 tablet alınmasının zararı olmaz, yatmadan önce alma mantığı ise lysine e kefil değilim :) ama arginine ve ornithine büyüme hormonunu arttırıyor evet bu bir gerçek

Sayfayı Paylaş