Kuvvetlı olmaya rağmen sert yumruk atamamak?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve NakiRa tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. NakiRa

NakiRa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyu nereye acacagımı bılemedım ama sizlere bir sorum var,

Gecenlerde biryerlere gitmıstık arkadaslarda dönüste yolda (Dogrumu yazdım blmıyorum) "boxer" adlı aleti gorduk. Hanı var ya vuruyorsunuz belli bir şiddette kaç vurdugumuzu ölcuyor falan.. Benden cok daha gucsuz olan bir arkadasım var, ornegın ben 35 kılo kaldırırsam o 25 kaldırır anca, ama cocuk o alete benden cok daha fazla vurdu. Benden yaklask 150 fazla vurdu. Ve cocuk cok zayıf.. Kas desen kas bıle yok dogru durust. Sizce bunun nedenı nedir? Acaba yumruk atarken biryerlerde hata mı yapıyorum?

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Düz Yumruk vuruyorsunuz ikinizde değil mi?Belki vuruşdaki hatanızdan olabilir ve önemli olan kaldırdığın ağırlık değildir yumruk atarken.Önemli olan patlayıcı güç antremanı yapman ..

NakiRa bunu beğendi.
  3. by_burak

by_burak Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım yumruk atmak güçlede alakalı bir şey ama en önemlisi doğru yumruk atmak,karşında doğru yumruk atmayı bilen kişi 40 kilo 1.45 - 150 boylarında olsa sen olsan 55 kilo 1.65 1.70 boy çocuk sana bi koyar yerden kalkamazsın.Yumruk için bazen haftada birgün çalısıyorum bazen hiç kum torbasında 1 saat falan çalısıyorum, yumrukla şınav çekiyorum 20 - 30 arası 3 set olarak , evde duvar torbası var onda speed yumruk çalışması yapıyorum , Birde dambıllarla yumruk atıyorum 3 set 15 tekrar şeklinde 4 kiloluklarla tavsiyem bilip bilmeden yumruk sallama öğrenmek istiyosan önce tekniği kavra valla bileğini falan kırarsın sonra al başına bela ben bi aralar teakwondo ya gidiyordum salonda kum turbası vardı bilip bilmeden bi salladım 2 gün bileğim ağrıdı ondan sonra araştıra araştır öğrendim anlatması zor denemek lazım ama aşırya kaçmadan yumusuktan - serte doğru yoksa sakatlanırsın valla benden demesi kardeşim :)

4. NakiRa

NakiRa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Düz evet, "patlayıcı güc antremanını" arastırıcam. Sizce kemıklerın bunla bir iligis olabılır mı? sagolun.

5. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bu konuda tam birşey söyliyemem ama eğer ki aranızda belli bir yaş farkı varsa ergenlikte daha fazla büyümeyi gösteren arkadaşın kemikleri daha iri olduğu için veya elinin büyüklüğüyle alakalı bişey olabilir ama genede ben bilgili değilim bu konuda bu sadece yorumum.
    Ama çalışarak herşeyi geçebilirsin önemli olan nasıl çalışcağını bilmekten geliyor.Varsa zamanın ve maddi durumun yazıl muay thai , kickboks kurslarından birine.

6. cmgnş

cmgnş Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
  7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    burda bi sürü olay yatar:

-daha güçlü olduğunuzu neye dayanarak değerlendiriyorsunuz?...
    -hangi güç tiplemesi ? konsunda?
    -vuruş teknikleri?
    -sürat ,zamanlama,esneklik, işin içine giren kütle vb vb

kısaca bunları değerlendirmek o adamın kaç kilo "bench pres "yaptığıyla kolay kolay değerlendirilemz...))

SiR_Arawn bunu beğendi.
  8. NakiRa

NakiRa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    -Daha guclu oldugumu dedım gıbı ben 35-40 kaldırıyorsam o 25 anca kaldırıyor misal.

Ama hız konusunda onun daha iyi oldugunu soyleyebılırım..

9. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    yumruk atarken hızlı olmak ve kolu bileği bukmemek ve en önemlısı ayrıyeten omuzda ve ayakatan guc alınırsa yumruğun şiddetı arttar yumruk işi kalıp işi değildir

10. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    duzgun bir sekilde Isshin-ryu ogreten biyere yazil, sadece 1-2 ders sonra bile farki gorursun...

11. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    sandığın kadar kuvvetli değilsindir belki de.

12. NakiRa

NakiRa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben genel olarakbahsetmıyorm sadece arkadas oranla kuvvetlıyım anlamında söyluyorum.. Yoksa bu soruyu bende sordm kendıme :)

13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sanırım konu hala açıklığa kavuşamadı ?!...

güç, kuvvet hangi tipte?!...

yumruk atmada ,tekme atmada yani "dinamik tipte etki yaratmada " bir sürü parametre var...sadece "hız "da yetmez ..işin içine daha çok "kütle "de girmeli , yani daha yüksek "impuls "yaratılması gerekir...

kısaca , "yüzelrce kilo ölü ağırlık "kaldırmak her anlamda güçlü olmak anlamına gelmez...

öyle olsaydı ,en güçlü yumruğu " halterciler atarlardı " ?!...))

Danny Boy bunu beğendi.
  14. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bende mesela gecen gun ıstanbul forumda yumruk amkınesıne vurdum kardesım alaksızdır bu sporla kendısı saglıklı yasam ıcın grup derslerı yapan bole aerobık tarzda takılan bırı o vurdu 800 kusur ben vurdum 400 kusur :)

ama mesela balyoz gıbı bır alet vardı ben vurdum maks rekor 999 mus ben vurdum 996 kardesım vurdu 500 kusur

bu ısler bıraz degısken oluyor hem ole ordakı puana pek takılmayın oynanmıs o altlerle bence yanı sacma

15. NakiRa

NakiRa Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım anladm neden oldugunu bugun vurdugumda geçen vurdugumdan 85 daha fazla vurdum. Yumruk atarken kolum düz gitmıyormus ve hızımı yeterınce alamıyormusum bugun yorgun oldugum halde, sağlamken vurdugumdan daha fazla vurdum. Dediğim gibi olay yumruk atarken kı düz vurmamammış. Yarın bi düzgünce vurayım, sanırım 150 falan daha fazla gelıcek.Tesekkur ederım yorumlarınız için..

16. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Ben 2 yildir kickbox yapiyorum yumruk atarken ayaklarindan omzundan ve ozellikle belinden kuvvet aliyorsun.Yumrugu vurdugun esnada bileklerinin cok sert olmasi lazim yani en ufak bi bukulme olmayacak.Kollarin illa kasli olmasi sart deil onemli olan teknik.gelistirmek istersen yumruk sinav (yumruklar vucuduna bitisik ve gogus hizasinda) ve kollari ve bacaklari acarak yarim sinav ama bunu cok hizli yapman lazim.Tabi daha degisik sinavlarda var alkis sinav gibi mesela.Birde balyozla traktor lastigini doveceksin buda bayabi faydali hareket :)

Sayfayı Paylaş