kuvvet ve hacim??

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bybora tarafından 7 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle merhabalar,

bbye yeni başlayacağım amacım şuradaki gibi çok hacim kazanmak değil, şuradaki gibi bir fitness vücudu kadar hacim kazanıp sonrasında en fazla kuvveti elde etmek. (resimleri sadece bir fikir oluşturması açısından koydum; yarışmaya katılacak bir vücut değil sadece hoş görünümlü ve kuvvetli bir vücut istiyorum)

forumda araştırdım ama bir çok konu okudum belki cevabı buldum emin değilim ama kafam karıştı :)

okuduğum konuların bazıları şunlar:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/miyofibrler-hipertrofi-mi-yoksa-sarcoplasmik-t52173.html

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/amaca-g-re-dman-m-t8729.html

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kuvvet-antreman-hacim-antreman-kas-t48389.html?t=48389

bu konularda anladığım kadarıyla hacim ve kuvveti aynı anda kazanamam çünkü ikisi için de yapılan idmanlar farklı. elbetteki hacim kazanırken kaslar kuvvetlenecek ama maximum kuvvet için yeterli olmayacak. bu noktada bazı sorularım var:

1- önce hacim kazanıp sonra mı kuvvet antrenmanı yapmam gerekiyor?

2- yoksa bir adaptasyon antrenmanından sonra direkt kuvvet antrenmanıyla başlasam da istediğim hacmi elde edebilir miyim?

3- duruma göre nasıl bir antrenman programı uygulamam gerekir?

cevabınız için çok çok teşekkürler.

anll21 bunu beğendi.
  2. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bence ilk hacim sonra kuvvvet antrenmanı. Ama powerlifterlara baktığımızda hepsi çok kaslı çık çıkabilirsen işin içinden.

3. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    evet çıkamadım işin içinden tecrübeli olsak denemiş olsak deriz ki durum böyle böyle ama tecrübede yok sadece kafa karışıklıgı :) forumda buna benzer birkaç konu buldum en çok sorulan sorular bölümünde ama o konularda da net bir cevap verilmemiş ne yazık ki

4. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    KAS=GÜÇ weightlifter

5. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman bu konudaki "Kuvvetli olmak denince insanın aklına iri yarı dev gibi inanılmaz kaslı vücutçular geliyor. Yani insanlar çok kaslı olmanın çok kuvvetli olmak anlamına geldiğini düşünüyor, fakat gerçek böyle değil!" bölümü ne manaya geliyor? ikinci olarak elbette agırlık çalışınca kaslar güçlenecek ama kas=güç formülü direkt olarak kuvvet antrenmanı yaparak hem hacim hem kuvvet kazanabileceğimiz anlamına mı geliyor?

6. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Aradiğin cevaplari kendin vermişsin. İstediğin vücuda ulaşabilmek için kuvvet antrenmani değil öncelikle hacim calismasi yapmalisin.

7. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    kaldırabildiğin ağırlığın 80% ile büyük bölgeler için en fazla 4 setli , küçük bölgeler için ise en fazla 2 yada 3 setli programlar halinde güzel bir gelişme sağlayabilirsin.

8. jackmaldow

jackmaldow Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    LA / California
    Önce tam olarak ne istediğini belirlemelisin .
    Güç kazanmak istiyorsanız az tekrarli çok ağırlıklı bir programı uygulamak .
    Kas kazanmak istiyorsanız çok tekrarli az ağırlıklı bir programı uygulamak gerekir .

Güç programı uygulayarakta iyi bir vücuda sahip olabilirsiniz .

9. D.Y

D.Y Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    73
    Hem guc hem hacim kazanmak gayette olur tekrarlari 5-8 araliginda son siddette yap hareketin indiris kisminda negatif formda uygularsan hacim ve guc artisin daha iyi olur.

10. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplar için teşekkürler. flexor hocanın şuradaki yeni başlayanlar için hazırladığı programı bitirdikten sonra 5-8 tekrarla 3-5 set 80% ağırlık ile bir program oluşturacağım

11. aht

aht Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    1. imkansız 2. imkansıza yakın bu tarz vucut ıcın enaz 5-6 sne gereklı cok basıt gıbı gormussn ordakı fit mukemmel olan vucudu

12. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    1- resimleri örnek olarak verdiğimi söyledim
    2- zaten vucüt mükemmel olduğu için örnek olarak gösterdim basit görmedim yani
    3- orada süre belirtmedim 6 ayda böyle vücut yapmak istiyorum demedim ki isterse 20 sene sürsün

13. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Öncelikle arama yaptığın için tebrik ederim. Önce arama yapıp, konu hakkında fikir sahibi olup, ondan sonra akıla takılanları sorunca, burada görüldüğü üzere insanlar yardımcı oluyor, soruyu soranın gayretini, isteğini görünce yardımcı olmak istiyor.

Faydalı başlıları incelemişsin. Bence gerekli bilgileri de toplamışsındır.

Benim görüşüm, önce temeli atmak. Sen öylesin diye demiyorum ama daha eline hiç ağırlık almamış, çıta gibi birinin maksimal kilolarla güç çalışması mantıksız geliyor bana. Temeli de 6-12 tekrar aralığıyla yapılan hacim antrenmanlarıyla olabilir.

1 kişi bunu beğeniyor.
  14. bybora

bybora Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    cevabınız için teşekkürler :) ben de söylediğiniz şekilde bir sonuca vardım mantıklı olarak önce hacim sonra kuvvet antrenmanı zaten hacimlenirken de kuvvet antrenmanına hazırlık yapmış oluruz :) yanlışım varsa düzeltin tabi

Sayfayı Paylaş