Kuru çökelek peyniri.

Konusu 'Marka Marka Besin Değerleri' forumundadır ve oos tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. oos

oos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ayar oldum arkadaş. şimdi kilo almak için bodye başladım ben. normal olarak beslenmemi de düzene soktum az çok.

body yapan birinin yüksek miktarda protein alması gerektiğini, siz benden daha iyi bilirsiniz. ben de doğal olarak proteinli yiyeceklere yöneldim. bunların en meşhurlarından lor peyniri var mesela, evet bunu da biliyosunuz. bi süre kahvaltıda, ara öğünlerde falan lor peyniri tükettim. daha sonra hakkında yazılanlara bakarken kuru çökelek adlı peynire denk geldim. lorun besin değerlerini bilmiyorum şu an ama bu peynirin 100 gramında 50 protein varmış. aha da şu başlıktaki çoğu şeyi okudum. Kuru cökelek mucize bir besinmi? | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu

eğer ben bu lor peynirini bayıldığımdan yemiyosam, bana faydalı olacak diye yiyosam kuru çökelek alayım, onu aynı şekilde faydası olacak diye tüketeyim dedim. besin değeri yüksek mantığıyla.

neyse, sonra anama almasını rica ettim bu kuru çökeleğin. aldı, alıyo, 1 aydır mal gibi yiyorum. tulum peyniri gibi, hafif tuzlu. kadın bana demin bu deri tulumu falan dedi. 2 çeşit varmış galiba kuru çökelek olarak, ama en son deri tulumu demiş herif. ana dedim, dalga mı geçiyosun benimle? mal mıyım bir aydır avuç avuç peynir yiyorum? benim kuru çökelek dediğim peynir bu değil mi? dedim.

Allah aşkına bi şey deyin. vücudum sinirle doldu. ne bu kuru çökelek, doğru peyniri mi yiyorum? dediğim gibi tulum peyniri gibi,hafif tuzlu. görsellere baktığımda peynir aynı peynir, ama gerçekten o mu bilmiyorum.

işim gücüm yok hikaye yazdım. bi yol gösterin. lordan daha proteinli diye yöneldim özet olarak.

ha son olarak, lor peynirinden daha sert, lor biraz daha lapa gibi. bunu da ekledim peyniri öğrenmek adına.

2. Suçicek

Suçicek Üye

Beğenileri:
    290
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Bursa
    Tulum peyniri çökelek değildir.
    Bildiğim kadarıyla keçi sütünden yapılır.
    Protein oranı sanırsam 20-25 olabilir.
    Çökeleğin yapılışına göre tatı değişir,çok tuzluda olabilir tuzsuzda . Bizim burda köylüler sık sık yapar, kimisi tuzlu yapar kimisi tuzsuz. Şahsen ben 1 paket kadar tükettim sonrasında da bir daha fırsatım olmadı . Tadı pek hoş değil ama besin değerleri çok iyi;
    Kuru Çökelek Kaç Kalori | Besin Değeri | Diyet & Egzersiz | Diyetkolik

Bence kaçınılmıcak bir besin.

3. oos

oos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    evet ben de bu siteden baktım besin değerlerine. çökeleğin iki çeşidi var demiş galiba satan kişi, ben de tam kesin bilgi veremiyorum. ordaki köylülerden biraz daha ipucu alma şansımız yok mu yea? ::s eğer aldığım çökelek peyniriyse devam edeyim onu yemeye, kafayı yedirtti bi peynir. gül serradan temin ettim, bilmiyorum olur mu orda kuru çökelek. yoksa çok mu zor bulunur acaba.

4. Suçicek

Suçicek Üye

Beğenileri:
    290
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Bursa
    2 çeşidi var doğru fakat diğerini şimdi hatırlayamıyorum , fakat diğerinin protein oranı kuru çökeleğe göre daha az.
    Senin bahsettiğin peynir keçi sütünden yapılıyor alakası yok kuru çökelekle.
    Ya bildiğimiz lor peyniri gibi.

Bulması zor birşey değil .

5. oos

oos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bi saniye, fotoğrafını çekmiştim ben bunların, yükleyip sormayı unuttum.

şimdi şu tel tel olanı,bundan yemedim http://u1312.hizliresim.com/1j/9/vbtzf.jpg

şu da benim yediğim, tulum peyniri gibi olanı, yani kuru çökelek diye 1 aydır yediğim bu http://u1312.hizliresim.com/1j/9/vbu12.jpg

burdan ne kadar anlaşılır bilmiyorum. adam kuru çökelek deyince 2 çeşidi var demiş. bunlar. şüpheye düşmemin nedeni, satan kişinin de sattığı peyniri bilmemesi. int den araştırdığımda çoğu büyük peynirciler bile kuru çökelek deyince lor peyniri veriyomuş, ikisini de lor peyniri sanıyolarmış yani. eğer bu değilse alacağım yerden doğru peyniri alayım diyorum.

6. Suçicek

Suçicek Üye

Beğenileri:
    290
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Bursa
  7. oos

oos Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    aynı resimlerdeki gibi ama ben de çözemedim. iyi bir peynirci bulucaz demek ki. yardım için teşekkürler :)

Suçicek bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş