Kullandığım Ve Kullanmam Gereken Supplementler Hakkında Bilgi ve Tavsiye İstiyorum

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Düşünüyorum tarafından 4 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba Arkadaşlar;

Altı aydır istikrarlı bir şekilde bu sporu yapıyorum. Yaklaşık 10 senedir istikrarsız bir şekilde zaman zaman (senede bir-iki ay) bu sporu yaptım ama bu sefer istikrarı tutturdum ve inanıyorumki yaşam tarzım haline geldi/geliyor diyebilirim.

6 ay önceki ölçülerim: Boy: 1.81cm, Kilo: 100, Yağ oranı: %30

3 ay önceki ölçülerim: Boy: 1.81cm:) Kilo: 85 , Yağ oranı: %18.8

3 aydır yaptığım antremanın özeti: Haftada 4-6 gün, Pzt-Pers: Göğüs-Biceps, Salı-Cuma: Sırt-Triceps, Cars-Cumts: Omuz. Haftada 2 gün Tae-Bo ve antreman yaptığım bütün günler 100 mekik(sit up).

İlk üç ayda 15 kiloyu sıkı bir diyet ve hareketlilikle verdim... Hiçbir supplement(balık yagı dahil) kullanmadım. 3 aydır (ara sıra diyeti bozdum ama) diyet ve antreman hemen hemen aynı şekilde devam ediyor. 15 senedir taşıdığım kiloları verdikten sonra vücüdumun bel(yan ve arka) ve göğüs(alt köşeler) bölgelerinde halen inadına sırıtan yağlar var. Amacım diyet ve antremanlara aynı şekilde devam edip 76 kiloya inmek(sağlık cercevesi icinde inebilecegim en düşük rakam ve yağlara sıkı bir darbe olacağını düşündüğüm için).

Eylülden bu yana balık yağı alıyorum. Eylülde günde bir kapsül. Ekim 2 kapsül ve Kasım'da 3 kapsül.

15gün önce CLA ve L-Carnitine Liquid Forte(1500mg tüpler) kullanmaya başladım. Antreman ve diyet aynı şekilde devam ediyor ve ben hergün sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3er kapsül balık yağı ve CLA alıyorum. Bunun yanında haftada 3 gün, Tae-Bo'dan önce bir tüp L-Carnitine içiyorum. Kilom su anda 82 oldugu icin bir etkisi oldugunu söyleyebilirim ama yağ oranını henüz ölçmedim ama o konudada bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Sizlere sormak istediğim bundan sonra ne yapacağım hakkındaki önerileriniz. Ocak'ta 80 kilonun altında olarak yeni bir program ve supplementlarla başlayacağım. Ne kullanmamı önerirsiniz?

Amacım kaslarımı büyütmek/geliştirmek.

1-) Optimum 100% Whey Protein?

Kilo başına 1.5gr alınması önerildiği için benim yaklaşık 120gr almam gerekiyor. 25 gramlık bir kaşık ile bu neredeyse 5 kaşık anlamına geliyor... günde 2 kere 2.5 kaşıklık bir karısım ile mi olacak? Bunu sütle mi yoksa su ile mi yapmamı önerirsiniz? eğer Whey protein kullanmamı öneriyorsanız tabii ki...,

2-) Amino Acidler?

Bunlar hakkında hicbir bilgim yok... Protein'in amino acidlerden olustugunu biliyorum ama o zaman protein tozuna ne gerek varki isin temel maddesi kapsüller halinde alınabiliyorsa? Amino Acid ve Protein tozu arasındaki fark nedir?

3-) CLA veya L-Carnitine gibi yağ yakıcıları kullanmaya devam etmelimiyim?

Bu arada diyetim/beslenme tarzım karbonhidrat ve protein ayırımı prensibine dayalı. Protein ve Karbonhidrat ayırımı nobel ödülü alan bir araştırma (bir rus bilim adamının) üzerine ortaya cıkan bir beslenme tarzı. 5 sene önce duyduğum bir röportaj sırasında (Emre Beözoğlu) İnter futbol takımının oyuncularına uygulattığı beslenme tarzı oldugunu söylemişti.

Basitçe özetlemek gerekirse: Karbonhidrat ağırlıklı besinleri(Ekmek, Patates, Pilav, Makarna...vs), Protein ağırlıklı besinlerle(Etler, yumurta, vs) karıştırmıyoruz. Sebzeler, meyveler ...vs neutral gruba giriyor... yani iki grupla beraber yiyebiliyorsunuz.

Ve tabii ki son 6 aydır porsiyonları küçülttüm/azalttım.

4-) Beslenme tarzımda bir değişiklik yapmam gerekiyor mu? (Porsiyonları büyütmek, protein ağırlıklı beslenmek....vs)

5-) Antreman/program önerileriniz nedir? Calıştırmam gereken kas gruplarından, antreman yoğunluğuna kadar...

6-) Ve aklınıza gelen herhangi başka bir nokta/noktalar...

Mükemmeli (bana ne ifade ediyorsa) hedefliyorum ve bu konuda bana tecrübelerinizi, bilgilerinizi, ve fikirlerinizi paylaşarak yardımcı olabilirseniz çok memnun ve minnettar olurum.

Şimdiden çok teşekkür ederim... :)

2. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    guzel kilo vermisin, tebrik ederim.

benzer bir uygulama gecmiste ben yapmistim, bence (baskasina gore farkli olabilir) su anlattigin programa gore ozellikle idman sonrasi aminoasit (ozellikle bcaa) almadan kaslardaki yikimi durdurman mumkun degil gibi gorunuyor.

Aminoasidin kullanim acisindan protein tozlarindan en buyuk farki cabuk sindirilmesi ve pratikligi. zaten protein tozlari da bu aminoasitlerin neredeyse hepsini iceriyor.

Yag yakicilar kullanarak da agirlik calisip kas kutleni artirmak mumkun, ancak bir onceki şartı yerine getirmek gerek, "bcaa" & "amino asit" & "protein tozu" & "yag yakıcı" olarak supplement forumunda arama yaparsan ürünler hakkindaki bilgileri sabaha kadar anca okursun thums:

Düşünüyorum bunu beğendi.
  3. Düşünüyorum

Düşünüyorum Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkürler Cannabis:)

Kiloyu vermeye devam ediyorum ve BMİ normal'e geldi ama şimdi görüntü üzerinde çalışmam gerekiyor. Diyet ve yoğun antremandan dolayı kaslarda eminim bir azalma veya yeterince gelişmeme gibi bir durum vardır ama buna ben Ocak'tan sonra protein/amino asit artı farklı program ve diyet'e başlayınca odaklanmak istiyorum.

Hem buradan ve başka kaynaklardan edindiğim bilgilere göre vücut(mekanizma) bir süre sonra tempoya alışıyor ve gelişim hızını kesiyormuş. (diyetler, kas gelişiminden tutun, hava sıcaklıklarına kadar)

Burada ''Supplementler'' ile alakalı sizlere şunu sormak istiyorum.

Ne kadar süre kullanmam gerekiyor?

Anladığım kadarı ile(hocalar, salondaki arkadaşlar ve çesitli bodybuilding websitelerinden) ''yağ yakmak ve kas geliştirmek'' için bunları kullanmak ŞART. Hiç olmazsa bunu daha kısa bir sürede yapmak için. (bu konuda farklı fikirleri olan arkadaşlar varsa lütfen yazsınlar)

Mesela bir kutu CLA(800gr-100kapsül) ve Balık Yağı(200Kapsül); Kullanırken az miktardan çok miktara yükselttim. Bunun hem doz yükseltmek için ve dolayısıyla metabolizmanın alışmaması ve rutin haline getirmemesi için yaptım. Kutular bitince ve kilo/yağ oranı istediğim düzeye gelince bunları bırakacağım. Ve daha sağlıklı beslenip, spor'a devam edeceğim. Böyle yaptığım takdirde tekrar yağlanmam gibi bir olasılık var mı?(CLA'yı kestim diye)

Protein veya Amino asit. (Hangisini veya neyi kullanmam gerektiğini bilmiyorum) Bunları ne kadar süre kullanmam gerekiyor?

Aramızda bunları kullanmış veya kullanıyor olan arkadaşlar ne kadar süre/süredir kullanıyor?

Ne kadar süre veya kaç kutu(miktar) kullanmanız gerektiği gibi bir ölçü var mı?

Uzun vadede kullanmanın yan etkileri/artıları var mı?

O kadar ağırlığı yıllarca kaldırmak ne kadar normal? veya vücudumuz bunun için mi yaratıldı? ve benzeri sorular olduğu gibi, gün içinde yediğimiz yemek ile üstüne 50-100gr protein eklemek ne kadar doğru? veya iyi/kötü etkisi nedir?(uzun vadede)

Forumda alakalı başlıklar hakkında basit bir arama yaptığımda bile faydalı bilgiler ve farklı bakış açıları bulabiliyorum ama şöyle birşey var: burada bulunan yeni üyeler, misafirler, ve tecrübeli arkadaşlar kendi bildiklerini, yeni duyduklarını/öğrendiklerini paylaştıkları zaman hem bir ''tazeleme'' olur hem de ''konu hakkında yapılan en yeni yorumlar'' gibi daha az yorucu ve erişimi kolay bir başlık olur. Yani bilen ve bilmeyen içinde bir faydası olur. diye düşünüyorum...

Konu başlıkları veya sorular aynı olabilir ama işin içine kişisel bilgiler(spor geçmişi, program, kullandığımız supplementler, hedeflerimiz...vs) girince farklı cevaplarda gelebilir. Olur olur'da aynı soruları tekrar sormak gibi bir durum çıkarsa sebebi budur, tembellik veya duyarsızlık degil.

Okuyan veya zaman ayırıp cevap yazan arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Saygılar:)

Sayfayı Paylaş