Kulak Estetiği

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 13 Şubat 2006 başlatılmıştır.

 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Yüzümüzde bulunan yapılardan biri olan kulaklarımızın görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcısıdır. Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında “kepçe kulak”veya “yelken kulak” diye adlandırılan şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durumdur. Bu genelde aileden gelen bir şekil bozukluğudur.

  Günümüzde pek çok kişinin özellikle okul çağındaki çocukların en büyük komplexlerinden biri olan bu durum kültürden kültüre değişiklik gösterir. Kepçe kulak batı toplumlarında bir alay konusu olmasına rağmen örneğin Japonya’da özellikle genç kızlarda sevimlilik, şirinlik ve güzellik belirtisi olarak kabul görmekte ve ayıp sayılmayıp tam tersine tercih nedeni olarak kabul edilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı erkeklerinde yoğun talep ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kısa saçları nedeniyle bunu kolay saklayamamaktalar. Kulak estetiğinde bir diğer problem kulak memesinin küpe kullanımı ile zamanla yırtılması veya sarkarak göze hoş görünmemesidir.

  Kepçe kulak dışında,ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Plastik Cerrahi kulak kepçesinin diğer sorunları ile de ilgilidir. Bu gibi durumlarda bir dizi ameliyatla vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak alınarak yeni bir kulak kepçesi oluşturmak mümkündür. Bunlar kulak kepçesinin şeklinin normalden farklı olduğu durumlardır ki bunlarda ameliyatla düzeltilmektedir. Ayrıca doğuştan kulağı olmayanlara veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için hastanın kendi kaburga kıkırdaklarından yeni kulak yapılabilir.

  Neden olur... Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir durumdur. Belirli bir nedene bağlı değildir. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi değildir. Bazen yeni doğanda anormal olarak bir veya iki kulak olmayabilir. Diğer bir teoriye göre kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarını yumuşak olmasına neden olmakta bu da doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle kulak kepçe görünüme dönmektedir.

  Ne zaman Yapılmalıdır. Kepçe kulak okula çağındaki çocukların kız veya erkek en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkiler. Okula uyum problemleri yaşarlar. İlerde bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. En iyi tedavi aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak fakat doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandajın bir kaç ay süre ile uygulanmasıdır. Sonuç genellikle başarılı olur ve ilerde ameliyat gerek kalmaz.

  Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklarda ise en iyi tedavi zamanı ise ilkokula başlamadan yani 6 yaşında cerrahi olarak düzeltilmesidir. Çünkü okula başladığı zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayın farkına varmadan tedavi olmuş olacaklardır. Kulaklar 4-5 yaşlarında gelişimini tamamladığı için 6 yaşında ameliyat olmalarında bir sakınca yoktur. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat, çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir. 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.

  Erişkinlerde de yapılabilir mi... Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir ve hiçbir sakıncası yoktur. Toplumuzda sosyo-ekonomik nedenlerle çocukluğunda tedavi edilmemiş hastalar ilerde erişkin olduklarında ve kendi maddi imkanlarına kavuştuklarında ameliyat olmaktadır.

  Faydaları nelerdir... Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü değiştirir. Bu durum kişinin kendine güvenini artıracağında ailesel ve sosyal ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.

  Anne babaların görevi... Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda bir doktorla görüşmenizde büyük yarar vardır. Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırmalısınız çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve sıkıntılarını içine atarak bunalıma girmelerine neden olabilir. Şayet çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa onu ciddiye alıp ona yardımcı olmaya çalışmalısınız. İlerde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak çocuklar kulaklarından şikayetçi değillerse ve bu ameliyatı ve değişimi kendileri istemiyorlarsa çocuklar ameliyat için zorlanmamalıdır. Kulakların şeklinden rahatsızlık duyan ve cerrahi isteyen çocuklar genellikle tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.

  Tedavisi nasıldır... Kulak estetiği ameliyatı ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Son derece basit ve kolay bir ameliyattır. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede veya kliniklerde yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasında yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir.  Ameliyat yapılan ameliyata göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra bir kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez. İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi yada sarkması yine lokal anestezi ile kolayca düzeltilebilir.

  Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak büyük rahatlama görülür. Temel olarak bu ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır. Halk arasında kepçe kulak denilen kulak deformitesi, çocuklarda veya erişkinlerde okul çağından itibaren bundan utanma komplekslerine, bu da ciddi psikolojik sorunlara neden olmaktadır.


  Düzeltme ameliyatı çocuklarda mutlaka okula başlamadan yani 5-6 yaş civarında yapılmalıdır. Çünkü okul da arkadaşlarına alay konusu olmakta bu da psikolojik bozukluğun derinleşmesine en azından çocuğun aklında bile yokken kepçe kulaklarının farkına varmaktadır. Erişkin yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında sakınca yoktur. Temel olarak bu ameliyat halk arasında yeni yeni popülarite kazanmakta olup basit güvenli ve acısız olmasına karşılık yüz estetiğinde ve kişinin ruhsal durumunda ciddi düzelme sağlayan kolay bir ameliyattır.


  KAYNAK:http://www.istanbulplast.com/new_page_1041.htm
   
 2. Conductor
  Offline

  Conductor Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sporcu
  Yer:
  Muğla
  üstadım

  işin psikolojik faydalarına katılmamam mümkün değil fakaaaattt; cerrahi müdehale o kadar kolay değil ve tedavi süreci o kadar basit geçmiyor hele o bandajı takması ---- aaa ne oldu kulağına ameliyatmı oldun yoksa.... gibi
   
 3. bomberman
  Offline

  bomberman Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2005
  Mesajlar:
  511
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Berlin
  bizim sinifta bi cocuk otururdu yanimda. onun yaninda otururken hep soguktan üsütürdüm. cünkü kafasini sallayinca rüzgar olusuyordu hatta kalem silgi defter ne varsa özgürlügünü ilan edip ucup gidiyordu siradan :lol:
   
 4. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  masallah ne kulakmis o oyle :) :D
   
 5. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.582
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  93
  abarttık pardon
   
 6. destro
  Offline

  destro Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  115
  Beğenileri:
  36
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  Arkadaşlar, lütfen alınmayın ama sanırım bu yaklaşım yüzünden insanlar bu tür ameliyatlara gereksinim duyuyorlar. Kötü niyet olmasada yapılan birkaç geyik kişilerin hassas olduğu konularda alınganlık göstermesi sonucunu doğurabiliyor.

  Sağlıklı Günler...
   
 7. Conductor
  Offline

  Conductor Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  90
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Sporcu
  Yer:
  Muğla
  İyi ya işte

  insanların düzeltilebilir sorunlar üzerine gitmelerini sağlamak kötü bir şey olmasa gerek... Biraz ilgi gerekiyor o kadar. Bilim de teknoloji de bu şekilde ilerleme kaydediyor ya haniii.
   
 8. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.079
  Beğenileri:
  1.911
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, kepçe kulakların geriye yapıştırılarak tedavi edilebileceğini söyledi.

  Karacalar, bir mankenin yapıştırıcı kullanarak kulaklarını geriye yapıştırması ile gündeme gelen konunun, magazin haberi olarak sıkça kullanıldığını, ancak konunun estetik cerrahlar açısından oldukça alışılmış bir durum olduğunu belirtti.

  ''Biz estetik cerrahlar, kulaklarını geriye doğru yapıştırmayı deneyen hastalarla sıklıkla karşılaşırız. Bu, bize şaşırtıcı gelen bir durum değil'' diyen Karacalar, kepçe kulak sorunu olan kişilerin zaman zaman bu yola başvurduklarını, bazılarının da saç modelleri ile kulaklarını gizlediklerini anlattı.

  Kulağı geriye yapıştırma yönteminin aslında bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Karacalar, kepçe kulak sorunu olan çocukların doğumdan sonraki ilk aylarda kulaklarının geriye yapıştırılarak tedavi edildiğini söyledi.

  Bu yöntemde yapıştırıcı yerine antimikrobik özelliği olan bantların kullanıldığını kaydeden Karacalar, ''Bu bantlar özellikle kulağın yumuşak olduğu ilk bir yaşta etkili olabilmektedir. Anneden geçen östrojen özellikle ilk aylarda kulağı çok kolay şekil alabilen bir halde tuttuğu için kepçe kulak ya da kulakta şekil bozukluğu olan
  çocuklara bu yöntem uygulanır. Burada önemli olan tedaviye erken yaşta başlamaktır. Yani kulağa kadar erken müdahale olursa tedavi şansı o kadar yüksek olmaktadır''dedi.

  Kulakları kırtasiye malzemesi yapıştırıcılarla yapıştırmanın kısa süreli bir çözüm olduğunu ve kötü sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Karacalar, bir yapıştırıcı firmasının medikal yapıştırıcı geliştirdiğini de bildirdi.

  Karacalar, söz konusu yapıştırıcının şu anda yaraları yapıştırmak için estetik cerrahide kullanıldığını söyledi. Yüzdeki estetik bozuklukların kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilediğine ve ergenlik döneminde bu sorunların ciddi psikolojik rahatsızlıklara varan sonuçlar doğurduğuna işaret eden Karacalar, özellikle kepçe kulaklarda en iyi çözümün ameliyat olduğunu vurguladı.
   
  hacker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş