Krill yağı nedir? Ne işe yarar?

Konusu 'Diğerleri' forumundadır ve VENGEANCE tarafından 2 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. VENGEANCE
  Offline

  VENGEANCE Üye

  Katılım:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  118
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  38
  Krill Nedir ?
  Eupsausai Superba olarak da bilinen Kril, genellikle suyu soğuk okyanuslarda bulunan ve plankton ve alglerle beslenen karides benzeri küçük bir kabukludur. Kril 8 yıla kadar yaşayabilmektedir. Dünya da en çok bulunan ve aynı zamanda dünyadaki en büyük biyokitle olma özelliğine sahiptir. E. superba Antartika'da 100-200 m derinlikte 55° S enleminde, Antartika kıyıları ile sezonluk buzlu olan kenarı arasında, tahmini olarak 400-500 milyon metric ton kadar bulunmaktadır, insan biyokitlesinin miktarı ise 250 milyon metric ton kadardır.


  Antarktika krili, civa ve ağır metallerle kirlenebilen balıkların aksine, yalnızca saf ve temiz sularda yaşar.

  Krill Yağı Nedir ?

  Krill yağı, balık yağına benzer, Omega-3'ün bir biçimidir. Euphausia superba diye adlandırılan Krill türlerinde doğal bir biçimde bulunan bir yağdır. Günümüzde genelde kapsül biçiminde satılmaktadır. Krill yağı, çoğunlukla Omega-3'ün bir üst kaynağı olarak bilinmektedir ve astaxantin olarak bilinen çok güçlü bir antioksidan içermektedir. Antioksidanlar, vücudumuzu serbest radikallerin hücrelere verdikleri zararlardan, belirli kronik hastalıklara neden olan dengesiz maddelerden koruduğu için çok önemlidir.


  Diğer birçok antioksidanın aksine, Krill'in astaxantin'i, gözleri, beyni ve merkezi sinir sistemini serbest radikal zararlardan koruyan beyin-kan bariyerini çaprazlar. ( birçok antioksidan bunu yapamamaktadır )

  Krill yağı üç ana bileşenden oluşur.
  Omega-3 yağ asidi
  Temelde fosfatidilkoline , fosfolipidlere bağlanan Omega-3 yağ asidi

  Kril yağı, sadece dünya üzerinde sağlıklı bir bileşen olarak değil, ayrıca uzay pazarını fethetmiş ve yeni bir uzay besini haline gelmiştir. Kril'in yararlı aktivitesi, NASA'nın Besin Teknolojisi Ticari Uzay Merkezinin de ilgisi çekmiş ve kril yağı astronotların beslenmesinde kullanılan standart bir unsur olmuştur
  Son yıllara kadar bilişsel (kognitif) bozuklukların ,kalp hastalığının ve hafıza sorunlarının birbiriyle bağlantısız olduğu varsayılmıştı. Bugün ise biliyoruz ki paylaştıkları ortak bir nokta var: hücre sağlığının iyileştirilmesi ve korunması için önemli olan temel yağ asitlerinin (EFA ların),özellikle de iki omega 3 yağ asidi yapısı olan EPA ve DHA ?nın eksikliği.
  Kril yağı takviyesi, bu hayati önemi olan besinlerin edinilmesi için son derece faydalı bir yoldur. Kril yağı, sadece EPA bileşeni için zengin bir kaynak değil, aynı zamanda denizdeki alternatiflerinden daha saf ve daha kabul edilebilirdir
  Kril yağının, birçok sebepten ötürü üstün bir omega-3 EPA ve DHA kaynağı olduğu kanıtlanmıştır. Antarktika da çok düşük düzeylerde kirletici madde olduğundan, kril de aslında hiçbir şekilde ağır metal ve civa bulunmaz. Üstelik yenilebilir, bol bulunan ve sürdürülebilir (sürekliliği olan) bir kaynaktır. Kril yağı, sağlıklı bir yaşam biçiminin çok önemli bir parçasıdır  Krill yağı kapsüllerinin sağlığıma ne gibi katkıları olacak?
  Kalbinizi Korur  Cardiovascular Health: Journal of the American College of Nutrition dergisinde yayınlanan rapora gore krill yağı kalbe zarar veren enflamasyonları önemli derecede azaltmaktadır. Yapılan araştırmada kandaki C-Reactive Protein (CRP) düzeyleri ölçülmüştür. CRP kalp hasarını değerlendirmek için kullanılan ölçütlerden birisidir. Yapılan çalışmada katılımcılar placebo ve krill grubu olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Çalışma süresince 3 kez CRP seviyeleri ölçülmüştür: başlangıçta, 7. günde ve 14. günde. Placebo grubunun CRP değerlerinin yedi günün sonunda %15.7 , 14. günün sonunda ise %32.1 yükseldiği tespit edilmiştir. Günde 300mg krill alan grupta ise CRP değerlerinin 7. günde %19.3, 14.günde ise % 29.7 azaldığı görülmüştür.

  Zihinsel fonksiyonlarınızı geliştirir.


  California Universitesi, Berkley'de yapılan çalışmalara gore düşük Omega 3 seviyeleri, özellikle de DHA ve EPA zihinsel yönden zayıflamaya yol açabilir. Elde edilen sonuçlara gore, özellikle EPA ve DHA açısından zengin düzenli Omega 3 tüketimi önemli derecede zihinsel fonksiyonları güçlendirmektedir. Dikkat problemi yaşayan 30 yetişkinle yapılan çalışmada 90 günlük krill yağı desteği almakla zihinsel konsantrasyonda %46 ve odaklanabilmede %48.9 artış sağlamıştır. Bununla beraber, krill yağı kan beyin bariyeri geçebilen ve zihinsel bozukluklara yol açabilen serbest radikallerini azaltabilen nadir anti oksidanlardan astaxanthin'i içermektedir.Omega-3, "beyin besini" olarakda adlandırılmaktadır. Aralıksız olarak tekrarlanan araştırmalar Omega-3'ün hafıza, hatırlama, konsantrasyon, mantıklı düşünme ve odaklanmayı arttırdığını göstermektedir. Sheffield Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü araştırmacıları, diğer araştırma çalışmalarıyla, Omega-3 balık yağı katkılarının, depresyon, çift-kutuplu bozukluk ve psikoz belirtilerini azalttığını bulmuşlardır. (Journal of Affective Disorder Vol. 48(2-3);149-55 )

  Beyin fonksiyonlarında iyileşme

  Omega-3'ün, ayrıca fosfolitlerden oluşan eşsiz bileşimi nedeniyle beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirdiği ortaya konmuştur. Basit bir ifadeyle, DHA, beyin hücrelerinin haberleşmesi için gereklidir. Özellikle de fetüs içerisindeki bebeğin ve küçük çocukların beyninin doğru gelişmesi için önemlidir.

  Üstelik DHA, serotonin ve dopamin olmak üzere iki hormonun üretimini arttırır. Bu iki hormonun seviyelerinin artması, doğal bir yolla yaşam kalitesini iyileştirebilir.
  Hatırlama becerilerindeki artış ve daha verimli öğrenmenin, ek kril yağı takviyesi ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Üstelik klinik bir çalışmada elde edilen yeni veriler, kril yağı tedavisinin ardından konsantrasyonda ve planlama becerilerinde iyileşme olduğunu göstermiştir.
  Beynin yapısını muhafaza ettiğinden ve sinir sisteminin hayati fonksiyonlarına destek olduğundan, kril yağı beyin sağlığı için gereklidir. Kril yağı, açıkça insan sağlığına için potansiyelini ve insan sağlığına olan katkı etkisini doğrulayan pek çok klinik çalışmada test edilmiştir. Beyin diğer organların özel komuta merkezi işlevini gördüğünden, kril yağı, bütün vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesi için gereklidir.

  Hücre çeperini korur.
  Hücre çeperi, Krill yağı kullanım yoluyla çeperin dışında olduğu varsayılan bir duvar tarafından korunur. Kanserin ana nedenlerinden olan serbest radikalleri durdurulur ve hücreye ulaştırmaz

  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Krill yağı, sağlıklı bağışıklık sisteminin sürdürülmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, vücuttaki hastalıklara karşı daha iyi bir koruma sağlar

  Eklem ağrılarını giderir.  American Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan sonuçlara gore krill yağının kronik enlflamasyon ve artrit semptomları üzerindeki etkilerine dikkat çekilmiştir. Yapılan çalışma Western Üniversitesi ve McMaster Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.
  Çalışmaya romatoid artrit, osteoartrit gibi enflamatuar hastalıkları olan 90 hasta dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara gore krill yağı, ağrıyı %28.9, tutukluğu %20.3 ve fonksiyonel bozuklukları % 22.8 azaltmıştır. Bunula beraber sonuçlar göstermiştir ki,'' krill yağı 7- 14 gün gibi kısa bir kullanım periodu içerisinde anlamlı bir şekilde inflamasyonu inhibe etmiş ve artrit semptamları azaltmıştır.

  Daha sağlıklı eklemler
  Elde edilen yeni kanıtlar, omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuvar özelliklerinin olduğunu ve kril yağının artrit semptomların giderilmesinde etkili olabileceğini göstermiştir
  EPA ve DHA ile takviye edilmeyen bir beslenme düzeni ile karşılaştırıldığında, Kril yağının, artrit skorlarını ve arka ayak şişmesini azalttığı ortaya konmuştur.
  Kril yağının verimliliği, klinik bir çalışmada, artrit semptomlar üzerinde de detaylı şekilde araştırılmıştır. Bu çalışma, doğrulanmış Kardiyovasküler hastalığı ve/veya romatoid artriti ve/veya osteoartrit ile artan C-reaktif protein (CRP) seviyeleri olan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kril yağının inflamasyonu önemli ölçüde inhibe ettiği ve kısa bir tedavi sürecinde artrit semptomlarını azalttığını açıkça göstermiştir. Üstelik kril yağı ile tedavi edilen hastalar grubunun, klasik steroid nitelikli olmayan(non-steroidal) anti-inflamatuvar ilaçları (NSAIDler) çok daha az tükettiği görülmüştür.
  Bu bulgu, NSAIDlerin kronik inflamatuvar hastalıkları olan hastalarda tespit edilen yan etkileri dolayısıyla çok daha önemli bir hal almaktadır. Omega-3 fosfolipitlerinin, eikosanoidler ve sitokinler gibi inflamasyon medyatörlerinin (aracılarının) üretilmesini düşürmesi muhtemeldir. Bu klinik çalışma, kril yağının güvenli olduğunu ve inflamasyonun azaltılmasında etkili olduğunu göstermiştir.

  Tattıktan sonra balık tadı vermez
  Tattıktan sonra balık tadı vermemesi, balık tadını sevmeyip omega 3 kapsül alamayanlar için bire birdir


  Krill yağında bulunan güçlü bir antioksidan olan astaksantin in faydaları nelerdir?
  Astaxanthin'in faydaları :

  * Dayanıklılık ve gücü arttırır.
  * Cildinizdeki yaşlanmayı geciktirir.
  * Stresi azaltır, AMD, Alzheimer, Parkinson, ALS gibi nörolojik-dejeneratif rahatsızlıkları kısıtlamaya yardımcı olur.
  * Antikor üreten hücrelerin sayısını arttırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  * Oksitlenme zararından hücrelerinizi ve mitokondriyal çeperinizi korur.
  * Dil, ağız-içi, kalın bağırsak, idrar torbası, rahim ve göğüs kanseri hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımı olur.
  * Plak oluşumuna neden olan lipid peroksidasyonu engeller, böylece kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.
  * Karaciğerdeki yeni ve anormal hücrelerin sayısını azaltır.

  Krill yağının balık yağından farkı nedir?
  Dünyanın dört bir yanında yapılan çalışmalar krill yağının balık yağından daha üstün olduğunu göstermiştir.

  - Krill Yağında bulunan mucize besin, çok güçlü bir antioksidan olan astaxanthin'dir. Bu karides, ıstakoz ve krill'e pembe rengini veren bir karotenoid maddedir. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için bir çok hastalığa sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yüksek katkı sağlar. Astaxanthin'in anti-aging yaşlanma karşıtı etkileri olduğu da bilinmektedir.

  Krill yağı, A Vitamini, Lutein, E Vitamini, Lycopene ve diğerlerinden daha fazla antioksidan güce sahiptir.Daha da fazlası astaxanthin kan-beyin bariyerini geçebilen ender besinlerden biridir, böylece tüm vücuda esansiyel olan besinleri taşıyabilme özelliğine sahiptir Astaxanthin hücre hasarına yok açan serbest radikallerle savaşır. Krill Yağı'nın ORAC değeri 378'dir; yani balık yağından 48 kat daha güçlü bir antioksidandır!

  - Krill yağı da balık yağı gibi DHA ve EPA içermektedir, ama arada ÇOK BÜYÜK bir fark vardır. Krill Yağı aldığınızda Omega 3 yağ asitleri fosfolipid formdadır,balık yağında ise trigliserid formundadır. Kril yağında bulunan DHA ve EPA 'nın fosfolipidlere bağlı olmaları nedeniyle biyoyararlanımı %98 dir. balık yağında ise omega 3 biyoyararlanımı %61- 64 oranındadır

  Fosfolipidler insan vücudunda bulunan yağ hücreleriyle aynı yapıya sahiptir. Bu da ortada yıkılması gereken trigliseridler olmadığı ve Omega 3'ün herhangi bir dönüşüme gereksinim duymadığı anlamına gelmektedir.

  Sadece balık yağı yerine Krill Yağı kullanarak sağlığınıza %50 daha fazla DHA ve EPA katkısı sağlamış olursunuz.

  -Krill Yağının içerdiği antioksidanlar geğirme, mide rahatsızlığı, nefesin balık kokması ve ağızda istenmeyen tat oluşması gibi istenmeyen etkiler göstemez.

  -Krill yağı , balık çiftlikleri gibi yapay ortamlarda üretilmez.Kirli denizlerde bulunmaz. Krill doğal ortamında Antartika da, dünyanın en temiz ve berrak sularından toplanmaktadır.Krill besin zincirinin en altında yer aldığı için balıkla karşılaştırıldığında civa, ağır metaller ve diğer kirleticiler gibi toksinler içermez. Aslında, bu sebeple birçok balık yağı pazardan geri çekilip, raflardan toplatılmıştır. Çevreciler içeriklerinde son derece zararlı PCB ve diğer toksinleri barındırdığı anlaşılmış 8 balık yağı üreticisine mart 2010'da, California Üst Mahkemesince dava açmışlardır.

  Krill Yağının Antioksidan Oranı Nedir ?


  Brunswick Laboratories,6 Thacher Lane,Wareham,MA 02571 Boxin Ou,Principal Research Scientist U.S.Department of agriculture.(USDA-United States Department Of Agriculture)(The ORAC analysis)

  ORAC (Oxygen radical absorbance capacity), vücudumuzda bulunan serbest radikaller olarak adlandırılan ve başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açan maddelerin yok edilmesi yani emilim değerini belirten ve besinler için kullanılan bir ölçektir. ORAC değerinin yüksek olması besinin daha fazla antioksidan olduğunu, kansere karşı koruyuculuğunu ve yaşlanmayı geciktirdiğini gösterir. Aldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı verilen moleküller çıkar. Oksidanlar; kanser, damarlarda yapı bozuklukları ve erken yaşlanmaya sebep olur. Bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere `antioksidan` adı verilir.

  *Krill yağı;

  -Balık yağından 48 kat
  -Coenzyme den 34 kat
  -Yaban Mersininden 8 kat
  -Kızılcıktan 4 kat daha fazla antioksidan özelliği bulunmaktadır  Krill yağı ile ilgili herhangi bir başlık bulamadım, Omega 3 ürünlerinden çok daha etkili olduğunu konusunda araştırmalar var. Aramızda krill yağını kullanan üyelerimiz var ise omega 3 ürünlerine göre ne gibi farklı sonuçlar aldıklarını, Hangi marka krill yağı kullandıklarını bizlerle paylaşırsa memnun oluruz.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  ABD ye bir yakınım gitti, 10 gğn sonra dönecek. bb.com dan bazı suplementler sipariş verdim onun bulunduğu adrese gelirken getirmesi için. Ayrıca bu krilloil ürünlerini inceliyoru uzun süredir.
  180 lik tabletler yaklaşık 35-40 dolar civarında.
  Acaba seçim yaparken krilloil mi yoksa epa ve dha değerleri yüksek olan omega 3 mi tercih etmeliyim. hatta mahsuru yoksa iki ürününde linkini koyabilirim:
  Şu krilloil:
  NOW Neptune Krill Oil at Bodybuilding.com: Lowest Prices for Neptune Krill Oil
  omega3:
  Ultra Omega-3 Fish Oil by NOW at Bodybuilding.com: Lowest Prices for Ultra Omega-3 Fish Oil!

  Yada her iki üründende almalımıyım?
   
 3. hasanateş
  Offline

  hasanateş Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2011
  Mesajlar:
  497
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  103
  Konuyu görünce 720mg 60 kapsüllük "Coldsea" markalı ürünü eczaneden 84.90 tl'ye aldım.
   

Sayfayı Paylaş