Kreatin'e Genel Bakış

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve wrestler tarafından 1 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 159 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu başlıkta kreatinle ilgili önemli noktalar üzerinde yapılan çalışmalardan alıntılar bulacaksınız.
    -Konu bir hayli uzun olduğu için bölümler halinde yazmayı uygun buldum.
    -Umarım kreatinle ilgilenenler için faydalı bir çalışma olacak.
    BÖLÜM-1-
    *Kreatin nedir?
    Kreatin; vücudumuzda sentezlenen doğal bir maddedir. Karaciğer,pankreas ve böbreklerde üretilir. Methionin,glisin ve arginin aminoasitlerinden meydana gelir. 70 kg.lık bir insanda yaklaşık olarak 100-120 gr kreatin bulunur. Bunun %95’i kaslardadır. Normal tempodaki bir insanın günlük kreatin ihtiyacı 2 gr dır (Kaslarda 1 gr kreatin mevcuttur. İyi bir beslenmeyle 1 gr kreatin dışarıdan alınır. Et ve et ürünlerinde özellikle ringa balığında bulunur. ). Ancak egzersizler sırasında bu ihtiyaç artar.
    *Kreatin ne işe yarar?
    -Adenozin trifosfat (ATP) kasların kasılması esnasında ilk tüketilen enerji kaynağıdır. ATP depoları 5-10 saniyelik egzersizden sonra tükenmektedir ve bundan sonraki tüketilecek enerji depoları keratinfosfat şeklinde depolanmaktadır. Bu depolar da sonraki 5-15 saniye içerisinde tüketilmektedir.
    -Kreatin;karaciğer,pankreas ve böbrekte üretilip,kaslara geldiği vakit, buralarda fosfat ile birleşir ve kreatinfosfata dönüşür. Kreatinfosfat;kaslardaki enerji kaynağı olan ATP yi parçalar ve sonuçta ADP ve enerji açığa çıkar. Bu olaydan sonra kreatinfosfat yapısındaki fosforu ADP ye aktarır ve tekrar ATP şekillendirir. Yani kreatin deposu ne kadar büyükse ATP üretimi o kadar hızlı ve uzun olacaktır.
    -Total kreatinin maksimum miktarda depolanması antremanda daha fazla yükle çalışmayı sağlayabilir ve iyileşme sürecini kısaltabilir. Erişkinlerde kreatinin bazal gücü arttıran temel etkisi buna bağlanabilir. Başka çalışmalarda serbest kreatinin kas kütlesini ve gücünü arttıran protein sentezini stimüle ettiğini söylemektedir. Sonuçta ortaya çıkacak olan kilo artışı çoğu zaman kullanan kişi tarafından istenen bir yan etkidir.
    -Kreatinin ergojenik değerini inceleyen çalışmaların çoğunda kas gücü/kuvvette, sprint performansında ve tekrarlanan maksimal kas kontraksiyonlarındaki performansta belirgin artışlar bulunmuştur. Egzersiz kapasitesindeki artış, TCr (total kreatin) ve PCr (kreatinfosfat) artışına, dolayısı ileATP’nin resentezinin hızlanmasına ve metabolik yeterliliğin
    artmasına bağlanmıştır.
    -Sporcuların kas PCr depolarının dolu olması da, aynen kas glikojen depolarının dolu olması gibi müsabaka esnasında kullanılan ATP’nin hızla yeniden sentezlenmesine olanak sağlamakta, sporcunun daha geç yorulmasına ve setler arası daha çabuk toparlanmasına yardımcı olmaktadır.
    -Kısaca kreatin;güçteki devamlılığı sağlar. Bunun yanı sıra yorulan adalelerin çabuk toparlanmasına olanak verir.

Black™, Talha bardak, darmstadt ve diğer 52 kişi bunu beğendi.
  2. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    BÖLÜM-2-
    *Kreatin kullanmak zararlı mıdır?
    Bu konu hakkında kesin bir şey söylemek oldukça zor. Herhangi bir zararının olmadığını söyleyenler çoğunlukta. Ancak bunların içinde olaya ticari gözle bakanlarda yok değil. Yapılan araştırmaların çoğunda herhangi bir zararı tesbit edilmemiş. Ancak Bazı araştırmalardaysa böbrek yetmezliği,kramplar,mide bulanmaları tesbit edilmiş. Bu konuyu araştırmalardan alıntılarla daha detaylı inceleyelim;
    -Kreatin’ kullanımı ve etkileri hakkında devamlı olarak araştırma yapan uzmanlar, ‘kreatin’ alımı ile birlikte, besin takviyesinin gerekli olduğunu belirtiyor.
    Uzmanlar ayrıca besin takviyesi ile beraber, ‘kreatin’ alımının zararsız olduğunun
    altını çiziyor.Doktor Kerksick, ‘kreatin’in sektörde en çok araştırılan besin desteklerinden biri olduğunu ifade etmekle birlikte; bu besin desteğinin, zararlı olduğuna dair en ufak
    bir b
    ulguya rastlanmadığını açıklıyor.Doktor Paul Greenhalf, ‘kreatin’ üzerinde 20 yıldır çalıştıklarını dile getirerek;
    ‘kreatin’in ‘kramplara neden olduğu’ söylentisine dair hiçbir bilimsel bulgu ile karşılaşmadıklarını söylüyor.
    -Doktor Jim King, 18 yaşından küçük bireyler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, ‘kreatin’in kalıcı hasar bırakabilecek kas yırtılmalarına yol açması nedeni ile 18 yaşından küçüklere, ‘kreatin’den uzak durmalarını öneriyor.
    *Kaynak;Men’s Health
    -Aşırı yükleme böbrekler için zararlı olabiliyor. Şu anda tıp literatüründe erişkinlerde kreatin kullanımı sonucu ortaya çıkmış böbrek yetmezliğine dair iki tane olgu var. Bu vakalarda kreatin desteğinin sonlandırılmasında sonra hastaların böbrek fonksiyonları normale döndüğü de gösterilmiş.
    -Kreatinin yan etkileri arasında kas krampları ve gastrointestinal yan etkiler var. Yapılan bir çalışmada kreatin kullanan atletlerin % 73’ünde bu yan etkilerin oluştuğu gösterilmiş.
    -Gençlerde kreatinin kısa ve uzun dönem kullanımının güvenli olduğunu gösteren klinik çalışmaların olmaması ve kreatinin anabolik steroidler gibi diğer performans arttırıcı ilaçların kullanılmaya başlamasını da sağlayan bir “geçiş” ilacı olması bu konuyu çok önemli kılıyor.
    *Kaynak:
    Laos C, Metzl JD. Performance-enhancing drug use in young athletes. Adolesc Med Clin. 2006 Oct;17(3):719-31.
    -Kreatin desteği ve sağlıkla ilgili kaygılar CrD’nin gastrointestinal, renal ve kas kasılması gibi komplikasyonlara yol açtığına dair kesin kanıtlar bulunmamaktadır (6). Bazı sporcular özellikle akut, yüksek doz, oral yüklemelerde bulantıdan şikayet etmektedirler. Sporcuların Cr preperatlarını bol su ile almaları halinde bulantı gibi gastrointestinal şikayetler görülmemektedir.
    - Nadiren bazı sporcularda uzun süreli Cr kullanımı sonrası kas gerginliği şikayetine rastlanmaktadır. Bu da kasta Cr ile birlikte tutulan sudan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar Kreider ve ark. (50) uzun süreli Cr kullanımı(21 ay) sonucu, sporcuların sağlık göstergelerinin olumsuz etkilenmediğini belirtseler de, özelli
    kle akut, yüksek doz kullanımlar için bol sıvı alımı önerilmeli, düşük doz, uzun süreli kullanımlar için kas gerginliği riski sporculara belirtilmelidir.
    *Kaynak;Sporcularda kreatin desteği ve egzersiz performansı üzerine etkileri. Mehmet ÜNAL. İstanbul Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı.

3. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    BÖLÜM-3-
    *‘Kreatin’ Kullanılmalı mı,Kullanılmamalı mı?
    -Doktor Jim King ‘kreatin’ kullanımı konusundaki görüşünü şöyle açıklıyor: “Bence ‘kreatin’ güç ve kas kütlesinde göz ardı edilemeyecek derecede önemli bir artışa neden olsa da kullanılması zorunlu bir ürün haline gelmemeli… Bir doktor olarak risk taşıyan bir ürünü önermem mümkün değil. Size tavsiyem, ‘kreatin’ kullanmaya başlamadan önce ürünün pozitif ve negatif taraflarını iyice değerlendirin…” Doktor Jim King, 18 y
    aşından küçük bireyler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, ‘kreatin’in kalıcı hasar bırakabilecek kas yırtılmalarına yol açması nedeni ile 18 yaşından küçüklere, ‘kreatin’den uzak durmalarını öneriyor.
    -‘Kreatin’ her bireyde farklı etkiler göstermekte
    olup; bazı kişiler, genetik olarak ‘kreatin’e tepki vermeyip; vücut gelişimi konusundan ‘kreatin’den hiçbir şekilde faydalanamamaktadır. Bireyler, genel olarak ‘kreatin’ kullanmaya başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra, sorumuzun cevabını verebilecek düzeydesonuç alabilmektedir. Eğer ‘kreatin’ almaya başladıktan sonra sizin de ‘Atom Karınca’ misali antrenman hızı ve performansınız artıyorsa; ‘kreatin’ kullanmak işe yarıyor demektir. Bu arada bir diğer önemli konu olan beslenmenin etkisi de unutulmamalıdır. Sağlıklı bir şekilde beslenilmediği sürece, ‘kreatin’ almanın hiçbir faydası bulunmamaktadır; zira ‘kreatin’, tek başına daha kaslı bir yapıya dönüşümü sağlayan sihirli bir değnek değildir. Sadece ‘kreatin’ kullanımının yeterli olmadığı gibi egzersiz programları da tek başlarına sizi değiştirecek kadar güçlü değildir. O halde sihirli formül:
    Doğru Çalışma Programı + Doğru Beslenme Programı + ‘Kreatin’ = Hayalinizdeki Siz
    *Kaynak:Men’s Healh
    -Kreatin eksikliği gibi bir durum sağlıklı bir insanda kesinlikle söz konusu olamaz, insan vücudu gereken miktarda üretiyor bu maddeleri zaten.
    *Kaynak: Dr. Kurt Moosburger, GIN,
    -CrD’nin sedanterlerde ve sporcularda,kas enerji metabolizması ve egzersiz performansı üzerindeki bazı etkileri incelenmiştir. Cr kullanımının fiziksel performansı artırdığı yönündedir.Sporcuların kas PCr depolarının dolu olması da, aynen kas glikojen depolarının dolu olması gibi müsabaka esnasında kullanılan ATP’nin hızla yeniden sentezlenmesine olanak sağlamakta, sporcunun daha geç yorulmasına ve sprintler arası daha çabuk toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Her ne kadar kişinin anaerobik güç özellikleri kalıtımla belirlense de yapılan antenmanın içeriği ve sporcunun beslenme şekli bunun bir miktar daha gelişmesinde önemli bir etkendir. Yapılan antrenmanın içeriği sporcunun kas fibril tiplerinin yönlenmesini ve enzim sistemlerini etkilerken, sporcunun beslenme şekli de kas içi PCr ve glikojen depolarını etkilemektedir. ATP ve PCr gibi fosfojen depolarının dolu olması kısa süreli, sürekli tekrara dayalı maksimal aktiviteleri daha uzun süre yapabilmemize olanak sağladığı gibi toparlanmayı da hızlandırmaktadır.
    *Kaynak;Sporcularda kreatin desteği ve egzersiz performansı üzerine etkileri. Mehmet ÜNAL. İstanbul Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı.

4. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    BÖLÜM-4-
    *Kreatin Nasıl Kullanılmalı? Kreatin Su Bağlar mı?
    Esasında kreatinin 2 farklı kullanım metodu vardır.
    -1. Metod;yüklemeli metottur. Burada; kısa süreli (5-7 gün), yüksek dozlarda (20-30 g/gün) şeklinde bir uygulama yapılır.

-2. Metod; uzun süreli (3-4 ay), düşük dozlarda (3-5 g/gün) kreatin desteğini şeklindedir.
    Araştırmalarda; bu iki metod arasında herhangi bir etki farkının olmadığı belirtilmştir. Bunun yanı sıra yapılan bir araştırmada
    eğer sonuçları hemen görmek istiyorsanız yükleme dozunun tercih edebilebileceğini, ancak bunun mide bağırsak sisteminde rahatsız edici bir takım etkilerinin olabileceğini ,vücuttaki kas gruplarında artma yapabileceğini belirtiliyor.Ancak,yüklemeli metotta aşırı miktarda alınan kreatinin gastro-intestinal sistemde bozukluklar meydana getirebileceği,mide bulantılarının olabilceği de söylenilmektedir.
    - Kreatin yüklemesinden sonra yüksek seviyeyi korumak için de günde 2g’lik bir doz tamamen yeterli. Üretici firmalar bu konuda maalesef oldukça yüksek dozlar öneriyorlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi bu yüksek dozlar işe yaramadıkları için idrar yoluyla atılıyorlar tekrar. Kreatin alımı kesildikten sonra kaslardaki seviye yaklaşık 4 hafta içinde kreatin alımına başlandığındaki seviyeye geri dönüyor
    -Bu tarz maddelerin alımında “down regulation” adı verilen bir gelişme devreye giriyor, yani vücut uzun vadede bu maddelerin dışarıdan alındığını fark edip kendiliğinden daha az üretmeye başlıyor. Yeni yapılan araştırmalara göre kreatinde böyle bir durum söz konusu değil.
    -Araştırmaların gösterdiği bir başka şey de sadece kasları “kreatine doymamış” atletlerin ağızdan kreatin alımından fayda sağladıkları. Bunun nedeni kasta kreatin seviyesi için bir sınır olması ve bu üst sınır dışarıdan fazladan kreatin alarak yükseltilemiyor. Bu sınır 1kg kuru kas kütlesinde 150-160mmol.Fazla miktarda alınan kreatin böbreklerden süzülerek idrarla dışarı atılıyor. Ağızdan alınan ek kreatinin yaklaşık %20’si kreatin fosfat olarak kasa yerleşiyor, geri kalanı idrar yolu üzerinden vücuttan atılıyor. Buna ek olarak yüksek oranda kreatin ku
    llanımı herkeste kastaki kreatin fosfat yükselmesiyle sonuçlanmıyor, organizmadan organizmaya farklı şeyler.
    -Kreatinin önemli özelliklerinden biri ozmotik olması, yani su tutması. Kas kreatin alırken örneğin natriyum ve glikozda da olduğu gibi aynı zamanda su alıyor.
    Pratikte kafeini, alkol ve diüretikleri kullanmamanız gerekli..
    -Doktor Kerksick, vücudun ilk haftada aldığı suyun ‘kreatin’ gelişimi için tetikleyici bir madde olduğunu belirterek, ‘kreatin’ ile kaslara daha fazla su iletildiğini ve bu sayede kas gelişimi için gerekli olan proteinin daha kolay sentezleneceğini açıklıyor.
    -Su bağlamayla ilgili olarak
    Doktor Paul Greenhalf ürünün kullanılmaya başlandığı ilk hafta içerisinde 1 - 2 kg arasında kilo alımı söz konusu olduğunu ancak, alınan kilolar, yüksek oranda su ihtiva etse de ilerleyen zamanda bu kilolar, kas gelişimine katkı sağladığını,ikinci haftadan itibaren başlayan kas gelişimi, yapılan antrenmanlar ile doğru orantılı olarak, hızla arttığını belirtiyor.-Kreatinin su bağlaması özelliği nedeniyle kreatin yüklemesi yapılan dönemde normalden biraz daha fazla su içilmesi gerekli, yüksek dozlu yüklemede günde 3 litre ölçü kabul ediliyor. Bu aynı zamanda birden alınan kreatinin mide ve bağırsak sorunlarına yol açmasını da engellemek için önemli. Kreatin tozunu mümkünse meyve suyu ile karıştırmak gerek. Meyve suyunda bulunan şekerin yarattığı vücuttaki insulin alımını kullanıp kreatin alımını da hızlandırmak olası.

5. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    BÖLÜM-5-
    *Hangi Kreatin Türü Kullanılmalı?
    -Kreatinin birçok türü olmasına rağmen üzerinde ençok araştırma yapılan ve ençok tercih edilen formu kreatinmonohidrattır.
    -Tavsiye edilen ürün, toz şeklinde olan �kreatin� türüdür. Likit ve benzeri diğer formlardaki �kreatin�ler çok fazla değişken olup, bu tür �kreatin�ler kan hastalıklarına neden olabilir.
    -Doktor Kerksick, %100 oranında saf �kreatin� alınımı öneriyor!

Bazı firmaların ürün içeriklerinde elektrolitlere rastlanmakta olup; bu ek maddelerin, performansı artırıcı yöndeki etkileri, minimum düzey
    dedir.
    -Bu bilgilerin yanı sıra alacağımız kreatinin markasına da dikkat etmek gereklidir. Özellikler uzak doğu mallarında kreatinin,sodyum,dicyandiamid vb. katkı maddeleri vardır ve maddeler etkinliği azaltır. Bu konuda Alman markalarının tercih edilmesi avantaj sağlayabilir.

*Kreatini Hangi Sporcular Kullanmalı?
    -
    Adaleler kasıldığında ilk olarak enerjiyi kaslarda depo edilen ATP den kullanır. Ancak bu depo 5 sn gibi kısa bir süre için yeterlidir. Bu olaydan sonra kreatine bağlanan fosfatlardan ATP resentezine gidilir. Vücuttaki kreatinfosfat ATP ile birlikte kısa süreli, yüksek yoğunluklu maksimal bir eforu 10 s sürdürmeye yetecek kadardır.
    -Bu bilgiler ışığında; kreatin kullanımının 100 m sprinterler,vücut geliştirmeciler için uygun olduğu görülür. Yani; maksimum kas şiddetine kısa süreli ihtiyacı olan spor dalları kreatin kullanımından yüksek verim alacaktır.
    Maratoncular,futbolcular,basketbolcular vs. gibi sporcular için kreatin kullanımı kısmen gereklidir.Bunun yanı sıra Yüksek atlama,sırıkla atlama vb. spor dalları kreatinden pek istifade edemezler.
    -SON-

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ekim 2007
  6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    HarryBlade, XxAcuNxX, balun12 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Yazıyı hazırlamadan önce forumu aratmıştım ama demek ki gözden kaçabiliyor.
    Yönetici ve moderatör arkadaşlarımızın işlerine karışmak ve akıl vermek istemem ama bu tür başlıkların sabitlenmesi bence bu konular hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir kolaylık olabilir(özellikle bu açtığım başlık için söylemiyorum.)Sadece bir öneri...
    -Kolay gelsin...

canalp, shahrukh, balun12 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. farukfaruk

farukfaruk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Prolab kreatin aldım tadsız bişey, daha önce hardline kullanmıştım son derece ekşiydi, prolab da bi sorun mu var acaba ?

9. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    bazıları tatsız tuszuz oluyo merak etme ben GNC kını aldım aldıktan 1 hafta sonrasında ne olduguna sasırdım birden agırlıklar arttı ıdmanda yorulmamaya basladım ama yukleme bıttı sonra gunluk 1 cay kasıgı almaya devam ettim yukleme suresindeki etkiyi alamadım ama gucten kayıp olmadı 2 kg aldım kullandıktan sonra 1 ay ıcınde sonra hasta oldum aldıgım kg leri verdim sinir oldum

serkanyilmazbass, AllEyesQnMe ve guners bunu beğendi.
  10. farukfaruk

farukfaruk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ulasmen teşekkür ederim ilgine alakana, sağolasın...

11. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    onemli degil faruk forumda yenisin adminler nasıl olsa uyarıcak ben soylıyeyim yanlıs anlama iyi niyetle ogrenmen için soyluyorum birdahaki sefere sag altta teşekkur butonu vardır ona tıklarsan bana tesekkur etmiş oluyosun ve forumda bos sadece tesekkur ederim gibi yazılar olmuyo ve arkadaslar konuyu okurken bosa zaman kaybetmiyo saygılar

octopus0, cannarasss, Xympus ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  12. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    selam ulasmen, universal in creatinini kullanmayı düşünüyorum. yükeme yapmadan günlük bir çay kaşığı protein tozu içerisine katılması uygun olurmu, antreman yapılmayan günlerde de kullanılması gereklimi, ayrıca ne kadar süre ile kullanılmalı

13. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bence yukleme yap cok net bilmiyorum ama yazıda zaten yuklemeli ve yuklemesiz metod arasında fark olmadıgı yazılmıs ama ben hep yuklemeli kullanıyorum yuklemeden sonra gercek anlamda kuvvet artısını hıssedersin creatinde 45 gunden fazla kullanmanı onermem bi sure ara verip kullan bunlara yanlıstır diyen cıkabılır ama ben boyle kullanıyorum once 5 gunluk bişr yukleme yapıyorum gunluk 20gr
    sonra kalan 40 gun yada 30 gun gunluk 1 cay kasıgı kullanıyorum antreman varsada yoksada

serkanyilmazbass ve ahmetkb bunu beğendi.
  14. suphicakir

suphicakir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar.
    Ben bu işe yeni başladım yaklaşık bir buçuk aydır düzenliş olarak bir spor salonunda bir gün ara ile çalışıyorum. Yalnız biraz göbek var ve hızlı bir şekilde göbeği eritip daha sağlık lı ve kaslı bir vücuda sahip olabilmek için aşağıda yazılı olan;

1.)OPTIMUM NUTRITION CREATINE TOZU 150 GR.

2.) TR-POWER L-CARNITIN TABLET 50 AD.ÇİLEK AROMALI-Çilek aroması (yağ yakıcı)

aldım. Sormak istediğim soru bu iki ürünü bir arada kullanırsam böbrek ve karaciğere zarar verir mi?

Bu şekilde bir Supplement kombinasyonu deneyen varmı acaba?

15. tahminci

tahminci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben bir haftalık yükleme döneminin 5. gününde kutuyu evde unuttuğum için bir gün yükleme yapamadım. acaba önemli ölçüde sorun olur mu?? bu konuda sizce ne yapmam lazım????

16. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    çok önemli bir durum değil.eve gidince en azından 1 porsiyon alarak devam edebilirsin.

tahminci bunu beğendi.
  17. ozanbektas

ozanbektas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana-İstanbul
    hocam peki antrenman sonrasında kullanacağımız whey ile karıştırdığımız zaman emilim açısından bir kaybımız olur mu? hatta bu karışımın içinde bcaa ve/veya glutamin de olsa? aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.

18. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    proteın tozunu ne ile kullandığına bağlı.su veya meyva suyu ile karıştırıyorsan bu üçü bir arada olabilir.fakat süt ile olmaz.

ozanbektas bunu beğendi.
  19. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    bu yazıyı okuyana kadar kreatin almayı planlıyodum ve para biriktiriyodum. yalnız 18 yaşından küçüklerde zarar verebilir gibi bi ifade var. şubat ayı 93 yılı doğumluyum. sizce kullansam gerçekten ciddi zararlar ile karşılaşırmıyım veya bu konuda deneyimleri olan varmi

20. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    93 lüysen senin yapacağın en iyi şey. güzel beslenip yüzmek olcaktır canım kardeşim.

Sayfayı Paylaş