Kreatin ve Saç Dökülmesi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve snrgndr tarafından 17 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar herkese merhaba. Geçtiğimiz kış ayında 2 ay kadar Hardline 3Whey Matrix kullandım. Kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra saçlarımda gözle görülür bir dökülme artışı yaşadım. Normalde de hiç dökülmeyen birisi değildim ancak bu ürünü kullanmaya başladıktan sonra aşırı bir artış gözlemledim. Supplementler.com'daki ürün yorumlarında da saç dökülmesi problemini yazan arkadaşlar olmuş.

Daha önce kreatin haricindeki aynı içeriğe sahip whey kullanmıştım. Ama kesinlikle böyle bir durum gözlemlemedim. Keza bıraktıktan sonra da hala ON Whey kullanıyorum , bir problem kalmadı. Kendim yalnızca kreatin hiç kullanadım. Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım , yabancı sitelerde kreatinin saç dökülmesini tetiklediği hakkında net konuşanlar dahil baya yorumlar var. Bir tanesinin linkini de koyacağım.
    Kreatinin erkek tipi dökülmede etkili olan DHT (Dihidrotestosteron) 'u arttırdığı deneylerler ile falan da kanıtlanmış yazıyor bilmiyorum ne kadar doğru.

Kreatin kullanıp böyle bir durum gözlemleyen oldu mu? Sanmıyorum ama 3Whey Matrix ile alakalı bir durum olma ihtimali var mı?

Not: Kesinlikle Hardline kötüleme amaçlı bir konu değildir , aksine firmanın ürünlerini (CLA - Karnitin vs.) kullanıp fazlasıyla memnun kalmış birisiyim.

Link ; http://www.reddit.com/r/Fitness/comments/1vfvdk/creatine_and_hair_loss/

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Kreatinin sac döktügünü ilk kez duyuyorum acikcasi,
    aksine bildigim kadariyla saclarin kuvvetlenmesi icin sampuanlara kreatin karistiriyorlar,
    emin diilim aklimda öyle kalmis yanlis bilgilendirmis olmuyim:)

3. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Keratin o senin dediğin , saçın yapısındaki bileşen :D

4. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    he he olabilir dogrudur

5. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Keratin abi dedigin galiba :)

Bende kreatinin sac doktugunu ilk kez duydum.

6. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    dogrudur,bu konuda bisiy aratirmis felan degilim sadece sampuan reklamlarindan Kulak asinaligi ben sanirim o keratini her reklamda isime geldigi gibi kreatin olarak algiliyorum ha ha ha:)sanirim kulaklarimda az duymaya basladi:)zor bu ihtiyarlik yaaawwww:)ha ha ha

7. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Hoby vardi bi ara.pro .vit.aminli keratinli dye reklamda sampuan kutulari dans.edyrdu
    Bende ordan hatrlyrm
    .
    :)

Bekci bunu beğendi.
  8. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Bende sac dokulmesi zaten vardi fakat hardline progainer kullabirken dökülme bariz şekilde arttı.gainerin iceriginde kreatin var.Dolayisiyla kreatin dokulmeyi arttiriyor olabilir

9. fuigo

fuigo Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    Yer:
    Trabzon
    2 aydır kullaniyorum bitti yeni kutu aldım. Henüz bahsettiğin şekilde bir gözlemim olmadı.

10. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Ürünü kotuleme amacinda degilim.Ürünün kilo almamda cok katkisi oldu.Fakat zaten dokulen saclarim asiri sekilde dokulmeye basladi.sanirim gaineri birakana kadar dazlak yapicam

11. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bir süredir gerek arkadaş çevremden gerek forumlardan duyduğum , gördüğüm ve okuduğum kadarıyla (Kötülemeye çalıştığımı düşünenler supplementler.com 'daki yorumlara da bakabilirler) Hardline & kreatinli ürünleri ile alakalı bir problem olabileceği. Kreatin ile ilgili çok çekingendim , Hardline 3Whey Matrix kullandığım dönemde ve sonrasında bende de ciddi dökülmeler yapmıştı. Bir buçuk yıl kadar cesaret edemedim kreatini ayrıca kullanmaya , sonunda dayanamayıp önce Dymatize (1 kutu) ve sonra Weider (1.kutudayım) kullandım / kullanıyorum. Saçlarımda dökülmede fark vs. kesinlikle yok. Normalde ne kadar saçım dökülüyor ise şuanda da o kadar dökülüyor. Haricinde de bir ilaç vs. kullanmadım saç dökülmesi için. Bodybuilding'e geç başlayıp tabiri caizse şuanda aşkla yapan arkadaşlarım var. Maddi olarak uygun olduğunu düşünerek Hardline 3whey Matrix kullandı iki tanesi. Biri saç dökülmesi biri de sivilce probleminden dolayı kutu yarıdayken yalvar yakar salon sahibine sattılar. (Salon sahibimiz kullanıyor , bir şikayeti yok 3whey matrix ile ilgili)

Ürünü kötülemiyorum ne bir kuruş kazancım ne bir kuruş kaybım var. "HARDLİNE KÖTÖ KOLLONMOYON TÖRK MALO" diyenlerden de kesinlikle değilim. Hardline'ın Karnitinini ve BCAA Matrix'ini uzun süre kullandım , sorana da şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca supplement konusunda pozitif ya da negatif bir ülke menşei seçmiyorum kim iyiyse onun ürünü kullanılsın taraftarıım , global düşünmek gerek diye düşünüyorum.

Neyse bu kadar savunma yaptıktan sonra eğer ki kreatin kullanacaksanız ve saç dökülmesi yaşıyorsanız biraz çekingen davranmanızı tavsiye ederim. Ve hardline 3whey matrix ve progainer kullanacakların , eğer hal-i hazırda saç dökülmeleri varsa biraz biraz daha çekingen davranmasını tavsiye ederim. Nette yaptığım araştırmalar da kreatinin saçlarında dökülme olanlarda artış yapabildiği , dökülme olmayanlarda bir değişiklik yapmadığı yönünde. Kullanıp iyi sonuçlar alıp saçı kaşı dökülmeyenler de var. Çok saçım döküldü diyenler de...

Qunqueror bunu beğendi.
  12. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Hocam ben artık emin gibiyim.Elimi saçıma attigim zaman 7-8 tel geliyor.Ve baktigimda saç kökü diye bisey kalmamis sac kökü neredeyse tamamen erimis ve saclar aşırı incelmis.Genetik saç dökulmesi yasayanlar iceriginde kreatin bulunan ürünleri iyi araştırsınlar.Progaineri kullandigim surece saclarimi kaziyacagim.Kullanmayi biraktiktan sonra dokulme inşallah yavaslar

13. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Gainer'ini değiştirebilirsin , kreatin içermeyen gainer'ler da mevcut. Vücudunu kreatinsiz de yapabilirsin belki bir iki ay geç ama saçını geri getiremezsin. Kazıtmak da tam bir çare olmayacaktır , dökülme veya incelme hali hazırda saçına zarar verir diye düşünüyorum.

14. mehmet67

mehmet67 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Gainer bitince kreatinsiz bi gainer alacagim.Progainerin etkisinden memnundum.Kilo almamda cok buyuk etkisi var.Ama dediginiz gibi saclar geri gelmiyor

15. vveedi41

vveedi41 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    esnaf
    Yer:
    ankara
    bende bakındım biraz googleda..kreatini test etmişler özellikle yükleme yapanlarda dht %40 kadar artıyomuş.sonra kreatin kesilse bile hemen değil belli bi sürede normal seviyesine iniyomuş.masturbasyonda testosteronu dhtye çeviriyomuş.iş gene genetikte bitiyor.dhtye duyarlılık yüzünden saç dökülmesi yaşıyosak kreatin tetikleyebilir.saç dökülme problemi yoksa bişey olmuyor heralde.

Qunqueror bunu beğendi.
  16. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Aynen dediğiniz gibi.

17. caglar103

caglar103 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Bu konuyu daha önce bende çok araştırdım. Ben hard line nin amino full kullandım. Ürün gerçekten güzel ancak bu kreatin zıkkımını hard line tüm ürünlerine ekliyor. Bence gereği yok ürünlerini sade düz yapsa daha iyi. Konumuza gelicek olursak. Kreatin DHT yi %40 oranında arrtırıyor. Bir çok kaynaktada görürsünüz. Eğer genetik dökülmeniz var ise bu ürünü kullandığınızda saçınızda kaşıntı yağlanma dökülme v.s. artıyor ise direk ürün kullanımını kesmenizi tavsiye ederim. Halen yarım kutu amino full elimde öyle duruyor. Yakında çöp olacak galiba

snrgndr bunu beğendi.
  18. abelcan

abelcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet kreatin sac dokebilir,ornegin benim ailemde sac dokulmesi yoktur.Babamin hala saclari gayet saglikli,60 yasinda olmasina ragmen. Ama ben de ters tepki yapti,gayet saglikli olan saclarim, kestirdikten sonra gucsuz ve seyrek bi gorunum aldi.Bunu DHT'ye bagliyorum zaten bu konuda bi cok makale var, bulabilirsiniz.
    Ama sunu da soylemekte yarar var herkesin vucudu ayni tepkiyi gostermez,illa dokucek diye bi kaide de yok.

Son düzenleme: 16 Haziran 2015
  19. caglar103

caglar103 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Eğer genetik dökülmeniz yoksa dökmez yani saç kokleriniz dht ye duyarlı ise dökülür duyarlı değilse dökülmez

20. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    Arkadaslar Benimde Sozkonusu urunleri kullanmaktan dolayi durduk yere sac dokulmesi baslangici baslamistir. Urunlerden performans olarak memnunum fakat saclar onemli.

Sayfayı Paylaş