Kreatin Türlerine Genel Bakış

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Blitz tarafından 28 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 48 üye.
  1. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Creatine vücut geliştrmenin olmazsa olmaz besin desteklerinden. Belli bir seviyeyi geçmiş çoğu sporcunun kullandığı bu ürünün dünya piyasalarında son zamanlarda birçok değişik çeşidi başgöstermiş durumda. Forumumuzda da zaman zaman değişik çeşitleri ile ilgili konuşmalar oluyor. Bu konuda çeşitler hakkında bir bilgilendirme sağlamak açısından bodybuilding.com sitesinden bulduğum creatine çeşitleri ile ilgili bir yazıyı sizlere çevirdim.

Creatine Monohydrate
    En genel form budur. Yararı üzerinde en çok araştırma yapılmış olanıdır. Suya bağlanmış creatine moleküllerinden oluşur. Her ne kadar yeni creatine ürünleri piyasaya çıkmış olsa da hala daha en çok kullanılan türdür.

Micronized Creatine
    Creatine Monohydrate'ın daha küçük moleküllere ayrılması (mikronize edilmesi) ile imal edilmştir. Bunun sonucu creatine'in yüzey alanı artmıştır böylece vücut tarafından emilimi kolaylaşmış ve mide ağrısı sorunu yaratma ihtimali düşürülmüştür. Ayrıca su toplama etkisi de daha azdır ve daha etkili bir form olduğu düşünülmektedir.

Creatine Phosphate
    Creatine'in etkinleşmesi için vücutta fosfata bağlanması gerekir. Creatine fosfatın mantığı da bundan ileri gelmektedir. Öte yandan pratikte creatine monohydrate kadar bile etkili olmadığı görülmüştür ve de daha pahalıdır.

Creatine Citrate
    Creatine'in emilimi artırmak için özel moleküllere bağlanmış formudur. 1gramında 400mg efektif creatine bulunur ve çok pahalıdır ancak sıvılara iyi karışır ve fazla mide sıkıntısı yaratmaz.

Creatine Ethyl Ester (CEE)
    Creatine desteklerinin geleceği olarak görülmektedir. CEE'nin normal creatine'e göre 10 kata kadar daha iyi emilime sahip olduğu iddia edilmektedir. Bunu hücreler arasında çok daha rahat hareket edebilmesine borçludur.
    CEE temel olarak monohydrate formuna ester bağlanmasından oluşmuştur. Ester sayesinde Creatine'in emilimi yükselmiştir.
    Öte yandan şu ana kadar CEE üzerinde hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Kullananlardan elde edilen bilgiler daha hızlı emilim, daha az dozajla aynı etki ve su toplamama yönleri sayesinde CEE'nin üstün bir ürün olduğunu göstermektedir.

Kre-Alkalyn
    Kre-Alkalyn daha yüksek PH seviyelerinde işlenmiş Creatinedir. Bu yönüyle en hızlı emilen creatine çeşitlerinden biri olduğu iddia edilmektedir.
    Creatine creatinine'e parçalanmaktadır. Aynısı Kre-Alkalyn için geçerli değildir böylece emilim yükseltilmiştir. Üstün yönleri; hızlı emilim, loading gerektirmemesi, vücutta su tutmaması ve hızlı sonuç alınmasıdır.

Creatine Serum
    Üzerinde tartışma olan türlerdendir. Kimilerince çok iyi sonuç alındığı söylenmekte, kimilerince ise yararsız olduğu belirtilmektedir. Aslında bu ürün bildiğimiz creatine'in suda çözülmüş, vitamin ve aminoacidlerle desteklenmiş halidir. Ancak araştırmalar göstermektedir ki suda bekleyen creatine zamanla creatinine'e dönüşür yani bu ürünün yararı yoktur.

Efervesan Creatine
    Sodyum ve şeker ile kombine edilmiştir. Lezzet ve emilim açısından avantajlıdır ancak pahalı olduğu ve sodyum ile şeker barındırdığından çok da tercih edilmemektedir.

SVSTRGMR, emre0707, NiccoHell ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Cok güzel cevirmissin Blitz

Bir cok kisinin aklindaki soru isaretlerine cevap verecek bir yazi.
    Bu yazinin cesitli forumlarda dolanacagini yakinda göreceksin, alacak olanlar emege saygi duyup Kaynak göstersinler.

Bu "Sticky" olmasi cok ii olur. Önemli konuya cevirdim.

Cevirin icin tessekürler.

SanctumViatas bunu beğendi.
  3. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Blitz birde creatin malate den bahsedildiğini duydum.Nedir bu mevzu.Bilgin varmı?

4. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Tri Creatine Malate, 3 Creatine molekülünün 1 Malic asit molekülüne bağlanmış formu. Sonuçta emilim ve taşınmayı artırmak için birçok değişik moleküle bağlama seçeneği söz konusu. Creatine Citrate'a benziyor sanırım. Standart Creatine'e göre üstünlükleri; sıvılara daha iyi karışması, midede sıkıntı yaratmaması ve normal creatine e göre ATP sentezinde daha başarılı olması, çünkü Malic Acid ATP sentezinde önemli rol oynayan bir ara ürün.

ahmetkb ve sahin_2781 bunu beğendi.
  5. :pEAce:

:pEAce: Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    yeni başlayan birinin creatin kulanması dogrumudur ?? eger dogruysa hangisiyle başlamalıyız??

simdiden teşekkürler...

6. ll_ultraslan_ll

ll_ultraslan_ll Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğğğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ben başlayalı 5-6 ay kadar oldu şimdi kilo almak istiyorum hangisini kullanmam doğru olur sizce?

7. scofield_PB

scofield_PB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    oo iyi yaziymis saol..

8. scofield_PB

scofield_PB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    arkadaslar bu arada birsey sormak istiyorum creatinler vücutta terleme esnasinda fln agir bi koku birakiyomus dogrumu :?: eger öyleyse cok kötü yaa insan içine çikilmazki 8)
    bu arada birsey daha sormak istiyorum, power-gym markasini hiç duydunuzmu ??

9. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Yanlış bir bilgi. Burada anlattığım creatine formlarından hiçbirinin böyle bir sorun yarattığını duymadım.
    Power-gym markası da tanıdık geldi ama duymadım sanırım, powertr ve powerman duydum galiba...

topsecret24 bunu beğendi.
  10. scofield_PB

scofield_PB Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul

aman olmasin yaa :lol: powergym multipower ayni galiba neyse çokta önemli deil zaten :) cevabin içinde ayrica tesekkur ederim.

11. XtremePumpTR

XtremePumpTR Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Almanya|Istanbul
    CreaVitargo kullandim bundan 1 sene önce ve herkese tavsiye ederim arkadaslar
    biraz pahali ama deger bence

dene ve farki gör =)

+ 40 günde 5 kilo aldim tabi bunun nekadari su orasini bilemem =)
    herkezin bildigi gibi creatin su ceker
    + bench press de 10 kg fazla basmistim o dönem =)
    + antreman sirasinda inanilmaz bi pump
    + tadi güzel

- biraz pahali

saygilar...

12. gs4life

gs4life Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Genelde bir ay kullanip 3 ay ara veriyorum, duyduguma gore surekli kullanim ii deilmis . En begendim urunse Twinlab baya iyi ( cok su icmek zorunda kaliyorum ) inanilmaz derecede susatiyor beni

13. omeraktash

omeraktash Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaslar simdiye kadar cok arastırdım okudum daha once hiç kullanmadıgım için yine de sizden bir kac tavsiye almak istiyorum...
    creatine ve glutamin alacagım sizce bu iki turun en iyi ve kaliteli markaları nedir sizce? yardımcı olursanız cok sevinirim...kaliteli ama el yakmayan olursa cok sevinirim :) malum zengin değiliz..genelde hardline'ın ucuz oldugunu gordum ama ucuz olması dezavantaj mıdır? şimdiden cok tesekkur ederim

14. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    creatın fiyatları genellikle aynı aralıkta yer alıyor.aradaki fiyat farkı uçurum olsa tavsiye verebilirdim fakat fiyatlar yakın oldugundan kalite açısından tercıhte bulunmanı oneririm.ultımate creapure tavsiye ederim.birde bulabilirsen prolab tercihin olsun.

15. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    İlk birkaç ay creatinden verim aldım, daha sonraki kullanımlarda değişiklikler yaptım gene sonuç iyidi. Ancak 1.5 seneden sonra creatin eski etkisini bende göstermedi. Şuan cem3'ü denicem. Birde creatin + glutamine + whey prot. bu kür yeterli oluyor.

16. omeraktash

omeraktash Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaslar bugun elime amerikadan siparişim geldi universal cellpro aldım bir tane 1 kglik toz halinde, bir de wieder l-glutamin 3000 kapsul aldım. bunlar dısardan bakınca guzel gorunuyorlar ama ben bunları nasıl kullanacagım bilmiyorum. yani kreatin hakkında okudum bi seyler ama 4.5 gr falan diyorlar bunu tartacak hassas tartım yok malesef bunu evdeki aletleri kullanarak yapan deneyimli arkadaslardan rica ediyorum anlatsınlar. kreatini gramajını hesaplamak daha zor olacak cunku o toz, glutamin yine hap gibi onda da kac tane atmam gerektigini soylerseniz cok sevinirim. arama yaptım bunu yazmadan once ama acıklayıcı bi bilgi bulamayınca buraya yazayım dedim.
    tesekkurler

17. marvel1500

marvel1500 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Ben antrenmandan 45-60 dakika önce protein tozunu ve creatini karıştırarak (üzüm suyuna) alıyorum(yarım ölçek protein tozu artı bir çay kaşığı creatin) antrenmandan hemen sonrada bir ölçek protein tozu ile creatini gene üzüm suyu ile karıştırarak alıyorum tabiki creatini gene bir çay kaşığı.off günlerde ise sabahları kalkar kalkmaz yarım ölçek protein tozu ve bir çay kaşığı creatini karıştırarak alıyorum

18. speedy_18

speedy_18 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    beyler kreatin ile p.tozunun farkı nedir?yani ikisi de kas gelişimine kas hacminin büyümesine yardımcı değil mi??

19. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
  20. uslut

uslut Üye