Kortizol'un farkında mısınız?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve 2shae tarafından 1 Aralık 2009 başlatılmıştır.

...

1. Antrenmanım 1 saatten kısa sürer maksimum 1 buçuk

oy sayısı 42
    55,3%
  2. Hayır pek de umurunda değil açıkçası

oy sayısı 11
    14,5%
  3. Herhangi bir fikrim yoktu ilk defa duyuyorum

oy sayısı 23
    30,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Uzmanlar ağır antrenmanlar sonunda ( genelde bu 1 saat sonrası oluyor ) vücudumuzun testosteron yerine kortizol sağladığında hemfikirler. Kortizol da testosteron üretimini azaltan ve haliyle kas gelişimini yavaşlatan bir salgı.
    Siz bunu farkında mıydınız hiç kulak astınız mı yoksa ne kadar uzun ve sert çalışırsa o kadar iyi düşüncesiyle mi hareket ediyorsunuz?

Ayrıca antrenman sonrası yenilen kivinin kortizol salgısını azalttığını söyleniyor bu konu aracılığıyla da bu bilgiyi paylaşayım dedim :D

umut- bunu beğendi.
  2. KDTT

KDTT Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    1000mg c vitamini faydalı olur die biliorum bende...Kividede c vit var zaten

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    SOLID bunu beğendi.
  4. ngt_psy

ngt_psy Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    45 dakika oluyor sanırım en ideali ama ben hiçbir zaman 45 dakikada bitirdiğimi görmedim, setler arası 1 dakika dinlenme ve hareketler arası yaklaşık 3 dk dinlenmeyle 2 kas grubu çalışma sistemimle 1saati aşıyor biraz ama 1.30 saati de geçmiyor. 45 dakikaya sınırlarsam kaslar dinlenmeden aşırı zorlamadan sanırım bu sefer overtraining olur.

5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    motivasyonumun yerinde olduğu bir dönemde antreman sürelerini bayağı kısaltmıştım. gelişim açısından çok çok faydasını gördüm. hem kasın aldığı yoğunluk daha yüksek oluyor, hem de kortisolün yıkıcı etkisinden korunuyorsunuz.

6. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Ben 1 haftadır her gün tek kas grubunu çalıştırdığım bir sistemle çalışıyorum.
    İlk defa bu sistemi deniyorum.Antrenman süresi bayağı bi kısalıyor doğal olarak.
    Henüz etkisini tam olarak hissedebilmiş değilim bakalım 3 hafta sonra ne olacak.Ama faydası olacağına inanıyorum.

7. The Answer91

The Answer91 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben yarın programımı değiştircem daha çok gündelik olarak belirli kas grubuna odaklı yeni programa geçiyorum. spor salonunun programı.

ama ondan önce mesela bi günde göğüs, ön kol, arka kol yapıyodum. göğüsü yapıyodum dinlene dinlene sonra 6-7 dk dinlenip kola geçiyodum, yine dinlenip arka kola geçiyodum bu böyle rahat 1.5 saat sürüyodu... ama dinlene dinlene yapıyodum çok zorlamıyorum yani. bu zararlı mı şimdi? antreman içinde de 1.5 litre su içmeyi ihmal etmiodum.

8. d.cevat

d.cevat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretmen
    Ben de nihayet günde tek kas grubu çalışması, bazı hareketleri de hafta ve ay bazında sırayla yapmak suretiyle, set sayısını 3'e (genelde 8 tekrar ama her tekrar 6 saniye), setler arasındaki süreyi de 1 dakikaya düşürüp, ağırlık idmanını 45 dakikaya çektim. Faydalı olacağını umuyorum.

9. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    benimde antremanlar cok uzun sürüyodu simdi 40dk-45'ıyı geçirmicek sekilde bitiyorum set araları 30saniye agırlıgı takıp devam ediyorum genelde hareketler arası 1dk falan 1bölge bitince 10dk'a dinleniyorum sonra yine aynı sekilde bu sekilde çalışmak bence daha iyi ama hızlı yapıcam diyede harekketen çalmamak lazım...

10. alexfethiye

alexfethiye Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Turizm
    Yer:
    Fethiye
    Antremandan hemen önce alınacak 200mcg Chromium picolinate in antreman sonu artan kas düşmanı Kortizol seviyesini önemli oranlarda azalttığını Muscle ve Fitness ın bir sayısında okumuştum,Ayrıca idman süresi ne kadar uzarsa bu Kortizol seviyesininde o kadar arttığına değinilmişti,saygılar

11. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Evet ya ben de bu kortizol sadece stresten oluyor sanmıştım ayrıca sarımsağın kortizol düşürüzü etkisi var diye biliyorum bana katılan var mı?

12. brhmcr

brhmcr Guest

C vitamini, soguk bir dus, insulininin bir miktar yukseltilmesi:) bunlar yararli...

13. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bu kortizol dan dolayı üzüm suyu yeterli mi ? Akşam meyve yemeyin diyolardı kivi falan söylenmişte ?

14. Suçicek

Suçicek Üye

Beğenileri:
    290
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Bursa
    Ala ala ilk defa duyuyorum
    Belkide yavaş gelişmemin sebebi bu olabilir
    Antremanlarım uzun sürüyor
    Madem bundan sonra , günde tek kas çalıştıralım bakalım etkisi nasıl olucak.

15. Deadlift&BenchPress&Squat

Deadlift&BenchPress&Squat Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    bozokaydin hocanın yazdığı bir mesajda c vitaminin serum kortizol düzeyini düşürdüğünü gösteren makale paylaşmıştı...

günde sabah+öğle+akşam toplam 2000 mg biraz yüksek doz ama denemek lazım

Sayfayı Paylaş