Korsana Hayır !!!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ec0 tarafından 7 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Ben cd'lerimi hep orjinal alırım. Çünkü film oyun müzik vb. şeylerde adamların emekleri yeniliyor korsan satıcılar sayesinde.
    5-10 Tl cd alıyoruz zaten bazıları ucuz 30-40 tl bazıları 100 tl filan 1-2 hafta geç alıpta orjinal cd alıp hem üretici kazanır hemde korsan iş yapıp milletin emeği yiyenlerin iş yaptırmamış oluruz.
    Ben 1-2 kez aldım korsan cd oda mecburiyetten aradığım filmin orjinalini bulamadım o kadar araştırıp sormama rağmen o yüzden almak zorunda kaldım.
    Kısaca korsan cd alıp hem siz hem korsan satıcı haram iş yapmış oluyor emek hırsızlığı var burada.
    Antivirüs programlarındada aynı deneme sürümü diyip geçiyor herkes her ay 1 senelik az önce aldım kaspersky 2012 65 tl 1 sene için 65 tl çok para değil.
    Korsan cd satanlardan korsan cd almamaya özen gösterelim ve toplu bir şikayet etsek belki bu cd'cileri kapattırabiliriz.

Danny Boy ve deathlifter bunu beğendi.
  2. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Kimse kusura bakmasın korsana evet. İki tane ödev yapmak için gidip 2000 dolar bayılıp lisanslı catia yazılımı mı alayım, bitirme ödevinde analiz yapmak icin bir o kadar para bayılıp ansys mi alayım, sadece bir şarkı dinlemek için 25 lira bayılıp CD'mi alayım, film izlemek için 50-60-70 lira bayılıp DVD-Blueray mi alayım, oyun oynamak için 50-150 lira mi bayılıyım. Ha bir şekil bu korsanın, download'ın önüne geçerler, ciddi cezalar getirirler, fiyatlarda avrupa, amerikada ki gibi mantık sınırları içine çekerlerse eywallah, ama zaten o kaçak kullananların parasını orjinal alanlardan çıkartıyorlar, bende senin yaşlarındayken, orjinal cd alayım koleksiyon yapayım gibi bir hastalıgım vardı, ama para dayanmıyor doğal olarak, şimdi elimde 1000 lira değerinde (2002-2003'ün parasıyla), çöp cdler var, ha onları dinlemiyor muyum dinliyorum ama mp3 olarak, CDlerde süs olarak rafta duruyor. Çok sevdiğin bir gruptur, çok beğendiğin bir film olur gider orjinal alırsın, onun dışında orjinale hayır, Download'a evet.
    not: yarın kapıya polis dayanırsa burda yasadışı film, müzik, program indiriliyormuş diye senden bilirim BDYFRMTR :).

sporcu., enya, Efrahim ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    korsana evet kapitalizme hayir lisanslisi 5 dolar korsani 4 dolar olsa dahi o kapitalistler yemesin diye korsan alirim

StreloK ve mertcx bunu beğendi.
  4. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    İlerde sen sanatçı olsan korsanlar senin emeğini yese nasıl olur ?
    Ayrıca korsan cd almak günah olduğu kadarda suçta.

5. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Sanatcıların cd'den yada kasetten para kazanma devri bitti.
    Konser parası nerelerine getmiyor ?

south park'ın bir bölümünde işlenmişti bu konu :D

ravenss34 bunu beğendi.
  6. FuLmInE

FuLmInE Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Moskova
    Korsana evet :D

Zerk bunu beğendi.
  7. ysn

ysn Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    ne orjinal cd ne de korsan cd internet dowland :D :D boşuna mı sınırsız kullanıyoruz :)

8. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    eco senin kullandığın windows orjinal mi? veya yazılıma aldığın winrar, nero vs.

çok gördüm orjinalini savunupta kendiyle çelişen..

9. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    eco ya katılıyorum. bir korsan ile kapitalizmin ne alakası var? o üründe emeği geçen birçok kişi var. benim evimde windows orjinal. office pahalı o yüzden korsan alacağıma bedava olan openoffice var o zaten ücretsiz. flight simulator orjinal. o kapitalistlere vermeyin de korsan satanlar çok mu masum?

diez ve Ec0 bunu beğendi.
  10. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Korsan ya da orijinal pek cd kullanan kalmadı bildiğim kadarıyla. İnternetten mp3 indirme durumu favori. Bunların önüne geçmek de gerçekten çok tartışıldı şu yakın zamanda Amerika ve Avrupa'da. Sopa, pipa, acta vs. Fakat bu internet korsancılığının gerçekten sanatçıya zarar verdiği falan yok. Şöyle bir bak Türkiye'deki ve dünya çapındaki sanatçılara. Ne kaybettiler ki? Bak Serdar Ortaç'a, Hande Yener'e. Ya da "korsan almayalım yazık günah sanatçının emeği yeniyor" söylemlerine karşılık rap sanatçılarının para içinde yüzdükleri fotoğraflarına bak. Sanatçılar kazanacağını zaten kazanıyor konserden.

Ev arkadaşım arada bir bazı oyunları online oynama imkanı sunduğu için orijinal olarak alıyor. Fakat bildiğin ciddi anlamda kazıklanıyor. Oyunu aldı, bi süre sonra bi ek paket, içinde üç beş tane silah var. Bi süre sonra bi tane daha bi tane daha. Yeni dlc'ler. Adamlar bi kere oyun yapıp bi adama üç beş defa satıyolar onu. O yüzden internet korsancılığı gayet iyi.

Ayrıca şu resmi de paylaşmak isterim. İşin komik ama farklı bir boyutu

Ocensers, Bluediver ve Dexter_Morgan bunu beğendi.
  11. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    İlerde sanatçı olma ihtimalim olmayacağı için kafam rahat. Ayriyetten o sözde sanatçı dediğmiz insanların çoğununda downloadcı olduğu biliniyor. Devlet bu konuda ciddi cezai yaptırımlar koymadığı sürece, downloada devam.

Bu arada WildRose resim çok iyiymiş, çevreye çok duyarlıymışım ben :).

12. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Devlet buna ciddi cezai yaptırımlar koyarsa eğer, bu konuya karşı savaşanlardan biri ben olurum. Çünkü gerçekten bu işin sınırı yok. Sadece müzik, film ve oyun değil sorun. Bu konuyu Avrupa ve Amerika forumlarında çok tartıştık oradaki insanlarla. Örneğin bu forumda Arnold'un bir fotoğrafını paylaşmak istedim diyelim. Kullanamam. Eğer kullanacaksam önce fotoğrafı çeken kişiyi arayıp, bulup ona telif ödemesi yapmam gerek. Yine millet faydalansın diye bi makale yayınladım diyelim. Önce makaleyi yayımlayan kurumla iletişime geçip bu yazıyı yayınlayacağıma dair izin alıp telif ödemesi yapmam gerek. Ki izin verilmez, doğrudan kaynağın alınması istenir.

Yine komik bir durum var. Amerika'da ACTA sorunları tartışılırken şöyle bir durum ortaya çıkmıştı, Michael Jackson'un bir fotoğrafını kopyalamanın, bilgisayarına indirmenin cezası, Michael Jackson'u öldüren doktorunun aldığı cezadan fazla.

13. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    tebrıkler ec0 sevılıyorsun :)

almıcaksın gıdıceksın hocana dıceksın kı bak hocam sne bu odevı verdın bana ama bak bu su kadar para benım durumum yok yanı ben bu odevı yapamam yanı dıceksın .

yada en guzelı benım gıbı yapcaksın o programın alternatıfını bulcaksın ucretsız yokmu kı bu benım basıma geldı coklu lısans alcaksınız bız bır program almıstık prgram 1500 avroydu her lısans ıse 30 avro 25 kısı paylastık parasını e sızde koca sınıfsınız ole yapın kul hakkı yemenın ne anlamı var

bır muzısyenı dınlemek ıstoyırusn nedne cunku onun yaptıgı muzıgı sevıyorsun e sen ona destek olmassan o nasıl devam etsın yada oyun yada fılm

fılmı begendın dımı e o fılmı ypanlar sne korsan alırsan herkes korsan alırsa nedne fılme devam ceksın kı

dusuncelerın cok yanlıs yanlıs bır syeı dogru gıbı gosteıyorsun

benımde bır donem odevım olmustu bır prgram gerekıyordu gıdıp sordum 700 dolar dendı alamadım bende o donem gıttım hocaya dedım ben alamıcam brakırsan brak yanı napğım korsan alamıcam ama orjınalıde param yetmıyor .

oha nereye bagladın konuyu . ıyı elma armut karsılıgında versınler tam takscı payalsımcı komınıst duzene gecelım parada olmasın

mubarek zeıtgeıst :)

aynen ole kendımızı onların yerıne koymamız gerek .

ve evet madem herkes atıp tutuyor dın konusnda gunah ta bu :)

olay o degıl olay emege saygıszlık yanı o muzıhı yapan muzısyende mı konserden para kaznıyor yada o cd yı basan adamdamı :( yanlıs dusunceler bunlar

saka dımı bu :)

oda yanlıs ama su var eger lısansı ucretsızse ındırın tabıkı bol bol ama orjınalı olanı ındırmak mantıklı dgeıl :)

ıyı ılerde hasta olma ıhtımalımız varmı yokmu bılmıyoruz ozman sahte kanser ılacına da evet dıyelım olsun bıtsın

evet o skeılde komık durumlar var

ama su var bır sporcunun fotosunu koymak suc degıl su an cunku lısanslayan sırketın kurallarına uygun paylasım olursa sorun yok

en buyuk ornegı turkıyede ****** sıtesı her foto lısanslıyan sırketten ızın alınarak konmus :)

Ec0 ve ysn bunu beğendi.
  14. mertcx

mertcx Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    İleride çalışırsam kendi paramı kazanırsam ben de orjinal alırım elbet.

Ama şimdi öğrenciyim bırak lisanslı ürün almayı açlıktan nefesim kokuyor :D

Korsana verecek param bile yok.

Torrent akar.. ;)

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    istegimiz zaten o paranın kalkması herkes her ihtiyacına rahatlıkla sahip olması

16. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    albümler filmler oyunlar hatta kitaplar gerçekten çok pahalı yahu bi yabancı müzik cdsi 25-30 tl bir kitap 15 tl hatta 30 tl ye bile kitap var çok fazla bence zaten ülkemizde çoğunluk asgari ücret yada biraz daha fazla ücretle çalışıyor fatura kira vs derken elde para kalmıyor korsana bende hayır diyorum en iyisi müziği çok seviyorsunuzdur çerezlik şarkılarla dolu albümleri değilde gerçekten yıllarca eskimeyen şarkılarla dolu albümleri satın alın filmler içinde bu geçerli böylece az ama öz müzik cdleriniz filmleriniz olur gerçi kimse korsan film yada müzik cdside almıyor artık internet denen birşey var sanatçılara gelince ben öyle geçim sıkıntısı çeken müzisyen yada oyuncu göremiyorum konserlerden milyarlar alıyorlar oyuncularsa genç yaşta bölüm başı milyarlar alıyorlar

Danny Boy bunu beğendi.
  17. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Isın sız ufak bır bolumune bakmısınız abi korsan herşeyde var .Atıyorum giyim bakın etrafınıza nayklar pumalar aberkrombiler falan filanlar herşeyin korsanı var yani.

Sanatçıların hakları vs falan diyosunuzda benım bır abım kapalı çarşıda imitasyon çantacı , şöyle diyim ondan feyk çanta(aslında tıpatıp aynı yanı) almayan sanatçı yok gibi :)

Dannyboy yapma abi sende yani şimdi tam program sunucusu gibi kanala ceza gelmesin ayağına konusma yapmısın :) Tabi biliyorz bizde canım korsan tu kaka günah ancak korsan almaya 7 yasnda baslamısız hergun plystation oyunu alırdım ben 1milyona.

Baktıgınız zaman buda bir ara sektör yani piyasanın ıhtıyacı var kımler para kazanmıyorki bu korsandan olaya sadece CD ler olarak bakmamak lazm :)

18. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Danny Boy,

Kusura bakma ama ben dönem ödevi yapmıyorum, hocam yeaaa ben kul hakkı yiyemem lisansız ürünle yaparım bitirme ödevini/tasarımı, dediğin zaman kimse bir tarafına takmaz seni. Ayrıca hocanın verdiği programda aynı şekilde illegal yollardan temin edilmiş oluyor. Kaldı ki bu firmalar benim gibi kullanılardan birşey kazanamayacaklarının gayet farkında, gidip o programlara binlerce dolar veren bir kullanıcı gerizekalıdır çok net. Bu tür yazılımların kazanç sağlayacağı yerler, firmalardır, fabrikalardır kurulduğu pc başına 10-15 bin dolar lisans parası öderler.

Korsan müzik olayına gelirsek, belki yaşından dolayı hatırlamayabilirsin 90ların sonunda Napster diye müzik, video vs indirebileceğin bir site vardı. Bunu kapattıran grup Metallica. Heralde albüm satışından gelecek paraya ihtiyaçları yoktu onlarında. Hatta Metallica'yı geç türkiyedeki bile en s*kim sokum sanatçı bile çukkayı vuruyor. Ayrıyetten bu sözde sanatçıların kaçırdıkları vergiler ne olacak, daha yüksek gösterilen konser giderlerinden ceplerinde kalanlar ne olacak. Yapılan şey illegal olabilir, ama kesinlikle etiktir, ortada yenilen bir kul hakkı varsa o da herzaman ki gibi cefakar türk halkinindir.

Yine tekrar edeyim, bu konu ile ilgili ciddi yaptırımlar getirilir, orjinal piyasasınında fiyatları uygun yerlere çekilirse ben de alırım neden almayım ama bunlar olana kadar korsana devam.

zHeMpa bunu beğendi.
  19. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    ne konustugunun farkına var bısey yazarken once oku yazdıklarımı sana ben donem odevı yapıyorsun mu dedım ayada onu mu ornek verdım sne benı lıse talbesı ergen mı sanıyorusn sen bır hocanın karsısında durupta hakkını alamıyorsan aramıyorsan daha cok ezerler bakmazlar sana

yok eger ben not derdındeyım elın hocası benı ezsın dersne kayfın bılır

su an 2 unıvı bırlkte okuyorum bır bakssını yarım braktım bugune kadar kımse bana ole korsan yazılımla bır sey yaptıramadı . gerektıgınde karsıında durdum cunku

yanlıs bır seyı dogru gıbı gostremeye calısma yaptıgın sey yanlıs bunun bahanesı olamaz

bır lısansa para veren kısı gerı zekalı ne demek adam hakkını verıyor o yazılımın

burda bısey yazarken bakıyorum herkes ahkam kesıor mubarek herkes forum aslanı kesıldı bu ara

adam gıbı yorum yapcaksna yap yapmıcaksan sacmalıcaksan yapma yorum falan

daha yaptıgının yanlıs oldugunu kabul etmıyorsun bıle

yanlıs ıste daha ne

@heldic saka yaptım ya zaten :) bende onu ıstıyorum abı de zor ya keske ole olsa keske o zeıdgıst belgesılındkeı gıbı olsa parasal sıstem olmasa ama ıste hep hayal d eoluyor

deathlifter, Ec0 ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  20. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Korsan alım satım iyi bir şey değil tabi ki. Fakat çoğu insan beğendiği bir şarkı için gidip te albüm almaz. Hemen açar interneti oradan indirir.

Orjinal ürünler Türkiye'de çok pahalı üstelik. Akrabam amerikada yaşıyordu. Oradan habire new balance, hummel vs. kaliteli marka ayakkabıları 20 dolara aldığını söylerdi.

Mesela ps3 ler. Bunun korsan olma ihtimal yok zaten. Fakat oyunları....
    Cihaz zaten 700 800 lira. Örnek bir pes2012 100-150 lira arası bir fiyatı var. Mecbur başka yollarla daha ucuz bir fiyatla 20 30 tane oyun yükletiliyor.

İmkanın varsa orjinal ürün alıcan. Temiz temiz..

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş