Kompleks karbonhidratların 5'te biri kadar şeker alınması gerektiği doğru mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 3 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. jimraynor
  Offline

  jimraynor Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.467
  Beğenileri:
  959
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Endüstri Mühendisi
  Yer:
  Antalya
  Kompleks karbonhidrat tozlarındaki lif miktarını araştırırken bir supplement sitesi dikkatimi çekti.

  Siteyi reklam olur diye kaynak veremiyorum. Karbonhidrat tozu ile ilgili satış yapan her sitede aynı yazı var.


  Karbonhidrat takviyesi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, kompleks karbonhidratların, basit karbonhidratlara göre yaklaşık 5,5 katı olacak şekilde alınmasıdır. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi, kompleks karbonhidratlardan yağ depolanması hemen hemen hiç olmaz. İkincisi, uzun süreli enerji sağlar. Ayrıca, doyurucu etkileri vardır. Kas glikojeni, şiddetli kısa süreli egzersizlerde temel enerji kaynağı, dayanıklılık egzersizlerinde ise, çalışma verimini belirleyen faktör olmaktadır. Özellikle dayanıklılık sporlarının final bölümünde, kas glikojen depolarının varlığı, kazanma yada kaybetmeyi belirlemektedir. Eğer vücutta yeterli glikojen yok ise yağlar ve proteinler enerji için kullanılır. Bu durumda da yorgunluğa ve mide bulantısına sebep olan toksin maddeleri bırakırlar. Karbonhidrat takviyesi alan sporcular, normal veya yağ protein takviyesi alanlara oranla daha uzun süre yorulmadan çalışabilmektedirler. Antrenmandan sonra alınan komplex karbonhidratlarda boşalan glikojen depolarının doldurulmasında en önemli rolü oynar. Günlük enerji gereksinimizin %50-60'ının karbonhidrat kaynaklı yiyeceklerden sağlanması normalde yeterlidir. Yoğun antrenman gerektiren spor dallarında ve kas glikojen depolarında sürekli doygunluk sağlanması istendiğinde diyetteki karbonhidrat oranı %65-70`e kadar çıkarılabilmektedir. Sporcularda günde her kilogram ağırlık için 8-9 gram karbonhidrat alımı yeterli olmaktadır. Sağlıklı beslenme ve sportif performans açısından tüketilen karbonhidratların %85 ‘i kompleks karbonhidrat, ancak %15'i de basit karbonhidrat içeren besinlerden oluşmalıdır. CARBOPURE, vücuda tabii ve sağlıklı şekilde, en uzun süreli enerji vermek, dayanıklılığı artırmak ve maksimum performans sağlamak için, Fransa'dan ithal yüksek kalitede mısırdan elde edilmiş orta uzunlukta granül glukoz polimerlerinden üretilmiştir. Yapısı itibari ile herhangi bir sıvıda kolayca eriyebilir. %100 saf komplex karbonhidratdır. Sporcu beslenmesinde karbonhidratların özel bir yeri bulunmaktadır. Karbonhidrat takviyesi kas glikojeninde artış sağlamakta buna bağlı olarak da çalışma süresi uzamaktadır. Karbonhidratlar proteinlerin kullanılmadan depolanmasında ve kas dokularının yıkımını engellemede vücudun temel enerji kaynağıdır.

  Doğru mudur??
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2010
 2. Achilles1980
  Offline

  Achilles1980 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  515
  Beğenileri:
  726
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
  Yer:
  İzmir
  %15'i de basit karbonhidrat içeren besinlerden oluşmalıdır. Bu hariç hepsine katılıyorum. Eğer yoğun tempoda antreman yapan biri değilseniz. ( Yoğun tempodan kasıt günde 2 defa antreman 2 saati geçen antremanlar diyelim kısaca ) Basit karbonhidrat alma zorunluluğu yoktur. Tüm karbonhidrat alımı kompleks olabilir. Bu kadar ince ayrıntı düşünmemeni öneririm. İçine girince içinden çıkılmaz bir hal alıyor zamanla.

  Beslenme konusundaki tek önemli nokta giren ve çıkan kalori. Aslında bu kadar basit. Vücut orantı olarak yüzde 30 protein almış bundan bu kadar almış gibi bir düzenleme yapmaz. 2000 kalori beslenen birey kendi belirlediği oranlarla yapabilir krab,protein ve yağ oranını. Tek önemli nokta alması gereken kalori miktarı. Diğer konular profesyonel bir bodyci ve ya sporcu değilseniz hiçbir önem ifade etmiyor.
   

Sayfayı Paylaş