Kolesterol Saplantısı ve Tıbbi Gerçekler

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve heldic tarafından 27 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Kolesterol Saplantısı ve Tıbbi Gerçekler

Son yıllarda çok önemli olduğu belirtilen kanda kolesterol yüksekliği, karaciğerin çalışması sonucunda oluşur. Kolesterol vücudumuzun tüm hücrelerinde bulunan, hücre zarı yapısını oluşturan önemli bir moleküldür. Tüm canlılarda bulunur. Kolesterolün önemli miktarı vücut tarafından oluşturulur. Çok daha az miktarı besinler yoluyla alınır. Karaciğer, beyin, omurilik ve kan damar yüzeyinde, diğer dokulara oranla çok daha fazla bulunur. Kolesterol kanda LDL, VLDL ve HDL adı verilen taşıyıcılar tarafından, diğer dokulara ulaştırılmak üzere, karaciğer ve ince barsakta yapılarak taşınır. LDL ve VLDL karaciğerden dokulara, HDL kandan karaciğere kolesterolü taşır.

Hücre zarı yapısını oluşturması ve hücre bütünlüğünü koruması nedeniyle bazı araştırmacılar kolesterolün antioksidan (koruyucu) etkisi olduğunu belirtmişlerdir. Yağda eriyen vitaminlerin (A,D,E,K) kullanımı için kolesterol gereklidir. D vitamini yapılabilmesi için kolesterol olması gerekir. Başta kortizol, progesteron, östrojen ve testosteron olmak üzere hormonlarının yapımı için gene kolesterol gerekir.

Yapıtaşı olma özelliği nedeniyle vücudumuz içinde beliren yeni yapılarda kolesterolün bulunması yadırganmamalıdır. Haliyle kalp damarlarını tıkayan plak içinde kolesterolün yer alması doğal bir olaydır. Plak içinde yüksek oranda yer alan esas madde kalsiyumdur. Ayrıca temel kan elemanları olan makrofaj, eritrosit, alyuvar ve akyuvarlarda plak içinde yerini alırlar.
    Plak yapısı göz önüne alındığında eğer kolesterol yüksekliği kötü ise kalsiyum ve kan elemanları da aynı derecede kötü demektir.
    Kolesterol düzeylerinin normalden fazla olması plak boyutlarını arttırır, düşüncesi doğru olabilir. Önemli olan, kolesterol düzeylerini artıran nedenleri doğru olarak saptamak olmalıdır.

Son 10 yıl içinde yüksek yağ içerikli beslenme yöntemleriyle yapılan bilimsel araştırmaların derlendiği(review) yayında, kolesterol düzeylerini arttırmak bir yana, tam tersi olarak kolesterol düzeylerini normale düşürdüğünü göstermektedir. Bu çarpıcı bilimsel yayın, Mart 2007 tarihinde Pediatrics dergisinde Johns Hopkins Medical Institutions’dan Dr. John M. Freeman ve arkadaşları tarafından yayınlanmıştı. Bu yayının son bölümünde şu görüşlere yer verilmektedir: Hayretle farketmekteyiz ki yüksek yağlı yiyeceklerin insanları şişmanlattığı ve kolesterol düzeylerini arttırdığı doğru değildir.

Aynı yayında, yüksek yağ içerikli besinlerin arttırılması, rafine şeker ve unlu besinlerin çıkartılması ile oluşturulan doğal diyetle beslenen insanlarda; obezite, Alzheimer, Parkinson, epilepsi, şeker hastalığı, otizm, depresyon ve polikistik over sendromu hastalıklarında belirgin düzelmeler olduğu belirtilmiştir.

Kolesterol içeriği yüksek olan yumurta, hayvani ve bitkisel yağlar gibi doğal besinlerin kolesterol düzeylerini arttırdığı kesinlikle doğru değildir. Kan kolesterol düzeyini arttıran esas besinler, rafine şekerden(sofra şekeri) ve beyaz undan hazırlanan ürünlerdir.

Dr Güçlü Ildız
    Nöroloji Uzmanı

Yayınlar:
    Kitap: Beynimiz! Doğan Kitap Yayınları Mart 2009
    Uzmanlık dönemine ait 3 uluslararası toplam 18 yayın

http://www.beyindoktoru.com/Kolesterol-saplantisi-ve-tibbi-gercekler.htm

Azi, Karakaş, Rpac ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    habertürk te şuanda canlı yayında kolestrol ile ilgili bilimsel bir tartışma var..olayın çok farklı incelendiği çıkıyor ortaya..heldic'in ezber bozan açıklamalarına benzer açıklamalar geliyor hocalardan..
    izlemek lazım..

heldic bunu beğendi.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    diger doktorların da kabul etmesi ne kadar güzel yurtdısında bu konu coktan kapanmıs kolestrol ile kalp hastalıkları arasında hic bir etki görülmemis hatta kolestrolu düsük olanlar daha cok kalp krizi geciriyolarmıs

ülkemize bazı seyler gec geliyor ne yazıkki

Tesekkur ederiz haber verdiginiz icin

4. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    canan hoca da aynı şeyi söylüyor..asıl tehlike yağdan zengin beslenmek değil karbonhidrattan beslenmek hatta glisemik indeksi yüksek karb.lardan beslenmek..

insülin'in görevlerinden birinin de sempatik sinir sistemi olduğu, damar büzüştürdüğü ve kalp krizlerinde yüksek insülinin çok önemli payı olduğu canan hocanın anlattıklarından..

kolestrolun büyük kısmının dışardan alınmadığı vücut tarafından üretildiği de söylediklerinden bazıları..

ben şuna inanıyorum açıkçası.. eğer büyük bir bilim kesiminin karşısına başka bir bilim kesimi çıkıyor ve aksini iddia ediyor, tabuları yıkıyor ise hemen göz ardı etmemek lazım..bugün tıp dünyası iş tabuları yıkmaya gelince kendi bünyelerindeki bilim adamlarını bile dinlemek istemiyor ..
    bağımsız özellikle ilaç şirketlerinden bağımsız araştırmaları bulmak, takip etmek ve halka ulaştırmak lazım..
    ülkemizde de hala bunu yapabilen dik duruşlu hocaların olması beni ümitlendiriyor açıkçası...

bu bftr içinde de geçerli..birisi çıkıp bir çok araştırmayı kaynak göstererek tabu olan konuların karşısına çıkıyorsa önce muhalefet etmeden bi dinlemek lazım..

birilerinin araştırmış olması bizden çok biliyor olması bizim az bildiğimizi ya da az araştırmış olmamızı deşifre ediyorsa bu bizi rahatsız etmemeli..sonuçta herkes insanların sağlığı için konuşuyor..hemen lise bilgilerine geri dön vs dememek lazım..herkese araştırmalarını paylaşma şansı vermek ve bunun özgürce ve saygı içinde tartışılabildiği bir ortamı yaratmak ta BFTR yönetiminin görevidir..

SAVAŞ74 ve heldic bunu beğendi.
  5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    diez bunu beğendi.
  6. hasanhüseyin

hasanhüseyin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kestanenin kolestrolü çok güzel düzenlediği söylenir kışında güzel gider

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kim söylüyor ki kestane nisastadan zengindir sınırlı yenmeli :) kolestrol hastalık degil vucudda kolestrolun düsük olması sorun yüksek olması degil :)

8. bulentleblebici

bulentleblebici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar ben 4 yıldır profesyonel olarak geliştirme sporu yapıyorum 4 yılda yaklaşık 22 kg aldım ve spora başlamadan önce LDL seviyem 200 lerdeydi dün tekrar checkup yaptırdım ve sonuç gerçekten tüyler ürpertici LDL 291 çıktı ben sürekli spor yapıyorum ve oldukça protein ağırlıklı besleniyorum tamamen ırsi olan bu rahatsızlık için sürekli olarak ilaç kullanmam gerektiğini söylediler ve ben bu ilaçları yan etkileri yüzünden kullanmak istemiyorum bu gün itibarı ile bütün antreman düzenimi değiştirdim kardiyo ağırlıklı antreman yapıcam sizlerde bana bu konuda destek olursanız bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim birde her akşam normal besin değerlerime ulaştıktan sonra klasik yediğim 160 gr light ton balığını kesmelimiyim..

9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    sevgili arkadasim bize gunluk beslenmeni yazabilirmisin

Kolestrol ilaclarini bizim referans aldigimiz doktorlar kullanilmamasindan yana vucuda cok zararlari varmis az onceki mesajimda ki sayfadan dunku tartismayi izleyip karar verebilirsin fakat ben hic bir zaman kolestrolumu olcturmedim ve olcturmeyecem de bol da yagli besleniyorum kolestrol vucudun yapitasidir

Trigliserid oranin kacti dvitamini aclik insulini bunlara da baktirdin mi

10. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Ezber bozan bilgiler her zaman ilgimi çekmiştir fakat bu kadarına da pes bildiğin kolestrol ne kadar yüksek o kadar iyi gibi birşey bu.. Herşey kapital sisteme hizmet ettikçe biz şifalı bitkiler yerine şifalı fast foodlara kadar gideriz abi..

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    evet disardan ne kadar bol kolestrollu beslenirsek vucudumuz kolestrol uretmek zorunda kalmaz kolestrolun ne kadar faydali olduguna dair cok iyi yazilar paylascam

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 19:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:41 ----------

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay
    İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi
    İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları Öğretim Üyesi

diez bunu beğendi.
  12. bulentleblebici

bulentleblebici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    HDL:48, LDL:291 Glukoz:100 TOTAL KOL:367

Beslenme düzenim her sporcu gibi bol protein ağırlıklı;

Sabah uyanır uyanmaz bir ölçek whey protein
    İş yerine ulaştığımda yulaf ezmesi ve yumurta beyazı
    Ara öğünde meyve yada kuruyemiş
    Öğlen yemeklerimde Tavuk et yada balık yanında mutlaka makarna yada pilav
    akşam antreman öncesi weight gainer bir ölçek amino asit (Kreatin bazı dönemlerde)
    Spordan sonra Protein ağırlıklı özellikle kırmızı et ve haşlanmış patates
    yatmadan önce mutlaka ton balığı yada kazein pro
    Larginine ornitine lysin

Tabi şu anda tamamen karbonhidratı kırmızı eti şekeri kestim diyet yapıyorum
    İlaç kullanmamak için ağırlıklı kardiyo ya başladım

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:50 ----------

Tam bulk döneminde bu değerler balta gibi kesti beni ilaç kullanmak için çok erken yaştayım ailede herkes bu ilaçlara bağımlı halde yaşıyor çok büyük profesörler bu ilaçları öneriyor ve ben büyük bir istikrarla daha fazla spor yaparak uygun diyetle bunu aşacağımı düşünüyorum... Şu an Daha fazla protein ağırlıklı besleniyorum sizce protein de etkilemiş olabilirmi kolesterolümü.

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kan sekerin yuksek eger test yaptirma sansin varsa

Aclik insulini ve triglesiridi olcturmelisin degerleri hocamiza soralim kolestrol tek basina birsey ifade etmiyor yuksek alcak olmasi sorun degil

Kirmizi eti kesmene gerek yok proteinler degil seker kolestrolu yukseltiyor meyve makarna ve princi kesip yerine kuruyemis sebze koyabilirsin kan sekerin dustukce kolestrolde dusecektir

Dilerseniz 1 ay tas devri diyeti yapin
    1 tup dvit3 icin dvitamini
    Hergun 2 gr balik yagi alin ornegin efa 1200x2

14. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    asıl sorun karbonhidrat kökenli yağlanma..kolestrol canan hoca.nın da dediği gibi yağ değil..hatta bir hormon..
    tehlikeli olan trigliserid diyor ve bel çevrenizdeki yağlanma trigliserid kökenli yağlanma kaynaklıdır ve damar tıkanıklığı dolayısı ile kalp krizi riskini büyük oranda artıranda bu..

hatta yağ hücreleri endokrin organı gibi davranmaya başlar ve hormon salgılarlar bu da kalp krizi sebeplerindendir diyor canan karatay..
    ifadelerim eksik olabilir bu yüzden heldic'in verdiği video.yu izlemenizde fayda var..

15. bulentleblebici

bulentleblebici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar biraz geç döndüm 1 aralik gecesi babami kaybettim... Trigliserit orani 142 açlik kan şekeri80 ben malesef doktorumun yüksek baskisi ile ilaç kullanmaya başladim ve diyete ağirlik verdim şeker ve karbonhidrata ara verdim şu an 82 kiloya düştüm efa 1200 ü ben 1 yildir hiç ara vermeden kullaniyorum heldic. Kolesterol ilacini 1 ay süre ile kullanicam bakalim sonuç ne çikacak burdan sizlere tekrar sonuçlarimi paylaşicam teşekkür ederim..

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    basiniz saolsun

Trigliserid yuksek olmadigina gore kolestrol bir sorun cikarmayacaktir yukselebildigi kadar yukselsin

Beslenmebulteni.com Ahmet Aydin beyin sitesi ziyaretci defteri yada forumdan sorarsaniz kisa zamanda geri donus yapar

Sonucta profosor doktor daha iyi karar verebilir

Sayfayı Paylaş