Kolesterol Nedir?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve diez tarafından 7 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.034
  Beğenileri:
  14.983
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Kolesterol nedir?

  Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, seks hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına (arteriyoskleroz) yol açar. Arteriyosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum... gibi maddeler de birikir. Toplumda arteriyoskleroz için damar sertliği, damar kireçlenmesi gibi ifadeler de kullanılmaktadır.Damarlar tüm vücutta yaygın olarak bulunur ve kalp, beyin, böbrek... gibi organlara kan taşıyarak bu organların görev yapmasını sağlar. Kolesterol hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin; kalbi besleyen atardamarlarda (koroner arterler) kolesterol birikimi olursa göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.


  İyi kolesterol-Kötü kolesterol
  Kolesterol, yağımsı bir maddedir. Normal koşullarda, yağ suyun içinde çözünmez. Kolesterol de su özelliklerini taşıyan kanda normal koşullarda çözünmez. Kolesterol, kanda çözünmesi ve taşınması için karaciğerde bir protein ile birleştirilir (paket edilir). Bu kolesterol ile protein birleşimine lipoprotein adı verilir. Değişik tipte lipoproteinler vardır:1.LDL (low density lipoprotein, düşük yoğunluklu lipoprotein): Kötü huylu kolesteroldür.2.HDL (high density lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein): İyi huylu kolesteroldür.HDL ve LDL kolesterolden başka lipoproteinler de vardır.
  Yağ metabolizması bozukluğu olan hastaların yaptırdığı diğer bir kan incelemesi de trigliserid ölçümüdür. Trigliserid de kolesterol gibi kanda çözünen bir yağdır. Kan trigliserid düzeyi ile arteriyoskleroz arasındaki ilişki kolesterol kadar belirgin değildir.

  Yüksek kolesterol nedir?
  Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması hasta için risk taşır. HDL-kolesterolün düşük olması da bir risktir.
  20 yaşın üzerinde Kan kolesterol düzeyi
  200 mg/dl'nin altı istenilen düzeydir.
  200-239 mg/dl arası sınırda yüksek’tir.
  240 mg/dl'nin üstü ise yüksektir.
  Kan LDL-kolesterol düzeyi
  130 mg/dl'nin altı istenilen düzeydir.
  130-159 mg/dl arası sınırda yüksek’tir. Kan HDL-kolesterol düzeyi
  35 mg/dl'nin altı düşüktür.
  Kanda Kolesterol >200 mg/dl
  veya LDL-kolesterol>130 mg/dl
  veya HDL-kolesterol <35 mg/dl İSE >RİSK FAZLADIR
  HDL-kolesterol yükseldikçe risk azalır. Ortalama HDL-kolesterol düzeyi kadında 55 mg/dl ve erkekte 45 mg/dl’dir yani kadınlar bu yönden daha şanslıdır.


  Kan trigliserid ölçümüne göre sınıflandırma
  < 200 mg/dl ----> Normal
  200-400 mg/dl ----> Sınırda yüksek
  400-1000 mg/dl ----> Yüksek
  > 1000 mg/dl ----> Çok yüksek
  Kanda kolesterolün yüksek olması bir yağ metabolizması bozukluğudur. Yağ metabolizması bozukluğundan şüphe edilen bir hastada yapılması gereken kan alınarak öncelikle kolesterol, LDL-kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyi ölçülmesidir. Tedaviye karar vermeden önce bu değerler en az 2 kere ölçülmelidir.Tedavi düzenlenirken öncelikle LDL-kolesterol düzeyleri temel alınmalıdır.  Kolesterol niye yükselir?
  Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları önlenebilir niteliktedir. Bunlardan bazıları:
  1.Kalıtımsal Faktörler
  2.Gıdalar
  3.Şişmanlık
  4.Stres
  gibi faktörler kolesterolü ve kötü huylu kolesterolü yükseltir.Düzenli egzersiz iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü azaltır.60-65 yaşa kadar yaşla birlikte kolesterol düzeyi artar. Kadınlarda menopozdan sonra kolesterol düzeyi artar.


  Kolesterol yükselmesine yol açan hastalıklar
  Bazı hastalıklarda kolesterol düzeyi yükselir. Bu hastalıkları ikiye ayırarak incelemek mümkündür:
  1.Kalıtsal yağ metabolizması hastalıkları
  A.Hipotiroidi: Tiroid bezinin yetersiz çalışması.
  B.Karaciğer hastalıkları
  C.Nefrit: Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları
  D.Şeker hastalığı
  E.Şişmanlık
  F.Bazı ilaçlar
  2.Diğer hastalıklar  Kolesterolün önemi nedir?
  Kalp ve damar hastalıkları Türkiye'de ve diğer ülkelerde ölüm ve kalıcı sakatlıklara yol açan yaygın sorunlardır. Türkiye’de 6 milyon kişide kan kolesterol düzeyi sınırda yüksek (200-239 mg/dl) ve 2 milyon kişide yüksektir (240 mg/dl). Gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında kalp ve damar hastalıkları ilk sıradadır ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık gibi sorunların düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir veya geciktirilebilir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü kalp ve damar hastalıklarını 1 numaralı insanlık düşmanı ilan etmiştir.Kalp ve damar hastalıklarını kolaylaştıran faktörlere kardiyovasküler risk faktörleri adı verilir. Kanda kolesterol ve LDL-kolesterolün yüksek olması hasta için risktir ve kolesterol yüksekliği bir kardiyovasküler risk faktörüdür. HDL-kolesterolün düşük olması da bir risktir. Bu riske sahip hastalarda kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.


  Kardiyovasküler Risk Faktörleri
  Kolesterolü yüksek hastalarda, kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve mümkünse değiştirilmesi, tedavinin temel noktalarından birisidir. Kolesterolü yüksek hastalarda, kolesterol yüksekliği dışındaki kardiyovasküler risk faktörlerine de sık rastlanır ve bu kardiyovasküler risk faktörlerinin düzeltilmesi ile kardiyovasküler kalıcı hasar ve ölüm riski kesin olarak azaltılır. Aşağıda kardiyovasküler risk faktörleri özetlenmiştir:  Hipertansiyon
  Lipid (yağ) metabolizması bozukluğu, Kolesterol yüksekliği
  Sigara Diyabetes mellitus (şeker hastalığı)
  Şişmanlık
  Fiziksel aktivite azlığı ve sedanter yaşam
  Yüksek hematokrit (kanda çok fazla hücre bulunması)
  Artmış trombojenik faktörler (kanı pıhtılaştıran faktörler )
  İleri yaş
  Erkek cinsiyet
  Aile öyküsü
  Tip A kişilik yapısı (mükemmeliyetçi, obsesif hırslı ve gergin kişilik)
  Östrojen eksikliği
  Alkol yoksunluğu (alkol bağımlılığı)
  Fibrinojen yüksekliği
  Ürik asit yüksekliği
  Lipoprotein (a)
  Belirgin beyin, kalp, böbrek veya damar hastalığı
  Hipertansiyon, her yaş, cins, ırk için önemli bir kardiyovasküler risk faktörüdür ve hem büyük hem küçük tansiyonun yükseldikçe kardiyovasküler risk artmaktadır. Hipertansiyon tedavisi ile kardiyovasküler risk azalmaktadır.
  Lipid (yağ) metabolizması bozuklukları, majör ve düzeltilebilir kardiyovasküler risk faktörlerinden birisidir. Yapılan tüm büyük çalışmalarda serum kolesterol düzeyi ile kardiyovasküler risk arasındaki ilişki gösterilmiştir. HDL-kolesterolün düşüklüğü de bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Diyetin kolesterol içeriği ile kardiyovasküler risk arasında da doğrudan ilişki vardır.
  Şişmanlık ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak şişman hastalarda, hipertansiyon, fiziksel aktivite azlığı, diyabetes mellitus (şeker hastalığı) ve lipid metabolizması gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerine da daha sık rastlanır ve bu kardiyovasküler risk faktörler, şişmanlığın bağımsız etkisini maskeleyebilir.
  Günümüzde şişmanlık tanım ve sınıflandırmasında beden kitle indeksi kullanılmaktadır.Beden kitle indeksi=Beden ağırlığı(kg)/Boy(m)2 formülü ile hesaplanır.Örneğin vücut ağırlığı 85 kg, boyu 1.74 m olan bir insanda;Beden kitle indeksi=85/1.74x1.74=28’dir.Beden kitle indeksine göre kilo durumu aşağıda özetlenmiştir.<18.5 Zayıf18.5-24.9 Normal (sağlıklı)25-29.9 Fazla kilolu (gürbüz)30-39.9 Şişman>40 Tehlikeli şişmanYukarıdaki örnekteki kişi gürbüzdür.

  Yetersiz egzersiz kardiyovasküler riski arttırır. Öte yandan sedanter yaşam, kan şekeri, kolesterol ve kan basıncı kontrolunu zorlaştırır. Düzenli egzersiz yapanlarda, koroner arter hastalığı riski de azalır.
  Diyabetes mellitus (şeker hastalığı) iyi bilinen bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Ayrıca diyabetik hastalarda lipid (yağ) metabolizmasi bozuklukları, hipertansiyon, şişmanlık gibi diğer kardiyovasküler risk faktörleri de sıktır.
  Sigara, koroner arter hastalığı sıklığını arttırdığı gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin etkisini de arttırır. Sigara içimi, Türkiye'deki en önemli sağlık problemlerinden birisidir ve ne yazık ki kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Sigaranın bırakılması ile koroner arter hastalığı riski azalır ve bu azalma 12 ay sonra en belirgin hale gelir.
  Tip A kişiliğine sahip kişiler, mükemmeliyetçi, obsesif, hırslı ve gergin bir özellik sergilerler.


  Yüksek kolesterolün vücuda verdiği zararlar
  Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol yavaş yavaş (yıllar içinde) damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu o damarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Bu durum bir su borusunda pisliklerin birikmesine benzetilebilir. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkar.Kolesterol yüksekliğinde belirti ve bulgular çoğu zaman ani kolesterol yükselmesine bağlı değildir, uzun süreli kolesterol yüksekliğinin damar duvarında kolesterol birikmesine yol açmasının sonucudur. Yani kolesterolünüz şu andaki değerinin 2-3 katına yükselse ve 3-4 saat yüksek kalsa size bir zararı olmaz. Asıl sorun sizde daha önce uzun süreli kolesterol yüksekliği olmasıdır.Kalbi besleyen damarlarda (koroner arter) kolesterol birikimi bu damarlarda tıkanma ve daralmanın sonucu göğüs ağrısı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden olur. Bunların sonucu hasta koroner by pass ameliyatı (cerrahi olarak darlığın ortadan kaldırılması) veya anjiyoplasti (balonla daralmış koroner arterin genişletilmesi) işlemine ihtiyaç duyabilir.Beyini besleyen boyun damarlarında kolesterol birikimi olması felçlere, konuşma bozukluklarına, dengesiz yürümeye, bilinç kaybına yol açar.Böbrek damarlarında kolesterol birikimi yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.Ana atardamarda (aort) kolesterol birikimi de tehlikelidir. Buradan kopan kolesterol birikintileri daha küçük damarları tıkayarak çok değişik sorunlara yol açabilirler: Bağırsağı besleyen damarları tıkayarak bağırsak ölümüne, göz damarlarını tıkayarak körlüğe, bacak damarlarını tıkayarak gangrene... yol açabilirler.
  Kolesterol yüksekliğine bağlı sorunlar ortaya çıktığı zaman hasta geç kalmış olabilir; bu nedenle kolesterol yüksekliğini önlemek, yükselmişse düşürmek çok önemlidir.

  Kolesterol-yüksek tansiyon ilişkisi
  Kolesterol ve yüksek tansiyon arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Yani kolesterol yüksekliği yüksek tansiyona, yüksek tansiyon kolesterol yüksekliğine yol açmaz. Ancak ikisinin hedefi ve zarar verdiği organ aynıdır: Kan damarları. Yüksek tansiyon kan damarındaki basıncı yükselterek aşınma, yırtılmalara neden olur. Bu durum su borusu içindeki basıncın artmasına bağlı sorunlara benzetilebilir. Yüksek kolesterol de damar duvarında kolesterol birikimine yol açarak damarlarda daralma, tıkanmalara yol açar. Yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği kan damarına diğerinin verdiği zararın şiddetini arttırır ve ortaya çıkmasını çabuklaştırır. Bu nedenle hem kolesterol yüksekliği hem de yüksek tansiyon tedavi edilmelidir.
  kaynak: tr.net
   
  NİKE, SEZER YZL, sarc4stic ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.034
  Beğenileri:
  14.983
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Kolesterolle ilgili en çok sorulan soruların yanıtları

  Hangi doktora gideyim? Cevap: Eğer yüksek kolesterolden başka bir sorununuz yoksa Sağlık Ocağı hekimi, Aile hekimi, Dahiliye uzmanı, Endokrinoloji uzmanı veya Kalp-Damar hastalıkları uzmanına gidebilirsiniz. Yüksek kolesterolle birlikte kalbinizde de sorun varsa Kalp-Damar hastalıkları uzmanına gidiniz. Doktor seçiminde en önemli nokta, sağlıklı hasta-hekim ilişkisinin sağlanmasıdır. Gerekli ilaç dışı tedavileri uygulamanıza ve ilaç tedavisine rağmen kolesterolünüz kontrol altına alınamazsa yüksek kolesterol konusunda deneyimli olduğunu bildiğiniz veya öğrendiğiniz bir merkeze gidiniz.


  İlaçlar kolesterol yüksekliğine yol açar mı?
  Cevap: Evet. Bu nedenle bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve gerekli durumlarda ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.
  Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi var mıdır?
  Her ilaçta olduğu gibi kolesterol düşürücü ilaçların da yan etkileri olabilir. İlaca bağlı yan etki düşünülen durumlarda hasta en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır.


  Yaşım 70, kolesterol düşürücü ilaç kullanabilir miyim?
  Cevap: Evet, tabi doktorunuza danışmak koşulu ile.


  Kolesterolüm yüksek, acaba çocuğum risk altında mı?
  Cevap: Evet. Çocuğuzun beslenme alışkanlığının sağlıklı olmasına dikkat edin.


  Kolesterolüm ilaç kullanmama rağmen düşmüyor, ne yapmalıyım?
  Cevap:
  1.Sizde kolesterol yüksekliğine yol açan başka bir hastalık olabilir, bu araştırılmalıdır.
  2.İlaç dışı tedavilerinizi ihmal ediyor olabilirsiniz.


  İlaç kullanıyorum, kolesterolümü kaça düşürmeliyim?
  Cevap: Hedef LDL-kolesterol düzeyi hastada kalp ve damar hastalığının olup olmadığına göre değişir.
  A.Kişide kalp ve damar hastalığı yoksa LDL-kolesterol düzeyinin 130 mg/dl’nin altına düşürülmesi yeterlidir.
  B.Kişide kalp ve damar hastalığı varsa hedef LDL-kolesterol düzeyi 100 mg/dl’nin altı olmalıdır. Yani kalp krizi geçirmişseniz, koroner arter daralmasına bağlı göğüs ağrınız varsa, koroner damar ameliyatı geçirmişseniz, koroner arterler balon ile genişletilmişse, beyine, böbreğe, bacaklara giden damarlarda kolesterol birikimi varsa hedef LDL-kolesterol düzeyi 100 mg/dl’nin altıdır.


  Kolesterolümün yükselmesini önleyebilir miyim?
  Cevap: Hastaların önemli bir kısmı kolesterol yükselmesini önleyebilir. Beslenme değişikliği yaparak, kilo vererek, egzersiz yaparak kolesterol yükselmesi önlenebilir.


  Hangi sıklıkta kolesterol düzeyimi ölçtürmeliyim?
  Cevap: Eğer kolesterol yüksekliği saptanmışsa bu süreye doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekir. Eğer kolesterolünüz normal sınırlarda ise beş yılda bir ölçtürmeniz yeterlidir. Ailede kolesterol yüksekliği varsa bu süre kısalabilir. Kolesterol ölçümü check up diye de isimlendirilen sağlık kontrolünün çok önemli bir parçasıdır. Check up incelemelerinde ilk yapılması gereken inceleme kanda kolesterol düzeyi ölçümü olmalıdır.


  Tuz ile kolesterol arasında bir ilişki var mı?
  Cevap: Hayır. Kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörüdür. Tuz, yüksek tansiyon ile yakından ilişkilidir.
   
  NİKE, sarc4stic, marthel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 3. doggetman
  Offline

  doggetman Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2006
  Mesajlar:
  736
  Beğenileri:
  216
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  diiez hocam ben kilo almaya çalışıyorum iyide gidiyor kilo alımım ancak kilo alırken kolestrolümü yükselttim ldl kolestrolüm 164 olmuş doktor ilaç tedavisi önericek ve eminim diyet vericek diyetle birlikte nasıl kilo alıcam ben
   
 4. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.034
  Beğenileri:
  14.983
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  doktor diyet verecek olsa bile kolestrolü düşürücü gıdalar yanında ör: doğmamış yağlar içeren gıdalar gibi ve omega 3-6-9 içeren gıdalar önerecek..
  bunların kas yapmayı engelleyici yiyecekler olmayacağı kesin..
  kırmızı ete ara verir haşlanmış tavuk, fırında balık gibi yiyeceklere yönelirsiniz..sağlıklı protein ve karb.kaynağı çok..
   
  doggetman bunu beğendi.
 5. doggetman
  Offline

  doggetman Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2006
  Mesajlar:
  736
  Beğenileri:
  216
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  sağlıklı protein grubuna kullanmış olduğum protein tozu ve gaineer larda girermi ?
  bide antremendan sonra 10 dakika yapıcağım tempolu koşu kolestrolümü biraz olsun düşürmeme yardımcı olurmu çünkü diet e girmek istemiyorum
   
 6. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.034
  Beğenileri:
  14.983
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  supplementların içerdiği kolestrol miktarı üzerlerinde yazar..hatta forumda bununla ilgili bir başlık ve protein bulma sihirbazı vardı bb.com üzerinden çalışan..
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kolestrol_oran_en_d_k-t10484.html?t=10484&highlight=kolestrol
  buda sihirbaz linki
  http://www.bodybuilding.com/store/proteinfinder.htm

  genel bilgi almak için yerinde olsam hastaneyede bile gerek yok en yakın sağlık ocağına gider ve bir doktora danışırım..

  egzersizler tabiki LDLyi (kötü kolestrol) düşürüp HDLyi (iyi kolestrol) artıracaktır ama egzersizin ölçüsünü dediğim gibi hekimden alman daha doğru olur..
   
  ozpirik bunu beğendi.
 7. darqclown
  Offline

  darqclown Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Merhabalar,

  Bugün rutin kan tahlili sonuçlarımı aldım. LDL (kötü kolesterol) değerimin max. 130 olması gerekirken 217 olduğunu gördüm. HDL ise max. 60 olması gerekirken 61 çıkmış ama zaten HDL nin yüksek olması problem değil. Doktor bu gidişle kalp hastası olursun bunu hemen düşürmen lazım dedi.

  Düzenli spor salonuna gidip ağırlık çalışan biriyim ancak cardio yapmıyorum sadece ısınmak için 10 dk tempolu yürüyüş yapıyorum.

  Zayıf yapılı biriyim, yağ oranım %12. Beslenmeme zaten dikkat ediyorum, protein-beyaz et ağırlıklı yiyorum ve yağlı besinler yememeye özen gösteriyorum. Her sabah 2 tam 2 beyaz yumurta yiyorum ve 100 gr yulaf ezmesi bal ve sütle karıştırıp yiyorum. Bunun dışında dediğim gibi beyaz et pilav makarna balık ve sebze ağırlıklı besleniyorum.

  Kullandığım besin takviyeleri ise whey protein, amino asit ve kazeindir. Kazein yatmadan önce sütle, whey ise antreman sonrası 300 mL üzüm suyuyla alıyorum.

  Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yorum alabilir miyim, neden kötü kolesterolüm böyle yükselmiş olabilir, dediğim gibi normalde yağ oranım düşüktür zaten son 2 ayda en az 5-6 kg yağ olmak üzere toplam 8 kilo aldım.

  Yumurta sarılarını kesmeli miyim, cardioya mı başlamalıyım. Aldığım besin takviyeleri kolesterolü yükseltmiş olabilir mi?
   

Sayfayı Paylaş