kol kası OLMUYOR

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve maritory tarafından 11 Mart 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. maritory

maritory Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar boy 1.79 kilo geçen sene 60dı bu sene 70 .. tam 19 kilo aldım fakat kollarım hala ince. çalışıyorum dambılla fakat nafile. geçen sene 60 kg iken inanın 2 hafta kasmıştım dambılla ve ciddi anlamda fark edilecek kadar kol kası omuz yapmıştım. fakat şimdi değişmiyo bişeyler. veya az değişiyor. forumda bir kaç yerde kasları yorarsan ters teper gibisinden şeyler okumuştum:( sizce ben naapiim kollarımı geliştirmek için ? elimde dambıllarım var :cry: bide ek ürün almak istiyorum. 4,5kg lık hardline pro gainer bitirdim yeni.

2. maritory

maritory Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    EDİT

arkadaşlar edit kısmını bulamadım. 19 değil 10 kg aldım.

3. kerembey

kerembey Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    ankara
    dumbell ı hep aynı kiloda çalışma. daha ağır kaldırmayı dene. setleride 4x8 şeklinde çalışabilirsin.Aynanın karşısına geç nizami yaptığına emin ol.hareketi tam yapmıyorsanda gelişmezsin.kolay gelsin.

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    sanırım sen kollarım gelişmiyor diye hep kollarına yükleniyorsun. doğal olarak onlarda toparlanamıyor. bence sağlam çalış ama iyi de dinlendir. haftada en fazla 2 antrenman da kol gir....

5. maritory

maritory Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kol çalışmayı bırakıp gögüs çalışıyorum ben o zaman. haftada 2 gün de kol çalışacağım ? bu program iyi olur mu?

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    kol kası küçük kastır.. bütün küçük kaslarda olduğu gibi biceps çalışırken de nizami çalışmak çok çok önemlidir..
    arkadaşların belirttiği gibi ağır ancak nizami yapabileceğin kilo ile çalışmalısın..

bunlar dışında sana önerim hareket sayını, dolayısıyla kol için harcadığın antrenman süresini azaltmandır.. bana kalırsa kol gelişimi için ideal hareket sayısı 3tür.. (tabi bu kişiden kişiye değişir.. önemli olan vücut tepkini dinleyebilmen)
    daha fazla harekette ve kolu gereğinden fazla çalıştığında anabolik etki yerine katabolik etki öne çıkar ve kol beklenmedik şekilde küçülebilir..
    bu sınırı vücut tepkilerini de dinleyerek dikkatli ayarlamanı öneririm..

mma- bunu beğendi.
  7. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Kol kasları küçük kaslar olduklarından ağır kilo ve az tekrarlara(6-8 tekrar) olumlu tepki verirler...Fakat bu elbette ki senin bileceğin iş...Haftada bir gün kol antrenmanını hakkını vererek çalışırsın ve gelişmeyi 2-3 hafta içinde farkedersin...

Hakkını vererek çalışmadan kastım : mesela sırt idmanından sonra zaten yardımcı görevi görmüş ve nispeten yorulmuş önkolu çalışmayıp , 1 ya da 2 gün sonra sadece önkola yoğunlaşarak hakkını verebilirsin...
    -------------------------------------------mesela göğüs idmanından sonra zaten yardımcı görevi görmüş ve nispeten yorulmuş arka kolu çalışmayıp , 1 ya da 2 gün sonra sadece arka kola yoğunlaşarak hakkını verebilirsin...

Yukarıda anlattıklarımda en önemli kriterin "kasın dinlenmesine ve yenilenmesine zaman tanıman" olduğunu hiç bir zaman unutmamalısın...Bunun için de "doğru bir antrenman haftası" planman gerektiğini de... ;)

Bol şanslar ve kolay gelsin...

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kullandığın kilolar artarsa, kollarında büyüyecektir.
    Bunun bilinciyle çalış.
    Şu anda kaç kilo kullanıyorsan, bunu arttırmaya çalış.
    Bunu yapabilmek için, tekrar sayınla ve setlerle oynama yapabilirsin.

9. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Kol kasını büyümemesinin en önemli sebepleri:Haftada 3 den fazla kol girmek( yeterli derecede dinlendirmemek)...
    Nizami şekilde yapmamak(örneğin barbell da yukarı sonuna kadar kaldırıp kası boşaltmak yada bileği sabit tutmamak)...
    Kilo arttırmayıp kiloyla haraketi gerğinden fazla yapmak örn; normalde 8-10 yerine 20 lere cıkmak..
    Eğer kişinnin kol kası kısaysa ona esnetme calışması yapmamak yada haraketleri yeterince gergin yapmama..
    Aklıma gelmeyen sebeplerden dolayı afbuyurun ama dikkat edilmesi gerekenler bunlardır bunlara dikkat edipte uzun vadede en az 5-7 cm hacim almamak neredeyse imkansız...

Zendo bunu beğendi.
  10. kerembey

kerembey Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar katılırmı bilmiyorum ama 6 nın 6 lısı tekniğini de deneyebilirsin.(en ağır kilodan başlayıp set arası dinlenmeyip kiloyu düşüre düşüre 6 set çalışma tekniği) ben bunu denediğimde kollarım çok fena yanıyor.

11. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ''bunlar dışında sana önerim hareket sayını, dolayısıyla kol için harcadığın antrenman süresini azaltmandır.. bana kalırsa kol gelişimi için ideal hareket sayısı 3tür..''

Merhaba Bonatschi,

Hareket sayısı dediğin sanırım tekrar sayısı... Peki ya set sayısı ?

Selamlar...

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Kolun büyümemesi ile ilgili bir çok detay var bunlar bağlantılı olduğu kas guruplarının zayıflığından,hep aynı tarz ağırlıktan hep aynı tarz antremandan, antremanı adeleye yedirememek, yıkımı önleyememek, yapımda görev alan unsurları yerine getirmemek vs vs eğer bunların hepsi tamsa az dahi olsa gelişim devam eder bu gelişim illa ölçü gelişimide olacak diye bişey değildir

13. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
  14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    hayır tekrar sayısı değil, kol için kaç değişik hareket yaptığın..
    şöyle de denebilir.. kol için toplam set sayısı 15i kesinlikle geçmemelidir.. (tamamen benim fikrim.. farklı düşünene sonuna kadar saygı duyarım.. her vücudun vereceği tepki farklı olabilir)
    setlerdeki tekrar sayısı ise piramit sistem uygulanıyorsa 12 ve 4 arasında gidip gelebilir..
    ben mesela kendi programımda barbell curlde 8-8-6-6-4 gibi bir sistem uygularım.. gayet de olumlu tepkiler aldım..

15. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar...[/quote]
    hayır tekrar sayısı değil, kol için kaç değişik hareket yaptığın..
    şöyle de denebilir.. kol için toplam set sayısı 15i kesinlikle geçmemelidir.. (tamamen benim fikrim.. farklı düşünene sonuna kadar saygı duyarım.. her vücudun vereceği tepki farklı olabilir)
    setlerdeki tekrar sayısı ise piramit sistem uygulanıyorsa 12 ve 4 arasında gidip gelebilir..
    ben mesela kendi programımda barbell curlde 8-8-6-6-4 gibi bir sistem uygularım.. gayet de olumlu tepkiler aldım..[/quote]

Kesinlikle katılıyorum kol kası kolay gelişen bir kas grubudur ama 15 i gecmek sporcuyu bazen ileriye değil geri götürür..

16. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Mesela ne kadar netice aldın cherokee?

17. twonahan

twonahan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana yardımcı olurmusunuz 1 sene önce boy 1,76 kilo 79 du şu an kilom 57 rejim yaparak kilo werdim fakat şimdi cok güçsüz kaldım kilo almak istemiyorum ama kas yapmak istiyorum kilo almadan kol kası yapabilirmiyim ??? bu halimle şınaw çekemiyorum kafa_

18. Ahmets

Ahmets Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    kilo kaybederken baya kasda kaybetmişssin sanırm tek çaresi var body yap:)

twonahan bunu beğendi.
  19. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Sen 19 kiloyu orantılı alıyorsun sonucta o 19 kilo direk kollarına gitmiyor.Geçte gelişebilir burada okumustum Arnold'un bacakları spora basladıktan 6 yıl sonra gelişmiş.

twonahan bunu beğendi.
  20. twonahan

twonahan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ama o kadar şeyi aldıktan sonra tekrar şişmanlamakyan korkuyorum yani yeterli çalışmayıp kiloya giderse yediklerim...:(

Sayfayı Paylaş